ελληνική μουσική
    735 online   ·  210.833 μέλη
    tsibitos
    27.05.2007, 18:08
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 27-05-2007 στις 17:40 έγραψε...





    mnk να σε ρωτήσω κάτι; δεν νομίζεις ότι είναι λίγο κουραστικό να απαντάς σε όλους όσους γραφούν στο συγκεκριμένο τόπικ; Και σε εμένα φάνηκαν παράξενα τα όσα είπες στην αρχή αλλά πλέον κουράστηκα να διαβάζω μόνο δικά σου post. Επιτέλους άσε και κάποιον άλλον να εκφράσει άποψη επί του θέματος χωρίς να φοβάται ότι ακριβώς από κάτω θα τον σχολιάσεις. Δεν κάνουμε διάλογο όλοι με σένα. Κουβέντα κάνουμε η οποία με το δικό σου τρόπο δεν προχωράει.

    Και για να μπω και στο θέμα και εγώ είχα πάντα την απορία του τι μπορεί να είναι αυτοί οι παράξενοι καπνοί. Και ρωτώντας (σαν παιδάκι) λάμβανα την απάντηση ότι είναι αεροπλάνα από την Ε.Μ.Υ. για την πρόγνωση του Καιρού (και ακόμα και τώρα δεν ξέρω αν ισχύει ή όχι.)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 27-05-2007 18:09 ]


    MyNameIsDo
    27.05.2007, 19:00
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 27-05-2007 στις 12:06 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος MyNameIsDo στις 27-05-2007 στις 11:56 έγραψε...
    Άν θελήσεις μπορώ να σε βοηθήσω να ψάξεις για τις επιστημονικές μελέτες πάνω στο φαινόμενο.

    Παραθεσε τες εδω παρακαλω, ωστε να ενημερωθουμε οσο πιο σφαιρικα γινεται.


    Δεν διαθέτω τέτοιο υλικό...
    Όταν όμως μπορέσω ίσως το ψάξω, και θα παραθέσω ότι πληροφορίες μπορέσω να βρώ!



    vouliakis
    29.05.2007, 00:39
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 26-05-2007 στις 23:53 έγραψε...

    Nαι... Αυτή την εποχή είναι της μόδας ανάμεσα στους συνομωσιολόγους - καταστροφολόγους αυτή η θεωρία για τα chemtrails. Προσωπικά, ελπίζω του χρόνου να είναι της μόδας πάλι τα πράσινα ανθρωπάκια από τον Άρη. Έχουν πιο πολύ πλάκα...

    By the way, μήπως αντί να τρομοκρατηθούμε με αβάσιμες θεωρίες συνομωσιών, θα έπρεπε να ασχοληθούμε λίγο σοβαρότερα με το ουσιαστικό πρόβλημα: αυτό της εκπομπής ρύπων -κάθε είδους?







    Το παραπάνω δεν ήταν απάντηση σε εσένα mnk. Είναι η άποψή μου για τις θεωρίες συνομωσίας, όπως αυτή των chemtrails. Δεν είναι λοιπόν δικό μου το πρόβλημα αν εσύ πήρες προσωπικά κάποια πράγματα...



    StavmanR
    04.12.2007, 17:06
    Μαρία, πάλι καταπιάστηκες με συνωμοσιολογίες; Μην ξεχνάς πως οτιδήποτε δεν συνοδεύεται από ατράνταχτες επιστημονικές αποδείξεις ανήκει στην ανωτέρω κατηγορία. Όπως πχ. το ξύλο στα κρατητήρια, όπου ο "εις (ξυλοδαρμένος) μάρτυς ίσον κανείς" άρα ξύλο δεν υφίσταται, οι φωτιές στην Πελοπόννησο ήταν ατυχής συγκυρία καθώς δεν εβρέθησαν ένοχοι, τα ναρκωτικά στα Ζωνιανά είναι μεμονωμένο φαινόμενο που δεν αφορά το σύνολο της πολιτικής ηγεσίας, μιας και δεν εβρέθησαν στοιχεία-πορίσματα επ' αυτού κλπ.

    Και επανέρχομαι στα λόγια του "λίγου" Νόαμ Τσόμσκι που μας κατατάσσει στην κατηγορία του ζαλισμένου κοπαδιού. Η προπαγάνδα από τους κυβερνώντες τον πλανήτη δεν έχει όρια. Κι αν κάποτε έφτανε μία ψευδής πληροφόρηση για να πετύχει το σκοπό της, σήμερα "φυτεύονται" αφειδώς μείγματα εκατομμυρίων σπόρων αλήθειας και ψεύδους στον κόσμο της πληροφόρησης, που σκεπάζονται από την κοπριά-λίπασμα που λέγεται μέσο ενημέρωσης.

    Ακόμα και να πέφτεις έξω στις υποθέσεις-θεωρίες σου σχετικά με το παρόν τόπικ, έχεις δίκιο ότι κάτι τρέχει. Πιο ύποπτο από το ίδιο το μαχαίρι που χρησιμοποιείται σε ένα έγκλημα είναι το πέπλο της ομίχλης που προσπαθεί να απλώσει κάποιος στην υπόθεση. Αν το όπλο αποδεικνύει την ενοχή στο έγκλημα, οι αντιφάσεις αποτελούν το πρώτο ενδεικτικό σημείο της συνενοχής και της συμμετοχής σε αυτό.
    StavmanR
    04.12.2007, 21:16
    Η αλήθεια είναι ότι δεν τα κοίταξα, αλλά κάποια στιγμή θα ρίξω μία ματιά.