ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.850 μέλη

    Λογοκρισία σε έργο τέχνης

    nefos
    05.06.2007, 17:11


    @ Κι η γνώμη της καλλιτέχνιδος Εύας Στεφανή.


    nefos
    05.06.2007, 17:31
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 05-06-2007 στις 16:19 έγραψε...

    Ποιος αρχαιος ελεγε οτι
    "Ο νομος ειναι σαν τον ιστο της αραχνης.
    Τα μικρα εντομα παγιδευονται, ενω τα μεγαλα τον σκιζουν και φευγουν." ????
    Ποτε δε θυμαμαι ονοματα



    @ "Μηδέν των αραχνίων διαφέρειν των γραμμάτων" είπε ο Ανάχαρσις στον Σόλωνα.




    GL
    05.06.2007, 18:08
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 05-06-2007 στις 04:29 έγραψε...

    Εχεις δικιο γλουγλου. Γι΄αυτο κανε τον γκουρου εδω που σε παιρνει, γιατι στην τεχνη αστο καλυτερα αγορι μου.
    Κανε τεχνη κι αστηνε και σου ξαναχρειαστει πιαστηνε(την τεχνη).



    1) Δεν εχω δικιο.....Η αποψη μου δεν σημαινει οτι ειναι και το δικιο!!!

    2) Δεν κανω κανενα γκουρου, προτιμω να κανω το γκουρουνι και να φαινομαι οτι οντως ειμαι γκουρουνι παρα να υποκρινομαι οτι φοραω τον μανδυα της κουλτουρας....

    3) Το τι με παιρνει να κανω ασε με να το ξερω καλυτερα απο σενα.....Αλιμονο σε ολους εσας που ψαχνεστε μεσα στις κλειδαροτρυπες να μαθετε τι σας παιρνει να υπερασπιζεστε!!!

    4) Την τεχνη την αφηνω σε εσενα να την διαχειριστεις οπως γουσταρεις.....Χαρισμα σου και χαλαλιν σου!!

    5) Τεχνη κανει κι ο οικοδομος! Δεν τον προσκαλουν ομως σε καμια εκθεση, γιατι απλα αυτη η κουφαλα ο οικοδομος εφτιαξε αυτο το οικημα της εκθεσης!!

    6) Τα ΕΝΔΕΛΕΧΕΙΑ εχουν ενα τραγουδακι που μιλαει για μια ΦΑΡΣΑ.....Ξες τι λεει???

    Αυτή η άκρη αυτή η άκρη
    αυτή η άκρη της σκηνής δεν έχει φώτα
    σε μια παράσταση που ξέχασε να 'ρθει
    Τα καμαρίνια ποτισμένα στον ιδρώτα
    μια μαριονέτα κρεμασμένη από καρφί

    Με τόσο φως...
    ποιος είναι ψεύτικος και ποιος αληθινός
    Με τόσο φως...
    ποιος είναι ψεύτικος και ποιος αληθινός

    Αυτή η φάρσα δε σκοτώνει μα το θέλει
    και μια καρδιά αντέχει μόνο μια ζωή
    Άλλοι βουτάνε στα σκατά κι άλλοι βουτάν' στο μέλι
    μα και τα δυο έχουν κοινή καταγωγή

    Με τόσο φως...
    ποιος είναι ψεύτικος και ποιος αληθινός

    Σ' αυτό το έργο κερδισμένοι και χαμένοι
    έχουν το ρόλο που ορίζει ο θεατής
    Έτσι κι αλλιώς ό,τι ποθεί ο καθένας βλέπει
    κι ό,τι γουστάρει θα πιστεύει ό,τι κι αν πεις

    Με τόσο φως...
    ποιος είναι ψεύτικος και ποιος αληθινός

    Στο αφιερωνω αυτο το ασματακι.....


    Hastaroth
    05.06.2007, 19:51
    Τελικά δηλαδή η τέχνη είναι υπεράνω όλων;

    Μπορεί να προσβάλη πράγματα που για κάποιους είναι ιερά,χωρίς να πληρώνη τίς συνέπειες;

    Αν εγώ π.χ. κάνω μιά ταινιούλα μέ τίτλο "Η ακράτεια τού πιστού" καί βάλω έναν ηθοποιό να ουρή μέσα στόν άμβωνα μιάς εκκλησίας ή στό τείχος τών δακρύων ή σέ έναν βουδδιστικό ναό,αυτό θα θεωρηθή τέχνη κι'εγώ πρέπει να παραμείνω ασύλληπτος και στό απυρόβλητο;

    Η μήπως και ο καλλιτέχνης οφείλει ο ίδιος να βάζη κάποια όρια στην τέχνη του και να λαμβάνη υπ'όψιν του οτι κάποια πράγματα που γι'αυτόν ίσως να μήν σημαίνουν τίποτε,γιά άλλους είναι σημαντικά και αυτό πρέπει να το σέβεται;


    ph
    05.06.2007, 20:18

    OXI στη λογοκρισία. Φυσικά και μπορεί κάποια έργα τέχνης που θίγουν τα δικά μου ιερά (όχι απαραιτήτως τα κοινώς αποδεκτά) να με ενοχλήσουν. Φυσικά και θα κατέβαζα ένα έργο που θα με πρόσβαλλε. ΄Ομως αυτή θα ήταν η μη ψύχραιμη αντίδραση επί προσωπικού. Σε νηφάλια κατάσταση όμως οφείλω να υπερασπίζω την ελευθερία στην τέχνη. Είναι επικίνδυνο να αποδεχόμαστε τη λογοκρισία σε οποιαδήποτε μορφή.

    Ας μην ξεχνάμε πως άλλα πράγματα που προσβάλλουν περνάνε μια χαρά. Ο πολιτικός πχ που δημαγωγεί δεν λογοκρίνεται, και είναι σαφώς πιο επικίνδυνος από τον αφελή ή μη καλλιτέχνη που παίζει με τα κοινά ήθη.
    heartbreak-kid
    05.06.2007, 20:53
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 05-06-2007 στις 00:43 έγραψε...

