ελληνική μουσική
    847 online   ·  210.833 μέλη

    Θαλάσσιες Χελώνες! SOS!!!

    renabill
    08.06.2007, 00:54
    Το ερώτημα πηγάζει από την αγάπη μου για το νησί της Ζακύνθου και τις θαλάσσιες χελώνες.Λοιπόν, πού γεννάνε οι θαλάσσιες χελώνες? Κι αν πείτε στην παραλία του Λαγανά Ζακύνθου χάσατε καθώς το Εθνικό Θαλάσσιο Πάρκο αντιμετωπίζει τεράστια προβλήματα από την απερισκεψία των κατοίκων, επιχειρηματιών και τουριστών. Η σωστή απάντηση είναι ΠΟΥΘΕΝΑ!!!

    Δείτε και θα καταλάβετε.Δεν πρέπει να κάνουμε κάτι γι αυτό?

    see my blog "Πετάω τη σκούφια μου..."



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 08-06-2007 18:41 ]


    επισυναπτόμενα: laganasJPG.JPG 
    --Elena--
    08.06.2007, 00:57
    Πρέπει,αλλά τι!!Κυρίως πρέπει να κάνουν κάτι οι τοπικές αρχές!!!Και ο κόσμος φυσικά!!!Αν είναι δυνατόν..ξεχνάμε ότι οι χελώνες είναι υπό εξαφάνιση!!!Μέγα λάθος!!!!
    renabill
    08.06.2007, 01:04
    Πονάει τόσο πολύ η καρδιά μου να βλέπω αυτά τα αίσχη, γιατί οι τοπικές αρχές και κυρίως το κράτος δε διασφαλίζει τη σωστή λειτουργία του Πάρκου (για να είμαι πιο ακριβής, επειδή όσοι εργάζονται σε αυτό είναι πολύ φιλότιμοι) δεν αντιδρά ενάντια σε όσους παρεμποδίζουν το έργο των επιστημόνων και εθελοντών, με αποτέλεσμα να πληρώνουμε πρόστιμα στην ΕΕ για την αντιπεριβαλλοντική (για αλλη 1 φορά συμπεριφορά μας). Κατά τα άλλα διαφημίζουν το νησί για τις ομορφιές του και τις χελώνες οι οποίες σε λίγο δε θα υπάρψουν.ΤΙ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΘΕΕ ΜΟΥ

    renabill
    08.06.2007, 02:28
    Ένα κομμάτι της "προστατευόμενης" παραλίας του Λαγανά ή της Δάφνης(αν δεν κάνω λάθος) πάνω στο οποίο κάθε βράδυ βγάζουν τα απωθημένα τους οι τουρίστες και πάνω στα αυγά και τις φωλιές των οποίων περνάνε δεκάδες πόδια και δίτροχα
    Liza32
    08.06.2007, 08:20
    Έλεος! Για όνομα του Θεού! Μα δεν υπάρχει τελικά ούτε ευασθησία, ούτε κράτος, ούτε τίποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Κανονικά θα έπρεπε να λάβουν τα μέτρα τους οι κάτοικοι της Ζακύνθου, καθώς και τα αρμόδια σωματεία που ασχολούνται υποτίθεται με το θέμα. Λένε οτι υπάρχει σύλλογος προστασίας της θαλάσσιας χελώνας. Μήπως είναι μόνο στα λόγια τελικά;
    mmmyrto
    08.06.2007, 15:07
    http://www.archelon.gr/ (ιστοσελίδα του
    Συλλόγου για την Προστασία της Θαλάσσιας Χελώνας, ΑΡΧΕΛΩΝ)

    Μπορεί κανείς να βοηθήσει ως εθελοντής με διάφορους τρόπους ή να κάνει δωρεά, να υιοθετήσει μια χελώνα κ.α.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mmmyrto στις 08-06-2007 15:18 ]


