ελληνική μουσική
    742 online   ·  210.833 μέλη

    Μήνυσαν δημοτικό σχολείο για ηχορύπανση!!

    mmmyrto
    06.06.2007, 20:17
    Είναι απίστευτο το τι μπορεί να ακούσεις τελικά...

    Ακούς εκεί να κάνουν μήνυση στο δημοτικό σχολείο.. Τα παιδάκια τους πείραξαν... Τι άλλο θα ακούσουμε... Και τους αποζημίωσαν κιόλας!!!!!!!!!!!!!
    YrIazz
    06.06.2007, 22:04
    ...τι να πω καταντεια ειμαστε!!!

    εμαθα πριν απο λιγο καιρο οτι υπαρχουν πολυκατοικιες που εχουν στο καταστατικο τους οτι απαγορευονται τα παιδια... ισως εαν δοκιμαζαν να τους δωσουν λιγο χασισακι να τα ειχαν ηρεμα...
    cranky
    06.06.2007, 22:13
    Παράθεση:

    Το μέλος MarakiVas στις 06-06-2007 στις 10:39 έγραψε...


    Αν όντως πήγαν σε δικαστήριο γι'αυτό το λόγο και το δικαστήριο τους δικαίωσε, ειλικρινά λυπάμαι και θυμώνω με αυτούς που έβγαλαν αυτή την απόφαση.







    Εγω, δεν παραξενεύομαι καθόλου.Το 'χει πεί ο Νιόνιος : Η δίκη γινόταν μέσα κι η δικαιοσύνη ηταν απ' εξω.
    movflower
    06.06.2007, 22:47
    Από ποιόν θα δοθεί η αποζημίωση των 80 000;

    Δυστυχώς γινόμαστε όλο και πιο εχθρικοί ενάντια στην παιδική ηλικία. Σε πολλές πολυκατοικίες απαγορεύονται τα βρέφη και τα παιδιά. Ο θηλασμός σε δημόσιο χώρο, θεωρείται προσβολή της δημόσιας αιδού, και οι φωνές των παιδιών μας ενοχλούν.

    Στην πολυκατοικία που μένω, απαγορεύονται τα παιδιά και τα κατοικίδια. Εντάξει, εγώ το διάμερισμα το ενοικιάζω, ήξερα τι με περίμενε. Πέρσι, μια κοπέλα που είχε μείνει έγκυος, μου χτύπησε την πόρτα για να με ρωτήσει αν θα είχα πρόβλημα σε περίπτωση που έφερνε το μωρό στο διαμέρισμα της. Παρόλο που έχει ιδιόκτητο διαμέρισμα, η διαχείρηση αποφάσισε ότι δεν είναι πια καλή γειτόνισσα, αφού δεν σέβεται τους κανονισμούς της πολυκατοικίας, για αυτό και μη ευπρόσδεκτη.
    Υπέγραψα ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με την άφιξη του μωρού της, αλλά δυστυχώς άνηκα στην μειονότητα.
    Όταν ρώτησα την διαχειρίστρια, μου απάντησε, πως δεν επιτρέπονται γαβγίσματα,φωνές και βρεφικά κλάματα στην πολυκατοικία. Τη ρώτησα αν επιτρέπονται οι αντιδράσεις που θυμίζουν όπερα, κατά τη διάρκεια της συνουσίας. Έμεινε άναυδη. Ναι, την ακούω συχνά αλλά δεν ζήτησα την έξωσή της. Ούτε της κίνησα αγωγή.
    Η αλήθεια είναι πως από τη μέρα που της υπέβαλα την ερώτηση, δεν ακούγεται και τόσο.. Μάλλον φοβήθηκε τους λοιπούς γείτονες. χαχα
    v-for-variemai
    07.06.2007, 01:38
    α καλά..έχει ξεφύγει ο κόσμος..
    τα παιδιά τους πείραξαν δεν κοιτάνε τη κατάντια τους...
    AlmaNegra
    07.06.2007, 02:39
    Το επόμενο που περιμένουμε τώρα είναι να καταδικαστούν σε θάνατο τα άτιμα χαζοπούλια που τραγουδαν κάθε πρωί από τις 6 στα γύρω μπαλκόνια και τους χαλάνε το μίζερο πρωινό τους ξύπνημα από το ιαπωνέζικο ξυπνητήρι...

