ελληνική μουσική
    742 online   ·  210.833 μέλη
    atreu73
    16.10.2015, 14:23

     

    Και αυτά που μας γράφεις δεν είναι φασιστικά ε; Αν θέλεις εσύ μπορείς να μην τους ονομάζεις λαό τους παλαιστινίους. Ξέρεις πολύ καλά ότι στο Ισραήλ την εποχή που έφτασαν οι εβραίοι κατοικούσε κόσμος έτσι; Όλοι αυτοί πετάχτηκαν από τα σπίτια τους και καταδιώχτηκαν για να περιοριστούν σε μία στενή λωρίδα γης χωρίς πρόσβαση στη θάλασσα με όλες τους τις υποδομές να εξαρτώνται από διεθνή βοήθεια. Τρελίτσα πουλάς;

    Βρήκαμε μάγκες κι άλλο γκέτο γύφτικο. Δεν θα δείξετε την ευαισθησία σας γι' αυτό;

    Υποκρισία.


    Hastaroth
    16.10.2015, 15:29

    Διάβασε πρώτα καλά όλη την ιστορία τής περιοχής,απ'την αρχαιότητα μέχρι σήμερα.Θέλει πολλή δουλειά αυτή η υπόθεση.Κι'ύστερα έλα να μάς τα πής με δικά σου λόγια.

    Δέν πουλάω τρελλίτσα.Ξέρω πολύ περισσότερα από σένα γιά την περιοχή αυτή.

    Και κάτι τελευταίο:αφού οι "Παλαιστίνιοι" είναι "λαός"-δηλαδή διακριτή εθνότητα,γιά πές μας εσύ που ξέρεις τα πολλά,ποια είναι η γλώσσα τους;Ποιά είναι η θρησκεία τους;Από πότε ώς πότε υπήρχε "Παλαιστινιακό κράτος"  και από ποιούς καταλύθηκε;

    Το να παπαγαλίζουμε τίς π@π@ριές που πιάνουν τ'αυτιά μας πέρα-δώθε δέν αποτελεί επιχείρημα.

    ΥΓ.Οι Εβραίοι πάντως,είναι "λαός".Εχουν δική τους γλώσσα και θρησκεία.

    ΥΓ.Ποιός "κόσμος" κατοικούσε στην περιοχή "όταν έφτασαν εκεί οι Εβραίοι";Εκτός,βεβαίως,από τους λίγους απογόνους τών Εβραίων που δέν είχαν φύγει ποτέ απ'τα εδάφη τους μετά την κατάκτησή της απ'τους Ρωμαίους.....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 16-10-2015 15:32 ]


    mary_omikron
    16.10.2015, 15:50

    Σε θέμα "ρατσισμός" το λιγότερο που περιμένει να συναντησει κανείς είναι ρατσιστικά και επικριτικά σχόλια ένθεν κακείθεν Smile 

    Συνεχίστε την ανταλλαγή απόψεων και καλό θα ήταν οι προσεγγίσεις να γίνονται προσεκτικά από όλους, σύμφωνα -άλλωστε- και με το πνεύμα των όρων δεοντολογίας του ΜΗ......

    ""Οι χρήστες/μέλη συμφωνούν και αποδέχονται να μην κάνουν χρήση των υπηρεσιών του MusicHeaven για: 

    Ανάρτηση, δημοσίευση, αποστολή, μεταφορά ή χρήση άλλης μεθόδου για την εγκατάσταση περιεχομένου που είναι παράνομο, επιβλαβές, απειλητικό, προσβλητικό, επιζήμιο, δυσφημιστικό, χυδαίο, βίαιο, υβριστικό, ρατσιστικό ή άλλως αποδοκιμαστέο, παραβιάζει την προσωπικότητα και τα προσωπικά δεδομένα άλλων, προκαλεί συναισθήματα μίσους, ή/και οποιοδήποτε άλλο συνιστάμενο ποινικό αδίκημα. ""


    atreu73
    16.10.2015, 16:57
    Σε ποια αρχαιότητα αναφέρεσαι μάστορα; Θα μας πεις τώρα ότι έχουν εντολή από τον θεό να κατοικήσουν εκείνα τα μέρη και να εξοντώσουν τους εχθρούς τους; Και βέβαια είναι ιστορικό γεγονός ότι οι εβραίοι αποτελούσαν μειοψηφία στην Παλαιστίνη. Δεν το γνωρίζεις;
    freak
    17.10.2015, 20:45

    Παράθεση:

    Το μέλος atreu73 στις 15.10.2015, 20:00 έγραψε...

