ελληνική μουσική
    605 online   ·  210.844 μέλη

    Μήνυσαν δημοτικό σχολείο για ηχορύπανση!!

    rory166
    06.06.2007, 08:24
    Ανοιγω τηλεοραση και βλεπω οτι οι γειτονες του 31ου Δημοτικου Περιστεριου εκαναν μηνυση για ηχορυπανση..τους ενοχλησε η σφυριχτρα του γυμναστη και οι φωνες των μικρων παιδιων,
    Μαλιστα θα τους δωσουν 80000 ευρω αποζημιωση.
    Ρε δεν παμε καλα...καθολου καλα
    dimitrapan
    06.06.2007, 09:12
    Δίκιο έχουν οι άνθρωποι! Αφού λογικά και τα δικά τους παιδιά θα πηγαίνουν, ή κάποια στιγμή θα πάνε σ' αυτό το σχολείο, να φροντίσουν να τους βάζουν ένα φίμωτρο κάθε πρωί την ώρα που ξεκινάνε για να μην ακούγονται! Έλεος!!!
    Riniw
    06.06.2007, 10:09
    ειλικρινα δεν καταλαβαινω...

    ειναι παρα πολυ ομορφο το θεαμα μιας αυλης ενος σχολειου με ενα τσουρμο παιδακια -και μαλιστα τοσο μικρης ηλικιας - να τρεχουν πανω κατω και να φωναζουν παιζοντας..

    ειναι υγεια! δεν το καταλαβαινουν;

    η μονη απαντηση ειναι "ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ"..κι αυτο κανουν τα παιδια..τρεχουν,παιζουν και φωναζουν..

    αφηστε τα λοιπον στην ησυχια τους!
    Tropaiatissa
    06.06.2007, 10:20
    Μόνο αυτό δεν είχα ακούσει μέχρι τώρα... Έλεος Χριστέ μου!
    dimitrapan
    06.06.2007, 10:31
    Να κάνω μία διευκρινιστική ερώτηση τώρα που το σκέφτομαι περαιτέρω το θέμα? Δηλαδή αυτοί οι άνθρωποι προσέφυγαν σε κάποια δικαστήριο, το οποίο τους δικαίωσε και όρισε να πάρουν 80.000 € ως αποζημίωση???
    MarakiVas
    06.06.2007, 10:39
    Δεν πάμε καθόλου μα καθόλου καλά.
    Παιδάκια είναι,τι θέλουν?Να κάθονται μουγκά σε μια γωνία χωρίς να κάνουν τίποτα?
    Μάλλον ξέχασαν τι έκαναν οι ίδιοι μικροί.
    Αν όντως πήγαν σε δικαστήριο γι'αυτό το λόγο και το δικαστήριο τους δικαίωσε, ειλικρινά λυπάμαι και θυμώνω με αυτούς που έβγαλαν αυτή την απόφαση.



    MagicaDeSpell
    06.06.2007, 10:54
    Παράθεση:

    Το μέλος MarakiVas στις 06-06-2007 στις 10:39 έγραψε...

    Δεν πάμε καθόλου μα καθόλου καλά.
    Παιδάκια είναι,τι θέλουν?Να κάθονται μουγκά σε μια γωνία χωρίς να κάνουν τίποτα?
    Μάλλον ξέχασαν τι έκαναν οι ίδιοι μικροί.
    Αν όντως πήγαν σε δικαστήριο γι'αυτό το λόγο και το δικαστήριο τους δικαίωσε, ειλικρινά λυπάμαι και θυμώνω με αυτούς που έβγαλαν αυτή την απόφαση.





    Ακριβως αυτοι που θελουν κλωτσιες ειναι οι δικαστικοι


    MichPah
    06.06.2007, 11:04
    Ναι ρε και μεις θέμε ένα φουρνέλο συθέμελα να πάμε στο διάολο όλοι....!!!! Ταραχίστηκα πάλι

    pastella
    06.06.2007, 11:19
    Φατσακι να αυτοπυροβολειται ΔΕΝ υπαρχει...?