    Η Ελληνικη κοινωνια παραμενει ακομα ακρως συντηρητικη και προγονοπληκτη, με αποτελεσμα, οταν "θιγονται" τα συντηρητικα της ενστικτα, φαινομενα λογοκρισιας σαν το σημερινο να ειναι αναμενομενα.
    Πιστευω οτι αυτο που εγινε σημερα ειναι ακρως ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ, γιατι μου στερει το δικαιωμα οπως και στον καθενα απο εμας εδω μεσα, να κρινουμε με την δικη μας κριτικη ικανοτητα το συγκεκριμενο εργο, κριτικη ικανοτητα, που διαθετει ο καθενας μας και που δεν εχει κανενας δικαιωμα να μας στερησει.
    Το αν ειναι καλο, η ειναι κακο, η το τι θελει να εφρασει η συγκεκριμενη καλλιτεχνιδα, θελω να το κρινω εγω και μονο εγω, χωρις να μου μεταφερουν οι καθε ειδους μαιντανοι των ΜΜΕ, τα συντηριτηκα τους ενστικτα. Αυτο λεγεται δημοκρατια.
    Εχω καθε δικαιωμα να δω το συγκεκριμενο εργο και να το κρινω εγω. Οπως και ολοι μας.
    Αυτο λεγεται δημοκρατια. Το αλλο ειναι σκοταδισμος.





    αφού λοιπόν κατάφερες και έγινες ο πλάτων και ο αριστοτέλης που πάντα επιθυμούσες και δίνεις και ορισμούς στην δημοκρατία μάθε λοιπόν οτι η δημοκρατία έτσι οπως την όρισες μου δίνει κάθε δικάιωμα να μπουκάρω τελείως ΚΡΙΤΙΚΑ, να διαπιστώσω οτι το έργο δεν μου κάνει τελειως ΚΡΙΤΙΚΑ και να το κατεβάσω ή να το αφαιρέσω από την έκθεσι τελείως δημοκρατικά. και αν οι δυνάμεις καταστολής με εμποδίσουν , θα είναι σκοταδιστικές και φασιστικες γιατί δεν άφησαν έναν νομοταγή δημοκράτη πολίτη να κάνη αυτο το οποίο επιτάσσει το δημοκρατικό του καθήκον...τελείως ΚΡΙΤΙΚΑ.

    για περισσότερες λεπτομέρειες , ψάξε στα έργα του Αριστοφάνη...

    asxetos
    06.06.2007, 00:32
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 05-06-2007 στις 18:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 05-06-2007 στις 04:29 έγραψε...

    Εχεις δικιο γλουγλου. Γι΄αυτο κανε τον γκουρου εδω που σε παιρνει, γιατι στην τεχνη αστο καλυτερα αγορι μου.
    Κανε τεχνη κι αστηνε και σου ξαναχρειαστει πιαστηνε(την τεχνη).



    1) Δεν εχω δικιο.....Η αποψη μου δεν σημαινει οτι ειναι και το δικιο!!!

    2) Δεν κανω κανενα γκουρου, προτιμω να κανω το γκουρουνι και να φαινομαι οτι οντως ειμαι γκουρουνι παρα να υποκρινομαι οτι φοραω τον μανδυα της κουλτουρας....

    3) Το τι με παιρνει να κανω ασε με να το ξερω καλυτερα απο σενα.....Αλιμονο σε ολους εσας που ψαχνεστε μεσα στις κλειδαροτρυπες να μαθετε τι σας παιρνει να υπερασπιζεστε!!!

    4) Την τεχνη την αφηνω σε εσενα να την διαχειριστεις οπως γουσταρεις.....Χαρισμα σου και χαλαλιν σου!!

    5) Τεχνη κανει κι ο οικοδομος! Δεν τον προσκαλουν ομως σε καμια εκθεση, γιατι απλα αυτη η κουφαλα ο οικοδομος εφτιαξε αυτο το οικημα της εκθεσης!!

    6) Τα ΕΝΔΕΛΕΧΕΙΑ εχουν ενα τραγουδακι που μιλαει για μια ΦΑΡΣΑ.....Ξες τι λεει???

    Αυτή η άκρη αυτή η άκρη
    αυτή η άκρη της σκηνής δεν έχει φώτα
    σε μια παράσταση που ξέχασε να 'ρθει
    Τα καμαρίνια ποτισμένα στον ιδρώτα
    μια μαριονέτα κρεμασμένη από καρφί

    Με τόσο φως...
    ποιος είναι ψεύτικος και ποιος αληθινός
    Με τόσο φως...
    ποιος είναι ψεύτικος και ποιος αληθινός

    Αυτή η φάρσα δε σκοτώνει μα το θέλει
    και μια καρδιά αντέχει μόνο μια ζωή
    Άλλοι βουτάνε στα σκατά κι άλλοι βουτάν' στο μέλι
    μα και τα δυο έχουν κοινή καταγωγή

    Με τόσο φως...
    ποιος είναι ψεύτικος και ποιος αληθινός

    Σ' αυτό το έργο κερδισμένοι και χαμένοι
    έχουν το ρόλο που ορίζει ο θεατής
    Έτσι κι αλλιώς ό,τι ποθεί ο καθένας βλέπει
    κι ό,τι γουστάρει θα πιστεύει ό,τι κι αν πεις

    Με τόσο φως...
    ποιος είναι ψεύτικος και ποιος αληθινός

    Στο αφιερωνω αυτο το ασματακι.....






    Αφού το διόρθωσες λοιπόν στο προηγούμενο σου μήνυμα γλου, θα πάρω πίσω με τη σειρά μου αυτό που είπα για εσένα και θα ζητήσω σε εσένα και δημοσίως λοιπόν συγνώμη.
    Οι αφορισμοί και οι χαρακτηρισμοί που έριξες στο πρώτο σου μήνυμα ηταν γενικής φύσης έξυπνα μέν, γιατί μπορεί ο καθένας που τόλμησε για εσέ να έχει διαφορετική άποψη να είναι όλα αυτά που χαρακτήρισες(λαλακες). Το διόρθωσε όμως ζητώντας συγνώμη.
    Αυτο δέ, καταδεικνύει πολλά για το χαρακτήρα του κάθε χρήστη εδώ μέσα. Αλλα ας το αφήσουμε αυτό καλύτερα. Είναι άλλο θέμα συζήτησης.
    Δεν έχω διάθεση και ούτε δικαίωμα να σε κρίνω, όμως έχω δικαίωμα να κρίνω τη στάση συν-ομιλητών εδώ μαζί και εσένα, όσον αφορά το θέμα της ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑΣ.