    δεν την παλεύει ο κόσμος παιδιά, δεν την παλεύει...


    lemonc
    07.06.2007, 13:39
    Κι αφού έλαβαν τα 80 χιλιαρικάκια περιορίστηκε ο θόρυβος ε;
    renabill
    07.06.2007, 14:14
    Καλέ αν είναι δυνατον!
    Εμεις πάντως στην πολυκατοικία μας θέλουμε παιδιά γιατί όλο γέρους έχουμε!!!!!Κρίμα που σεν νοικιάζεται τίποτα.
    uNick
    07.06.2007, 16:19
    Να βάλω και ακόμα μια σκέψη μου στην συζήτηση?...

    Από τη στιγμή που βγήκε τέτοια απόφαση, υπάρχει η δυνατότητα και για άλλους που μένουν δίπλα από σχολεία να κάνουν το ίδιο λόγω του δεδικασμένου? (βρε, λες να έκανα λάθος που άφησα το σπίτι δίπλα από το σχολείο?)

    Ας μας διαφωτίσει κάποιος νομικός παρακαλώ...

    athanasp
    07.06.2007, 19:42
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 07-06-2007 στις 16:19 έγραψε...

    Να βάλω και ακόμα μια σκέψη μου στην συζήτηση?...

    Από τη στιγμή που βγήκε τέτοια απόφαση, υπάρχει η δυνατότητα και για άλλους που μένουν δίπλα από σχολεία να κάνουν το ίδιο λόγω του δεδικασμένου? (βρε, λες να έκανα λάθος που άφησα το σπίτι δίπλα από το σχολείο?)

    Ας μας διαφωτίσει κάποιος νομικός παρακαλώ...



    Το δεδικασμένο ισχύει μεταξύ των ίδιων διαδίκων μόνο και για τα γεγονότα που κρίθηκαν. Στην Ελλάδα οι δικαστικές αποφάσεις δεν είναι δεσμευτικές για άλλο δικαστήριο, ακόμα κι αν προέρχονται από τον Άρειο Πάγο. Μπορούν βέβαια να επηρεάσουν αλλά έμμεσα μόνο. Έτσι αν κάποιος καταθέσει αγωγή για την ίδια αιτία (ηχορρύπανση) κατά σχολείου δεν είναι απόλυτο ότι θα πάρει λεφτά, ή αν πάρει ότι θα είναι 80.000 ευρώ. Στην περίπτωση με το σχολείο, πρέπει να κατατέθηκε αγωγή, γιατί με μήνυση δεν παιρνεις τόσα λεφτά (είναι συμβολική η αποζημίωση του πολιτικώς ενάγοντα στην ποινική δίκη, π.χ. 1 ευρώ, 10 ευρώ, κ.λπ).
    επισυναπτόμενα: Xartino.pdf 
    vero
    07.06.2007, 21:28
    παντω πολυ γελιο με αυτην την υποθεση ειμαστε λογικοι ανθρωποι?????????

    να κανουμε καταγγελια επειδη κανουν θορυβο τα παιδια????????
    δηλαδη τους ναρκωμανοις που κυκλοφορανε στους δρομους δεν κανουν τιποτα!!!

