ελληνική μουσική
    609 online   ·  210.826 μέλη

    Τι κάνετε τα σχολικά βιβλία?

    evangelia_
    07.06.2007, 23:19
    Κυρίως κατά την διάρκεια των εξετάσεων παρατηρούμε πεταμένα απο δω και από εκεί σχολικά βιβλία, αλλού καμμένα, αλλού σκισμένα... Αλήθεια εσείες τι τα κάνετε τα σχολικά βιβλία? Τα κρατάτε ως ανάμνηση αυτών των χρόνων? Ή τα καταστρέφετε για να μην τα βλέπετε και θυμάστε τι περνάγατε?...

    Είμαι περίεργη να ακούσω!
    jacamar
    07.06.2007, 23:24
    καλά με νευριάζει απίστευτα που καίνε και πετάνε τα βιβλία....
    Εγώ έχω κρατήσει τις 3ης Λυκείου μιας και ήταν τα μόνα ανοιγμένα και σημειωμένα βιβλία...!!!! πάνω τους έχουν σημειωσεις, αφιερώσεις, ραβασακια, και αναμνήσεις απο την τελευταία χρονιά μου στο σχολείο!!!
    Τα υπόλοιπα τα έχω πάει στο εξοχικό μας και ειναι καινούργια και αθικτα...
    evangelia_
    07.06.2007, 23:25
    Προσωπικά, τα περισσότερα τα πετάω(στην ανακύκλωση ) γιατί μου πιάνουν χώρο χωρίς λόγο... Τα μόνα που έχω κρατήσει είναι αυτά στα οποία ανατρέχω που και που, στις επόμενες τάξεις... Αρχαία, φυσική και χημεία. Και φυσικά τα βιβλία της μουσικής, τα τετράδια και τις σχετικές σημειώσεις...

    "I walk a lonely road, the only one that I've ever known... Sometimes I wish someone out there will find me... Till then...I WALK ALONE..." KW

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : evangelia_ στις 07-06-2007 23:27 ]


    --Elena--
    07.06.2007, 23:26
    Τα κρατάω φυσικά!!!Έχω όλα τα βιβλία και τα τετράδιά μου από το νήπιο!!Είναι ό,τι πιο ωραίο μπορεί να έχει κανείς!!!Να βλέπει και να θυμάται πώς ήταν τα πρώτα του γράμματα..τις ζωγραφιές και τα στοιχάκια που έγραφε πάνω στο βιβλίο ή τη λέξη "Βαριέμαι" όταν κατά την ώρα του μαθήματος το μόνο που σκεφτόταν ήταν να "πει τον πόνο του στο βιβλίο"..σε αυτό που ήταν η αιτία εκείνη τη στιγμή να βαριέται!!!!
    Αυτές είναι απο τις ωραιότερες αναμνήσεις που μπορεί να έχει κανείς από τα μαθητικά του χρόνια!!!
    MarakiVas
    07.06.2007, 23:31
    Τα περισσότερα τα εχω κρατήσει.Απο την πρώτη δημοτικού μέχρι και την σχολή που πήγα.
    Είναι ωραίες αναμνήσεις!
    Riniw
    07.06.2007, 23:40
    με καλυψε 99% η --Elena--.. τα εχω κρατησει κι εγω απο την Α Δημοτικου

    αλλα νομιζω οτι πρεπει γενικοτερα να δειχνουμε και εναν σεβασμο απεναντι στα βιβλια..και στο περιεχομενο τους..
    εγω παντως ποτε δεν τα ειδα σαν απλα χαρτια με διαφορα γραμματα απανω..

    στεναχωριεμαι οταν τα βλεπω πεταμενα ..ποσο μαλλον οταν ειναι καμμενα..

    θελω να πιστευω ομως οτι οσοι πραττουν ετσι,αποτελουν την εξαιρεση του κανονα..





    PROFBASILHS
    08.06.2007, 00:27
    ta φιλολογικα... σταχτη

    Κατι θρησκευτικα και αλλα ασχετα... ανακυκλωση..(ειμαι οικολογος !!!)

