ελληνική μουσική
    885 online   ·  210.833 μέλη

    Τι γνώμη έχετε για αυτή την ηλεκτρική κιθάρα?

    delta66
    18.10.2007, 07:21
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 17-10-2007 στις 01:06 έγραψε...

    Χαιρετιζω τους φιλους που λενε να μην αγοραζουμε απο το ιντερνετ. Ανα διαστηματα, καποια καλοπαιδα απο μαγαζια, πετανε τετοιες ιδεες.Μακαρι να ειχαν την εξυπηρετηση του ιντερνετ ομως

    Εγω προτεινω το αλλο..
    Πηγαινετε σε ενα μαγαζι, δοκιμαστε τις κιθαρες που θελετε και μετα αγοραστε τις απο το εξωτερικο
    Η αξιοπρεπεια, η εμπορικη συνειδηση και η θεληση για συνεργασια που εχουν οι ξενοι θα αποζημιωσει κατα πολυ την αναμονη σας ( που φτανει μεχρι και 2 εβδομαδες απο ευρωπαίκη αγορα ).
    Αντιθετως, η γαϊδουρια, η αισχοκερδεια και η κακη μεταχειριση ειναι κατι που θα συναντησετε σε πολλους "ελληναδαραδες" εμπορους.


    Deathminor βλεπω μια ιδιαιτερη αγαπη να προτεινεις σε ολους οσους ενδιαφερονται για ηλεκτρικες κιθαρες, να αγορασουν ακουστικη..

    Δηλαδη εαν ηθελα να μαθω βιολεντσελο, θα μου ελεγες να ξεκινησω απο βιολι?
    Ή εαν ηθελα να μαθω πληκτρα, θα μου ελεγες να ξεκινησω πιανο;

    Συγνωμη που γινομαι θρασυς ή και αποτομος, αλλα η τεχνικη της ηλεκτρικης κιθαρας ειναι πολυ διαφορετικη απο της ακουστικης. Αλλος τροπος που βγαινει ο ηχος, αλλος και ο τρπος που πρεπει να παιχτει η κιθαρα για να βγει ο ηχος.
    Επομενως, μην μενεις κολλημενος σε αυτη την αποψη, γιατι ειναι ζημιογονα και αποπροσανατολιζει ολους οσους ξεκινανε με ορεξη να μαθουν ηλεκτρικη κιθαρα. Επειδη εσυ ξεκινησες απο ακουστικη, δεν σημαινει πως και ολοι οι υπολοιποι εχουν την ιδια αναγκη ή θεληση,ετσι;

    Οσον αφορα το θεμα.
    Η Behringer, σαν εταιρια, κραταει μια σταση για low budget μουσικους. Μπορει να εχω εξοπλιστει και να χρησιμοποιω μεσω της noiz reduction, αρκετα μηχανηματα της ( αξιολογα και σκυλια στη χρηση ). Ομως, οσον αφορα τα μουσικα της οργανα, θα ειμαι επιφυλακτικος.
    Σιγουρα οι τιμες της ειναι τρομερες, ομως στα μουσικα οργανα, ο,τι πληρωνεις παιρνεις.
    Για εναν αρχαριο, θα ειναι μια καλη ιδεα. Ομως για εναν αρχαριο που προχωραει με γρηγορα βηματα, θα ειναι μια κιθαρα που πανω στα 3 χρονια θα αχρηστευθει.

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 17-10-2007 01:09 ]





    Στο θεμα της αγορας κιθαρας απο ιντερνετ διαφωνω.
    Καλη η ιδεα να δοκιμασεις εδω το μοντελο και να το αγορασεις απο ιντερνετ, αλλα αποτυχημενη στη πραξη.
    Καμια κιθαρα δεν ειναι ιδια με αλλη ακομα και αν ειναι ιδιο μοντελο.
    Αυτο δεν ισχυει μονο στις ακριβες κιθαρες αλλα και στις φτηνες.
    Εκτος του οτι μπορει να εχει καποιο ελλατωμα (Συναρμολογησης, ηλεκτρικο κλπ.
    και μου μη πειτε οτι αυτα δεν γινονται, μαθητης μου εφερε PRS απο αμερικη με ασυνδετα ηλεκτρικα)
    Σε ολα τα αλλα συμφωνω. (ιδιως για την αισχροκερδεια)
    Υ.Γ. Δεν ειμαι κανα καλοπαιδο απο μαγαζι. Μπες στη σελιδα μου στο space να δεις ποιος ειμαι.
    delta66
    18.10.2007, 07:31
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 17-10-2007 στις 23:22 έγραψε...