    Δηλαδή σου φάνηκε σοβαρό το πρώτο μου ποστ; z

    Για πλακα το εγραψες δηλαδη?

    Oταν γραφεις:

    "εγώ φοβάμαι μόνο τους μαύρους και γενικά τους μελαμψούς. Είναι αναξιόπιστοι πως να το κάνουμε"

    και αμεσως πιο κατω αναφερεις πως εισαι ειλικρινης, εσυ τι λες να υποθεσω? Πως ειναι ασοβαρο?

    Το ποστ σου δειχνει 100% πως πιστευεις τις ρατσιστικες ατακες που γραφεις.


    atreu73
    18.10.2015, 11:40

    Να έχεις την κριτική σκέψη να καταλάβεις τι είναι σοβαρό και τί όχι. Φαντάσου να έπαιρνα στα σοβαρά τα μισά από όσα έχεις γράψει εσύ. Επιπλέον. Πάντα διαλέγεις να απαντήσεις σε ότι πιστεύεις ότι μπορείς να χειριστείς καλύτερα προσθέτωντας και ένα "είσαι φασίστας" στο τέλος. Μελλοντικά, να αρχίζεις από τα δυσκολότερα ερωτήματα γιατί μόνο έτσι θα ανακαλύψεις τον εαυτό σου. Θα ανακαλύψεις φερειπείν ότι -όπως κι οι περισσότεροι άλλωστε- είσαι αντιφασίστας μόνο κατ' επίφαση και η διαρκή σου ακριβοδίκαιη εμμονή στην καταγγελία του δήθεν φασισμού είναι λαμπρό σημάδι φασιστικής τακτικής.   

    Π.χ. εξήγησε γιατί αντιδράς τόσο έντονα σε κάποιον που υποστηρίζει ότι οι γύφτοι πρέπει να ενσωματωθούν στην ελληνική κοινωνία ενώ προσπερνάς κάποιον άλλον που κατηγορεί τους παλαιστήνιους ότι οι ίδιοι σκοτώνουν τα παιδιά τους;

    Πρόσεξε γιατί προβλέπω ότι μια φασιστική καταγγελία θα ακολουθήσει τη δημοσίευσή σου ανεξαρτήτως τι αυτή θα υποστηρίζει (χαρούμενη φατσούλα).

     

     


    freak
    18.10.2015, 20:18

    Kακως ασχοληθηκα μαζι σου φιλε. Απο την στιγμη που εγραψες πολυ σοβαρα πως εχεις προβλημα με τους μελαμψους, κακως ασχοληθηκα. Βεβαια στην συνεχεια εγραψες πως δεν ηταν σοβαρο ποσταρισμα. Ο νοων νοειτω.


    atreu73
    19.10.2015, 09:50
    Έτσι. Θα έχεις παρατηρήσει βέβαια ότι συνεχίζεις να μην απαντάς σε τίποτα. Δεν πειράζει. Θέλουν τον χρόνο τους αυτά τα πράγματα. Μην ξεχνάς τις παρατηρήσεις μόνο και πρόσεξε αν αποτελούν συνηθισμένο φαινόμενο όχι μόνο σε αυτά που γράφεις αλλά και σε αυτά που σκέφτεσαι. Θα βοηθηθείς.
    freak
    19.10.2015, 10:10

    Δεν χρειαζεται.

    Απαντας εσυ για μενα αναπαραγωντας την ισχυουσα καθεστωτικη αντιληψη των "νοικοκυραιων".

    Καλα πας.


