ελληνική μουσική
    605 online   ·  210.830 μέλη

    Ποια είναι η γνώμη σας για τις σχολικές ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ??

    --Elena--
    26.05.2007, 14:10
    Κάθε χρόνο τέτοια εποχή...οι μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου μπαίνουν στην διαδικασία των εξετάσεων...!!!! Εξετάσεις= διάβασμα,άγχος,αυπνία.....
    Ποια είναι η γνώμη σας??Πρέπει να υπάρχουν εξετάσεις??Και αν ναι,σε ποιες τάξεις??Πόση πρέπει να είναι η ύλη??...
    gogere17
    26.05.2007, 14:17
    εγω προσωπικα ουτε αγχος εχω,ουτε αυπνιες
    ισα ισα παω πιο χαλαρα σχολειο κοιμαμαι με τις ωρες....
    αν δεν ηταν και οι εξετασεις τι θα καναμε!!!!!!1
    --Elena--
    26.05.2007, 14:37
    χαχαχχα...όταν ακούω από άλλα παιδιά ότι δεν αγχώνονται καθόλου....δεν ξέρω....αγχώνομαι εγώ γι΄ αυτά!!!!!!
    punkster
    26.05.2007, 14:39
    Παράθεση:

    Το μέλος --Elena-- στις 26-05-2007 στις 14:10 έγραψε...

    Κάθε χρόνο τέτοια εποχή...οι μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου μπαίνουν στην διαδικασία των εξετάσεων...!!!! Εξετάσεις= διάβασμα,άγχος,αυπνία.....
    Ποια είναι η γνώμη σας??


    Η χειροτερη!!!!




    Μια βλακεια κ μιση ειναι οι εξετασεις του γυμνασιου, κατα τη γνωμη μου πρεπει να καταργηθουν. Οπως κ οι Πανελληνηνιες ετσι οπως ειναι σημερα. Που κ καλα σε εξεταζουν να δουν ποσο ετοιμος εισαι για πανεπιστημιο κ ποσο καλα ξερεις την υλη. Σκατα εξεταση! Που αν δεν πας στο φροντιστηριο να σε μαθουν ΠΩΣ να γραφεις δεν εχεις στον ηλιο μοιρα, ακομα κ αν εισαι σπανιο μυαλο (ο ξαδερφος μιας φιλης μου πηγε κοντρα στο κατεστημενο κ δεν πηγε φροντιστηριο. Οχι για κανεναν αλλο λογο αλλα γιατι δεν το χρειαζοταν. Ηταν αριστος μαθητης μονο με το διαβασμα που εκανε μονος του. Στις πανελληνιες δεν περασε....)

    ΚΑΤΩ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ!!! ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΑΓΧΟΣ!!!!
    gogere17
    26.05.2007, 14:50
    Παράθεση:

    Το μέλος --Elena-- στις 26-05-2007 στις 14:37 έγραψε...

    χαχαχχα...όταν ακούω από άλλα παιδιά ότι δεν αγχώνονται καθόλου....δεν ξέρω....αγχώνομαι εγώ γι΄ αυτά!!!!!!

    γιατι ρε?δεν χρειαζεται......εγω δεν εχω σκοπο να κατσω να σκασω(για σενα εχω σκοπο να κατσω να σκασω!!!!) για τις εξετασεις και για τα ανοργανωτα(για να μην πω τιποτα ποιο χοντρο)εκπαιδευτικα συστηματα....
    tolaruba
    26.05.2007, 15:44
    Παιδια ημαρτον.Δε χρειαζεται ανγχος και ποσο μαλλον οι αυπνιες.Εγω συμφωνω με το οτι τα παιδια πρεπει να μπαινουν στη διαδικασια των εξετασεων αλλιως θα τα ειχαν φορτωσει στο κοκορα.
    Ειμαι βεβαια αντιθετη με τη ποσοτητα της υλης.Δε διδασκονται ουσιαστικα πραγμτα.Επισης με τις πανελληνιες.Διαφωνω με τη βαση του 10 οπως και με το να κρινεται το μελλον σου απο 5 μαθηματα.
    loussi
    26.05.2007, 15:45
    mhxanistikh mathhsh,steira aposththsh-papagalia,vathmothhria,antagwnismos polwsh..auto einai oi eksetaseis!kai fusika to xeirotero einai oti an den pas fronthsthrio oso kalos kai na eisai den mporeis na kaneis polla pragmata.sugoura oi eksetaseis opws exoun katanthsei den prosferoun tipota perissotero apo kourash kai ai agxos.kai fusika einai polu athlio,an gia paradeigma thes na mpeis iatrikh -kai na eisai kai kalos sauto- na mhn mporeseis epeidh den egrapses mia kalh ekthesh.ola auta kuriws gia tis panellhnies..twra gia tis eksetaseis sto gumnasio..den xreiazetai oute agxos oute kan idiaiterh shmasia..ti tha sou prosferoun? egw pantos metaniwsa pou kathomoun kai diavaza!
    pluton
    26.05.2007, 15:45
    Όλα μια ιδέα είναι... Οι Πανελλήνιες τώρα είναι άλλο θέμα. Για εμένα πρέπει να υπάρχουν. Απλά πρέπει να αλλάξει ο τρόπος με τον οποίο γίνονται. Το κακό σε όλη αυτή την υπόθεση( των Πανελληνίων) είναι ότι πολλοί πιστεύουν ότι αν "αποτύχουν" έχουν αποτύχει στη ζωή τους. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    jacamar
    26.05.2007, 15:53
    δεν νομίζω οτι έχει κανείς τους διάθεση να αλλάξει κάτι στο εκπαιδευτικό σύστημα....12 χρόνια σχολείο για το τίποτα....ποία γνώση και πιά μόρφωση? ποιά κατάρτηση? ποιές αδιαύλιτές εξετάσεις? ποιά ύλη? ποιοι καθηγητές διδάσκουν?
    gogere17
    26.05.2007, 16:13
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 26-05-2007 στις 15:53 έγραψε...