    Ημαρτον!
    bouzos
    06.06.2007, 11:20
    As pΰroune spiti dipla se nekrotafio aytoi pou den anιxonte tis paidikιs fonιs .
    athanasp
    06.06.2007, 11:34
    Εγώ πάντως που μένω πάνω από 20 χρόνια δίπλα σε σχολείο, σας διαβεβαιώνω ότι συνηθίζεται ο θόρυβος τη αυλής και ότι με ενοχλεί πολύ, μα πολύ λιγότερο από τα σπινιαρίσματα στη λεωφόρο ή τη μουσική στο τέρμα από διερχόμενα αυτοκίνητα.
    Πάντως, παρόμοιες αγωγές έχουν γίνει και για καμπάνες εκκλησίας που χτυπάνε (εκτός από εσπερινούς, κ.λπ.) και τις ώρες, ειδικά τις μεταμεσονύκτιες. (Είχα ακούσει σχετικά με μια τέτοια υπόθεση ότι όταν ζητήθηκε από τον εφημέριο να χαμηλώσει την ένταση του καμπανο-ρολογιού της εκκλησίας, απάντησε ότι μόνο οι δαιμονισμένοι ενοχλούνται και τρομάζουν από καμπανοκρουσίες! Και οι καρδιοπαθείς, πάτερ!!!!)
    Προτείνω για τιμωρία αυτών που έλαβαν τα 80.000 αργύρια, συγγνώμη ευρώ, για την ηχορύπανση, τα παιδιά τους και τα παιδιά των παιδιών τους έως τρίτη γενεά να μην γίνονται δεκτά στο σχολείο αυτό και να αποστέλλονται στο σχολείο της Ρω! Να μην τα θέλουν και όλα δικά τους, και σχολείο κοντά για τα παιδιά και τα παιδιά φιμωμένα στην αυλή!!!

    athinouli24
    06.06.2007, 11:39
    Ύμαρτον.....Δεν υπάρχει καμία σοβαρότητα;....Ποιός τρισάθλιος ενοχλήθηκε απο το παιχνίδι των μικρών παιδιών;Δεν υπάρχει ομορφότερο πράγμα απο το να βλεπεις μικρα παιδιά να τρέχουν,να γελούν και να φωνάζουν....Ντροπή σε αυτούς τους ανεγκέφαλους.....!!!!
    MagicaDeSpell
    06.06.2007, 11:39
    Παράθεση:

    Προτείνω για τιμωρία αυτών που έλαβαν τα 80.000 αργύρια, συγγνώμη ευρώ, για την ηχορύπανση, τα παιδιά τους και τα παιδιά των παιδιών τους έως τρίτη γενεά να μην γίνονται δεκτά στο σχολείο αυτό και να αποστέλλονται στο σχολείο της Ρω! Να μην τα θέλουν και όλα δικά τους, και σχολείο κοντά για τα παιδιά και τα παιδιά φιμωμένα στην αυλή!!!



    Μ αρεσει πολυ ο τροπος σκεψης σου και συμφωνω απολυτα μ αυτην την τιμωρια

    ocean_soul
    06.06.2007, 14:08
    Να πάνε να κάνουν μηνύσεις σε αυτούς που εξαφάνισαν τα πάρκα και τις πλατείες από τις γειτονιές που έπαιζαν κάποτε παιδιά για να αντικατασταθούν από πολυόροφα κτίρια!! Εκτός και αν αυτό δεν τους ενοχλεί και τόσο...

    Για μια ακόμα φορά η Ελλάδα πρωτοπορεί. Προς λάθος κατεύθυνση.
    absurdus_delirium
    06.06.2007, 14:14
    Παράθεση:

    Το μέλος bouzos στις 06-06-2007 στις 11:20 έγραψε...

    As pΰroune spiti dipla se nekrotafio aytoi pou den anιxonte tis paidikιs fonιs .



    Και μ' αρέσουν και οι αξάν σου!
    xarisson
    06.06.2007, 15:32
    Μάλιστα,το ακούσαμε και αυτό.Σήμερα δηλ κατάλαβα οτι και εγώ,όπως και οι περισσότεροι φαντάζομαι,είμασταν ένοχοι πρίν κάποια χρόνια επειδή κάναμε το αυτονόητο.Τρέχαμε,παίζαμε και φωνάζαμε.Εμάς μήνυση δεν μάς είχαν κάνει,απλα μας φώναζαν,μας έσκαγαν την μπάλα κτλ...Φαίνετε πως άλλαξαν οι εποχές,άλλαξαν προς το πολύ χειρότερο.Τέτοιες κινήσεις αν συνεχίσουν να γίνονται σε λίγα χρόνια θα έχουμε μια γενιά απο παιδιά γεμάτα προβλήματα και καταπιεσμένα.Γιατι πολύ απλά κάποιοι δεν θα τους αφήνουν να ζήσουν σαν παιδιά,να νιώσουν παιδια...
    uNick
    06.06.2007, 16:38
    Έχω μείνει για ένα διάστημα δίπλα (μα ακριβώς δίπλα, κολλητά) σε σχολείο... και μάλιστα σε μια περίοδο της ζωής μου που δούλευα νύχτα, οπότε το νωρίτερο που έπεφτα για ύπνο ήταν μεταξύ 5 και 6 το πρωί στην καλύτερη των περιπτώσεων.