    Brokenchord
    19.10.2015, 12:59

    Σε μια κοπέλα που υποτίθεται ότι ήταν τρελά ερωτευμένη μαζί μου της πούλησα παραμύθι ότι είμαι αλβανός. Συγκεκριμένα της είπα ότι έχω καταγωγή από εκεί. Ότι γεννήθηκα κανονικά στην Ελλάδα αλλά η γιαγιά μου είναι από ένα χωριό στην Αλβανία και ότι έχω συγγενείς. Πως το χωριό είναι πολύ γραφικό και όμορφο και ότι κάποια στιγμή αν το θέλει μπορούμε να πάμε και μαζί.

    Αυτό της το είπα γιατί διέκρινα κάποιες απόψεις και κάποιες σπόντες για συγκεκριμένους ανθρώπους και έπρεπε να διερευνήσω. Δεν θα μπορούσα να ήμουν με κάποια που έχει τέτοια κολλήματα. Δεν λέμε να  μην είσαι κάπως επιφυλακτικός με έναν άνθρωπο άλλης κουλτούρας,  της οποίας δεν είσαι οικείος. Λέμε να δηλώνεις ξεκάθαρα ότι τους σιχαίνεσαι.

    Οπότε της είπα. Αν δηλαδή εγώ ήμουν Αλβανός δεν θα έκανες κάτι πιο σοβαρό μαζί μου?
    Ε κ εκεί άρχισε να μου τα μασάει. Έλα όμως που κ εγώ την είχα δαγκώσει άγρια την λαμαρίνα μαζί της. Κ έτσι μυαλό και καρδιά ήρθαν σε σύγκρουση.

    Της είπα, ότι έτσι το πα, για να την δοκιμάσω. Κ όμως δεν με πίστεψε 100%. Ο φόβος και η αμφιβολία και μόνο ότι υπήρχε μια μικρή περίπτωση να είναι αλήθεια της χαλούσε τον έρωτα. Την έτρωγε σιγά σιγά από μέσα σαν το σαράκι. Από εκείνη την στιγμή άρχισα να διακρίνω διαφορές στα φερσίματα της. Μικρές διαφορές που μόνο όταν είσαι πολύ κοντά είσαι σε θέση να τις διακρίνεις.

    Σίγουρα έπεσε και γλωσσοφάγωμα από το κοριτσοσυμβούλιο και η φάση έληξε άδοξα. Σε μια άκυρη στιγμή μου το πέταξε. - Μα εσύ μου είχες πει ότι είσαι Αλβανός...Ακόμα και αν η ίδια δεν είχε πρόβλημα αρκούσε και μόνο ένα άτομο από τον κύκλο της, να είχε, για να είχε κ αυτή. Το ξέρετε πως πάει...

    Δεν είχε καμία σημασία δηλαδή που με είχε γνωρίσει σαν άνθρωπο στο σύνολο. Είχε περισσότερη σημασία η χαζομάρα που της πέταξα κάποια στιγμή για να κόψω αντίδραση.

    Αυτό, απλά το καταθέτω σαν μεμονωμένο περιστατικό.

    1) Όλοι είμαστε ρατσιστές. Με  τον ένα η τον άλλο τρόπο. Το πως το εκφράζουμε είναι το θέμα.

    2) Αν ένας άνθρωπος είναι ανασφαλής, πολύ κλειστός , με γενικά με λίγες και όχι έντονες εμπειρίες στην ζωή, είναι πολύ μεγάλη η πιθανότητα να είναι αρκετά ρατσιστής. Και συνήθως οι περισσότεροι μεγάλοι ρατσιστές τέτοιο προφίλ έχουν.

    3) Είναι κάτι το οποίο είναι χαραγμένο μέσα στην ύπαρξη μας και δεν μπορούμε να ξεφύγουμε από αυτό. Είναι DNA! Είναι κατάλυπο απο τότε που μοιάζαμε εξωτερικά περισσότερο με ζώα. Απλά όπως λειτουργεί η μηχανή της κοινωνίας δεν μας έχει μάθει να εκφραζόμαστε με υγιή τρόπο τους φόβους και τις ανασφάλειες μας. Έχουμε μάθει να τις κρύβουμε και να τις καταπιέζουμε κ όχι να τις αφήνουμε να ξεπλυθούν σιγά σιγά στις ηλιαχτίδες του ήλιου. Κ έτσι σαπίζουν μέσα μας μαζί με κάτι άλλα υπολείμματα και αναμνήσεων απορρίμματα.

