ελληνική μουσική
    784 online   ·  210.851 μέλη

    Περασμένα ναι ξεχασμένα όχι

    flyer
    30.05.2007, 04:02
    Πέρασαν αρκετές δεκαετίες απο τότε αλλά το ελαφρό τραγούδι πιστεύω πλέον πως αναγγενιέται ξανά απο τίς στάχτες του.Ο Κόσμος πλέον κουράστικε πιά απο τις κακοφωνίες αυτών τον μοντέρνων μελωδιών,και επιστρέφει επιτέλους ξανά στο ποιοτικό ρεπερτόριο.Ιδιαίτερα η νεολαία.Τι μάς προσφέρουν σήμερα αυτά τα σύχρονα τραγούδια?Πού ειναι η μελωδία? ο στίχος?Τα εχουν καταρακώσει ολα με τις χαζομάρες που γράφουν.Αυτοί πια οι τραγουδιστές πως ξεφυτρώνουν ετσι?κατά δεκάδες κέθε μέρα,αδύνατον να τούς μάθεις. Ολοι τους κυνηγούν το χρήμα.Οι παλιότερες όμως γενιές τραγουδοποιών ευχαριστιόταν μόνο με το χειροκρότημα του κοινού, και προσέφεραν και πολιτισμό και ωραία τραγούδια με νόημα και στίχο.τραγούδια ευγενικά όμορφα με νόημα.Πείτε μου τι κυκλοφορεί σήμερα?Τι μυνύματα μας περνάνε οι σύχρονες μελωδίες, που μόνο μελωδίες δεν είναι αλλά ορδές καννιβάλων.Ας προσπαθήσουμε επιτέλους να μην ξεχνάμε δημιουργούς που άφησαν εποχή όπος ο χαιρόπουλος ο αττίκ ο σουγιούλ ο γιαννίδης και πολύ άλλοι καλιτέχνες,οι οποίοι δεν ειχαν και μουσικές γνώσεις ιδιαίτερες αλλά ειχαν χαλύβδινη φωνή, και προπαντός το τονίζω αυτό. Είχαν ήθος.που σήμερα λοίποι απο τους περισσότερους μοντέρνους ερμηνευτές.
    edelweiss
    30.05.2007, 13:25
    Ο Ν. Ξυλούρης κι ο Γιάννης Πάριος :) Δύο μεγάλες φωνές επίσης για μένα...
    Πουλόπουλος... και πολλοί άλλοι

    που σε σχέση με τους σημερινούς είναι πολλοί λίγοι :)

    Μέτρησα τ' άστρα τ' ουρανού
    και λείπει ένα ζευγάρι
    χαμήλωσε τα μάτια σου
    μην έρθει και στα πάρει!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : edelweiss στις 30-05-2007 13:26 ]


    flyer
    31.05.2007, 01:04
    Σωστή σε βρίσκω edelweiss, μιά χαρά είναι και ο Νίκος ξυλούρης και ό πάριος.Έγω απλά είμαι ποιό φάν του ελαφρού τραγουδιού.
    tsibitos
    31.05.2007, 01:38
    Παράθεση:

    Το μέλος edelweiss στις 30-05-2007 στις 13:25 έγραψε...

    Ο Ν. Ξυλούρης κι ο Γιάννης Πάριος :) Δύο μεγάλες φωνές επίσης για μένα...
    Πουλόπουλος... και πολλοί άλλοι

    που σε σχέση με τους σημερινούς είναι πολλοί λίγοι :)




    που σε σχέση με τους σημερινούς είναι πολλοί λίγοι ;;;
    edelweiss
    31.05.2007, 17:20
    εννοώ tsibitos πως κάθε μέρα βγαίνουν τραγουδιστές που αν καθήσεις να τους μετρήσεις ειναι πάρα μα πάρα πολύ... ενώ οι καλοί τραγουδιστές είναι λίγοι μπροστά σε αυτούς.. ενώ είναι αρκετοί εάν όχι πολλοί που δεν μετριούνται στα δάχτυλα :)
    sakisarabatzis
    17.08.2007, 16:59
    Πολυ σωστή η παρατηρηση των αγαπητων φίλων flyer end edelweiss.Ετσι ειναι παιδια οπως ακριβως τα λετε.Στην συνεχιζόμενη πορεια μου ως δασκάλου φωνητικης προσωπικα ειναι απαραίτητος οδηγος διδασκαλιας οι ρίζες του ελλ.τραγουδιού και φυσικα αυτα που αναφερετε.Η πορεια ολων εκεινων των τραγουδιστων περιεχει τρια βασικα στοιχεια.1]Αξιοπρεπη σταση στη ζωή τους. 2].Ποιοτικά τελειες φωνές με μεγάλο ρεπερτόριο,με επικτητη την ανάγκη να ερευνήσουν κατι περισσότερο περι μουσικής 3].Διαχρονικοτητα με εξελιξη μεσα απο τα χρονια της αναγνωρισιμοτητας τους και της ποιότητας τους. Αυτα ειναι και τα στοιχεια που συμβουλεύω και προτείνω στους νεους τραγουδιστές. Οτι ειναι γρηγορο συνηθως δεν εχει και διάρκεια.Αλλα σημερα ειναι τι πουλαει και τι αξιζει. Αυτός ειναι ο γνωμονας που περιστρεφονται ολα γυρω απο τη =σόου μπιζ=....Το θεμα ειναι που και πως καταλήγουν τα νεα παιδια που πιστεύουν σ αυτο τον τροπο ξοδεύοντας χρονο,ελπιδες και πολλα χρήματα και οχι δυστυχως γι αυτούς στον τροπο της πραγματικης δουλειας....
    okanenas
    17.08.2007, 17:21
    Από τους καλύτερους τραγουδιστές του ελαφρού τραγουδιού ήταν
    ο Νίκος Γούναρης και Σοφία Βέμπο ο τρόπος που τραγουδούσαν
    ήταν καταπληκτικός.



    sakisarabatzis
    17.08.2007, 17:45
    και ομως αγαπητε μου φιλε Οκanenas ρωτησε και στα σχολεια τους μαθητες αλλα και τους νεους τραγουδιστες,ποιοι ειναι αυτοι που αναφερεις και τι προσφεραν στο Εθνος και τη μουσικη.....Δεν ξερουν.Εδω δεν γνωρίζουν τι εγινε το 1821...Οταν φιλε μου βρεθηκα στα Α κοιμητηρια Αθηνων και βρεθηκα μπροστα στον ταφο της Σ.Βέμπο και του Θ.Κολοκοτρώνη, μια κυρια καθαρίστρια απο εκει γυρω μου ειπε.......Τη Σοφία μονο μια κυρια γειτονισα της ανάπηρη ερχεται,περιποιειται τον ταφο της και αναβει το κανδηλι της...καθε 28 Οκτωβρίου.....Τι ντροπή....τι απαγοήτευση...ενοιωσα...Να που πρεπει να πηγαινουν ολα τα σχολεια της Ελλάδος....σ αυτο το τεραστιο Κοιμητήριο που ειναι ζωντανη η παραδοση της Ελλάδος μας και σου φωνάζει μεσα απο τον ταφο της....ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΠΑΙΔΙΑ...[ υποκλίνομαι με σεβασμό στην ιερη μνημη τους.]ταπεινα.Σ.Α