    Η ελευθερία της έκφρασης στην Ελλάδα είναι ανέκδοτο. Μπορεί να δίνεται η εντύπωση ότι ο καθένας λέει ότι θέλει, αλλά στην πραγματικότητα οι πολίτες εκφράζονται όχι επειδή προστατεύονται από θεσμούς, αλλά λόγω της ανοχής και της καλής προαίρεσης των κατασταλτικών μηχανισμών. Εφόσον οι κατασταλτικοί μηχανισμοί θέλουν να δράσουν, υπάρχουν ένα σορό παραθυράκια (ακόμα και στο Σύνταγμα, του οποίου ο ρόλος έχει εντελώς διαστρεβλωθεί, και από μηχανισμό ελέγχου της εξουσίας του κράτους απέναντι στον πολίτη έχει γίνει όργανο νομιμοποίησης της επέμβασης του κράτους), όπως διατάξεις "προσβολής" εθνικών συμβόλων, της θρησκείας, της δημοσίας αιδούς κτλ. Παράθυρα που όχι δεν επιτρέπουν την ελεύθερη δημόσια έκφραση αλλά φτάνουν να λογοκρίνουν έργα τέχνης που εκτίθενται σε ιδιωτικό χώρο και που πληρώνει κάποιος εισητήριο για να τα δει!

    Γι'αυτό το Ελληνικό Σύνταγμα έχει 700+ λέξεις στα άρθρα για την ελευθερία της έκφρασης, όταν το Αμερικανικό γράφει μόνο:



    Congress shall make no law abridging freedom of speech.
    .

    Κάθε μία λέξη παραπάνω συνιστά όχι προστασία της ελευθερίας της έκφρασης, αλλά περιορισμό της, ανοίγοντας παραθυράκια ώστε το κράτος να προσπεράσει τους θεσμούς που προστατεύουν τον πολίτη από την εξουσία των διαχειριστών του κράτους να περιορίζουν τις ελευθερίες του.

    Αυτή η διατύπωση επέτρεψε στο Αμερικανικό Ανώτατο Δικαστήριο να θεωρήσει ότι το κάψιμο της αμερικανικής σημαίας είναι μια πράξη που προστατεύεται από το δικαίωμα στην ελεύθερη έκφραση.
    (1)http://bessel.org/casejohn.htm
    ,(2)http://bessel.org/caseeich.htm
    Η έλλειψη μιας τέτοιας ξεκάθαρης διατύπωσης στο Ελληνικό Σύνταγμα και το πνεύμα κρατικής παρεμβατικότητας που το διαπνέει είναι που επέτρεψε την επέμβαση της αστυνομίας χθες στην HELEXPO ή που οδηγεί σε λίγες μέρες τον Αντώνη Τσιπρόπουλο στο δικαστήριο.

    Μέχρι να αποκτήσουμε ένα ξεκάθαρο φιλελεύθερο σύνταγμα προστασίας των δικαιωμάτων του πολίτη από την παρεμβατικότητα του κράτους, ο κάθε αστυνομικός θα μπορούν να περιορίζουν τις ελευθερίες μας και μας μπλέκουν στα γρανάζια της γραφειοκρατίας του συστήματος απονομής "δικαιοσύνης" (γιατί ακόμα και αν αποδωθεί, ποτέ δεν αποζημιώνεται η ζημιά που προκαλεί ο γραφειοκρατικός τρόπος λειτουργίας της μέχρι να τελεσιδικήσει μια απόφαση μετά από χρόνια).
    Αυτά απο τη και απο τη νομική πλευρά του θέματος.

    Γλου!!! Ευχαριστώ για την αφιέρωση, αγαπημένο τραγούδι το συγκεκριμένο, αλλά θα αφιερώσω και εγώ ένα τραγούδι όχι σε εσένα, αλλά προς ακρόαση όλων των χρηστών εδώ μέσα και ειδικά των
    καλλιτεχνών


    Τιμωρημένοι
    (Στίχοι: Origin K)

    Σε μια πόλη που αναπνέει τόσα χρόνια όσα ξερνάει ο αέρας προσπαθώ κι εγώ κάπου να βρω το άγγιγμα της μέρας, να διακρίνω ένα πέρας μες το τέρας προσπαθώντας χρόνια να βρω το χρυσόμαλλο δέρας, ένα κέρας στης καρδιάς μου τα γλυκύτερα μέρη, μια φωνή αγάπης να ακούσω από κάποιον που ξέρει τι θέλει, και θέλει να ξέρει, όχι μόνο όσα τον συμφέρει - δεν μ’ ενδιαφέρει τι θέλει να ξέρει κάποιος που φέρει ευθύνες για λόγια-βιτρίνες, και λύνει και δένει κι έτσι περνάνε οι μήνες και χάνονται οι μνήμες..
    Εν ευθετώ χρόνο σου λέω προσπερνώ τον πόνο λέω λέξεις - κλειδιά για να μη χάνεις το δρόμο και να γλιτώνεις το φθόνο μα όλα αλλάξανε, όλοι γίνανε κάποιοι και τώρα αράξανε, σήκωσαν χέρια ψηλά βγάλανε τα αυτάρεσκα φτερά και νόμιζαν πως πέταξαν, μα ξεχάσανε….
    ‘Όλοι είμαστε, ένα γέννημα θρέμμα από μια φυλή παρθένα που την μεγαλώσαμε με ψέμα της αλλάξαμε το θέμα της ξεσκίσαμε τη σάρκα και το δέρμα και έτσι σπάσανε τα φρένα κι όλοι γεμίσαμε τα χέρια μας με αίμα κι αποτέλεσμα μόνο ένα:
    Ο καθένας μας είναι τώρα μόνος του με το εγώ του και κοιτά τον εαυτό του πως θα ξεγελάσει το μυαλό του για να νομίζει πως είναι τυχερός στο βάσανο του
    Κι έτσι περνάνε σύντομα οι μέρες και τα χρόνια κι όλοι αναρωτιούνται γιατί δε λιώνουνε οι πάγοι και τα χιόνια με δεξιώσεις σε σαλόνια λες και μοιράζουνε κουπόνια με δώρα για τα καλύτερα πιόνια στης ζωής τα αλώνια και ο πόνος μένει αιώνια .