    4) Όλοι μας βγάζουμε συμπεράσματα μέσα στο πρώτα δευτερόλεπτα μιας γνωριμίας. Η αν έχουμε ακούσει μια μαλακία απο κάποιον 3ο για εναν ανθρωπο μας προκαταβάλει και του φερόμαστε ανάλογα χωρις να είμαστε 100% ανοιχτοί ώστε να τον γνορίσουμε απο την αρχή. Είναι κ αυτό μια μορφή ρατσισμού.

    Και κάπως έτσι μου φαίνεται αρκετά αστείο και χαζό να διαβάζω συζητήσεις στις οποίες ο ένας κατηγορεί τον άλλο ότι είναι πιο ρατσιστής από εκείνον. Η ότι γνωρίζει την ιστορία ενός λαού καλύτερα από κάποιον παρά άλλο. Η να νιώθει ενοχές που είναι επιφυλακτικός με κάποιες φυλές και μετά να περιμαζεύει τα λόγια του.

    Ναι είμαι ρατσιστής! 

    Υ.Γ.  Αφήστε ήσυχο τον Αλβέρτο! Δεν ξέρετε με ποιον μιλάτε.


    atreu73
    19.10.2015, 14:52

    Ποιος είναι ο αλβέρτος;

    Η φίλη σου μπορεί να ήταν ρατσίστρια αλλά εσύ υπέπεσες στην άλλη χειρότερη για πολλούς κατηγορία. Σε εκείνη του ψεύτη.

    Φυσικά και δεν πρόκειται για διαγωνισμό για το τι ξέρει ο καθένας αλλά την τύχη του συγκεκριμένου λαού την πληροφορούμαστε καθημερινώς και δεν χρειάζεται να είσαι διάνοια για να καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι η σύγκρουση εκεί είναι άνιση. Μέχρι τώρα η προπαγάνδα ήταν του στυλ: "έχουμε δικαίωμα να κάνουμε ότι γουστάρουμε" τώρα έχει αρχίσει να κλίνει στο: "δεν τα ξέρετε τα πράγματα σε βάθος". Λες και χρειάζεται να ξέρεις σε βάθος ότι είναι χυδαίο να σκοτώνεις πιτσιρικάδες στον δρόμο. Επαναλαμβάνω. Κανένα απολύτως σχόλιο γι' αυτά. Μούγκα. Ακόμα και αυτός που άνοιξε το θέμα δεν δέχεται να απαντήσει γιατί φοβάται ότι μπορεί να συμφωνήσει μαζί μου. Χε χε. Το ότι ενδεχομένως μπορεί να συμφωνεί μαζί μου στο μυαλό του είναι τρελή ήττα.

    Το να υπερασπίζεσαι το δικαίωμα κάποιου να ζει ελεύθερος είναι αντισημιτισμός.

    Το να υπερασπίζεσαι τους γύφτους τους Παλαιστίνιους είναι φασισμός. 

    Παράλληλα σου λένε όλοι αυτοί για καθεστωτική σκέψη ενώ είναι όλη τους η ύπαρξη καθεστωτική και σε κοινή πλεύση με το οποιοδήποτε status quo. Χαλαρά και μόνο πλάκα μπορείς να σπάσεις με τέτοιους τύπους.

     


    Chrysanna
    19.10.2015, 15:22

    Μήπως να σκεφτούμε λίγο και κάποιες άλλες έννοιες που ίσως διαφοροποιούν το παρόν θέμα;

    Ελευθερία, επιλογή, αυτοδιάθεση.


    Έχω δικαίωμα να επιλέξω κάποιον γιατί έχει ένα χαρακτηριστικό που θέλω, έχω δικαίωμα ν' απορρίψω κάποιον γιατί έχει ένα χαρακτηριστικό που δεν θέλω, έχω δικαίωμα να μην προσλάβω κάποιον γιατί δεν πληρεί το προφίλ του ιδανικού υπαλλήλου που επιθυμώ κ.ο.κ χωρίς να είμαι υποχρεωμένη να λογοδοτήσω σε κανέναν.


