ελληνική μουσική
    760 online   ·  210.833 μέλη

    Μουσείο κέρινων ομοιωμάτων...

    Solfezos
    06.06.2007, 02:22
    Νομίζω οτι θα ήταν θαυμάσιο αν είχαμε στην Ελλάδα ένα τέτοιο μουσείο. Είμαστε ένα έθνος που έχουν υπάρξει πολύ μεγάλες προσωπικότθτες.... Αντι λοιπόν να γεμίζουμε τον τοπο αγάλματα και προτομές που ουδεμία σχεση έχουν με το μοντέλο τους (βλ. της Αλίκης Βουγιουκλάκη) θα ήταν πολύ ωραίο να υπήρχε ένας τέτοιος τόπος.

    Όλοι έχουμε εικόνες από παρόμοια μουσεία του εξωτερικού. Πως καταφέρνουν να 'ζωντανέψουν' άτομα που έχουν φύγει ή πόσο μας μπερδεύουν με την ομοιοτητά τους με ατομα που είναι ενεργά. (Πρόσφατο παράδειγμα το ομοίωμα του Justin Timberlake.)

    Νομίζω πως αξίζει να υπάρχει ένας τέτοιος χώρος.

    Φανταστείται λοιπόν να ζωντανεύουν μπρος τα μάτια μας πολιτικές προσωπικότητες όπως ο Ελευθέριος Βενιζέλος, ο Ανδρέας Παπανδρέου, ο Κωνσταντίνος Καραμανλής και πολλοί άλλοι. Ή προσωπικότητες των γραμμάτων, Παλαμάς, Ελύτης, Ρίτσος, Σεφέρης, Καζαντζακης, Κοραής. Της μουσικής, Χατζιδάκις, Κάλλας, Βέμπο, Καζαντζίδης, Ξυλούρης ακόμη και Μούσχουρη, Αλεξίου, Βιτάλη, Βίσση. (Δεν κατάλαβα δλδ η Kylie ή η Britney είναι καλύτερες?) και πολλοί πολλοί.... Του θεάτρου και γενικότερα της υποκριτικής, Πακινού, Κυβέλη, Μερκούρη, Βουγιουκλακη, Καρέζη, Βλαχοπούλου, Αυλωνίτης, Μινωτής, Ρίζος, Κωνστανταρας, Ηλιόπουλος, Μουστάκας (η πρόσφατη απώλεια μας )
    Δεν θα ήταν ενδιαφέρον σε συνεργασία με ιστορικούς να δούμε πως ήταν οι σπουδαίοι έλληνες της αρχαιότητας. Να δούμε πως ήταν ο Αριστοτέλης, ο Αισχύλος, ο Σωκράτης, Ευριπίδης...

    Όπως καταλάβατε η λίστα πραγματικά είναι ατελείωτη...

    Από την άλλη έχουμε και πολλά ιστορικά γεγονοτα που τηα μπορούσαν να αναπαρασταθούν...(τέτοια μικρά μουσεία υπάρχουν βεβαια ανα την Ελλάδα)

    Πραγματικά θα ήθελα πολύ να το δω να γίνεται αυτό κάποια στιγμή...

    Πως σας φαίνεται έσας...? Πως σας ακούγεται σαν ιδέα?
    sea_like_eyes
    06.06.2007, 02:36
    για τον Αριστοτέλη. . .χμμμ. . .στα Σταγειρα τον εχουμε αγαλμα!Εμενα κι αυτο μου φτανει!
    Αντε να σκασω μυτη στο χωριο. . .αντε καλοκαιρακι. . .
    tsibitos
    06.06.2007, 02:38
    Πολυ καλη ιδεα.. Το'χω σκεφτει και εγω.. Μανταμ Τισο αλλα Ελληνικα..
    sea_like_eyes
    06.06.2007, 02:46
    .. Μανταμ Τισο αλλα Ελληνικα..

    Αυτο το αλλα Ελληνικα με φοβιζει
    athinouli24
    06.06.2007, 02:47
    Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει,υπήρχε δεν ξέρω, ενα μουσείο με κέρινα ομοιώματα λίγο έξω απο τα Γιάννενα
    Το είχα επισκεφτεί πριν κάποια χρόνια και είχε Παραστάσεις απο την Ελληνική επανάσταση καθώς και πρωτομές αγώνιστων.Επίσης είχε παραστάσεις απο την καθημερινότητα παλαιότερων εποχών...
    Αν κάνω λάθος
    jacamar
    06.06.2007, 10:24
    στα Γιάννενα είναι αυτό το μουσείο...!!!
    Εχω πάει σε τρια μουσεία της Τισο και είναι φοβερή δουλειά!!
    Ισως όμως το κοστος να ειναι απαγορευτικό για την χωρα μας!
    Orfeus
    06.06.2007, 17:11
    Το Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων που λειτουργεί στα Ιωάννινα αποτελεί ένα μνημείο, το οποίο ζωντανεύει την ιστορία.

