ελληνική μουσική
    512 online   ·  210.845 μέλη

    Πως γινεται να κόψω τα mp3s?

    Stroumfita456
    01.02.2008, 19:58
    Παράθεση:

    Το μέλος kod στις 13-10-2007 στις 11:42 έγραψε...

    Αν κατάλαβα καλά δεν μπορείς να σώσεις το αρχείο σε μορφή mp3.
    Από εδώ (http://audacity.sourceforge.net/download/windows) στα προαιρετικά αρχεία για κατέβασμα θα βρεις το: κωδικοποιητής mp3 LAME. κατέβασέ το και ακολούθησε τις οδηγίες που θα βρεις εκεί...


    νομιζω(αν μιλας για το nero) εκει που κανεις αποθηκευση επιλέγεις εσυ το πως θέλεις να το αποθηκευσεις το αρχειακι που εφτιαξες!
    -----------------
    http://www.facebook.com/profile.php?id=1431722685

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 30-07-2011 04:12 ]


    PashalinaMakia
    01.02.2008, 20:23
    Ρε παίδες εγώ ακόμα γιατί δεν το έχω καταλάβει?????????


    Tropaiatissa
    01.02.2008, 20:59
    Pashalina, δεν ξέρω το πρόγραμμα που πρότειναν τα παιδιά στην αρχή του topic. Για τέτοιες δουλειές συνήθως χρησιμοποιώ ή το Nero Wave Editor ή WaveLab. Και στα δύο, αν ανοίξεις το αρχείο ήχου θα σου εμφανίσει την κυματομορφή τους. Και πάνω σ' αυτή κόβεις & ράβεις ό,τι θέλεις! Δεν είναι δύσκολο!


    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 13-10-2007 στις 12:37 έγραψε...

    Ξερω πως θα ακουστω λιγο σπαστικος, ομως οποιος σεβεται τον εαυτο του και την ποιοτητα του ηχου, δεν θα αντεχε μια συμπιεση...πανω στη συμπιεση Βεβαια, απ'ο,τι καταλαβα, ο φιλος μας το θελει για ringtone, ομως γενικα δεν ειναι σωστο να συμπιεζει καποιος ενα mp3 ξανα σε mp3..Ο,τι συχνοτητες εχουν χαθει με την πρωτη συμπιεση, δεν προκειται να επανελθουν. ΚΑι αμα το συμπιεσετε για 2η φορα, τοτε ειναι σαν να εκτελειτε μυγα με υδραυλικο πιεστηριο



    Ανήκω κι εγώ στο "club" των "σπαστικών". Χεχε... Έχεις απόλυτο δίκιο! Με αφορμή αυτό, να πω κάτι που ίσως να ενδιαφέρει πολλούς: με το Real Player, μπορείς να κάνεις Rip ένα Audio CD και σε μορφή wav. Ενώ π.χ. το Windows Media Player δεν έχει αυτή τη δυνατότητα, μετατρέπει μόνο σε wma, ή mp3 (από έκδοση 10 και άνω).