    1) Τους λόγους για το οποίο το πιστεύω δεν θα στους ξαναπώ
    2) Για τα άλλα όργανα δεν ξέρω, αλλά για την κιθάρα με την οποία ασχολούμαι τα τελευταία 12 χρόνια έχω αποκτήσει μια μικρή εμπειρία για το τι εινια καλυτερο και τι οχι.
    3) ΄Μου έχει τύχει να συνεργαστώ με πολύ καλούς κιθαρίστες που όταν πιάνανε ακουστική ούτε μπορούσαν να πατήσουν τις χορδές, και είναι πολύ καλό εφόδιο μια μικρή εμπειρία σε ακουστική.
    4) Έχω ένα γενικότερο κόλλημα στη μουσικη (δυστυχώς η ευτυχώς) για το πως πρεπει να διδασκεται, για το πως να αναπαραγεται κλπ. Αυτό μέχρι τώρα με έχει βοηθήσει. Ποιος ξέρει για το μέλλον.
    5) Kανείς δεν είπα οτι κανει λάθος. Και εγώ όταν εκανα jazz κιθάρα ο δάσκαλος μου είχε μαθητές αρχάριους στην ηλεκτρική. Δεν είπα οτι είναι λάθος αλλά λιγότερο αποδοτικό.

    YG Απλά δεν αντέχω να ακούω από ανθρώπους "είμαι κιθαρίστας" και το μόνο που ξέρουν είναι ένα σολο του slash...



    deathminor88 εσυ τι κιθαρα παιζεις ακουστικη ή ηλεκτρικη? (στη σελιδα σου παντως δεν ακουσα ηλεκτρικη. Μηπως εφτασε η ωρα να ξεκινησεις να μαθαινεις μετα απο 12 χρονια και ηλεκτρικη?)
    Ποτε θα καταλαβετε οτι η ΚΛΑΣΣΙΚΗ, η ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ και η ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ κιθαρα ειναι διαφορετικα οργανα οπως ειναι το πιανο με τα Keyboards και σε αισθηση και σε τεχνικη.
    Το καταλαβαμε οτι σου αρεσει η ακουστικη (και μενα μ'αρεσει) αλλα μην τα μπλεκεις.
    Συγνωμη για το τονο μου αλλα σε εχω πετυχει σε διαφορα ποστ να προτρεπεις τα παιδια να μαθουν ακουστικη αντι ηλεκτρικης.
    Ποιος εισαι ο Χριστοδουλος της ακουστικης?
    δεν χρειαζεται κατηχηση ο κοσμος.
    Οσο φιλικα γινεται, Δελτα.
    noizreduction
    18.10.2007, 09:59
    Delta66, δεν θα διαφωνησω σε αυτο που λες για το ο,τι καμια κιθαρα δεν ειναι ιδια.
    Παρολαυτα, τα ελληνικα καταστηματα και οι ελληνες εμποροι, εχουν αρκετο δρομο μπροστα τους για να μαθουν να συμπεριφερονται σαν ανθρωποι. Και εαν εμενα δεν με σεβονται σαν πελατη, τοτε δεν μπορω κι εγω να τους εμπιστευτω τα λεφτα μου ( γιατι οπως και να το κανουμε, η αγορα ενος οργανου ειναι επενδυση πανω στην τεχνη ).

    Απο την αλλη, με τη λογικη αυτη ( δηλαδη να παιρνουμε το οργανο που εχουμε δοκιμασει ), ο εμπορος θα μας δινει τις...demo κιθαρες που εχει στη βιτρινα και που δοκιμασαμε...Γιατι ακομα και stock απο την ιδια κιθαρα να εχει, καμια απο αυτες δεν θα ειναι ιδια με αυτη που δοκιμασαμε.