    Φυσικεσ, μαθηματικα και οικονομικα (Ως κορη οφθαλμού-χρειαζονται βλεπεις !)
    renabill
    08.06.2007, 00:27
    Τα περισσότερα τα έχω κρατήσει.Επειδή όμως δεν έχω πολύ χωρο έχω δώσει μερικά και τα υπόλοιπα στην ανακύκλωση. Εξάλλου μετά από τόσα χρόνια έχουν αλλάξει τα περισσότρα από αυτά
    Eliza21
    08.06.2007, 00:35
    τα έχω δώσει όλα στην ανακύκλωση εκτος απο :

    τη φιλοσοφία
    την Αντιγονη και
    τη Βιολογια

    τα 3 αγαπημένα μου μαθηματα δηλαδή....
    Zefuros
    08.06.2007, 11:55
    Tα περισσότερα καταληξαν στην ανακυκλωση.

    Κρατησα μερικα (κυριως μαθηματικών) που μπορει να χρειαζοντουσαν.

    Τέλος, 2-3 που τα μισουσα, εγιναν χαρτακια για το γηπεδο! ))

    punkster
    08.06.2007, 12:14
    Στον καδο κατευθυαν!!!

    Τι να τα κανω ρε???

    Οτι εμαθα, εμαθα!!! Τσαμπα πιανουν χωρο!!!

    Βεβαια ειναι καποια βιβλια που λυπαμαι να τα πεταξω και μου σπαραζει η καρδια γιατι μεσα εχω γραμμενες απειρες αναμνησεις, οτι κοτσανα θες, οτι ηλιθια κουβεντα κανουμε στην διαρκεια της χρονιας με την διπλανη μου εφαρμοζοντας το κλασικο σιωπηλο συστημα του να γραφουμε στα βιβλια μας τις συζητησεις, οτι βλακεια πεταει ο καθενας μεσα στην ταξη (κατι σαν μαργαριτολογια ενα πραγμα..), σκιτσα και γελοιαγραφιες κτλ κτλ




    Κραταω μονο καποια που τα θεωρω ενδιαξεροντα και μου αρεσουν, βιολογιες κυριως και χημειες!!!


    Iphigenia
    08.06.2007, 13:11
    Και γω έχω κρατήσει τα περισσότερα.

    Βέβαια έχω μία πόρωση με τα βιβλία γενικότερα. Τα θεωρώ ιερά. Ποτέ δεν θα έκαιγα βιβλίο. Δεν τους τσακίζω ούτε τις σελίδες (όπως κάνουν μερικοί). Απλά χρησιμοποιώ σελιδοδείκτες. Γι' αυτό άλλωστε υπάρχουν (οι σελιδοδείκτες).

    Ούτε σημειώνω πιά πάνω στα βιβλία. Το έκανα βέβαια στα σχολικά, αλλά δεν το κάνω στα λογοτεχνικά βιβλία. Έχω φτάσει να κάνω το εξής (για πολλούς υποθέτω ακραίο). Έβγαλα φωτοτυπία τη σελίδα λογοτεχνικού βιβλίου και έκανα σχόλια δίπλα στο κείμενο εκεί, για να μη χαλάσω το πρωτότυπο.

    Νομίζω ότι καταλαβαίνετε...


    tolaruba
    08.06.2007, 13:58
    Συνηθως ολη τη χρονια κρατω σημειωσεις σε χαρτια Α4 οποτε κραταω μοναχα αυτα και οχι βιβλια.Και μονο στη χημεια,βιολογια,φυσικη,αλεγεβρα.Ολα τα υπολοιπα καταληγουν στα σκουπιδια!!
    Ashley
    08.06.2007, 14:04
    Παράθεση:

    Το μέλος tolaruba στις 08-06-2007 στις 13:58 έγραψε...