    Όσοι κραυγάζουν κατά του ρατσισμού προσπαθώντας να περιορίσουν το δικαίωμα της ελεύθερης επιλογής ή το δικαίωμα της ελεύθερης σκέψης, θεωρώ πως είναι χειρότεροι απ' τους ίδιους τους ρατσιστές.

    Περιορισμοί στην σκέψη, στις επιθυμίες και τις επιλογές δεν υπάρχουν.
    Υπάρχουν όμως άπειροι περιορισμοί στην συμπεριφορά και στην έκφραση των παραπάνω.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 19-10-2015 15:23 ]


    atreu73
    19.10.2015, 15:43

    Έτσι όμως το σύνολο των αντρών που προτιμούν ένα μοντέλο από την κυρα-Κούλα θα ήταν ρατσιστές. Το σύνολο των γυναικών που προτιμούν έναν κολυμβητή από τον άντρα τους το ίδιο.

    Ρατσισμός είναι να μην δέχεσαι μια ράτσα χωρίς άλλο λόγο έξω από την σφυρηλατημένη πεποίθηση ότι αυτή η ράτσα είναι κατώτερη.

    Τώρα. Τέτοιες ράτσες υπάρχουν. Αλλά η κατωτερότητά τους είναι ξεκάθαρα αποτέλεσμα των συνθηκών κάτω από τις οποίες ζούνε. Αν οι συνθήκες αυτές αλλάξουν δεν θα τίθεται θέμα κατωτερότητας.   

     Να είστε σίγουροι όλοι ότι οι περισσότεροι εργοδότες κρίνουν βάσει εργασιακών ικανοτήτων και όχι βάσει χρώματος, θρησκείας ή πεποιθήσεων.   

    Φυσικά και δεν τίθεται σε κανέναν ελεύθερο επαγγελματία (κι αν έγραφαν εδώ τέτοιοι θα το ήξεραν) θέμα πρόσληψης κάποιου που όχι μόνο βρωμοκοπάει αλλά δεν ξέρει καλά-καλά ελληνικά, εκτός από πρόσληψη σε δουλειές τέτοιες που κανείς έλληνας δεν δέχεται ακόμα να κάνει και υπάρχουν τέτοιες δουλειές. Θα ήταν αστείο όμως να απαιτούσαν από ένα εμπορικό μαγαζάκι να προσλάβει έναν τέτοιο τύπο. Θα του φώναζαν βέβαια ότι είναι "ρατσιστής" και "φασίστας" αλλά ίσα για να συμπληρώσουν το μεροκάματο.

     

     

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την atreu73, 19-10-2015 15:44 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την atreu73, 19-10-2015 15:44 ]


    Brokenchord
    19.10.2015, 18:07

    Η χρυσάνα τα λεει απλά και με 5 κουβέντες.

    Τουλάχιστον αυτά που λέει εμένα με εκφράζουν αρκετά.

    Περιορισμοί στην σκέψη, στις επιθυμίες και τις επιλογές δεν υπάρχουν.

    Υπάρχουν όμως άπειροι περιορισμοί στην συμπεριφορά και στην έκφραση των παραπάνω.

    Εδώ η φιλη μας με αποκρυστάλλωσε!


    freak
    19.10.2015, 20:03

    Παράθεση:

    Το μέλος atreu73 στις 19.10.2015, 14:52 έγραψε...

    Παράλληλα σου λένε όλοι αυτοί για καθεστωτική σκέψη ενώ είναι όλη τους η ύπαρξη καθεστωτική και σε κοινή πλεύση με το οποιοδήποτε status quo. Χαλαρά και μόνο πλάκα μπορείς να σπάσεις με τέτοιους τύπους.

    Με γνωριζεις και το γραφεις αυτο?

    Κατι εγραψε η Mary Omikron πιο πριν. Να διαβαζεις ξερεις. Αν θες ειρωνιες, εδω δεν ειναι ο χωρος.

