ελληνική μουσική
    1091 online   ·  210.851 μέλη

    Τα καλύτερα Progressive Rock albums όλων των εποχών.Η Γνώμη σας ?

    LUTHASUN
    19.01.2008, 00:30
    ELOY "OCEAN"
    ELOY "SILENT CRIES AND MIGHTY ECHOS"
    NOVALIS "SOMMERABEND"
    GROBSCHNITT "ROCKPOMMEL'S LAND"
    NEKTAR "REMEMBER THE FUTURE"
    YES "TALES FROM A TOPOGRAPHIC OCEAN"
    JETHRO TULL "A PASSION PLAY"
    YES "FRAGILE"
    BIRTH CONTROL "BACKDOOR POSSIBILITIES"
    VIRUS "REVELATION"
    MY SOLID GROUND "MY SOLID GROUND"
    TRIUMVIRAT "SPARTACUS"
    PINK FLOYD "ANIMALS"
    QUEEN "A NIGHT AT THE OPERA"
    THE ALAN PARSON PROJECT "EYE IN THE SKY"
    GREATFULL DEAD "BLUES FOR ALLAH"
    IRON BUTTERFLY "IN A GADDA DA VIDA"
    MARILLION "MISPLACED CHILDHOOD"
    KING CRIMSON "IN THE COURT OF CRIMSON KING"
    GROBSCHNITT "RAZZIA"
    AMON DUUL II "YETI"
    THE MOODY BLUES "LONG DISTANCE VOYAGER"
    ANYONES DAUGHTER "ADONIS"
    BIRTH CONTROL "OPERATION"
    PINK FLOYD "THE DARK SIDE OF THE MOON"
    HAWKWIND "IN SEARCH OF SPACE"
    NEKTAR "JOURNEY TO THE CENTRE OF THE EYE"
    IQ "DARK MATTER"
    ARENA "PEPPERS GHOST"
    DREAM THEATER "IMAGES AND WORDS"
    QUEENSRYCHE "PROMISED LAND"
    MAGMA "MEKANIK DESTRUKTIW KOMMANDOH (.M.D.K.)"
    MAGIC PIE "MOTIONS OF DESIRE"
    KANSAS "SONG FOR AMERICA"
    STYX "PIECES OF EIGHT"
    GENESIS "FOXTROT"
    GENESIS "SELLING ENGLAND BY THE POUND"
    ELOY "DAWN"
    PINK FLOYD "WISH YOU WERE HERE"
    PORCUPINE TREE "VOYAGER 34 -THE COMPLETE TRIP"
    KALACAKRA "CROWLING TO LHASA"
    NEU "NEU"
    NEU "NEU 2"
    ATOMIC ROOSTER "IN HEARING OF ATOMIC ROOSTER"
    TWENTY SIXTY SIX AND THEN "REFLECTIONS!"
    GRAVY TRAIN "STARCASE TO THE SUN"
    ANDROMEDA "EXTENSION OF THE WISH"
    SUPERTRAMP "BREAKFAST IN AMERICA"
    GENTLE GIANT "POWER AND THE GLORY"
    JETHRO TULL "HEAVY HORSES"
    JETHRO TULL "AQUALONG"
    TOOL "LATERALUS"
    PSYCHOTIC WALTZ "A SOCIAL GRACE"
    THRESSHOLD "CRITICAL MASS"
    MEMORY GARDEN "TIDES"
    MAGELLAN "IMPSSIBLE FIGURES"
    PENDRAGON "THE MASQUERADE OVERTURE"
    NOVALIS "BRADUNG"
    EMBRYO "OPAL"
    FATES WARNING "A PLEASANT SHADE OF GREY"
    EMERSON, LAKE AND PALMER "TRILOGY"
    APHRODITE'S CHILD "666"
    SOFT MACHINE "SIX"
    CAMEL "SNOW GOOSE"
    CAMEL "MIRAGE"
    A PERFECT CIRCLE" MER DE NOMS
    ANGRA "HOLY LAND"
    SAVIOUR MACHINE "LEGEND PART 1"
    MAHAVISHNU ORCHESTRA "VISIONS FROM THE EMERALD BEYOND"
    AL DI MEOLA "ELEGANT GYPSY"
    RETURN TO FOREVER "ROMANTIC WARRIOR"
    WISHBONE ASH "ARGUS"
    URIAH HEEP "MAGICIAN BIRTHDAY"
    ANATHEMA "ALTERNATIVE 4"
    PAIN OF SALVATION "BE"
    SAVATAGE "HANDFUL OF RAIN"
    TRIKOLON "CLUSTER"
    QUEEN "QUEEN"
    MIKE OLDFIELD "OMMADAWN"
    ROXY MUSIC "AVALON"
    RICK WAKEMAN "RETURN TO THE CENTRE OF THE EARTH"
    THE BEATLES "SGT. PEPPERS LONELY HEARTS CLUB BAND"
    OPETH "DAMNATION"
    DEATH "INDIVIDUAL THOUGH PATTERN"
    PETER GABRIEL "SO"
    FAUST "IV"
    PAVLOVS DOG "PAMPERED MENIAL"
    POPOL VUH "NOSFERATU"
    TANGERINE DREAM "RUBYCON"
    THE FLOWER KINGS "THE SUM OF NO EVIL"
    PINK FLOYD "THE WALL"
    ELOY "POWER AND THE PASSION"
    ELOY "INSIDE"
    NEKTAR "A TAB IN THE OCEAN"
    BARCLAY JAMES HARVEST "GONE TO EARTH"
    tangerineking
    17.02.2008, 16:27
    Αν και καλύπτομαι σχεδόν πλήρως από τα παραπάνω (Genesis, Pink Floyd, King Crimson, κλπ) θέλω να προσθέσω:

    Premiata Forneria Marconi: Storia di un minuto
    Le Orme: Felona O Sorona
    Alusa Fallax: Intorno alla mia cattiva educazione

    και φυσικά

    Os Mutantes: A Divina Comιdia Ou Ando Meio Desligado
    rollinngstone
    12.01.2010, 22:38

    Kαλά μιλάμε τέλειο topic. Θα πρέπει να αναφέρω πάρα πολλά άλμπουμ και θα το κάνω.

     

    1) Wish You Were Here - Pink Floyd. Τι να πω για αυτό το θαύμα. Πρόκειται ίσως για τον αγαπημένο μου δίσκο. Έναν δίσκο που και χίλιες φορές την ημέρα να τον ακούσω δε πρόκειται να βαρεθώ ούτε στο ελάχιστο. Δεν υπάρχει σημείο τπυ δίσκου που να μη μου αρέσει. Shine On You Crazy Diamond, Welcome To The Machine, Have A Sigar και το υπεραγαπημένο μου Wish You Were Here!! Όποιος δε τα 'χει ακούσει πραγματικά ΧΑΝΕΙ!!!

    2) Τhe Dark Side Of The Moon- Pink Floyd. Ααααα. Όταν τον ακούω ξαλαφρώνω. Αριστούργημα πρώτου μεγέθους με καταπληκτικά effects που δύσκολα πραγματοποιούνται ακόμα και σήμερα και με μια μπάντα σε έκσταση να γράφει αυτό ακριβώς ποθ σημαίνει ΜΟΥΣΙΚΗ

    3) Freak Out - Frank Zappa. Ο τρελός Frank εδώ μας δείνει ένα ανεπανάληπτο LP με ότι πιο εξαιρετικό υπάρχει. Ένας από τους πρώτους διπλούς δίσκους και από τους πιο τέλειους Experimental και Progressive. Τραγούδια σαν το Hungry Freaks Daddy και Αnyway The Wind Blows γράφουν ιστορία και με αιμορραγούνε!!!

    4) In The Court Of The Crimson King - Κιng Crimson. Ίσως ότι πιο τέλειο έχω ακούσει. Εξαίσιο άλμπουμ με πωρωτικό υλικό που σε κάνει να απορείς πώς αυτά τα παιδιά δημιούργησαν αυτό το πράγμα. Μπορεί αν μην τον ακούω πολύ συχνά, αλλά μελωδίες σαν το Moonchild και το ομώνυμο τραγούδι θα μείνουν πάντα χαραγμένες μέσα μου.

    5) Ηot Rats- Frank Zappa. Ένας δαιμονισμένος νέος Στραβίνσκυ σε τεράστια κέφια, έτοιμος να μας κάνει να κουφαθούμε. Αριστουργηματικό ορχηστρικό άλμπουμ με ενεπανάληπτους αυτοσχεδιασμούς και παλαβές ενορχηστώσεις. Ένα δείγμα της ιδιοφυίας του καλλιτέχνη.

    6) Τhe Wall - Pink Floyd.  Και μόνο τη side 3 του να είχε μέσα θα ήταν το ίδιο καλός. Αξέχαστο άλμπουμ με ένα από τα καλύτερα σολαρίσματα όλων των εποχών, αυτό του Comfortably Numb. Ακουστικά κομμάτια συνδυασμένα με πιο "άγρια" με αποκορύφωμα το θεατρικό The Trial. Μια από τις καλύτερες ροκ όπερες όλων των εποχών.