    ΕΛΕΟΣ!!! ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ!!!!
    Hastaroth
    08.06.2007, 09:30
    Στό παρακάτω link,ένα ενδιαφέρον σχετικό αρθράκι από τον Παντελή Μπουκάλα,τής ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ:

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_07/06/2007_229690


    MichPah
    08.06.2007, 10:17
    Τώρα που διάβασα αυτό που παρέθεσε ο Αλμπέρτος (λέει στο τέλος για κάτι κοτσύφια) Θυμήθηκα κάτι που είχε συμβεί στο Ηράκλειο... ένα τύπος μήνυσε μια ογδοντάχρονη(ή το αντίθετο,...δεν θυμάμαι καλά) διότι τον ενοχλούσε το καναρίνι που είχε στο μπαλκόνι και κελαηδούσε κάθε πρωί.....δικαιώθηκε!!!!
    Αφού ενοχλούν τα καναρίνια ορισμένους πόσο μάλλον τα παιδάκια.!!!! Πείτε μου τώρα αυτοί οι τύποι που έκαναν την μήνυση μαζί με τους δικαστές δεν θέλουν φούρνο να γίνουν σαπούνια;(αν και άχρηστα θα είναι πάλι....υψηλό ph)
    uNick
    08.06.2007, 10:27
    Παράθεση:
    Το μέλος MichPah στις 08-06-2007 στις 10:17 έγραψε...

    Πείτε μου τώρα αυτοί οι τύποι που έκαναν την μήνυση μαζί με τους δικαστές δεν θέλουν φούρνο να γίνουν σαπούνια;(αν και άχρηστα θα είναι πάλι....υψηλό ph)

    Είσαι...... επικίνδυνος εσύ!!! Χχμμμμ.....
    margo
    08.06.2007, 14:52
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 06-06-2007 στις 22:47 έγραψε...

    Από ποιόν θα δοθεί η αποζημίωση των 80 000;

    Δυστυχώς γινόμαστε όλο και πιο εχθρικοί ενάντια στην παιδική ηλικία. Σε πολλές πολυκατοικίες απαγορεύονται τα βρέφη και τα παιδιά. Ο θηλασμός σε δημόσιο χώρο, θεωρείται προσβολή της δημόσιας αιδού, και οι φωνές των παιδιών μας ενοχλούν.

    Στην πολυκατοικία που μένω, απαγορεύονται τα παιδιά και τα κατοικίδια. Εντάξει, εγώ το διάμερισμα το ενοικιάζω, ήξερα τι με περίμενε. Πέρσι, μια κοπέλα που είχε μείνει έγκυος, μου χτύπησε την πόρτα για να με ρωτήσει αν θα είχα πρόβλημα σε περίπτωση που έφερνε το μωρό στο διαμέρισμα της. Παρόλο που έχει ιδιόκτητο διαμέρισμα, η διαχείρηση αποφάσισε ότι δεν είναι πια καλή γειτόνισσα, αφού δεν σέβεται τους κανονισμούς της πολυκατοικίας, για αυτό και μη ευπρόσδεκτη.
    Υπέγραψα ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με την άφιξη του μωρού της, αλλά δυστυχώς άνηκα στην μειονότητα.
    Όταν ρώτησα την διαχειρίστρια, μου απάντησε, πως δεν επιτρέπονται γαβγίσματα,φωνές και βρεφικά κλάματα στην πολυκατοικία. Τη ρώτησα αν επιτρέπονται οι αντιδράσεις που θυμίζουν όπερα, κατά τη διάρκεια της συνουσίας. Έμεινε άναυδη. Ναι, την ακούω συχνά αλλά δεν ζήτησα την έξωσή της. Ούτε της κίνησα αγωγή.
    Η αλήθεια είναι πως από τη μέρα που της υπέβαλα την ερώτηση, δεν ακούγεται και τόσο.. Μάλλον φοβήθηκε τους λοιπούς γείτονες. χαχα





    Στην πολυκατοικία που μένεις απαγορεύονται ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ και τα κατοικίδια???????

    απιστευτο!!