    Και επειδη δεν με γνωριζεις νομιζεις πως μπορεις να γραφεις οτι αερολογια θες για το ατομο μου. Ενημερωτικα περι του στατους κβο, εχω φακελο στην ασφαλεια μονο και μονο επειδη κατα καιρους αποτολμουσα να καλω συγκεκριμενα περιθωριακα ατομα στην εκπομπη μου αλλα και να διαβαζω πραγματα τα οποια με τον τροπο τους απειλουσαν το λεγομενο status quo. Δεν το ισχυριζομαι εγω. Τρεις εφημεριδες το εγραψαν και ειπωθηκε και στο μεγαλο καναλι.

    Ασχολησου με τις ηθικοπλασιες περι ψευδους και τοιουτων αλλων πραγματων και ασε τις ειρωνιες. Ευγενικα.


    atreu73
    19.10.2015, 20:33

    Και πάλι ασχολείσαι αλλά και πάλι στην μούγκα για ότι έχει ειπωθεί και πάλι για να υπερασπιστείς την κατακαημένη επαναστατικότητά σου. Τρικυμία εν κρανίω. Δεν έχεις πρόβλημα να πετάς χαρακτηρισμούς για ανθρώπους που δεν ξέρεις αλλά τον εαυτό σου ξέρεις να τον υπερασπίζεσαι ενάντια στις προσβολές ε; Και όχι μόνο. Θέλεις να με επαναφέρεις στην τάξη βάσει των κανόνων που και εσύ ο ίδιος έχεις παραβεί αλλά δεν έχεις καμία σχέση με καθεστωτική σκέψη. Δεν έχεις σχέση με υποκρισία. Δεν ξέρεις τον φασισμό.

    Βλέπεις την διαφορά μας;

    Λοιπόν. Αρχίζω να πιστεύω ότι είσαι πιτσιρικάς. Μόνο έτσι εξηγείται ο τρόπος που γράφεις. Μπέσα τώρα. Πόσο είσαι; 20,21.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την atreu73, 19-10-2015 20:33 ]


    freak
    19.10.2015, 21:15

    Τους κανονες τους παραβηκαμε και οι δυο αλλα μετα η Μαιρουλα μας επανεφερε στην ταξη ασχετως αν συμφωνω η οχι σχετικα με το θεμα ελευθεριας εκφρασης, πραγμα για το οποιο εχω εκφρασει αποψη στο παρελθον.

    Θα σου απαντησω και μετα επιθυμω να παψεις να ασχολεισαι μαζι μου. Μπορω? Ευχαριστω.

    Πιτσιρικας με εκπομπες απο δεκαετια 90 και μετα καπως δυσκολο.

    Πολλαπλασιαζεις επι δυο και προσθετεις μερικα χρονακια.

    Εις το επανιδειν.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 19-10-2015 21:25 ]


    KRISTHESS
    19.10.2015, 22:09
    Τελικά εγώ βλέπω.. έναν "ρατσισμό"..να τον πω.. θα τον πω... του ενός για τις απόψεις του άλλου.. πάντα υπό το φως του προσχήματος της ελευθερίας της έκφρασης...Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιοι βλέπουν μόνο το άσπρο ή το μαύρο.. και δεν βλέπουν να υπάρχει και κάτι που το λένε... γκρι. Freak πάντως εδώ που τα λέμε.. και μένα μου δίνεις την αίσθηση του 18άρη :)... τόσο που... θέλω να επιστρέψω στο σχολείο...στα ξέγνοιαστα χρόνια των καταλήψεων :)
    atreu73
    20.10.2015, 08:54

    Ρε συ φρικ ωραίο το βιογραφικό σου (ψάχνεις για δουλειά;) αλλά τι δράμα είναι αυτό που ζεις; Περιστοιχίζεσαι από φασίστες που δεν λένε να καταλάβουν πότε αποφασίζεις εσύ ότι δεν θα συνεχιστεί η συζήτηση. Νοικοκυραίους με καθεστωτική σκέψη που δεν σε νιώθουν όταν τους λες ότι πρέπει να παλέψουν για μια ελλάδα νέα και χωρίς φασισμό.