    Απο προσωπικη εμπειρια ( κιθαριστα που παιξαμε αρκετο καιρο μαζι και ο οποιος εχει ιδιαιτερη απαιτηση απο ακουστικες κιθαρες ) εχω δει αγορες απο ελληνικο και ξενο καταστημα. Μιλαμε για ακουστικες κιθαρες Τakamine ηλεκτρακουστικη ( 1600Ε ), Guild Jumbo ακουστικη ( 2800Ε ) και Martin 12χορδη ακουστικη ( 3100Ε ). Οι 2 πρωτες αγοραστηκαν απο γνωστο καταστημα στην Αθηνα, το οποιο του εβγαλε το λαδι μεχρι να τις φερει ( γιατι ο κιθαριστας αυτος, απαιτησε να του δωσουν καινουρια, και οχι απο το demo του μαγαζιου ). Η τριτη κιθαρα ηρθε απο το εξωτερικο ( Σουηδια ) και ηταν σε αριστη κατασταση. Ο χρονος που εκανε να ερθει ηταν ακριβως ιδιος με το χρονο παραδοσης των αλλων 2 απο το καταστημα Αθηνων...

    Εγω υποστηριζω την αγορα εξωτερικου, διοτι αν και Ελληνας, εχω υποφερει τοσο σε ατομικο, οσο και σε εταιρικο επιπεδο, με τους "καλοπερασακηδες" εμπορους.
    Και γενικα, τα βιομηχανοποιημενα κομματια ( κυριως οι ηλεκτρικες κιθαρες ) δεν εχουν το φοβο να διαφερουν τοσο πολυ στα χαρακτηριστικα τους.
    Αγορα που προτιμαω τοσο καιρο; Γερμανια. Απο Αμερικη εχω ακουσει πολλα στραβα, οπως και απο Αγγλια. Ομως Γερμανια και Ολλανδια, εχουν σταθει επαξια στις απαιτησεις μου.

    Deathminor

    1) Στους ζηταω σαν αρχαριο μελος.
    2) Εισαι ακομα 19. Ασχολεισαι απο τα 7 σου λοιπον. Δεν εχω να χωρισω τιποτα μαζι σου, αλλα εχεις ακομα καιρο για να ωριμασεις πανω στη λογικη της. Τα χρονια που παιζεις και μελετας ενα οργανο, δεν εχουν να κανουν με τη γενικη ωριμανση του ανθρωπου. Αυτο θα επρεπε να στο πουν ολοι οι καθηγητες που καθισες μαζι τους.
    3) Δηλαδη εσυ για να περασεις απο κοσκινο εναν κιθαριστα, πρεπει να τον βαλεις να παιξει με το στανιο ακουστικη για να δεις εαν μπορει να το κανει; Κι εγω παιζω με εναν τρομερο ακουστικο κιθαριστα ( που ανεφερα πιο πανω μαλιστα ), με τρομερο εξοπλισμο, τρομερες γνωσεις, τρομερο παικτη, αλλα ο ανθρωπος στεκεται μακρια απο την ηλεκτρικη γιατι ξερει πως δεν ειναι ο τομεας του. Το αντιστροφο δηλαδη, δεν μπορει να ισχυει;
    Και μεσα στα 19 σου χρονια, εχεις παιξει με τοσους κιθαριστες, ωστε να δημιουργησεις το μεσο ορο των χιλιαδων κιθαριστων της Ελλαδας?

