ελληνική μουσική
    530 online   ·  210.840 μέλη

    Ηλεκτρική ή ηλεκτρακουστική μέχρι 250 ευρώ;

    sea_like_eyes
    06.06.2007, 14:53
    Διαθετω εως 250 euro...εχω ηδη μια κλασσικη μα θελω κατι αλλο!
    ηλεκτρικη?ηλεκτρακουστικη?...πειτε μου την γνωμη σας!
    με την ηλεκτρακουστικη θα μπορω να παιζω...rock-metal κομματια?οι δυνατοτητες της ειναι...ηλεκτρικης και ακουστικης?(οσον αφορα τον ηχο)
    περιμενω βοηθειααααααααααα


    000 --- 000

    Aνταποκρίσου στο κάλεσμα…ΤΩΡΑ…

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 09-08-2007 23:18 ]


    tsaboukos
    06.06.2007, 15:21
    H ηλεκροακουστικη ειναι το ιδιο πραγμα με την ακουστικη απλα μπορεις να τη συνδεσεις σε ενισχυτη η ηχειο για να ακουγεται πιο δυνατα για ακουστικο live π.χ.Αν θες να παιζεις metal η rock παρε καλυτερα μια ηλεκτρικη.Υπαρχουν αρκετες προσφορες με 250 ευρω.Αν το ψαξεις το θεμα θα μπορεις να βρεις και καλη μεταχειρισμενη κιθαρα με 250.Το μονο προβλημα ειναι οτι μετα θα χρειαστεις και ενισχυτη,κι αλλα λεφτα δηλαδη.
    sea_like_eyes
    06.06.2007, 17:49
    εχω ακουσει καλα λογια για τις cort...τι λετε...καλη επιλογη?
    jacamar
    06.06.2007, 20:30
    με 250 ευρουλάκια πέρνεις μια καλή κιθαρούλα για τις ερασιτεχνικές σου απόπειρες...!!!!
    Ηλεκτρική θα σου πρότεινα JAckson η FENDER αλλα οι καλές ξεφεύγοθν στην τιμή κατά πολύ.....
    ΜΕ την ηλεκτρακουστική διαφωνώ οτι έχει τον ίδιο ήχο με την ακουστική..... ο ήχοσ θα είναι πιο μεταλικός πιο τσιμπιτός και ελαφρά πιο μεταλλικός......
    μεταλ και ροκιες θα μπορεισ να παιξεις αλλα σαφως καλητερα σε μια ηλεκτρική....
    Για τον ενισχυτή θα πρέπει να δώσεις σχεδόν τα διπλάσια δηλ στα 400 ευρώ και τα δυο.....πρόσεχε τις μεταχειρισμενες ηλεκτρικες ποτέ δεν ξερεις τι προβληματα μπορει να βγάλουν....!!! αααα και μακρια απο τις φθηνες yamaha.....!!!
    sea_like_eyes
    07.06.2007, 17:33
    αυριο ειναι η μεγαλη μερα...περιμενω καμια last help...γιατι δεν θελω να τα euro μου...
    sea_like_eyes
    05.08.2007, 23:53
    EPIPHONE SG-G 400 Ebony. . . την βρηκα 315 euro στο internet !H τιμη ειναι λογικη?εσεις που εχετε μια ιδεα παραπανω,οι τιμες στα μαγαζια πλησιαζουν αυτες του διαδικτυου?Επισης ποιες οι διαφορες αναμεσα στην EPIPHONE SG-G 400 και την
    Gibson SG...ιδιες μου φαινονται!

    deathminor88
    06.08.2007, 01:52
    Sea φιλε μου που συμφωνουμε σε τόσα ακου και εμενα!!!
    Πρωτα απ ολα Gibson = formula 1 ενω Epiphone = ενα απλο αυτοκινητακι
    Οι Gibson SG standard (κατεχω και εγω μια) ειναι μια ιδιεταιρη, πολη καλη, ιστορικη κιθαρα που κοστιζει γυρω στα 2.000 ευρω σε αντιθεση με το G400 που κοστιζει 350? Διαφέρουν στα ΠΑΝΤΑ...!!!