    Μου θύμισε σκηνή απο το 'Η ζωή είναι ωραία"..
    Το μαγαζάκι με επιγραφή"Απαγορεύεται η είσοδος σε Εβραίους και σκύλους".


    margo
    08.06.2007, 14:57
    Παράθεση:

    Το μέλος lemonc στις 07-06-2007 στις 13:39 έγραψε...

    Κι αφού έλαβαν τα 80 χιλιαρικάκια περιορίστηκε ο θόρυβος ε;




    Τα ξόδεψαν για ηχομόνωση μωρέ...
    movflower
    08.06.2007, 15:08
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 08-06-2007 στις 14:52 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 06-06-2007 στις 22:47 έγραψε...

    Από ποιόν θα δοθεί η αποζημίωση των 80 000;

    Δυστυχώς γινόμαστε όλο και πιο εχθρικοί ενάντια στην παιδική ηλικία. Σε πολλές πολυκατοικίες απαγορεύονται τα βρέφη και τα παιδιά. Ο θηλασμός σε δημόσιο χώρο, θεωρείται προσβολή της δημόσιας αιδού, και οι φωνές των παιδιών μας ενοχλούν.

    Στην πολυκατοικία που μένω, απαγορεύονται τα παιδιά και τα κατοικίδια. Εντάξει, εγώ το διάμερισμα το ενοικιάζω, ήξερα τι με περίμενε. Πέρσι, μια κοπέλα που είχε μείνει έγκυος, μου χτύπησε την πόρτα για να με ρωτήσει αν θα είχα πρόβλημα σε περίπτωση που έφερνε το μωρό στο διαμέρισμα της. Παρόλο που έχει ιδιόκτητο διαμέρισμα, η διαχείρηση αποφάσισε ότι δεν είναι πια καλή γειτόνισσα, αφού δεν σέβεται τους κανονισμούς της πολυκατοικίας, για αυτό και μη ευπρόσδεκτη.
    Υπέγραψα ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με την άφιξη του μωρού της, αλλά δυστυχώς άνηκα στην μειονότητα.
    Όταν ρώτησα την διαχειρίστρια, μου απάντησε, πως δεν επιτρέπονται γαβγίσματα,φωνές και βρεφικά κλάματα στην πολυκατοικία. Τη ρώτησα αν επιτρέπονται οι αντιδράσεις που θυμίζουν όπερα, κατά τη διάρκεια της συνουσίας. Έμεινε άναυδη. Ναι, την ακούω συχνά αλλά δεν ζήτησα την έξωσή της. Ούτε της κίνησα αγωγή.
    Η αλήθεια είναι πως από τη μέρα που της υπέβαλα την ερώτηση, δεν ακούγεται και τόσο.. Μάλλον φοβήθηκε τους λοιπούς γείτονες. χαχα





    Στην πολυκατοικία που μένεις απαγορεύονται ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ και τα κατοικίδια???????

    απιστευτο!!

    Μου θύμισε σκηνή απο το 'Η ζωή είναι ωραία"..
    Το μαγαζάκι με επιγραφή"Απαγορεύεται η είσοδος σε Εβραίους και σκύλους".





    Ναι, Μαργαρίτα μου. ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ! Όμως για να είμαι ειλικρινής, τα περισσότερα διαμερίσματα είναι των 35-40 τετραγωνικών, με ένα δωμάτιο και κατοικούνται ως επί τω πλείστω από ένα άτομο, το πολύ κάποιο ζευγάρι. Είναι η νέα τάση του "small is beautiful" που κυριαρχεί στην αρχιτεκτονική, στην κοινωνία, στην τσέπη μας κλπ...
    Σε αυτή την τάση τα παιδιά δεν έχουν θέση. Ούτε τα κατοικίδια.
    Πάντως, αν κρίνω από την γειτνική μου "όπερα", το σεξ ακόμα επιτρέπεται. Ο πρωταρχικός σκοπός του όμως απαγορεύται.
    Emilia_
    08.06.2007, 15:42
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 06-06-2007 στις 22:47 έγραψε...