    7) Selling England By The Pound - Genesis. Εντάξει μπορεί να μην είναι και κανένας δίσκος που με τρελαίνει, αλλά όταν τον ακούω τον απολαμβάνω πραγματικά. Το τι έχει εκεί μέσα δε λέγεται. Υπέροχες μελωδίες με αγαπημένη μου το Dancing With The Moonlight King πλαισιωμένες με την κάτσε καλή φωνή του Peter Gabriel. Ότι πρέπει για τους πωρωμένους του είδους!!

    8) Αnimals - Pink Floyd. Mπορεί να γίνομαι κουραστικός με τόσο Pink Floyd, αλλά τι να κάνω όταν ακούω δίσκους σαν και τούτον εδώ. Μπορεί να μην είναι τόσο καλός όσο άλλοι της μπάντας, αλλά όταν ακούς τα τεράστια Dogs, Pigs, Sheep και τα μικροσκοπικά Pigs On The Wing pt 1 και 2, δε μπορείς να κάνεις κάτι άλλο από να το αγαπήσεις το άλμπουμ!!!

    9) Αqualung - Jethro Tull. Το ΚΑΛΥΤΕΡΟ και πιο ΤΕΛΕΙΟ άλμπουμ μιας τεράστιας μπάντας των Jethro Tull. Θα μπορούσα να βάλω σε όλα τα κομμάτια του άλμπουμ 5 αστέρια, αλλά το παίζω αυστηρός καπως. Αλλά υσικά όταν ακούω κομματάρες σαν το Locomotive Breath και το Aqualung δε μπορώ να κάνω κάτι διαφορετικό από το να πω "Γιουχου". Aκούστε το κι αν δε σας αρέσει να μου τρυπίσετε την μύτη!!

    10) Μeddle - Pink Floyd ΞΑΝΑ. Kαλύτερα να περιέγραφα όλη την δισκογραφία των Pink Floyd ε;; Έλα που με πρόλαβε άλλος όμως!! Δε πειράζει, όμως γιατί και εδώ έχουμε να κάνουμε με δισκάρα. Μια δισκάρα που τελειώνει με το Echoes ένα από τα καλύτερα prog κομμάτια που γράφτηκαν ποτέ. Ένα κομμάτι που δε το βσριέσαι ακόμη και να κρατούσε δύο ώρες. Θυμάμαι μάλιστα η μητέρα μου όταν άκουσε εκείνα τα σφυργματα στη μέση του κομματιου (τα οποία στην ουσία είναι κρωξίματα πουλιών), άρχισε να φωνάζει και να λέει ότι αυτά είναι πράγματα "σατανιστικά" και άλλα τέτοια κουφά!! Και καπάκι ότν μια φορά και η γιαγιά μου άκουσε το Seamus, που είναι γνωστο για τα γαβγίσματά του, άρχισε να λέει ότι το σκυλί φωνάζει... πένθιμα και άλλα τέτοια και έτσι δε τον άκουω και τόσο συχνά.

    11) Α Whiter Shade Of Pale - Procol Harum. Άλλο ένα από τα πολυαγαπημένα μου άλμπουμ. Καταπληκτική εδώ η μπάντα, βγάζει προς τα έξω το τεράστιο ταλέντο της και , με αφήνει άναυδο. Σούπερ οι μελωδίες του ομώνυμου κομματιού και του Conquistador. Σούπερ και τα παιδιά που μας σερβίρουν ένα απίθανο LP. Kρίμα όμως που ποτέ δε το ξεπέρασαν...

    12) Atom Heart Mother - Pink Floyd. Ναι Pink Floyd ξανά. Υπέροχο το άλμπουμ αυτό. Έπειτα από τους ανατριχιαστικούς πειραματισμούς στο Ummagumma τα παιδιά εδώ μας έδωσαν μια υπέροχη σουίτα που καταλαμβάνει τη πρώτη πλευρά και άλλα τέσσερα αριατουργηματικά τραγούδια στην δεύτερη πλευρά. Μην παραλείψετε να το ακούσετε.

    13) Fragile - Yes. Δεν έχω ακούσει άλλο άλμπουμ από αυτή την μπάντα, αλλά αυτό ήταν αρκετό για να μ' αρέσει η μουσική της. Εντάξει κατά την ταπεινή μου άποψει δεν είναι και ο απίθανος ανυπέρβλητος δίσκος, αλλά μελωδίες σαν το Roundabout και άλλες το κάνουν μοναδικό.

