ελληνική μουσική
    512 online   ·  210.842 μέλη

    Αναζητώ ένα παλιό τραγούδι του Φίλιππου Νικολάου

    mella
    25.05.2007, 21:11
    Καλησπέρα !

    Ψάχνω ένα παλιό τραγούδι του Φίλιππου Νικολάου, του οποίου δυστυχώς δεν γνωρίζω τον τίτλο παρά μόνο το ρεφρέν, που είναι ως εξής:

    "Δώσε την καρδιά σου εκεί που θες εσύ
    κι εμένα κέρνα τον καημό φαρμάκι στο κρασί
    Παρά να ζω μακριά σου καλύτερα απόψε
    Μαχαίρια καν'τα χέρια σου και τη ζωή μου κόψε"

    Το έχω ψάξει αρκετά αλλά δεν μπορώ να το βρω.. Μήπως κανείς το έχει σε .mp3 ή μήπως γνωρίζει τουλάχιστον τον τίτλο του;

    Κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη!

    Ευχαριστώ πολύ a priori !
    movflower
    25.05.2007, 22:54
    Το ερμηνεύει ο ίδιος κιόλας;
    mella
    26.05.2007, 10:03
    Ναι, αυτός το λέει ! Είναι στάνταρ αρχές '80s και έχω την εντύπωση ότι μπορεί να είναι και διασκευή ξένου κομματιού - ήταν και πολύ της μόδας οι διασκευές τότε !!
    Mpinoula
    30.05.2007, 11:17
    Καλημέρα Mella. Το τραγούδι αυτό δεν είναι του Φίλιππα Νικολάου, έχω όλη του τη δισκογραφία και ξέρω όλα του τα τραγούδια. Το τραγούδι δεν το ξέρω, θα ψάξω να το βρω γιατί με προβλημάτισες η αλήθεια είναι! ! !
    mella
    30.05.2007, 16:28
    Χμμ.. τώρα κι εμένα με προβλημάτισες Mpinoula, διότι ήμουν σίγουρη ακούγοντάς το ότι το ερμηνεύει ο Νικολάου.. Είναι αλήθεια ότι κι εγώ έψαξα σχεδόν σε όλες τις συλλογές του χωρίς να βρω κάτι. Τι να πω, μπορεί να κάνω και λάθος?
    princethomas
    15.11.2008, 21:15

    καλησπέρα, 

    το τραγούδι είναι του Κώστα Λιακόπουλου και κυκλοφόρησε στις αρχές της δεκαετίας του '80 από μιά δισκογραφική εταιρεία της Θεσσαλονίκης με το όνομα salonica. Από την ίδια εταιρεία κυκλοφόρησαν και οι δύο πρώτοι δίσκοι του Πασχάλη Τερζή.

    Καλό ψάξιμο

    prince thomas


    okanenas
    25.06.2009, 14:06


    djhaji
    17.09.2010, 06:04

    TO LEEI O LIAKOPOULOS RE FILE PWS NA TO BREIS APO NIKOLAOU!!!!