    Συνηθως ολη τη χρονια κρατω σημειωσεις σε χαρτια Α4 οποτε κραταω μοναχα αυτα και οχι βιβλια.Και μονο στη χημεια,βιολογια,φυσικη,αλεγεβρα.Ολα τα υπολοιπα καταληγουν στα σκουπιδια!!




    symfwnw apolytws !!!
    epeisis merika vivlia den kanei na ta petaksoume :) einai gemata anamniseis ... palious erwtes kalous files kai simeiwseis apo ton kathe kathigiti gia na ginoume kaliteroi
    maspa
    08.06.2007, 14:16
    Φυσικά τα φυλάω σε κάποια γωνιά στο πατάρι. Σου ξυπνούν απίστευτες αναμνήσεις, όχι μόνο σχετικά με τα μαθήματα, αλλά και με όλη τη φάση του σχολείου, καθώς πολλά από τα βιβλία έχουν καταγεγραμένες συνομιλίες με εμένα και τους διπλανούς μου στο θρανίο. Μιλάμε για μαρτυρίες!
    venus2
    08.06.2007, 15:14
    Ta perissotera kataligoyn stin anakiklwsi (em, eimaste k oikologoi!!) alla apo merika biblia krataw apokommata, selides skismenes me afierwsoules, en8eta pou i8ela na diabasw k den to prolaba klp... Apo ta fetina (k teleutaia mou) 8a kratisw mono liga oloklira, k merika ta exw peta3ei idi (blepe 8riskeutika, koinwniologia, klp klp). Apo pio palies xronies mono selidoules apo dw ki apo kei, i kai kommatia apo autes.
    mmmyrto
    08.06.2007, 15:16
    Τα περισσότερα τα κρατάω, αλλά μερικά είτε γιατι τα 'χει κάνει και ο αδερφός μου και φωνάζει η μαμά ότι δεν γίνεται να τα 'χουμε δύο φορές, είτε γαι άλλο λόγο τα πετάω στην ανακύκλωση. Όταν θα τελιώσω? Δεν ξέρω μάλλον θα κρατήσω μερικά είτε για τις αναμνήσεις, είτε γιατι μπορεί να μου χρειαστούν.. Αλλά κανείς δεν ξέρει...
    vero
    08.06.2007, 17:16
    Εγω τα φυλαω δεν πεταω τιποτα!!!! απο το δημοτικο μεχρι τωρα...
    τα λυπαμαι εγω να τα πεταξω... ετσι κι αλλιως εχουμε ολοκληρη αποθηκη τα βαζω εκει μεσα... και επισης αφηνω και σημειωσεις για την αδελφη μου
    Εγω αντι να γραφω βαριεμαι στα βιβλια κανω καρδουλες ζωγραφιζω, κανω γραφιτι το ονομα μου γεμιζω το βιβλιο με φοσφορουχους μαρκαδοπους ειδικα εκεινο την ιστοριας της Γ λυκειου ( ) του εχω κανει μεγαλες αλλαγες


    busted
    08.06.2007, 18:36
    Τα βιβλια των φιλολογικων εχουν γινει ηδη ΟΛΑ σταχτη (την ιστορια τη βασανισα περισσοτερο απ'ολα) η οποια βρισκεται στο προαυλιο του σχολειου μου...
    Τωρα μαθηματικα, φυσικη και χημεια τα εχω κρατησει... Επιβιωσαν....
    Αλλα βεβαια μετα τις εξετασεις κανοντας βλοτες στους δρομους τα εσκιζα και τα πεταγα στο δρομο... Δεν εδειξα ελεος...
    Παντως εκτονωθηκα!

    Μα ουτως η αλλως τα φιλολογικα και να τα κρατουσα δεν θα μπορουσα να τα διαβασω ετσι που τα ειχα κανει! Λειπουν σελιδες και ειναι ολα ζωγραφισμενα παντου...

    Bird of pray...flying high...in the summer sky !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : busted στις 08-06-2007 18:43 ]


    melkat06
    08.06.2007, 18:52
    Έχω κρατήσει τα περισσότερα βιβλία που είχα..
    Αυτά που μου λείπουν, "χάθηκαν" σε μετακομίσεις,
    ή τα δάνεισα και δεν επεστράφησαν ποτέ..