    δεν νομίζω οτι έχει κανείς τους διάθεση να αλλάξει κάτι στο εκπαιδευτικό σύστημα....12 χρόνια σχολείο για το τίποτα....ποία γνώση και πιά μόρφωση? ποιά κατάρτηση? ποιές αδιαύλιτές εξετάσεις? ποιά ύλη? ποιοι καθηγητές διδάσκουν?

    κανεις δεν διδασκει γιατι απλα κανεις δεν εχει διδαχθει και εμεις χανουμε τις ωρες μας,τις μερες μας τα χρονια μας για να διδασκομαστε απο ανιδεους και ολοι λενε ποιο το οφελος σε ενα γραφειακι θα καταληξουμε
    ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ
    loussi
    26.05.2007, 16:14
    Παράθεση:

    Το μέλος pluton στις 26-05-2007 στις 15:45 έγραψε...

    Όλα μια ιδέα είναι... Οι Πανελλήνιες τώρα είναι άλλο θέμα. Για εμένα πρέπει να υπάρχουν. Απλά πρέπει να αλλάξει ο τρόπος με τον οποίο γίνονται. Το κακό σε όλη αυτή την υπόθεση( των Πανελληνίων) είναι ότι πολλοί πιστεύουν ότι αν "αποτύχουν" έχουν αποτύχει στη ζωή τους. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



    megalo lathos einai,alla sauto ftaime emeis oi idioi. to thema einai oti prepei na allaksei auto to susthma ki oxi na to afhsoume na uparxei epeidh de xathhke kai o kosmos ama de perasoume!egw pisteuw oti kakws uparxoun oi panellhnies.. oi perissoteroi tha mpoun se sxoles pou den tous endiaferei,oi upoloipoi tha apogohteuthoun gia akomh mia fora pou exoun apotuxei,k aloi fusika polloi den tha mpoun pouthena.vevaia an den exeis prospathhsei katholou den ftaine oi eksetaseis pou de tha peraseis alla den einai ligoi autoi pou exoun thusiastei olh th xronia gia na mhn kataferoun sto telos tipota!
    jacamar
    26.05.2007, 16:15
    να αλλάξει??μια κουβέντα είναι αυτό....ποιός θα τολμήσει να ξεβολέψει τους καθηγητές - τους πιο βολεμένους των δημοσίων υπαλλήλων???
    δεν είναι μόνο οι εξετάσεις το πρόβλημα της παιδίας ....από τους καθηγητές ξεκινάει το κακό....
    gogere17
    26.05.2007, 16:18
    ποιος θα το αλλαξει>???????????
    ολοι αυτο λενε ομως με το να το σκεφτονται δεν γινεται τιποτα
    το θεμα ειναι να κανουμε κατι
    jacamar
    26.05.2007, 16:20
    Παράθεση:

    Το μέλος gogere17 στις 26-05-2007 στις 16:18 έγραψε...

    ποιος θα το αλλαξει>???????????
    ολοι αυτο λενε ομως με το να το σκεφτονται δεν γινεται τιποτα
    το θεμα ειναι να κανουμε κατι



    Τι καταλήψεις και πορείες??? κααααλά μελοντικά θα δεις οτι καταντάει γραφικό!!!
    venus2
    26.05.2007, 16:24
    prwta apo ola, 8a i8ela na pw se ola ta paidakia pou agxwnontai me tis sxolikes e3etaseis pws DEN XREIAZETAI! gia tipota den prepei na agxwneste, oute kan emeis gia tis panellinies. prwta apo ola oi e3etaseis (ektos apo axristes, as min to sxoliasw auto...) einai teleiws ashmantes, dioti pleon o ba8mos tou apolitiriou tou gimnasiou den xrisimeuei pou8ena, afou i foitisi sto lukeio einai ipoxrewtiki k to xarti tou lukeiou einai pio shmantiko. episis, an einai na agxwneste apo tetoia ilikia, k gia tetoia pragmata, sta 30-35-40 sas ti 8a kanete? 8a pe8anete apo to agxos??? X-A-L-A-R-A!!!