    Ναι, ok, τις πρώτες 3-4 μέρες δυσκολευόμουν να κοιμηθώ, αφού από τις 7:30 μέχρι τις 15:00 έξω από την μπαλκονόπορτά μου γινόταν.... πανικός!!! Το συνήθισα, όμως. Αλλά και να μην το είχα συνηθίσει, τί θα μπορούσα να πω? Παιδιά είναι ρε γαμώτο! Όπως ήμασταν κι εμείς κάποτε παιδιά, και ίσως οι φωνές μας να "ενοχλούσαν" κάποιους... Όπως αύριο οι φωνές των δικών μας παιδιών θα "ενοχλούν" κάποιους άλλους.....

    Έλδεος πια με όλους τους κομπλεξικούς τεμπελχανάδες που δεν έχουν με τί να ασχοληθούν και τους ενοχλούν τα παιδάκια... Άει σιχτήρι πια!!!!! Ζώα!!!!!!!

    Kerato
    06.06.2007, 19:11
    Μου είναι λίγο δύσκολο να πιστέψω ότι αυτή η είδηση αποτελεί γεγονός. Το προηγούμενο καλοκαίρι κόντεψα να σπάσω στο ξύλο την ιδιοκτήτρια ενός καφέ δίπλα στο σπίτι των γονιών μου που θεώρησε σωστό να φέρει live σκυλάδικα χειρίστου είδους στο μαγαζί της για να βγάλει το κέρδος που δεν είχε γβάλει όλο το καλοκάιρι. Έπαιζαν τόσο δυνατά που δεν ακούγαμε ό ένας τον άλλον μέσα στο σπίτι κι αυτό συνεχιζόταν ως τις 4 το πρωί. Καλέσαμε πάμπολλες φορές την αστυνομία, η οποία μας είπε ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα παρά να πάει τον ιδιοκτήτη στο αυτόφωρο...
    Ούτε τη μουσική σταμάτησαν, ούτε 80.000 € πλήρωσαν που μας έκαναν τα νεύρα κουρέλια.
    Θέλω να ω πως ο νόμος περί ηχορρύπανσης είναι διάτρητος και βασικά δεν έφαρμόζεται σε τρανταχτές περιπτώσεις...στο σχολείο θα εξαντλούσαν όλη τους την αυστηρότητα?
    Εμείς εδώ και χρόνια προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη και τίποτα...έχουμε απευθυνθεί σε δικηγόρους, στο Συνήγορο του Πολίτη, στον εισαγγελέα, σε βουλευτές της περιοχής και ακόμα τρέμουμε στην ιδέα του ότι καλοκαίριασε....
    τί να πω...!?
    Hastaroth
    06.06.2007, 19:29
    Ωραία ιδέα,θά μηνύσω κι'εγώ το σχολείο που είναι απέναντι απ΄τό γραφείο μου μπάς και κονομήσω κανένα ογδονταχίλιαρο να κάνω την τύχη μου

    Είμαι περίεργος να μάθω πόση ένταση είχε αυτός ο ήχος τών παιζόντων παιδιών καί τής σφυρίχτρας τού γυμναστή τους ώστε να θεωρηθή "ηχορρύπανση"......

    Καθώς επίσης και άν αυτοί που κατέθεσαν την μήνυση θυμήθηκαν έστω και μιά στιγμή από τά ΔΙΚΑ τους παιδικά σχολικά χρόνια.Εκτός άν δέν πήγαν σέ κανένα σχολείο οπότε είναι αμόρφωτοι και έτσι εξηγούνται όλα.
    eleni
    06.06.2007, 20:15
    Μήπως τον τελευταίο καιρό οι μηνύσεις έχουν γίνει λίγο της μόδας......
    Τελικά γιατί θα πρέπει η συλλογικές σκέψεις και αποφάσεις να έχουν σκοπό μόνο το "κακό".....δεν πάμε καλά λέμε......