    «Τιμωρημένοι για μια ζωή στη μοναξιά
    Εκτεθειμένοι σε όσα δεν κάναμε παλιά
    Μια απορία παραμένει στης ζωής μας τα στενά :
    Ποιος είναι ο θύτης και ποιο το θύμα τελικά;…»

    Σε μια πόλη που αναπνέει τόσα χρόνια όσα ξερνάει ο αέρας περπατάω κάθε μέρα με μια αίσθηση φοβέρας νιώθω το βλέμμα κάθε λέρας να με κρίνει και να κρίνει αν θα μπορέσω να τα βγάλω εις πέρας, από εκεί και πέρα όμως είναι η αντίδρασή μου ο νόμος και η πράξη μου ο δρόμος που θα δείξει τι θα κάνω, αν θα νικήσω αν θα νικηθώ η θα πέσω να πεθάνω κι έτσι ξέρω πως δεν χάνω μα ζητάω πάντα κάτι παραπάνω, άλλωστε.. μόνοι μας γεννιόμαστε και μόνοι μας πεθαίνουμε και ό,τι θέλουμε στην τελική κι αυτό όπως ξέρεις μόνοι μας το παίρνουμε κι έτσι αντέχουμε μ’ όσα δεν έχουμε..
    Κι όσο για μένα δεν έχω τόσα απωθημένα, απλά βαρέθηκα να βλέπω τα πάντα γύρω μου σπασμένα και όλους να χαίρονται με τα εφήμερα και ξένα και να ναι όλα μπερδεμένα κάτω από σκέπασμα χωμένα και βαλμένα καλά κρυμμένα,
    Είναι για μένα ένα θέμα αν βάζω εμπόδια στο ρέμα ή αν αφήνω να δημιουργούνται τετελεσμένα, σε έναν κόσμο που είναι τα πάντα αφημένα κι αφηρημένα για τους μοιρολάτρες τελειωμένα μα για μας απλά παρθένα γαμημένα !
    Τέλος στροφής και να θυμίσω πως αυτά, δεν είναι λόγια αποστροφής απλώς κι οργής σαφώς στιγμής καρπός μα είναι αίσθημα ζωής ευτυχώς η δυστυχώς, κι όσο περνάει ο καιρός διακρίνω ευκρινώς πως κυλάει ο τροχός και λέω πως είμαστε:

    «Τιμωρημένοι για μια ζωή στη μοναξιά
    Εκτεθειμένοι σε όσα δεν κάναμε παλιά
    Μια απορία παραμένει στης ζωής μας τα στενά :
    Ποιος είναι ο θύτης και ποιο το θύμα τελικά;…»


    Το τραγούδι μπορείτε να το ακούσετε εδώ κάνοντας copy paste σε new tab.
    http://www.freedomofspeech.gr/128/Freedom%20Of%20Speech%20-%20Timwrhmenoi.mp3






    asxetos
    06.06.2007, 04:36
    Λυπαμαι mnk αν δεν μπορω να γινω κατανοητος τουλαχιστον σε εσενα. Απ΄οτι φαινεται τα εχεις λιγο μπερδεμενα στο κεφαλι σου.
    Διαφωνουμε ενω συμφωνουμε.
    Αυτη τη σημαια, αυτον τον υμνο και αυτην την Ελλαδα, τη σεβομαι και εγω, και θα εδινα τα παντα για την αλλαξω. Να διωξω τον ωχαδελφισμο, να μειωσω τον γονιδιακο κομπλεξισμο του ατομισμου που εχει δυστυχως ο Ελληνας που κοιταει το ατομικο συμφερον του και οχι το καλο ολων.
    Θελω να αλλαξει η Ελλαδα του μικροαστισμου που κατεχει το 80% του Ελληνικου λαου, θελω να μειωθει η ανεργια, θελω αξιοκρατια, θελω σεβασμο και δικαιωματα που δυστυχως δεν τα εχω. Θελω μια Ελλαδα διαφορετικη απο αυτη που μου προσφερουν οι εχοντες και οι κατεχοντες, θελω μια Ελλαδα που να με σεβεται και να τη σεβομαι.
    Θελω να εχω δημοκρατια, και οχι κοινοβουλευτικη δικτατορια. Θελω μια Ελλαδα, χωρις ρουσφετι και μπαξισι. Θελω μια Ελλαδα που να αξιζει το αιμα που εχυσε ο παππους μου στην εξορια για να την κανει καλυτερη, θελω..................................
    Ακου mnk, πρεπει να καταλαβεις οτι αυτη την Μπανανια που λεγεται Ελλαδα, και που την καταντησαμε Ελλαδισταν, εμεις την καταντησαμε, και να εισαι για ενα πραγμα σιγουρη. Μετα απο 50 χρονια, θα ειμαστε εμεις η ιστορια που θα διδασκονται οι νεοελληνες εκεινης της εποχης. Αυτο πρεπει να το κατανοησεις πολυ καλα......
    Αν ανοιξουμε τετοια συζητηση θα παει πολυ μακρυα η βαλιτσα.

    Οσο για το τραγουδι της εποχης των νεαντερταλ, λυπαμαι που θα σε στεναχωρησω mnk αλλα με Ξυλουρη, και πολλους αλλους, και αλλα παρομοια τραγουδια μεγαλωσα.
    Καλο θα ειναι αφου ολοι εχουμε προφιλ εδω, να τους ριχνουμε και καμια ματια.
    Το τι ειναι ο καθενας, τι ηλικιας ειναι, και τι αντιληψεις εχει, μπορει να γινει κατανοητο απο τα προφιλ.

    Ενα πραγμα ομως δεν εχεις κατανοησει. Και αυτο ειναι ασχετο απο εθνη φυλες και κρατη και φαμιλιες.
    Μονοι μας γεννιομαστε και μονοι μας φευγουμε .....οχι με τη ετυμολογικη εννοια της λεξης αγαπητη mnk αλλα αν σου κανει, τοτε και ετσι. Ελπιζω αυτο να το καταλαβαινεις. Γιατι τα αλλα τα προσπερασες επιμελως.

    Οσο για νομικο συστημα των ΗΠΑ, ναι, εδω ειναι το παραδοξο. Ειναι το πιο δικαιο σε ολο τον κοσμο, και αυτο δεν το λεω εγω. Ειναι κοινως αποδεκτο απο ολη την νομικη κοινοτητα του πλανητη. Τωρα, αν εχουν και εκει δημοκρατια στην εξουσια, ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο. Ουτε ειναι σωστο να απαξιωνεις ενα λαο που τον εχουν στο σκοταδισμο, ασχετα αν ειναι, οτι ειναι.
    Θελω να πιστευω οτι δεν τα μπλεκεις επιτηδες τα πραγματα στο μυαλο σου, και ουτε κανεις επιλεκτικα τη κριτικη σου.
    Ελπιζω να γινομαι κατανοητος.




    ΥΓ. Το βιντεακι αφιερωμενο στους απανταχου θαυμαστες του Λιακοπουλου. Δεν εννοω φυσικα κανεναν απο εδω μεσα, εκτος και αν ......ειναι. Για να γελασει και λιγο το χειλακι μας.