    Τωρα, αν θες την γνωμη μου, θα ηθελα να μαθω πιο εινια το επιπεδο σου στην κιθαρα και αν παιζεισ κλασσικη κιθαρα (εννοω με δακτυλισμους, κλασσικα εργα) η απλα γρατζουνας....
    yiannisyiannis
    06.08.2007, 10:30
    Για να παίζεις rock - metal χρειάζεσαι ηλεκτρική, η ακουστική δεν θα σε καλύψει. Με τα χρήματα που διαθέτεις όμως, δεν θα μπορέσεις να βρεις κάτι καλό. Γιατί δεν είναι μόνο η αγορά ηλεκτρικής κιθάρας, είναι κι ο ενισχυτής, τα εφέ κλπ. Οπότε, δύο επιλογές έχεις κατά τη γνώμη μου. Ή να πάρεις μια ακουστική ή να περιμένεις μέχρι να συγκεντρώσεις ένα μεγαλύτερο ποσό για μια ηλεκτρική.
    sea_like_eyes
    08.08.2007, 17:28
    epiphone Sg-400 Vs epiphone Les paul

    ποια απο τις δυο και γιατι?Διαβασα καπου πως κιθαρες κατω των 400euro δεν διαφερουν σε ηχο και σε ποιοτητα τρομερα...επομενως περνεις οποια σου κατσει στο ματι αλλα και στο χερι!Εγω κατεληξα σε αυτες τις δυο κουκλες...το χρηματικο ποσο που διαθετω ειναι 400 περιπου!
    Ενισχυτη θα κοιταξω για marshall 15αρι...ειναι καλη επιλογη,ή θα αδειάσει η πολυκατοικία ? (μην το κανω και seaναυλια)

    Μια ερωτηση ακομα...γνωριζει κανεις σας ποιος μουσικος οικος ειναι αντιπροσωπος epiphone στην Θεσσαλονικη???

    Φιλε death ειμαι Beginner...καταλαβες!Αλλα εχω μεγαλο παθος και ορεξη...
    Σας ευχαριστω για την μεχρι τωρα βοηθεια σας!


    deathminor88
    08.08.2007, 17:36
    Εγώ θα έπαιρνα την Les Paul, ομως δεν έχουν και τρομερές διαφορές αυτές οι 2 κιθάρες. Αυτό που θέλω όμως κυρίως να πώ είναι να κοιτάξεις να μάθεις σωωτά παρά γρήγορα. Καλύτερο για εμένα θα ήταν μια ακουστική κιθαρα. Να μάθεις να παίζεις μελωδίες πρωτα, λιγα ακκόρντα, μετά μπαρε, και κανα σόλο και αργότερα ηλεκτρική. Αν θες την γνώμη μου κάνε και καμια 10ριά μαθήματα, να μπεις σε κάποια σειρά, και μετά συνεχίζεις μόνος σου.
    matthias16
    08.08.2007, 17:43
    Συμφωνω με τον deathminor, και εγω lp θα επαιρνα. Εχω παιξει με τετοια κιθαρα και μου ηταν καλη στο χερι.
    Και αργοoooτερα αλλαζεις μαγνητες και βαζεις τους περιφημους SG οποτε θα εχεις μια epiphone σχεδον gibson
    Ομως καλυτερα να αρχισει με ηλεκτρικη, και οχι ακουστικη. Τα ακορντα ειναι τα ιδια και θα εχει το προτερημα οτι θα συνηθισει το χερι στην κιθαρα του. Καλυτερα δλδ να μην παιζεις με 2 κιθαρες, η να μην μαθεις σε ακουστικη και μετα πας σε ηλεκτρικη.
    Εγω ξεκινησα κατ'ευθειαν ηλεκτρικη, και μαλιστα χωρις θεωριες και αρμονιες.
    Παιζω 5+ χρονια(τα 2 σε ωδειο) και δεν ειχα προβλημα ουτε σε σολο ουτε σε αυτοσχεδιασμο.
    Φιλε sea παρε ενα κιθαρονι να τζαμαρεις οπως θελεις και ασε τα ψιλα γραμματα....


    "The Best Illusion Is The Perfect Reality"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : matthias16 στις 08-08-2007 17:46 ]