    4) Δεν διαφωνω. Εχει βοηθησει εσενα ομως. Εσυ ομως εισαι ο Deathminor. Εγω ειμαι ο noiz reduction. Ο αλλος ειναι η Κυρα Μαρια...Ο καθενας ειναι μια ιδιαιτερη ψυχοσυνθεση και ο καθε καθηγητης αντιμετωπιζει το μαθητη ως διαφορετικο. Ειναι λαθος να μεταφερεις τις δικες σου διδακτικες μεθοδους ( ή τις μεθοδους που εχεις μαθει εσυ ) σε αλλους. Καταργεις τη μοναδικοτητα της υπαρξης τους σαν μουσικους και σαν μαθητες.
    5) Δεν ειπες οτι ειναι λαθος, αλλα εισαι σιγουρος πως οταν καποιος ξεκιναει να κανει κιθαρα απο ηλεκτρικη, δεν θα εχει την ιδια αποδοση με εναν που εχει ξεκινησει απο ακουστικη....
    Με την ιδια λογικη, οποιος εχει διπλωμα κλασσικης, πρεπει να ειναι και τρομερος ηλεκτρκος κιθαριστας,ετσι;
    Ή θα μας διαφοροποιησεις την κλασσικη απο την ακουστικη;

    Οπως και να εχει, ολοι μας εχουμε πολυ δρομο για να πουμε πως ειμαστε ωριμοι να εκφραζουμε συγκεκριμενες και μονοπλευρες αποψεις για τη διδασκαλια και την εκμαθηση της μουσικης. Μεχρι τοτε, κοιταμε, μαθαινουμε και μιλαμε οταν εχουμε να μεταφερουμε καποια αποψη. Δεν ειμαστε απολυτοι, δεν καταργουμε και δεν υποβιβαζουμε την προσπαθεια του αλλου, επειδη δεν ακολουθει αυτο που θελουμε εμεις και θεωρουμε ως πιο σωστο.
    deathminor88
    18.10.2007, 12:36
    Παιδιά έχετε απόλυτο δίκιο. Έχω πολύ μικρή εμπειρία και είναι πολύ πιθανό να κάνω μεγάλο λάθος αλλά σας έχω πεί τους λόγους για τους οποίους έχω διαμορφώσει κάποιες από τις απόψεις μου.

    ΥΓ delta ξαναπρόσεξε τη σελίδα. Στο πρώτο κομμάτι παίζω όλα τα όργανα και στο δεύτερο όλες τις κιθάρες. Παίζω τα τελευταία 7 χρόνια ηλεκτρική. Πλέον παίζω σχεδόν μόνο ηλεκτρική.
    kostas-5150
    19.10.2007, 06:51
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 18-10-2007 στις 09:59 έγραψε...

    Delta66, δεν θα διαφωνησω σε αυτο που λες για το ο,τι καμια κιθαρα δεν ειναι ιδια.
    Παρολαυτα, τα ελληνικα καταστηματα και οι ελληνες εμποροι, εχουν αρκετο δρομο μπροστα τους για να μαθουν να συμπεριφερονται σαν ανθρωποι. Και εαν εμενα δεν με σεβονται σαν πελατη, τοτε δεν μπορω κι εγω να τους εμπιστευτω τα λεφτα μου ( γιατι οπως και να το κανουμε, η αγορα ενος οργανου ειναι επενδυση πανω στην τεχνη ).

    Απο την αλλη, με τη λογικη αυτη ( δηλαδη να παιρνουμε το οργανο που εχουμε δοκιμασει ), ο εμπορος θα μας δινει τις...demo κιθαρες που εχει στη βιτρινα και που δοκιμασαμε...Γιατι ακομα και stock απο την ιδια κιθαρα να εχει, καμια απο αυτες δεν θα ειναι ιδια με αυτη που δοκιμασαμε.

    Απο προσωπικη εμπειρια ( κιθαριστα που παιξαμε αρκετο καιρο μαζι και ο οποιος εχει ιδιαιτερη απαιτηση απο ακουστικες κιθαρες ) εχω δει αγορες απο ελληνικο και ξενο καταστημα. Μιλαμε για ακουστικες κιθαρες Τakamine ηλεκτρακουστικη ( 1600Ε ), Guild Jumbo ακουστικη ( 2800Ε ) και Martin 12χορδη ακουστικη ( 3100Ε ). Οι 2 πρωτες αγοραστηκαν απο γνωστο καταστημα στην Αθηνα, το οποιο του εβγαλε το λαδι μεχρι να τις φερει ( γιατι ο κιθαριστας αυτος, απαιτησε να του δωσουν καινουρια, και οχι απο το demo του μαγαζιου ). Η τριτη κιθαρα ηρθε απο το εξωτερικο ( Σουηδια ) και ηταν σε αριστη κατασταση. Ο χρονος που εκανε να ερθει ηταν ακριβως ιδιος με το χρονο παραδοσης των αλλων 2 απο το καταστημα Αθηνων...