    Hastaroth
    06.06.2007, 11:23
    Ας γράψω λοιπόν και εγώ κάποια σχόλια,απαντώντας ταυτόχρονα καίσ τους δυό σας (asxetos-mnk)

    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 06-06-2007 στις 04:36 έγραψε...

    Αυτη τη σημαια, αυτον τον υμνο και αυτην την Ελλαδα, τη σεβομαι και εγω



    Αφού λοιπόν σέβεσαι "αυτόν τον ύμνο",δέν σε ενοχλεί όταν κάποιος δέν τον σέβεται και όχι μόνο αυτό,αλλά δέν σέβεται ΟΥΤΕ ΕΣΕΝΑ που τον σέβεσαι;

    Είσαι μουσικός,από ότι βλέπω.Θά έκανες ποτέ μιά διασκευή τού Ελληνικού εθνικού ύμνου π.χ. σέ ζεϊμπέκικο ή σέ rave;

    Πώς θα σού φαινόταν άν κάποιος άλλος μουσικός έκανε κάτι τέτοιο;Πώς θα τόν χαρακτήριζες;

    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 06-06-2007 στις 04:36 έγραψε...

    και θα εδινα τα παντα για την αλλαξω. Να διωξω τον ωχαδελφισμο, να μειωσω τον γονιδιακο κομπλεξισμο του ατομισμου που εχει δυστυχως ο Ελληνας που κοιταει το ατομικο συμφερον του και οχι το καλο ολων.
    Θελω να αλλαξει η Ελλαδα του μικροαστισμου που κατεχει το 80% του Ελληνικου λαου, θελω να μειωθει η ανεργια, θελω αξιοκρατια, θελω σεβασμο και δικαιωματα που δυστυχως δεν τα εχω. Θελω μια Ελλαδα διαφορετικη απο αυτη που μου προσφερουν οι εχοντες και οι κατεχοντες, θελω μια Ελλαδα που να με σεβεται και να τη σεβομαι.
    Θελω να εχω δημοκρατια, και οχι κοινοβουλευτικη δικτατορια. Θελω μια Ελλαδα, χωρις ρουσφετι και μπαξισι. Θελω μια Ελλαδα που να αξιζει το αιμα που εχυσε ο παππους μου στην εξορια για να την κανει καλυτερη, θελω..................................



    Ωραία όλα αυτά αλλά τό θέμα μας είναι άλλο.Ωστόσο,άν θέλης "μιά Ελλάδα που να την σέβεσαι",θά πρέπη αυτή η Ελλάδα να μπορή να έχη την δύναμη και την δυνατότητα να τιμωρή αυτούς που δέν την σέβονται.

    Πώς θα σεβαστής μιά χώρα που επιτρέπει στους πολίτες της π.χ. νά ουρούν πάνω στά αρχαία της μνημεία;


    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 06-06-2007 στις 04:36 έγραψε...

    Ακου mnk, πρεπει να καταλαβεις οτι αυτη την Μπανανια που λεγεται Ελλαδα, και που την καταντησαμε Ελλαδισταν, εμεις την καταντησαμε



    Ενας από τους τρόπους που συντελέστηκε αυτή η κατάντια είναι και η απαξίωση τών εθνικών συμβόλων και τής ιστορίας αυτού τού τόπου;

    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 06-06-2007 στις 03:03 έγραψε...

    Υπαρχει Αμερικανικος λαος? (ωστε να εχει κοινη ιστορια )
    Υπαρχει Αμερικανικο εθνος? (ωστε να εχει και κοινα εθνικα συμβολα)
    Υπαρχουν πολιτες στην Αμερικη? (ωστε να ξερουν τουλαχιστον τι σημαινει πολιτης )
    Εφαρμοζεται στην πραξη το Αμερικανικο συνταγμα ?
    Προστατευονται τα δικαιωματα του Αμερικανου πολιτη, εναντι της κρατικης παρεμβατικοτητας ?
    Αμερικανικη αστυνομια ?
    Αμερικανικη δικαιοσυνη?



    Οσο και άν σού φαίνεται παράξενο,ναί,υπάρχει Αμερικανικό έθνος,το οποίο έχει κοινή ιστορία.Μικρή μέν σέ σχέση μέ την ιστορία άλλων εθνών,αλλά πάντως ιστορία.Καί κοινά εθνικά σύμβολα έχουν-σημαία,εθνικό ύμνο,μνημεία.Οσο γιά το νομικό τους σύστημα,το σύνταγμά τους και την εφαρμογή του στην πράξη,αρκεί να σού θυμίσω οτι οι εκλογές στίς ΗΠΑ διεξάγονται ακριβώς κάθε τέσσερα χρόνια και μέ το ίδιο εκλογικό σύστημα που καθωρίστηκε μέ το σύνταγμα τού 1769 (όταν εδώ στό λίκνο τής δημοκρατίας οι εκλογές γίνονται κάθε όποτε βολεύει τούς εκάστοτε κυβερνώντες και μέ όποιο εκλογικό σύστημα τους βολεύει...).Οπως επίσης νά σού θυμίσω οτι κόρες και γιοί προέδρων τών ΗΠΑ έχουν συλληφθεί γιά διάφορα παραπτώματα και έχουν καταδικαστεί σάν κάθε άλλον πολίτη,χωρίς να βάλουν το μέσον τού μπαμπάκα τους.Υπάρχουν και άλλα πολλά παραδείγματα που μπορούν να απαντήσουν στήν απορία σου.

    Καί μπορεί μέν το σύνταγμα τών ΗΠΑ νά θεωρή το κάψιμο τής σημαίας ώς ελευθερία έκφρασης,όμως εγώ δέν έχω δεί ποτέ πολίτες τών ΗΠΑ νά καίνε την αμερικανική σημαία σέ διαδηλώσεις κλπ κλπ.Καί βεβαίως δέν έχω δεί ούτε έχω ακούσει γιά έργα Αμερικανών καλλιτεχνών που να χλευάζουν τον εθνικό τους ύμνο ή την σημαία τους........
    nefos
    06.06.2007, 15:46


    @ Μία ακόμα (ενδιαφέρουσα για τα δικά μου κριτήρια σε αρκετά της σημεία) άποψη του Mάνου Στεφανίδη, πανεπιστημιακού - συγγραφέα.


    asxetos
    06.06.2007, 16:31
    Παράθεση:

    Το μέλος nefos στις 06-06-2007 στις 15:46 έγραψε...



    @ Μία ακόμα (ενδιαφέρουσα για τα δικά μου κριτήρια σε αρκετά της σημεία) άποψη του Mάνου Στεφανίδη, πανεπιστημιακού - συγγραφέα.