    14)  We' re only In It For The Money - Frank Zappa. Άλλο ένα μοναδικό άλμπουμ από το φιλαράκο μου τον Frank. Εδώ κάνει μια σάτειρα για το κίνημα των χίπις και τα σπάει. Εκπληκτικό το Bow Tie Daddy εξαίσιο και το What's The Uggliest Part Of Your Body, που τραγουδάει σε στυλ John Lennon. Και φυσικά πρέπει να ναφέρω το εξώφυλλο, που είναι μια απίθανη παρωδιά του εξωφύλλου του Sgt. Pepper.

    15) Pampered Menial - Pavlov's Dog. Εκπληκτικό άλμπουμ. Μόνο που το σκέφτομαι χαίρομαι. Julia, Late November και ένα σωρώ μοναδικά τραγούδια συνθέτουν αυτο το μαναδικό άλμπουμ μιας μπάντας που πραγματικά αδικήθηκε, γιατί σίγουρα θα μπορούσε να μας δώσει πολλά σπουδαία πράγματα. Αγαπημένα μου;; Σχεδόν όλα....

     

    Αυτοί είναι οι prog δίσκοι που έχουν σημαδέξει το μυαλό μου και την καρδιά μου. Βέβαια δεν είναι μόνο αυτοί είναι και άλλοι, αλλά αυτοί είναι οι καλύτεροι. Ελπίζω να μη σας κούρασα....


    georgedti
    11.06.2010, 13:49

    Εγω θα πω:

    Queen - Queen II

    Yes - Close to edge

    Pink floyd - the wall

    King crimson -  in the court of the crimson king

    Frank zappa - Freak out

    ----------------------------------------------

    Porcupine tree - Deadwing

    Mastodon - Crack the skye

    Opeth - Blackwater park

    Porcupine tree - In apsentia

    Dream Theater - Images and words

     

    Το χορισμα ειναι η αλλαγη εποχης...

     

     

     

     

     


    interp05interp06
    21.12.2010, 18:52

    Λοιπον,εχουμε και λεμε:

    Emerson, Lake, Palmer - Works Vol. 1, Works Vol. 2(αν και δεν ειναι τοσο progressive, παει τελος παντων πακετο με το vol. 1), Welcome Back My Friends To The Show That Never Ends...Ladies And Gentlemen Emerson,Lake And Palmer

    Soft Machine - Third, Six, Fourth, Fifth, Seven

    YES - Tales From Topographic Oceans(kwstasagas, το  Topography ειναι συλλογη), Yessongs, Close To The Edge

    Genesis - Foxtrot, Selling England By The Pound, The Lamb Lies Down On Broadway, A Trick Of The Tail, Wind And Wuthering, Seconds Out

    Caravan - In The Land Of Grey And Pink, Waterloo Lily

    Camel - Music Inspired By The Snow Goose, A Live Record

    Hatfield And The North - The Rotters' Club

    National Health - Of Queues And Cures, D.S. Al Coda

    Brand X - Morrocan Roll, Livestock, Unorthodox Behaviour

    King Crimson - In The Court Of The Crimson King, Lizard, Larks' Tongues In Aspic, Earthbound, Red, Discipline

    Premiata Forneria Marconi - Cook, Photos Of Ghosts, The World Became The World, L' Isola Di Niente

    Mike Rutherford - Smallcreep's Day

    Tony Banks - A Curious Feeling

    Jethro Tull - Thick As A Brick, Bursting Out, Songs From The Woods, Benefit, Aqualung, Minstrel In The Gallery, J-Tull Dot Com

    The Nice - Five Bridges

    Tangerine Dream - Logos, Ricochet, Stratosfear

    Roxy Music - VIVA

    Mike Oldfield - Tubular Bells, Platinum, Ommadawn

    Focus - Ship Of Memories

    Frank Zappa And The Mothers - Freak Out, Apostrophe, Weasels Ripped My Flesh

    801 - 801 Live

    Phil Manzanera - Diamond Head

    Fripp/Eno - Evening Star

     

    υπαρχουν βεβαια και αλλα πολλα, εγω εγραψα ορισμενα πολυ λιγα...............

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : interp05interp06 στις 26-08-2011 13:28 ]


    kwstasagas
    21.12.2010, 19:04

    Παράθεση:

    YES - Topography

     

    Προφανώς εννοείς Tales From Topographic Oceans ......