ελληνική μουσική
    900 online   ·  210.851 μέλη

    Ποια είναι η γνώμη σας για τις σχολικές ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ??

    vero
    28.05.2007, 19:27
    Παράθεση:

    Το μέλος esta στις 28-05-2007 στις 17:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος edelweiss στις 27-05-2007 στις 02:49 έγραψε...

    Είναι βάρβαρες κι άδικες!!!

    Μπορούσαν να είχαν ειδικές εξετάσεις στα πανεπιστήμια και να πήγαινε ο καθένας όπου ήθελε και θα περνούσαν αυτοί που πραγματικά αξίζουν κι όχι αυτοί που βγάζουν τον ανάλογο βαθμό...



    Συμφωνώ απόλυτα!!!!Δεν είναι τυχαίο που γίνεται έτσι και στο εξωτερικό.Μόνο που στη χώρα που ζούμε για να γίνει μια τέτοια αλλαγή πρέπει να περάσει καιρός!!!ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!




    και εγω συμφωνω αλλα για να γινει αυτο στην Ελλαδα οχι να περασει καιρος να αλλαξουμε νοοτροπια αλλα πουουοουουουουου??????? Λιγο δυσκολο το βλεπω....
    αλλα η ελπιδα παντα τελευταια πεθαινει που οπως παντα στην ελλαδα δεν πεθαινει ποτε
    mmmyrto
    28.05.2007, 22:59
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 26-05-2007 στις 16:15 έγραψε...

    να αλλάξει??μια κουβέντα είναι αυτό....ποιός θα τολμήσει να ξεβολέψει τους καθηγητές - τους πιο βολεμένους των δημοσίων υπαλλήλων???
    δεν είναι μόνο οι εξετάσεις το πρόβλημα της παιδίας ....από τους καθηγητές ξεκινάει το κακό....



    Θα διαφωνίσω, οι περισσότεροι καημένοι καθηγητές κανουν ότι μπορόυν, το πρόβλημα είναι ότι πολλές φορές δεν μπορούν. Είτε γιατί δεν έχουν μεταδοτικότητα κλπ, είτε γιατι οι μαθητές τους φτύνουν επειδή το απόγευμα θα πάνε στο φροντιστήριο και θα κάνουν ξανά τα ίδια. Γι' αυτό κατά τη γνώμη μου φταίει το σύστημα και όχι οι καθηγητές. Βέβαια, δυστυχώς, πάντα υπάρχουν και άχρηστοι.
    mmmyrto
    28.05.2007, 23:08
    Πιστεύω ότι το το εξεταστηκοκεντρικό σύστημα είναι μεγάλο πρόβλημα.. Οδηγεί στην στυγνή και στείρα αποστήθηση έξι μαθημάτων.. Δεν υπάρχει σφαιρική γνώση -δεν γινόμαστε καθολικοί άνθρωποι-, αλλά μονόπλευροι. Άλλο πρόβλημα είναι και τα φροντιστήρια. Χάσιμο χρόνου και χρημάτων..

    Υπάρχει και θετικό στην υπόθεση !!* Στο εξωτερικό οι Έλληνες φοιτητές θεωρούνται πολύ καλοί και ότι ξέουν να δουλεύουν...
    *προσοχή, δεν σημαίνει ότι συμφωνώ με τις εξετάσεις, απλά το αναφέρω...
    Paloukeze
    28.05.2007, 23:44
    Η γνώμη μου για τις εξετάσεις; Προβληματικές και... ΜΥΘΟΣ!!!

    Προβληματικές γιατί: Δεν εξετάζουν σφαιρικά οπότε είναι σε πολλές περιπτώσεις θέμα τύχης (ή ατυχίας) το πώς θα πάει κανείς. Δεν δίνου επαρκή για ορισμένα μαθήματα χρόνο, και γίνονται με τέτειο τρόπο ώστε να αυξάνουν την πίεση του μαθητή. Βαριέμαι να γράψω όλα τα άλλα τώρα... Αυτά μάλλον είναι τα κυριότερα.

    ΜΥΘΟΣ γιατί: Όλοι (όσοι δεν έχουν δώσει) πιστεύουν οτι οι πανελλήνιες είναι "κι-εγω-δεν-ξέρω-τι-φοβερή-δοκιμασία", τρέμουν λες και πάνε για απαγχωνισμό, φαντάζονται τους επιτηρητές ως φρικαλέα τέρατα, τα θέματα ως τα παντελώς άπιαστα κλπ κλπ κλπ... Τελικά, τι είναι όλα αυτά; ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ! Σαν να δίνεις τις ενδοσχολικές σου εξετάσεις είναι, απο ΟΠΟΙΑ οπτική κι αν το δεις! Η μόνη διαφορά είναι οτι μ' αυτές περνάς στη σχολή σου! Τα θέματα είναι όπως είναι κάθε χρόνο στις ενδοσχολικές (άλλες φορές εύκολα κι άλλες όχι), οι επιτηρητές είναι απλοί, καθημερινοί (ναι, πιστέψτε το!) καθηγητές, κάνουνε και την πλάκα τους, σου λένε κι ένα καλό λόγο, αντιγράφεις κι όλας (με κάποια σεβαστή προσπάθεια βέβαια)... ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ! ΗΡΕΜΑ! Μην τρελαίνεστε και μην πιστέψετε κα-νέ-να που θα σας πει τα αντίθετα απ' αυτά που σας είπα, είναι ή αστιχείωτος ή τρομολάγνος!
    hin
    30.05.2007, 12:06
    τι ζαβή είναι αυτή ρε:πού την βρήκανε:εμείς κοπελιά ούτε άγχος έχουμε ούτε αυπνίες γιατί δεν είμαστε φυτουκλάκια.άντε σε κανένα θερμοκήπιο.
    mmmyrto
    30.05.2007, 14:16
    Παράθεση:

    Το μέλος hin στις 30-05-2007 στις 12:06 έγραψε...