    Εγω υποστηριζω την αγορα εξωτερικου, διοτι αν και Ελληνας, εχω υποφερει τοσο σε ατομικο, οσο και σε εταιρικο επιπεδο, με τους "καλοπερασακηδες" εμπορους.
    Και γενικα, τα βιομηχανοποιημενα κομματια ( κυριως οι ηλεκτρικες κιθαρες ) δεν εχουν το φοβο να διαφερουν τοσο πολυ στα χαρακτηριστικα τους.
    Αγορα που προτιμαω τοσο καιρο; Γερμανια. Απο Αμερικη εχω ακουσει πολλα στραβα, οπως και απο Αγγλια. Ομως Γερμανια και Ολλανδια, εχουν σταθει επαξια στις απαιτησεις μου.

    Deathminor

    1) Στους ζηταω σαν αρχαριο μελος.
    2) Εισαι ακομα 19. Ασχολεισαι απο τα 7 σου λοιπον. Δεν εχω να χωρισω τιποτα μαζι σου, αλλα εχεις ακομα καιρο για να ωριμασεις πανω στη λογικη της. Τα χρονια που παιζεις και μελετας ενα οργανο, δεν εχουν να κανουν με τη γενικη ωριμανση του ανθρωπου. Αυτο θα επρεπε να στο πουν ολοι οι καθηγητες που καθισες μαζι τους.
    3) Δηλαδη εσυ για να περασεις απο κοσκινο εναν κιθαριστα, πρεπει να τον βαλεις να παιξει με το στανιο ακουστικη για να δεις εαν μπορει να το κανει; Κι εγω παιζω με εναν τρομερο ακουστικο κιθαριστα ( που ανεφερα πιο πανω μαλιστα ), με τρομερο εξοπλισμο, τρομερες γνωσεις, τρομερο παικτη, αλλα ο ανθρωπος στεκεται μακρια απο την ηλεκτρικη γιατι ξερει πως δεν ειναι ο τομεας του. Το αντιστροφο δηλαδη, δεν μπορει να ισχυει;
    Και μεσα στα 19 σου χρονια, εχεις παιξει με τοσους κιθαριστες, ωστε να δημιουργησεις το μεσο ορο των χιλιαδων κιθαριστων της Ελλαδας?

    4) Δεν διαφωνω. Εχει βοηθησει εσενα ομως. Εσυ ομως εισαι ο Deathminor. Εγω ειμαι ο noiz reduction. Ο αλλος ειναι η Κυρα Μαρια...Ο καθενας ειναι μια ιδιαιτερη ψυχοσυνθεση και ο καθε καθηγητης αντιμετωπιζει το μαθητη ως διαφορετικο. Ειναι λαθος να μεταφερεις τις δικες σου διδακτικες μεθοδους ( ή τις μεθοδους που εχεις μαθει εσυ ) σε αλλους. Καταργεις τη μοναδικοτητα της υπαρξης τους σαν μουσικους και σαν μαθητες.
    5) Δεν ειπες οτι ειναι λαθος, αλλα εισαι σιγουρος πως οταν καποιος ξεκιναει να κανει κιθαρα απο ηλεκτρικη, δεν θα εχει την ιδια αποδοση με εναν που εχει ξεκινησει απο ακουστικη....
    Με την ιδια λογικη, οποιος εχει διπλωμα κλασσικης, πρεπει να ειναι και τρομερος ηλεκτρκος κιθαριστας,ετσι;
    Ή θα μας διαφοροποιησεις την κλασσικη απο την ακουστικη;

    Οπως και να εχει, ολοι μας εχουμε πολυ δρομο για να πουμε πως ειμαστε ωριμοι να εκφραζουμε συγκεκριμενες και μονοπλευρες αποψεις για τη διδασκαλια και την εκμαθηση της μουσικης. Μεχρι τοτε, κοιταμε, μαθαινουμε και μιλαμε οταν εχουμε να μεταφερουμε καποια αποψη. Δεν ειμαστε απολυτοι, δεν καταργουμε και δεν υποβιβαζουμε την προσπαθεια του αλλου, επειδη δεν ακολουθει αυτο που θελουμε εμεις και θεωρουμε ως πιο σωστο.