    Και για τα δικα μου κριτηρια συμφωνη αποψη Νεφελη.
    margo
    06.06.2007, 20:08
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 05-06-2007 στις 19:51 έγραψε...

    Τελικά δηλαδή η τέχνη είναι υπεράνω όλων;

    Μπορεί να προσβάλη πράγματα που για κάποιους είναι ιερά,χωρίς να πληρώνη τίς συνέπειες;

    Αν εγώ π.χ. κάνω μιά ταινιούλα μέ τίτλο "Η ακράτεια τού πιστού" καί βάλω έναν ηθοποιό να ουρή μέσα στόν άμβωνα μιάς εκκλησίας ή στό τείχος τών δακρύων ή σέ έναν βουδδιστικό ναό,αυτό θα θεωρηθή τέχνη κι'εγώ πρέπει να παραμείνω ασύλληπτος και στό απυρόβλητο;

    Η μήπως και ο καλλιτέχνης οφείλει ο ίδιος να βάζη κάποια όρια στην τέχνη του και να λαμβάνη υπ'όψιν του οτι κάποια πράγματα που γι'αυτόν ίσως να μήν σημαίνουν τίποτε,γιά άλλους είναι σημαντικά και αυτό πρέπει να το σέβεται;






    Aν έκανες αυτή την ταινιούλα αγαπητέ Ηastaroth σίγουρα δεν θα έπρεπε να παραμείνεις ασύλληπτος..

    Το μόνο σίγουρο είναι ότι η .."τέχνη" σου θα σε έκανε γνωστό μέσα σε μια μόνο μέρα, όπως ακριβώς και την κυρία Στεφανή!!!

    Συμφωνώ απόλυτα ότι Ο ΙΔΙΟΣ ο καλλιτέχνης πρέπει να βάζει τα όρια και να σέβεται- αν όχι κάποια σύμβολα που είναι σημαντικά για εκατομμύρια συνανθρώπους του-ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ και τον εαυτό του.




    margo
    06.06.2007, 20:30
    Eπειδή "τέχνη" χαρακτηρίζεται ένα έργο που το κρίνει και η ιστορία του,
    ανάλογα και με την απήχηση που έχει
    στους ανθρώπους της εποχής του αλλά στις γενιές που θα ακολουθήσουν,
    τη δύναμη που ασκεί στο κοινό και τα συναισθήματα που δημιουργεί σε αυτό...
    δύσκολα θα αναγνωριζόταν σαν τέχνη ένα τέτοιο έργο.

    Πολύ περισσότερο αρμόζει η λέξη "τέχνασμα"πιστεύω.

    Άσε που είναι και τόσο φθηνό,τόσο στερημένο από φαντασία ή έστω κάποια πρωτοτυπία(έχουν γίνει πολλάκις τέτοια..καλλιτεχνάσματα) που καταντά κουραστικό και γελοίο.









    Tren
    07.06.2007, 13:04
    Καταρχας συγχαρητηρια mnk που μας χαριζεις την ευκαιρια να δουμε κι εμεις κατι που προκαλεσε τοσο ντορο και να κρινουμε ο καθενας μονο του αναλογα με την αισθητικη του και την σκεψη του την συγκεκριμενη καλλιτεχνικη εκφραση.
    Κατα δευτερον να αναφερουμε οπως και η ιδια η καλλιτεχνιδα οτι το βιντεακι ειναι ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΑΝΩ ΤΩΝ 18.


    Τωρα για τις υπολοιπες σκεψεις σου περι αλλων λαων ....διαλαλεις γενικα τον σεβασμο στα εθνη και τα συμβολα αλλα παραμεριζεις τελειως τον ανθρωπο .
    Πολυεθνικοι εισβολεις?
    Πρακτορες της πρεσβειας?
    Νεα Βαβυλωνια?


    Σε λιγο θα μας πεις "Πας μη Ελλην Βαρβαρος"..



    Aγαπητη φιλη Margo


    "Eπειδή "τέχνη" χαρακτηρίζεται ένα έργο που το κρίνει και η ιστορία του,
    ανάλογα και με την απήχηση που έχει
    στους ανθρώπους της εποχής του αλλά στις γενιές που θα ακολουθήσουν,
    τη δύναμη που ασκεί στο κοινό και τα συναισθήματα που δημιουργεί σε αυτό... "

    Τι λες??????
    Η απηχηση στο κοινο καθοριζει τι ειναι τεχνη και τι οχι?
    Σε παρακαλω......
    Astron
    07.06.2007, 13:43
    Το είδα κι εγώ το video (μπορείτε να το δείτε και στο youtube εδώ:
    Link
    " TARGET="_blank"> BBCode End --> ). Το βίντεο θεωρείται ακατάλληλο για ανηλίκους και βρισκόταν σε θέση που αυτό γινόταν σαφές.

    Αν εξαιρέσουμε την πρώτη σκηνή η οποία συνοδεύεται απ' τον Εθνικό Ύμνο, δεν βρίσκω κάτι μεμπτό στο όλο το βίντεο. Εντάξει δε με εκφράζει, ψιλο-ανούσιο το βρήκα, αλλά δεν έχει καμιά σημασία η προσωπική μου γνώμη.
    Ούτε πιστεύω ότι είναι ακατάλληλο για άτομα κάτω των 18. Ακατάλληλα και επικίνδυνα είναι τα σχόλια που γράφει ο κόσμος στο youtube, ή οι ακραίες απόψεις και ύβρεις που ακούγονται για την καλλιτέχνιδα.

    Ξανασκέφτομαι το θέμα σχετικά με την ευαισθησία στα εθνικά σύμβολα... Κατανοητή η ευαισθησία του κόσμου. Τί γίνεται όμως αν ο καλλιτέχνης για να εκφράσει αυτό ακριβώς που αισθάνεται πρέπει οπωσδήποτε να έχει ως υπόκρουση τον εθνικό ύμνο;

    Μήπως ειναι επικίνδυνη μια τέτοια απαγόρευση;
    Μια ιδέα θα ήταν αυτού του είδους τα έργα να βρίσκονται σε κάποιο πιο φιλελεύθερο χώρο. Για παράδειγμα, σ'ένα τμήμα της έκθεσης στο οποίο δεν θα εισέρχονται εκείνοι οι οποίοι θεωρούν ότι η χρήση εθνικών, θρησκευτικών κλπ συμβόλων μπορεί να τους προσβάλλει ή να ταράξει τον ψυχισμό τους.

