ελληνική μουσική
    664 online   ·  210.851 μέλη
    Liza32
    05.06.2007, 20:33
    Τι θα κάνατε, στην περίπτωση που ενώ ψάχνατε εργασία, αντιμετωπίζατε το πρόβλημα του ρατσισμού;
    St_Anger
    05.06.2007, 23:06
    Θα ανατίναζα το σπίτι του εργολάβου......!
    St_Anger
    05.06.2007, 23:07


    Θα ανατίναζα το σπίτι του εργολάβου......
    Να έχει και λόγο.....
    renabill
    06.06.2007, 16:02
    μαλλον θα απογοητευόμουνα.
    uNick
    06.06.2007, 16:25
    Επειδή τα θέματα ρατσισμού είναι πολύ σοβαρά και θέλω να μιλήσω αναλόγως, πρέπει να ζητήσω (την Liza32) λεπτομέρειες. Όχι ονόματα και λοιπά προσωπικά δεδομένα. Άλλωστε, ο ρατσισμός είναι πάντα κατακριτέος...
    Για τί είδους ρατσισμό μιλάς όμως? Δεν σε πήραν λόγω φύλου? Εθνικότητας? Ηλικίας?...
    (έχει τη σημασία του, γι' αυτό ρωτάω...)
    liaki2
    10.06.2007, 13:04
    Νομίζω στο θέμα της εργασίας υπάρχει πολύυς ρατσισμός. Και λόγω φύλου(θα πουν δε θέλω να μείνεις έγκυος κάποια στιγμή κια να μείνω χωρίς υπάλληλο) και λόγω εθνικότητας(σιγά μη σε πάρουν αν είσαι αλβανός) και λόγω θρησκείας (αν είσαι μουσουλμάνα δεν προσελκύεις πελάτες θα πουν) και λόγω ηλικίας(αρκετά μικρός ή αρκετά μεγάλος ίσον ανίκανος) και άλλα πολλά είδη ρατσισμού που μας κατακλύζουν..
    jacamar
    10.06.2007, 13:30
    που να δειτε ρατσισμός για την εμφάνιση......αν πάω να πιάσω δουλειά με τα ρούχα που φοράω συνήθως....2 στους 3 θα πουν οτι κατεληφθει η θέση...!!!!
    athinouli24
    10.06.2007, 15:16
    Δεν θα έδινα σημασία και θα συνέχιζα να ψάχνω για δουλειά....Είναι πολύ άσχημο να πέφτεις θύμα ρατσισμού στην αγορά εργασίας....Μπορεί τα προσόντα που διαθέτω να είναι τα κατάληλα για κάποια θέση και να μην με επιλέξει ο εργοδότης λόγω της εμφανισης μου,των θρησκευτικών μου πεποιθήσεων ή λόγω της καταγωγής μου.Δικό του το πρόβλημα,αυτός θα χάσει....
    GEORB
    10.06.2007, 18:00
    Εθεσες ενα παρα πολυ καλο ερώτημα

    Πλεον οι περισσοτεροι εργοδοτες προσλαμβανουν ατομα μεσω καποιου αλλου ατομου το οποιο δουλευει στην εταιρια του.
    Εχει χαθει πλεον η εμπιστοσυνη(αν και καπου εχουν δικιο με τοσα που γινονται)
    Κατα τη γνωμη μου δεν ειναι θεμα ρατσισμου αλλα εμπιστοσυνης

    Ειναι στο χερι του καθενος να κερδισει την εμπιστοσυνη του εργοδοτη.

    Θα σας πω δυο πραγματα οπου κατα τη γνωμη μου(λογω εμπειριας) ειναι και τα σημαντικα στην προσληψη
    1.Ποσο δυναμικος ανθρωπος εισαι
    Οταν σας δωσει το χερι το ατομο το οποιο θα σας παρει συνεντευξη,σφιξτε το ελαφρα.
    2.Ποσο ειληκρηνης εισαι
    Οταν του μιλας παντα να τον κοιτας στα ματια.Μονο ετσι θα γινεται πιστευτοι
    3.Ποτε κατα τη διαρκεια της συνεντευξης μην ξυνεστε,κοιταται γυρω γυρω ή εχεται χαμηλα το κεφαλι.
    3.Παντα να ειστε προετοιμασμενοι για καθε ερωτηση τους.
    Μπορει για εσας να ειναι απο της πιο κουφες ερωτησεις εως της πιο γελειες.
    4.Ποτε η πρωτη σας κουβεντα να μην ειναι τα χρηματα.
    Αφηστε τους να το πανε μονοι τους το θεμα εκει.
    Το γνωριζουν οτι θελετε να δουλεψετε για τα χρηματα
    5.Το βιογραφικο παιζει μεγαλο ρολο.

    ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΕΙ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ.