    Symfono apolyta with you my friend
    ..and the cradle will rock..

    kostas-5150
    19.10.2007, 07:14
    To thema einai ena: Otan den aisthanesai kala,otan niothis pos eisai etoimos na skaseis,na vazeis to vysma ston amplifier na paizeis 2 notes kai na sou pernoun ta panta,na niothis omorfa k na anakoufizesai..
    O terastios Ace Frehley eixe pei kapote-Guitar world mag '94- pos h kithara einai natural high,just like cocaine and stuff..
    Eixe dikio..

    Agorazo MONO from abroad,usa,germany etc episeis ta teleytaia xponia agorazo syxna apo e-bay,-prosfata agorasa brand new Peavey usa HP Amber flametop me 1200euro mesa sthn timh kai ta metaforika me UPS! -

    Opos kai na exei sevomai oles tis apopseis,mas enonei h agaph gia thn kithara as krathsoume ayto kai as pame parakato..

    ..and the cradle will rock..

    delta66
    19.10.2007, 07:45
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 18-10-2007 στις 12:36 έγραψε...

    ΥΓ delta ξαναπρόσεξε τη σελίδα. Στο πρώτο κομμάτι παίζω όλα τα όργανα και στο δεύτερο όλες τις κιθάρες. Παίζω τα τελευταία 7 χρόνια ηλεκτρική. Πλέον παίζω σχεδόν μόνο ηλεκτρική.



    Φιλε μου με αναγκαζεις να σε στεναχωρησω.
    Δεν θα κρινω τα κομματια σαν συνθεσεις.
    Ειμαι κατα της κριτικης της τεχνης (συγκεκριμενα εδω, της μουσικης).
    Θα μεινω στο θεμα το εκτελεστικο των οργανων.
    Ακουσα προσεκτικα το κομματι και μπορω να σου πω οτι η τεχνικη σου δεν με πειθει οτι ασχολεισαι 12 χρονια ακουστικη και 7 χρονια ηλεκτρικη, οπως και οτι εκανες μαθηματα jazz.
    Αν ειναι ετσι κατι εχει παει λαθος.
    Ξερω παιδια που παιζουν 6 μηνες και ακουγοντα πολυ καλυτερα.


    noizreduction
    19.10.2007, 07:47
    Μετα την επισημανση του delta66, θα ηθελα να συμφωνησω κι εγω πως εδω δεν κριθηκε η ικανοτητα σου deathminor σε οποιοδηποτε ειδος κιθαρας, αλλα η αποψη σου. Δεν σε εκρινα σαν μουσικο και ουτε προκειται να το κανω.
    kostas-5150
    26.10.2007, 07:36
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 18-10-2007 στις 12:36 έγραψε...

    Παιδιά έχετε απόλυτο δίκιο. Έχω πολύ μικρή εμπειρία και είναι πολύ πιθανό να κάνω μεγάλο λάθος αλλά σας έχω πεί τους λόγους για τους οποίους έχω διαμορφώσει κάποιες από τις απόψεις μου.

    ΥΓ delta ξαναπρόσεξε τη σελίδα. Στο πρώτο κομμάτι παίζω όλα τα όργανα και στο δεύτερο όλες τις κιθάρες. Παίζω τα τελευταία 7 χρόνια ηλεκτρική. Πλέον παίζω σχεδόν μόνο ηλεκτρική.