    Ίσως αυτή να είναι μια καλή μέση λύση σε μια κοινωνία όπως είναι η ελληνική.
    ominous
    07.06.2007, 14:25
    "Καλα που βγηκα φρονιμος υπακουος σκυφτος
    Κι εχω οικογενεια θρησκεια και πατριδα
    Και δεν καταντησα ρεμαλι νηστικος
    Να κλαιω σαν ποντικακι απελπισμενο στη παγιδα"
    -Γιαννης Αγγελακας


    Ε να μη γραψω κι εγω ενα τραγουδακι τωρα που το καναμε μοδα?
    Tren
    07.06.2007, 14:36
    Μονο το "φιλακια" μ'αρεσε για να ειμαι ειλικρινης αλλα επειδη πιστευω στην ελευθερια της εκφρασης δεν θα κρινω τις αποψεις σου.Αλλωστε απο την αρχη σου ειπα οτι κουβεντα κανουμε . Και η κουβεντα ειναι δημιουργικη οταν ακους και θεωριες που δεν σου ειναι ευχαριστες στ 'αυτια.Αν μη τι αλλο σε βαζουν σε μια διαδικασια σκεψης και γενικοτερου ψαξιματος.
    Δεν θα σε πω στενομυαλη λοιπον ουτε φανατικη ουτε ρατσιστρια

    Θα πω πως εισαι υπερμαχος της διατηρησης των φυλων και των εθνων που απειλουνται με αφανισμο λογω παγκοσμιων συμφεροντων.

    Και αγαπητη φιλη mnk θα το δω ετσι γιατι ετσι πρεπει να το δω αν σε σεβομαι!










    Astron ισως αυτο που λες να λειτουργουσε ,αλλα αν αρχισουμε και κατηγοριοποιουμε την τεχνη ειναι σαν να την βαφτιζουμε "ειδικη" η "απαγορευμενη".
    Ειναι μια μικρη καταργηση ελευθεριας ,δεν ειναι?
    Ενας μικρος περιορισμος οταν γινεται δεκτος ,πολυ γρηγορα και ανετα επικυρωνει και εναν μεγαλυτερο πιστευω.


    MyNameIsDo
    07.06.2007, 14:48
    Φίλοι της τέχνης.. ιδού η Ρόδος..

    Do I attract you?
    Do I repulse you with my queasy smile?
    Am I too dirty?
    Am I too flirty?
    Do I like what you like?

    I could be wholesome
    I could be loathsome
    I guess I'm a little bit shy
    Why don't you like me?
    Why don't you like me without making me try?

    I try to be like Grace Kelly
    But all her looks were too sad
    So I try a little Freddie
    Ive gone identity mad!

    I could be brown
    I could be blue
    I could be violet sky
    I could be hurtful
    I could be purple
    I could be anything you like
    Gotta be green
    Gotta be mean
    Gotta be everything more
    Why don't you like me?
    Why don't you like me?
    Why don't you walk out the door!

    How can I help it
    How can I help it
    How can I help what you think?
    Hello my baby
    Hello my baby
    Putting my life on the brink
    Why don't you like me
    Why don't you like me
    Why don't you like yourself?
    Should I bend over?
    Should I look older just to be put on your shelf?

    I try to be like Grace Kelly
    But all her looks were too sad
    So I try a little Freddie
    Ive gone identity mad!

    I could be brown
    I could be blue
    I could be violet sky
    I could be hurtful
    I could be purple
    I could be anything you like
    Gotta be green
    Gotta be mean
    Gotta be everything more
    Why don't you like me?
    Why don't you like me?
    Why don't you walk out the door!

    Say what you want to satisfy yourself
    But you only want what everybody else says you should want

    I could be brown
    I could be blue
    I could be violet sky
    I could be hurtful
    I could be purple
    I could be anything you like
    Gotta be green
    Gotta be mean
    Gotta be everything more
    Why don't you like me?
    Why don't you like me?
    Why don't you walk out the door!

    alex3
    07.06.2007, 15:31
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 05-06-2007 στις 09:01 έγραψε...

    Προσωπικως δεν θα με πειραζε να δω σε πινακα τους γονεις μου διπλα σε φαλλους και αιδοια.Ουτε αυτους θα τους πειραζε !Και χαρτι υγειας να βγει με τα χρωματα της γαλανολευκης καθολου δεν θα με χαλαγε.

    Το ενοχικο συνδρομο και τα κομπλεξ του καθε καταπιεσμενου θα αφυπνιζεται παντα απο την τεχνη μεχρι να αποδεχτητε το μεγαλειο της αποτυπωσης της προσωπικης φαντασιας και φαντασιωσης.
    Οταν δεν θα κοκκινιζετε πλεον και δεν θα σοκαρεστε με λαθος πραγματα τοτε θα γινεται πολιτισμενοι.
    Η τεχνη θα προσπαθει γι αυτο οπως κανει τοσους αιωνες.


    Πεος? Αιδιο? Αφοδευση? Πορνογραφια? Διαστροφη? Σεξ?
    Σαδισμος? Μαζοχισμος Ομοφυλοφυλια?

    Ναι Ολα μαζι!Σ'αυτην την χωρα!Που λεγεται Ελλαδα!Και εχει και υμνο!Και σημαια!

    Καλημερα Ελλαδα!

    nullΣυμφωνώ απόλυτα και συνεχίζω :

    Ο λόγος που ο ελληνικός λαός, δηλαδή το σύνολο των κατοίκων αυτής της χώρας, αισθάνεται - σε μέσους όρους - προσβεβλημένος από τη χρήση των εθνικών συμβόλων με άλλο τρόπο από τον "αποδεκτό", είναι ακριβώς επειδή δε νιώθει "έθνος"...Και πώς να νιώσει ενιαίο έθνος το συνοθύλευμα των μικροεθνοτήτων, που με την έξωθεν παρέμβαση και για λόγους διεθνούς ιστορικής και πολιτικής συγκυρίας μεταλλάχθηκαν σε κράτος?? Ασφαλώς, το κράτος αυτό έπρεπε να αποκτήσει εθνική ταυτότητα, κι αυτό επιχειρήθηκε με την ενίσχιση των "εθνικών" μύθων (κρυφό σχολειό, παιδομάζωμα κι άλλες τέτοιες ανιστόρητες ανοησίες) και την ανάρτηση των εθνικών συμβόλων στο απυρόβλητο...Φυσικά με την αμέριστη συμπαράσταση της εκκλησίας, η οποία ανακάλυψε τον παγκόσμιας πολιτισμικής πρωτοτυπίας όρο "ελληνοχριστιανικός πολιτισμός" - για όσους ξέρουν στοιχειώδη ιστορία, αυτό είναι μια τρελλή αντίφαση εν τοις όροις - προσπαθώντας να μας πείσει πως είμαστε απ' ευθείας απόγονοι, εξ αίματος του Αριστοτέλη, μόνο και μόνο επειδή έτυχε να κατοικούμε στον ίδιο γεωγραφικό χώρο. Προσπαθώντας, επίσης, να μας ψήσει πως η Βυζαντινή Αυτοκρατορία ήταν Ελληνική - έλεος... η ίδια αυτοαποκαλούνταν Ρωμαική - όταν, όπως όλες οι αυτοκρατορίες, ήταν πολυεθνική...