    deathminor88
    08.08.2007, 22:06
    Τα πλεονεκτηματα του να αρχισεις με κλασσικη η ακουστικη παρα με ηλεκτρικη δεν θα τα αναπτυξω. Ειναι περιττο, και ειναι πολλα. Οπως και το αν χρειαζεται δασκαλο η οχι, θεωριες κλπ. Τα θεωρω απαραιτητα, και πιστευω πως ενας μουσικος που σεβεται τον εαυτο του φροντιζει να αποκτησει βασικες γνωσεις τουλαχιστον.
    Επισης τα ακκορντα ειναι ιδια αλλα πιανονται πολυ πιο δυσκολα σε μια κλασσικη η ακουστικη, οπως και ο ηχος γενικοτερα βγαινει πιο δυσκολα και απαιτει περισσοτερη μελετη, προσπαθεια, εξασκηση κ.α. Εχω ζωντανο παραδειγμα εμενα και τον κολλητο μου. Εγω ξεκινησα κλασσικη και αυτος ηλεκτρικη. Στα 2 χρονια αυτος επαιζε Sabbath και εγω Bach. Το τι μπορω να κανω ομως τωρα σε σχεση με αυτον αλλα και γενικοτερα, ειναι κατι που κανει τους αλλους να καταλαβουν το ποσο σημαντικο ειναι να εχεις σωστες γνωσεις, να εχεις ΒΑΣΕΙΣ, και παιδεια!!!

    ΥΓ Και Gibson μαγνητες να βαλει κανεις πανω σε epiphone δεν συγκρινονται με αυθεντικες Gibson. Ουτε τα ξυλα, ουτε η ποιοτητα κατασκευης φθανουν στο δαχτυλακι τις Gibson.


    mike-railse
    09.08.2007, 14:18
    gia na paikseis rock-metal file xreiazesai hlektrikh, h hlektroakoustikh einai to idio prama me tin akoustiki mono pou mporei na mpei kai se enusxhth......exw an theleis mia washburn pou tin poulaw (180 eura) an endiaferesai mporeis na anazhthseis gia perissoteres plhrofories sto profil mou (mike-railse) kai an theleis na tin agoraseis auto einai to msn mou (mikerailse@hotmail.com) kai etsi tha exeis ti dynatothta na vreis kai enysxhh....
    NORTHWIND
    09.08.2007, 20:52
    Ρε συ Sea.......... χωρις πλακα με αυτα τα χρηματα δεν θα βρεις κατι σοβαρο ....
    Μαζεψε λιγα ακομα και παρε κατι αξιολογο!

    Ετσι κι αλλιως αν θελεις να κανεις την πλακα σου την κανεις και με πολυ λιγοτερα αλλα ... ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΣΟΥ !!!
    sea_like_eyes
    09.08.2007, 21:16
    ρε sea North...να αξιζει ομως και λιιιιιιιγο...μη παρω οτι να'ναι!
    Δεν λεω πως αυτη που θα παρω θα ειναι ΤΟP...αλλα...
    fantasma
    09.08.2007, 22:27


    Πιστευω πως ειναι λιγες οι μπυρες... θα μεινουν και ρεστα!!!!!!!!!!!!!!
    fantasma
    09.08.2007, 22:28
    ΄..ααααααλλα αν θες τοσο πολυ αγορασε την και θα σε κερασουμε εμεις μετα!!!!!!
    odis13
    12.08.2007, 09:55
    Παράθεση:

    Το μέλος mike-railse στις 09-08-2007 στις 14:18 έγραψε...

    gia na paikseis rock-metal file xreiazesai hlektrikh, h hlektroakoustikh einai to idio prama me tin akoustiki mono pou mporei na mpei kai se enusxhth......exw an theleis mia washburn pou tin poulaw (180 eura) an endiaferesai mporeis na anazhthseis gia perissoteres plhrofories sto profil mou (mike-railse) kai an theleis na tin agoraseis auto einai to msn mou (mikerailse@hotmail.com) kai etsi tha exeis ti dynatothta na vreis kai enysxhh....



    Πετάγομαι για να πώ ότι η κιθάρα του mike αξίζει για 180 ευρώ.Επίσης, αφού θες Marshall 15άρι, εγώ πουλάω το δικό μου(αυτόν με τα τέσσερα εφέ) 130 ευρώ.Εχω βάλει αγγελία αν ενδιαφέρεσαι.

    Mike πίασε μια βαρελίσια...

    And Leo turned and said: ''Let there be Strat..''

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : odis13 στις 12-08-2007 09:57 ]


    odis13
    14.08.2007, 11:35
    Nα η κιθάρα που πουλάει ο mike (σε μαύρο) σου αρέσει?


    Εδώ
    vasilis23
    10.04.2008, 00:38
    Καλησπερα!Εγω ψαχνω επειγοντως μεχρι 450 ευρω μια καλη μεταχειρισμενη ηλεκτροακουστικη κιθαρα...οποιος εχει καποια καλη προταση ας μου στειλει pm!

    Η ιστοσελίδα των Δ.Ε.Ν ! ! !





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vasilis23 στις 10-04-2008 00:40 ]