    Ιδρύθηκε από τον καλλιτέχνη Παύλο Βρέλλη το Φεβρουάριο του 1983.

    Τα κέρινα ομοιώματα του μουσείου, σε φυσικό μέγεθος και ενταγμένα σε μια πιστή αναπαράσταση του περιβάλλοντος της εποχής τους, αναπαριστούν μορφές της νεώτερης κυρίως ιστορίας.

    Τα εκθέματα χωρίζονται σε τρεις θεματικές ενότητες: στην προεπαναστατική περίοδο, στα γεγονότα του 1821 και στο Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο.

    Σε αυτά μπορεί κάποιος να δει σκηνές από το Κρυφό Σχολειό, την ίδρυση της Φιλικής Εταιρείας, το θάνατο του Αλή Πασά, το Κούγκι, τη μάχη της Κρήτης, τις γυναίκες της Πίνδου, μορφές όπως ο Κολοκοτρώνης, ο Μακρυγιάννης, ο Ρήγας Βελεστινλής και πολλά άλλα.

    Το μουσείο βρίσκεται στο 14ο χλμ. Της εθνικής οδού Ιωαννίνων- Αθηνών, κοντά στο Μπιζάνι.



    beatlus
    06.06.2007, 17:39
    Ετσι ακριβώς, Orfeus...
    Επίσης, κάποια στιγμή κι ο αδερφός του Παύλου Βρέλλη, άνοιξε ένα παρόμοιο (αλλά κατά πολύ μικρότερο και με αισθητά πιο λίγα εκθέματα) μουσείο εντός της πόλης, ακριβώς απέναντι από την είσοδο του κάστρου και λίγα μέτρα από τη λίμνη Παμβώτιδα
    Αν το καλοκαίρι περάσετε από τα Γιάννενα αξίζει τον κόπο να επισκεφτείτε αυτά τα μουσεία... (αν δεν παινέψεις τον τόπο σου... )
    athinouli24
    06.06.2007, 17:53
    Παράθεση:

    Το μέλος beatlus στις 06-06-2007 στις 17:39 έγραψε...


    Αν το καλοκαίρι περάσετε από τα Γιάννενα αξίζει τον κόπο να επισκεφτείτε αυτά τα μουσεία...


    Πραγματίκα αξίζει να το επισκεφτείτε.... Βλέπεις την ιστορία να ζωντανεύει μπροστά στα μάτια σου και γίνεσαι και εσύ μέρος της....
    rigas
    07.06.2007, 09:12
    Παράθεση:

    Το μέλος beatlus στις 06-06-2007 στις 17:39 έγραψε...

    Ετσι ακριβώς, Orfeus...
    Επίσης, κάποια στιγμή κι ο αδερφός του Παύλου Βρέλλη, άνοιξε ένα παρόμοιο (αλλά κατά πολύ μικρότερο και με αισθητά πιο λίγα εκθέματα) μουσείο εντός της πόλης, ακριβώς απέναντι από την είσοδο του κάστρου και λίγα μέτρα από τη λίμνη Παμβώτιδα
    Αν το καλοκαίρι περάσετε από τα Γιάννενα αξίζει τον κόπο να επισκεφτείτε αυτά τα μουσεία... (αν δεν παινέψεις τον τόπο σου... )


    -------------------------------------------------

    Στα Γιάννενα, στα Γιάννενα...

    Δεν παινεύουμε μόνο τον τόπο μας, αξίζει πραγματικά.
    kotsos_007
    07.06.2007, 13:04
    ναι ρε παιδιά κ εγώ ξέρω οτι υπάρχει κ έχω πάει... τι λέτε να δημιουργήσουμε κ αλλο???? δεν φτάνει???? χεχε
    e-md
    15.11.2007, 23:32
    έχει ήδη γίνει! http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?t=9653
    όσο για της αλίκης το έχει κάνει ο Θεόδωρος Κοκκινίδης συμπατριώτης μου και συμαθητης μου στη σχολη και είναι καταπληκτικό ψάξτε στο νέτ!!!
    Sweet-Killer
    13.02.2008, 15:52
    Ωραία θα ήταν να υπήρχε και ένα κέρινο στην πρωτεύουσα...
    Με λίγη προβολή και διαφήμηση θα μάζευε πολύ κόσμο!
    Μόνο σαν την ταινία "House of wax" να μην είναι...!