    Ατυχώς, η αμάθεια και η ημιμάθεια- που τόσο καλά συντηρούνται σ'αυτόν τον τόπο -
    επιτρέπουν στους κυβερνόντες - όχι τους πολιτικούς, τους πραγματικά κυβερνόντες - να νέμονται τα δάνεια από τα οποία συντηρείται αυτό το μαγαζάκι από αρχής της ύπαρξής του και το οποίο δεν παράγει τίποτε, παρά μόνο "Ελληνες" νταήδες και άνευ λόγου υπερφύαλους, τουρκικής, αλβανικής, βλαχικής, σλαβικής, ιταλικής, αγγλικής και γαλλικής καταγωγής...Α, ρε καταλοιδωρημένε Falmereier...πόσο εύκολα ξεχνάμε πως στο σταυροδρόμι των πολιτισμών, sex is included...Λες και είχε για κανέναν πραγματικά Ελληνα ποτέ αυτό σημασία...

    asxetos
    07.06.2007, 15:45
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 07-06-2007 στις 15:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 05-06-2007 στις 09:01 έγραψε...

    Προσωπικως δεν θα με πειραζε να δω σε πινακα τους γονεις μου διπλα σε φαλλους και αιδοια.Ουτε αυτους θα τους πειραζε !Και χαρτι υγειας να βγει με τα χρωματα της γαλανολευκης καθολου δεν θα με χαλαγε.

    Το ενοχικο συνδρομο και τα κομπλεξ του καθε καταπιεσμενου θα αφυπνιζεται παντα απο την τεχνη μεχρι να αποδεχτητε το μεγαλειο της αποτυπωσης της προσωπικης φαντασιας και φαντασιωσης.
    Οταν δεν θα κοκκινιζετε πλεον και δεν θα σοκαρεστε με λαθος πραγματα τοτε θα γινεται πολιτισμενοι.
    Η τεχνη θα προσπαθει γι αυτο οπως κανει τοσους αιωνες.


    Πεος? Αιδιο? Αφοδευση? Πορνογραφια? Διαστροφη? Σεξ?
    Σαδισμος? Μαζοχισμος Ομοφυλοφυλια?

    Ναι Ολα μαζι!Σ'αυτην την χωρα!Που λεγεται Ελλαδα!Και εχει και υμνο!Και σημαια!

    Καλημερα Ελλαδα!

    nullΣυμφωνώ απόλυτα και συνεχίζω :

    Ο λόγος που ο ελληνικός λαός, δηλαδή το σύνολο των κατοίκων αυτής της χώρας, αισθάνεται - σε μέσους όρους - προσβεβλημένος από τη χρήση των εθνικών συμβόλων με άλλο τρόπο από τον "αποδεκτό", είναι ακριβώς επειδή δε νιώθει "έθνος"...Και πώς να νιώσει ενιαίο έθνος το συνοθύλευμα των μικροεθνοτήτων, που με την έξωθεν παρέμβαση και για λόγους διεθνούς ιστορικής και πολιτικής συγκυρίας μεταλλάχθηκαν σε κράτος?? Ασφαλώς, το κράτος αυτό έπρεπε να αποκτήσει εθνική ταυτότητα, κι αυτό επιχειρήθηκε με την ενίσχιση των "εθνικών" μύθων (κρυφό σχολειό, παιδομάζωμα κι άλλες τέτοιες ανιστόρητες ανοησίες) και την ανάρτηση των εθνικών συμβόλων στο απυρόβλητο...Φυσικά με την αμέριστη συμπαράσταση της εκκλησίας, η οποία ανακάλυψε τον παγκόσμιας πολιτισμικής πρωτοτυπίας όρο "ελληνοχριστιανικός πολιτισμός" - για όσους ξέρουν στοιχειώδη ιστορία, αυτό είναι μια τρελλή αντίφαση εν τοις όροις - προσπαθώντας να μας πείσει πως είμαστε απ' ευθείας απόγονοι, εξ αίματος του Αριστοτέλη, μόνο και μόνο επειδή έτυχε να κατοικούμε στον ίδιο γεωγραφικό χώρο. Προσπαθώντας, επίσης, να μας ψήσει πως η Βυζαντινή Αυτοκρατορία ήταν Ελληνική - έλεος... η ίδια αυτοαποκαλούνταν Ρωμαική - όταν, όπως όλες οι αυτοκρατορίες, ήταν πολυεθνική...

    Ατυχώς, η αμάθεια και η ημιμάθεια- που τόσο καλά συντηρούνται σ'αυτόν τον τόπο -
    επιτρέπουν στους κυβερνόντες - όχι τους πολιτικούς, τους πραγματικά κυβερνόντες - να νέμονται τα δάνεια από τα οποία συντηρείται αυτό το μαγαζάκι από αρχής της ύπαρξής του και το οποίο δεν παράγει τίποτε, παρά μόνο "Ελληνες" νταήδες και άνευ λόγου υπερφύαλους, τουρκικής, αλβανικής, βλαχικής, σλαβικής, ιταλικής, αγγλικής και γαλλικής καταγωγής...Α, ρε καταλοιδωρημένε Falmereier...πόσο εύκολα ξεχνάμε πως στο σταυροδρόμι των πολιτισμών, sex is included...Λες και είχε για κανέναν πραγματικά Ελληνα ποτέ αυτό σημασία...




    γεια στο στομα σου alex3......
    ναι γιατι, οταν βλεπω διαφορους στα ΜΜΕ να φωναζουν "φταιει το κρατος", "που ειναι το κρατος", "δεν υπαρχει κρατος", τσαντιζομαι παρα πολυ. Λες και το κρατος ειναι αλλο. ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ.

    και παρτε και ενα βιντεακι, πραγματικα ....ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