    "Για σένανε μπορώ τις φλέβες μου να σκίσω, το αίμα μου να αφήσω να τρέξει σαν νερό, για σένανε μπορώ πατρίδα να προδώσω, Χριστέ, ντρέπομαι τόσο, κ όμως το μπορώ..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : venus2 στις 26-05-2007 16:25 ]


    gogere17
    26.05.2007, 16:27
    οχι δεν υπαρχουν μονο αυτες οι κινητοποιησεις(δεν μου ερχονται στο μυαλο αλλες)αλλα δεν μπορει να παραμεινει ετσι

    esta
    26.05.2007, 18:31
    Η εποχή των εξετάσεων είναι η αγαπημένη μου!όχι ξύπνημα από τις 7:00, όχι αντιπαθείς καθηγητές πάνω από το κεφάλι σου 7 ώρες την ημέρα.Γενικά προτιμώ να διαβάζω για ένα μάθημα και να πηγαίνω να γράφω.όσο για το άγχος...Δεν αγχώνομαι ποτέ,αφού μόνο κακό θα μου έκανε!!!
    Όσο για αλλαγές στην παιδεία δεν νομίζω πως θα γίνουν ποτέ αφού είναι στο χέρι κάθε κυβέρνησης να κάνει ότι θέλει με αποτέλεσμα το εκπαιδευτικό σύστημα να εξαρτάται από το ποιό κόμμα είναι στην εξουσία.Πιστεύω πως πάρα πολλά πρέπει να αλλάξουν καθώς το σχολείο σήμερα δεν βγάζει μορφωμένους ανθρώπους αλλά σκέτους παπαγάλους.Ας ελπίσουμε ότι τα πράγματα θα αλλάξουν επιτέλους σε αυτή τη χώρα, αν και δε συνηθίζω να ελπίζω σε θαύματα...τουλάχιστον ας προσπαθήσουμε όλοι όπως και αν μπορούμε...
    Υ.Γ. Α!και καλή επιτυχία στις εξετάσεις για όλους!!!
    edelweiss
    27.05.2007, 02:49
    Είναι βάρβαρες κι άδικες!!!

    Μπορούσαν να είχαν ειδικές εξετάσεις στα πανεπιστήμια και να πήγαινε ο καθένας όπου ήθελε και θα περνούσαν αυτοί που πραγματικά αξίζουν κι όχι αυτοί που βγάζουν τον ανάλογο βαθμό...
    punkster
    27.05.2007, 14:46
    Παράθεση:

    Το μέλος edelweiss στις 27-05-2007 στις 02:49 έγραψε...

    Είναι βάρβαρες κι άδικες!!!

    Μπορούσαν να είχαν ειδικές εξετάσεις στα πανεπιστήμια και να πήγαινε ο καθένας όπου ήθελε και θα περνούσαν αυτοί που πραγματικά αξίζουν κι όχι αυτοί που βγάζουν τον ανάλογο βαθμό...



    Ετσι μπραβο!!! ΠΕΣ ΤΑ!!!!!

    Αυτο ειναι συστημα!!! Οπως γινεται στο εξωτερικο... Πας οπου θες κ στις εξετασεις στο τελος της χρονιας αν δεν περασεις σε πετανε κλωτσιδων.... Οχι να σερνονται σε ενα πανεπιστημιο οχτακοσια χρονια καποιοι χωρις να κουνανε το δαχτυλακι τους!! (να το ακουνε αυτο μερικοι μερικοι!!!)





    esta
    28.05.2007, 17:22
    Παράθεση:

    Το μέλος edelweiss στις 27-05-2007 στις 02:49 έγραψε...

    Είναι βάρβαρες κι άδικες!!!

    Μπορούσαν να είχαν ειδικές εξετάσεις στα πανεπιστήμια και να πήγαινε ο καθένας όπου ήθελε και θα περνούσαν αυτοί που πραγματικά αξίζουν κι όχι αυτοί που βγάζουν τον ανάλογο βαθμό...



    Συμφωνώ απόλυτα!!!!Δεν είναι τυχαίο που γίνεται έτσι και στο εξωτερικό.Μόνο που στη χώρα που ζούμε για να γίνει μια τέτοια αλλαγή πρέπει να περάσει καιρός!!!ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!