    Θα σου μιλησω ανοιχτα και καλοπροαιρετα,ακουσα τα κομματια τα οποια τα θεωρω μια καλη προσπαθεια ενος νεου παιδιου(οπως ειμαστε ολοι αλλωστε)το οποιο εχει την αναγκη να εκφραστει.
    Η συνθεση σου ειναι καλη,πατας καλα,εχει αρχη και τελος αν και καπως κλισε. Το παιξιμο σου ομως ειναι νωθρο χωρις ψυχη..Φρασαρε λιγακι,βαλε λιγο παραπανω "δυναμη" καντο λιγακι δικο σου,βαλε την υπογραφη σου. Το ξερω πως ισως να σου αρεσει η μελωδια σου ετσι οπως ειναι,αλλα αφου την δινεις στον κοσμο πρεπει να ακουσεις προσεκτικα. Παρατησε για λιγο τις σκαλες και τις θεωριες και αρχισε να βαζεις συναισθημα,προσπαθησε να παραγεις "περιεργους" ηχους πχ pinch harmonics,harp harmonics,χρησιμοποιησε εφε,οτιδηποτε ωστε αυτο που παιζεις να μην ακουγετε κλισε και ανιαρο..
    ΠΑΝΤΑ με αγαπη
    Κωστας
    deathminor88
    26.10.2007, 18:58
    Παιδιά όλες οι κριτικές δεκτές. Απλά να είστε λίγο πιο συγκεκριμένοι. Για ποιό απ τα 2 κομμάτια μιλάτε? Το πρώτο είναι σχεδόν όλο πλήκτρα και το δεύτερο έχει ακουστική. delta συφωνώ μαζί σου εν μέρει. Στο κομμάτι της ακουστικής δεν είναι κάτι ιδιέταιρο. Απλά παίζω συγχορδίες, και δεν ξέρω αλλο τρόπο για να το κάνω να ακούγεται καλύτερα. Βρήκα εναν ρυθμό και τον ακολουθούσα. Και δεν κατάλαβα από που βγάζει το συμπέρασμα για την Jazz ... Δεν έχω παίξει jazz. Έκανα για κάποιο καιρό jazz αρμονία με τον δασκαλό μου. Tέλος για την ηλεκτρική κιθάρα που υπάρχει και στα 2 κομμάτια έχω να πώ τα εξής. Στο πρώτο κομμάτι απλά είναι απαίσια. Προσπαθώ να παίξω κάτι στο οποίο δεν είμαι καλός. κατι που bluesοφέρνει. Στο δεύτερο κομμάτι θεωρώ το solo κατι πολύ διαφορετικό από τα συνηθισμένα, κάτι που ξεφεύγει λίγο και καθόλου κλισέ.
    delta66
    26.10.2007, 20:04
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 26-10-2007 στις 18:58 έγραψε...

    Και δεν κατάλαβα από που βγάζει το συμπέρασμα για την Jazz ... Δεν έχω παίξει jazz.


    Απαντας μονος σου εδω.

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 17-10-2007 στις 23:22 έγραψε...

    5) Kανείς δεν είπα οτι κανει λάθος. Και εγώ όταν εκανα jazz κιθάρα ο δάσκαλος μου είχε μαθητές αρχάριους στην ηλεκτρική. Δεν είπα οτι είναι λάθος αλλά λιγότερο αποδοτικό.



    Να ξερουμε και τι λεμε.
    deathminor88
    26.10.2007, 21:46
    Iσως φταιει η συνταξη μου. Λεω jazz δεν εχω παίξει. Στο μαθημα της κιθαρας καναμε jazz αρμονία και δοκιμαζαμε διαφορα ωστε να "παρουμε" που λένε μια ιδέα. Οταν λέω δεν εχω παίξει εννοώ γενικοτερα και κυριως δεν εχω ασχοληθει.
    kostas-5150
    28.10.2007, 11:25
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 26-10-2007 στις 18:58 έγραψε...