    τι ζαβή είναι αυτή ρε:πού την βρήκανε:εμείς κοπελιά ούτε άγχος έχουμε ούτε αυπνίες γιατί δεν είμαστε φυτουκλάκια.άντε σε κανένα θερμοκήπιο.



    Κοίτα ούτε και γω' έχω άγχος γιατί ξέρω ότι δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι, αν ξέρω θα γράψω, αν όχι δεν θα γράψω, και τα πάω κάλα.

    Πάντως πρέπει να ξέρεις ότι δεν σημαίνει ότι όποιος έχει άγχος είναι φυτό!!!!!
    Φυτό είναι κάποιος που δεν ασχολείται παρά μόνο με το σχολείο, δεν έχει άποψη κλπ Και το προφίλ της δεν δείχνει τέτοιο άτομο!!!
    elenh_sigma
    30.05.2007, 14:51
    Ρε παιδιά, δεν είναι οι εξετάσεις το μόνο μελανό σημείο του εκπαιδευτικού μας συστήματος... Όλοκληρο το σύστημα, πρέπει να επεναδημιουργηθεί από την αρχή και να επαναπριοσδιοριστούν οι υποχρεώσεις στις οποίες καλείται να ανταπεξέλθει ο μαθητής... Εγω προσωπικά δεν αγχώνομαι και πάρα πολύ... Είναι απλώς μια ακόμη αρνητικά φορτισμένη χρονοβόρα διαδικασία... Στην προκειμένη περίπτωση, πρέπει να αποδεχθούμε αυτήν την κατάσταση, στο κάτω κάτω, ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία γενιά είμαστε που δίνει εξετάσεις... Ειδάλλως επιβάλλεται να δραστηριοποιηθουμε για να αλλάξει κατι... Είναι κάτι το τελείως τυπικό και δεν πρέπει να αφήνουμε την επίδοση μας σε αυτες, να καθορίζει την αξία μας... Το βασικό ειναι να μην αφήνουμε κενά κατά την διάρκεια της χρονιάς... Α, και ειναι κάπως άδικο να ρίχνουμε την ευθύνη στους καθηγητές... Οι περισσοτεροι εξ'αυτών θέλουν απλά να κάνουν τη δουλειά τους... Το κράτος και το σύστημα είναι που μας θέλει παπαγάλους με κλειστούς ορίζοντες... ΧΑΛΑΡΑ...
    Paloukeze
    04.06.2007, 02:01
    Παράθεση:

    Το μέλος mmmyrto στις 30-05-2007 στις 14:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος hin στις 30-05-2007 στις 12:06 έγραψε...

    τι ζαβή είναι αυτή ρε:πού την βρήκανε:εμείς κοπελιά ούτε άγχος έχουμε ούτε αυπνίες γιατί δεν είμαστε φυτουκλάκια.άντε σε κανένα θερμοκήπιο.



    Κοίτα ούτε και γω' έχω άγχος γιατί ξέρω ότι δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι, αν ξέρω θα γράψω, αν όχι δεν θα γράψω, και τα πάω κάλα.

    Πάντως πρέπει να ξέρεις ότι δεν σημαίνει ότι όποιος έχει άγχος είναι φυτό!!!!!
    Φυτό είναι κάποιος που δεν ασχολείται παρά μόνο με το σχολείο, δεν έχει άποψη κλπ Και το προφίλ της δεν δείχνει τέτοιο άτομο!!!



    Πολύ σωστό. Η κολλητή μου που δεν είναι καθόλου φυτό, ήταν σε τραγική κατάσταση στις πανελλήνιες, κι αυτό λόγω της λανθασμένης αντίληψής της γύρω απο το ρόλο της και το ρόλο της οικογένειάς της γύρω απο τις εξετάσεις. Έδινε για του άλλους, όχι για την ίδια. Πίστευε οτι α) έπρεπε να λογοδοτήσει στο σόι της και β) οτι θα "χάσει ένα χρόνο απο τη ζωή της". Bullshit!

    Δίνεις ΕΣΥ. ΕΣΥ επιτυγχάνεις. Μπράβο σου, μαγκιά σου. ΕΣΥ αποτυγχάνεις. Ξέρεις τους λόγους; Έχεις ξεκαθαρίσει τι θέλεις να κάνεις (αν θα διαβάσεις για να ξαναδώσεις, αν θα πας αλλού κλπ κλπ κλπ); ΞΑΝΑ μπράβο σου, ΞΑΝΑ μαγκιά σου. Το καθαρό μυαλό είναι που μετράει. Και η αυτογνωσία. Δε μπορεί να σου πει κανείς τίποτα όταν έχεις τη σωστή απάντηση στο "γιατί" του. Γιατί απλά δεν έχει κάτι άλλο να πεί!

    Τώρα το "χάνεις ένα χρόνο απο τη ζωή σου" δεν το σχολιάζω περεταίρω, είναι εκπληκτικά βλακώδες.

    Πάντως την έκραξα και κατάλαβε κάποια πράγματα, οπότε ήρθε στα ίσα της τώρα.