    Από ποιόν θα δοθεί η αποζημίωση των 80 000;

    Δυστυχώς γινόμαστε όλο και πιο εχθρικοί ενάντια στην παιδική ηλικία. Σε πολλές πολυκατοικίες απαγορεύονται τα βρέφη και τα παιδιά. Ο θηλασμός σε δημόσιο χώρο, θεωρείται προσβολή της δημόσιας αιδού, και οι φωνές των παιδιών μας ενοχλούν.

    Στην πολυκατοικία που μένω, απαγορεύονται τα παιδιά και τα κατοικίδια. Εντάξει, εγώ το διάμερισμα το ενοικιάζω, ήξερα τι με περίμενε. Πέρσι, μια κοπέλα που είχε μείνει έγκυος, μου χτύπησε την πόρτα για να με ρωτήσει αν θα είχα πρόβλημα σε περίπτωση που έφερνε το μωρό στο διαμέρισμα της. Παρόλο που έχει ιδιόκτητο διαμέρισμα, η διαχείρηση αποφάσισε ότι δεν είναι πια καλή γειτόνισσα, αφού δεν σέβεται τους κανονισμούς της πολυκατοικίας, για αυτό και μη ευπρόσδεκτη.
    Υπέγραψα ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με την άφιξη του μωρού της, αλλά δυστυχώς άνηκα στην μειονότητα.
    Όταν ρώτησα την διαχειρίστρια, μου απάντησε, πως δεν επιτρέπονται γαβγίσματα,φωνές και βρεφικά κλάματα στην πολυκατοικία. Τη ρώτησα αν επιτρέπονται οι αντιδράσεις που θυμίζουν όπερα, κατά τη διάρκεια της συνουσίας. Έμεινε άναυδη. Ναι, την ακούω συχνά αλλά δεν ζήτησα την έξωσή της. Ούτε της κίνησα αγωγή.
    Η αλήθεια είναι πως από τη μέρα που της υπέβαλα την ερώτηση, δεν ακούγεται και τόσο.. Μάλλον φοβήθηκε τους λοιπούς γείτονες. χαχα



    Ειδατε λοιπον....?! Υπαρχουν κ τρεις-χειροτερα...! Ακου εκει οχι παιδια, ή ζωα....!!! Αυτοι οι ανθρωποι δεν ζουν.....Κ ομως υπαρχουν καποιοι που δεν εχουν με τι αλλο να ασχοληθουν, κ βρισκουν οτι περναει απο το χερι τους, για να μας κουφανουν, κ να σκορπισουν αγανακτηση κ μιζερια....

    ( Χαρις, αυτο που της ειπες ολα τα λεφτα ομως ε.....??!! )
    movflower
    08.06.2007, 17:40
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 08-06-2007 στις 17:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 08-06-2007 στις 15:08 έγραψε...

    Σε αυτή την τάση τα παιδιά δεν έχουν θέση. Ούτε τα κατοικίδια.



    Ξαναρωταω
    Κυπρο, Ελλαδα, Αγγλια ???
    Που ????



    Γερμανία! Αλλά δεν είναι η εξαίρεση. Παντού πλέον, υπάρχουν τέτοια κτίρια, όπου τα παιδιά είναι ανεπιθύμητα. Και στην Αγγλία, και στην Ελλάδα.(Και Κύπρος το ίδιο πράγμα με Ελλάδα), όπως ακούω από άλλους ή το βλέπω με τα μάτια μου.

    movflower
    08.06.2007, 22:12
    Δεν γνωρίζω τον νόμο, αλλά από ότι φαίνεται υπάρχουν αρκετά παραθυράκια.
    Και όταν μιλώ για πολυκατοικίες χωρίς παιδιά κλπ δεν μιλώ για νόμο. Αλλά για το καταστατικό της διαχείρησης. Που ακριβώς πατάνε στο δικαίωμα της ιδιοκτησίας. Και το έχω δει σε πολλά μέρη.

    Αυτά.