    Παιδιά όλες οι κριτικές δεκτές. Απλά να είστε λίγο πιο συγκεκριμένοι. Για ποιό απ τα 2 κομμάτια μιλάτε? Το πρώτο είναι σχεδόν όλο πλήκτρα και το δεύτερο έχει ακουστική. delta συφωνώ μαζί σου εν μέρει. Στο κομμάτι της ακουστικής δεν είναι κάτι ιδιέταιρο. Απλά παίζω συγχορδίες, και δεν ξέρω αλλο τρόπο για να το κάνω να ακούγεται καλύτερα. Βρήκα εναν ρυθμό και τον ακολουθούσα. Και δεν κατάλαβα από που βγάζει το συμπέρασμα για την Jazz ... Δεν έχω παίξει jazz. Έκανα για κάποιο καιρό jazz αρμονία με τον δασκαλό μου. Tέλος για την ηλεκτρική κιθάρα που υπάρχει και στα 2 κομμάτια έχω να πώ τα εξής. Στο πρώτο κομμάτι απλά είναι απαίσια. Προσπαθώ να παίξω κάτι στο οποίο δεν είμαι καλός. κατι που bluesοφέρνει. Στο δεύτερο κομμάτι θεωρώ το solo κατι πολύ διαφορετικό από τα συνηθισμένα, κάτι που ξεφεύγει λίγο και καθόλου κλισέ.

    Γεια σου και παλι,στην κριτικη μου μιλαω κυριως για το σολο. Ειναι αρκετα κλισε φιλε μου,αν και αυτο διορθωνεται αν βαλεις στο παιξιμο σου λιγο attitude και σου εξηγησα σε προηγουμενο μην. τι εννοω.
    Θα σου πω μια απλη στρατηγικη ετσι ωστε οταν παιζεις ενα scale type σολο να προκαλεις στον ακροατη ενδιαφερον. Κατα τον Satch(J.Satriani) μπορεις να παιξεις οτι γουσταρεις(κυριολεκτικα) αρκει η δεκατη σου νοτα να ειναι στο κλειδι του τραγουδιου.Ο εγγεφαλος δεν προλαβαινει να καταλαβει το λαθος και οχι μονο αυτο αλλα ενθουσιαζεται κιολας διοτι του προκαλεις το συναισθημα της εκπληξεως! Αν ομως παιξεις και την δεκατη νοτα "εκτος" τοτε καταλαβαινει το λαθος και αυτο που ακουει δεν του αρεσει καθολου!
    Επισης η χρηση της whole tone scale ειναι μια επιπλεον καλη λυση.
    Αυτα!
    Συνεχισε με ζηλο.

    ..and the cradle will rock..
    taiker
    30.10.2007, 20:14
    Hi to all, και απο εμενα, ειμαι καινουριος στο chat. Θα ηθελα την γνωμη σας για τις esp σε σχεση με τις Jackson. γενικα πηγα σε μαγαζια επιδη ενδιαφερομαι να αγορασω ηλεκτρικη, και ειμαι αναμεσα στην ltd ΜΗ 50 και σε καποια Jackson. γενικοτερα ενδιαφερομαι για κιθαρα μεχρι 450 ευρω και η ΜΗ 50 βγαζει τελειο ηχο σε σχεση με τις Jackson-fender της ιδιας κατηγοριας. εσεις τι μου προτηνετε? επισης αν παρω την ltd με τι ενισχιτη να την συνδιασω?

    ΥΓ. επεζα για χρονια κλασικη και τα ειχα παρατησει για ενα διαστημα και εχω ξαναρχησει εδω και εναν χρονο, σας ευχαριστω πολυ οσους μου απαντησετε...

    Τα stats της esp-ltd MH 50


    Construction / bolt-on 25.5''
    Scale/ Agathis
    Body /Maple rosewood
    Neck / Fingerboard/ FR Locking /42mm fr
    Nut Type / Width/ Thin U
    Neck Shape/ Dots
    Inlays / 24 XL
    Frets / None
    Binding/ black nickel
    Hardware/ ESP-LTD
    Tuners / Floyd Rose Licesed
    Bridge Tailpiece / ESP-LH-150 Set
    Pickups / Vol /tone / 3-Way Toggle
    Electronics

    null
    taiker
    30.10.2007, 20:19
    MH-50

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : taiker στις 30-10-2007 20:47 ]


    επισυναπτόμενα: Doc1.doc