    Μιλάς σοβαρά τώρα για φάκελο στην αστυνομία και  για αντι-εξουσιαστική δράση που έδειξε το μεγκα; Ρε φρικ. Αν είσαι όντως κάποιας ηλικίας θα ήξερες ότι τα παιδιά του αντι-εξουσιαστικού χώρου δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Το πολύ-πολύ να ανατινάξουν κανένα γκαζάκι και να μπούνε φυλακή ρε φίλε. Μετά θα κάνουν απεργία πείνας για να βγούνε γιατί ένας αναρχικός δεν τα αντέχει τα σίδερα. Κατηγορούν το κράτος που τους στερεί την ελευθερία ενώ οι ίδιοι δεν αναγνωρίζουν αυτό το κράτος και θέλουν να το καταλύσουν. Την καταλαβαίνεις αυτή την αντίφαση; Ρε βλαμμένε αναρχικέ, εννοείται ότι τέτοια αντιμετώπιση θα έπρεπε όχι μόνο να περιμένεις αλλά και να εύχεσαι από το κράτος γιατί υποστηρίζει την εναντίωσή σου σ’ αυτό.

    Φρικ. Είναι μια χημική ανισορροπία που μερικοί πέρασαν για επανάσταση.


    Chrysanna
    20.10.2015, 11:16

    Παράθεση:

    Το μέλος atreu73 στις 19.10.2015, 15:43 έγραψε...

    Έτσι όμως το σύνολο των αντρών που προτιμούν ένα μοντέλο από την κυρα-Κούλα θα ήταν ρατσιστές. Το σύνολο των γυναικών που προτιμούν έναν κολυμβητή από τον άντρα τους το ίδιο.

    Ρατσισμός είναι να μην δέχεσαι μια ράτσα χωρίς άλλο λόγο έξω από την σφυρηλατημένη πεποίθηση ότι αυτή η ράτσα είναι κατώτερη.



    Θεωρείς πως αν στο μυαλό σου έχεις πληθώρα λόγων οι οποίοι στερούνται λογικής, είσαι καλυμμένος όσον αφορά το κομμάτι του ρατσισμού; Ο καθένας μπορεί να στοιχειοθετήσει μία βασική επιχειρηματολογία. Ελάχιστοι όμως μπορούν να στοιχειοθετήσουν μία σοβαρή επιχειρηματολογία, η οποία να βασίζεται στην λογική και να μην επηρεάζεται απ' τις όποιες διαταραχές φιλοξενεί ο μικρόκοσμος τους ή ο εγκέφαλος τους.

    Θα επιμείνω στο ότι ο ρατσισμός δεν σχετίζεται με την σκέψη αλλά με την συμπεριφορά.

    Για όσους ζουν με το να κρίνουν και να χαρακτηρίζουν, θα είσαι ρατσιστής είτε επιλέξεις το μοντέλο είτε την κυρα Κούλα. Στην δεύτερη περίπτωση δε, θα είσαι επιπλέον κακόγουστος ή ακόμα και προικοθήρας. Για ποιον άλλο λόγο να διαλέξεις την Κούλα; Ξέρεις πόσα μπορείς να βρεις αν θέλεις;
    Ιδανικά αυτοί οι άνθρωποι δεν θα υπήρχαν καν και δεν θα επηρέαζαν την ζωή μας. Τουλάχιστον δεν έχουμε φτάσει στο σημείο να επηρεάζουν τις έννοιες.


    Ρατσιστής θα ήσουν λοιπόν αν κορόϊδευες την κυρα Κούλα για κακομοιριά ή το μοντέλο για ανορεξία. Αν δεν σεβόσουν την ύπαρξη τους και την θέση τους στην κοινωνία. Αν προσπαθούσες, χωρίς λόγο να τους δημιουργήσεις πρόβλημα. Αν, αν, αν!

    Αν δεν κάνεις τίποτα απ' όλα αυτά, μπορείς να διαλέξεις ή την Κούλα ή το μοντέλο ή την Κούλα μαζί με το μοντέλο εφόσον το θέλουν και οι ίδιες.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 20-10-2015 11:17 ]