    Οσων αφορα το φυλετικο,θρησκευτικο ρατσισμο κατα 90% δεν ισχυει.
    Κανεις δεν λεει οχι στα φτηνα εργατικα χερια.
    Οσων αφορα την ηλικια ας μου απαντησετε στο εξης ερωτημα:
    Ποιος απο εμας θα προσλαμβανε στην εταιρια ατομα με χαμηλη αποδοση που εχουν σκοπο να συμπληρωσουν τα ενσημα τους και οχι την αναπτυξη της εταιριας.

    Υ/Γ
    Όλοι σκέφτονται πως να αλλάξουν τον κόσμο αλλά κανείς τον εαυτό του
    iathen
    10.06.2007, 22:30
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 05-06-2007 στις 20:33 έγραψε...

    Τι θα κάνατε, στην περίπτωση που ενώ ψάχνατε εργασία, αντιμετωπίζατε το πρόβλημα του ρατσισμού;



    8a ekneurizomoun ligo logo tis adikias alla h zwi sinexizetai ;)
    rompa
    11.06.2007, 12:08
    Δυστυχώς δεν είναι στο χέρι αυτού που ζητάει δουλειά να πει κάτι ή να διαμαρτυρηθεί . Ρατσιστικές συμπεριφορές συμβαίνουν συνέχεια και όχι επειδή είμαι γυναίκα αλλά αυτές είναι εντονότερες απέναντι στο γυναικείο φύλο-κυρίως σε περιόδους εγκυμοσύνης ..
    movflower
    11.06.2007, 17:21
    Μια ερώτηση από τις πολλές, που υπάρχουν σε μία συνέντευξη για μια θέση σε διεθνές ακαδημαϊκό ίδρυμα/εταιρεια/κλπ

    " Θα είχατε κάποια ένσταση αν ο προϊστάμενος σας είναι γυναίκα/Ασιάτης/Αφρικανός;" (Και οι άμεσες αντιδράσεις του υποψηφίου καταγράφονται)

    Σύμφωνα με έρευνες σε Αμερική και ΕΕ,Ρατσισμός υπάρχει επίσης, εις βάρος των καπνιστών(πλέον πολλές εταιρείες ζητάνε μη καπνιστές), ανρώπων άνω των 45, υπέρβαρων (αφού θεωρούνται αργοί,τεμπέληδες, όχι τόσο έξυπνοι) και φυσικά των παντρεμένων γυναικών (φόβος για εγκυμοσύνη,ευθύνες για παιδιά κλπ).

    tolaruba
    16.06.2007, 11:38
    Θα συνεχιζα να ψαχνω!!!!!!
    Πρωτα βεβαια θα πηγαινα στον εργολαβο και θα του ελεγα¨
    Φιλε εισαι και πολυ *&*^^*&*&,ετσι για να γεμισω το στομα μου και μετα θα εψαχνα οπως ειπα για μια αλλη δουλιτσα με εργολαβους λιγοτερο μικροπρεπης.
    freak
    07.10.2015, 21:37

    Υπαρχουν χειροτερα.

    Να εχεις εργασια και να παραιτεισαι λογω Ελληναραδικης αντιληψης και νοοτροπιας που ζει και βασιλευει.

    Μπηκε "καλα" ο Οκτωβρης.

    www.enallaktikos.gr/ar19200el-paraitithike-20xroni-ergazomeni-ston-ose-meta-apo-ratsistiki-epithesi.html

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 07-10-2015 21:40 ]


    atreu73
    14.10.2015, 08:39
    εγώ φοβάμαι μόνο τους μαύρους και γενικά τους μελαμψούς. Είναι αναξιόπιστοι πως να το κάνουμε. Δηλαδή θα προσλαμβάνατε ποτέ εσείς έναν γύφτο αγαπητή λίζα32; Νομίζω όχι. Γιατί όχι;
    Hastaroth
    14.10.2015, 09:55

    Κατά τ'άλλα,ρατσιστής δέν είστε,σωστά κ.Atreu73;


    atreu73
    14.10.2015, 11:33
    Προσπαθώ να είμαι ειλικρινής πάνω από όλα. Δεν ξέρω αν είναι ρατσισμός να μην προσλαμβάνεις γύφτους. Μπορεί να είναι απλά κοινή λογική.
    Orfeus
    14.10.2015, 12:35

    Σκέψου λοιπόν να ζούσες σε μια κοινωνία γύφτων και εσύ να ήσουν ο "διαφορετικός".

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 14-10-2015 13:09 ]


    atreu73
    14.10.2015, 14:00

    Όταν λες διαφορετικός εννοείς, να άφηνα τα παιδιά μου να πάνε σχολείο, να μην τα πάντρευα από τα 15, να πλενόμουν, να μην πουλούσα ναρκωτικά;

    Αν εννοείς αυτό τότε σίγουρα θα υπέφερα τον ρατσισμό από τους υπόλοιπους γύφτους.

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την atreu73, 14-10-2015 14:04 ]


    Orfeus
    14.10.2015, 14:33

    Όλα αυτά όμως που υπερτονίζεις στην κοινωνία που θα ζούσες, θα ήταν νορμάλ! 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 14-10-2015 14:33 ]