    renabill
    08.06.2007, 15:25
    Ο σύλλογος δεν μπορεί να κάνει και πολλά απέναντι στους πανίσχυρους επιχειρηματίες της περιοχής.Και προφανώς βλέπουν την χελώνα καρέττα-καρέττα οι περισσότεροι Ζακυνθινοί ως μέρος της εμπορικότητας του νησιού.Έχουν στραβωθεί και δε βλέπουν το σωστό!!! Υπάρχουν όμως όπως πολύ σωστά έθεσες σύλλογοι που βοηθάνε τις χελώνες.Ο Αρχέλων είναι ένας από αυτούς.Μπορείτε να προσφέρετε εθελοντική εργασία, να αγοράσετε δώρα στους φίλους σας,ώστε να πανε τα χρήματα για καλό σκοπό, να υιοθετήσετε χελώνα ή ολόκληρη τη φωλιά της και να ανημερώνεστε γι αυτή και με μόνο 30Ε κάθε χρόνο να γίνετε χορηγός του συλλόγου. Δεν ζητάμε κάτι πολύπλοκο, αλλά κάτι που ο καθένας μπορεί να προσφέρει.
    vero
    08.06.2007, 17:30
    τι ειναι αυτη η κατασταση????????????????????


    καλα τι κανουν οι τοπικεσ αρχες??????????????????
    renabill
    09.06.2007, 10:12
    Το σωστό δεν είναι να τα περιμένουμε όλα από τις δημόσιες αρχές να κάνουμε κι εμεις ότι μπορούμε.Στην Ελλάδα βρισκόμαστε. Ας βοηθήσει ο καθένας μας αγοράζοντας δωράκια μονο απο 5Ε και εισφέροντας στον σύλλογο ΑΡΧΕΛΩΝ. Εγώ ήδη πήρα πράγματα για τα ανήψια μου.
    http://www.archelon.gr/contents/help.htm

    see my blog "Πετάω τη σκούφια μου..."
    nullΑΡΧΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : renabill στις 09-06-2007 10:15 ]


    renabill
    25.06.2007, 23:20
    Αλήθεια μπορεί να μας ενημερώσει καλύτερα κάποιος Ζακυνθινός ή φετινός επισκέπτης για το τι γίνεται στι νησι?Όσον αφορά τη λειτουργία του πάρκου
    movflower
    26.06.2007, 13:39
    Δεν υπάρχουν κανονικά, ζώνες απαγορευμένες για το κοινό;
    Νομίζω μάλιστα, πως μια τόσο απροστατεύτη περιοχή, σαν αυτή της φώτο, είναι για την ακρίβεια παράνομη.

    Στην Κύπρο, από όσο γνωρίζω η παραλία της Λάρας, ή παραλίες του Ακάμα, είναι κλειστές και προστατευόμενες από το κοινό και τους ξενοδόχους. Φυσικά, μπορεί στο μεταξύ, να άλλαξαν και εκεί τα πράγματα.


    renabill
    27.06.2007, 13:14
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 26-06-2007 στις 13:39 έγραψε...

    Δεν υπάρχουν κανονικά, ζώνες απαγορευμένες για το κοινό;
    Νομίζω μάλιστα, πως μια τόσο απροστατεύτη περιοχή, σαν αυτή της φώτο, είναι για την ακρίβεια παράνομη.

    Στην Κύπρο, από όσο γνωρίζω η παραλία της Λάρας, ή παραλίες του Ακάμα, είναι κλειστές και προστατευόμενες από το κοινό και τους ξενοδόχους. Φυσικά, μπορεί στο μεταξύ, να άλλαξαν και εκεί τα πράγματα.





    Καλά εσύ μιλας για Κύπρο, που όσο να ναι υπάρχει κάποια οργάνωση. Υποτίθεται ότι στη Ζάκυνθο υπάρχουν μέρη απαγορευμένα για τον κόσμο, παρόλα αυτά όλο και περισσότερα σημεία καταπαντούνται και βγάζουν τα φράγματα των εθελοντών και των ατόμων που εργάζονται στο πάρκο.
    renabill
    01.09.2007, 13:23
    Πραγματικά 40000 μέλη κανένας απο Ζάκυνθο να ενημερώσει τι έγινε φέτος με τη λειτουργία του ΕΘΠΖ?
    ishor
    03.09.2007, 21:33
    Αστους να τα καινε,αστους να σκοτωνουν ανθρωπους, να εξαφανιζουν το ζωικο βασιλειο και να μολυνουν ακαταπαυστα τον πλανητη. Θα ερθει η μερα (και ειναι πολυ ποιο κοντα απο οτι νομιζουμε) που θα συνηδητοποιησουμε ολοι μα ολοι, ακομα και τα ποιο υψηλα στελεχη των ποιο "δυνατων" κρατων, οτι πλεον η κατασταση ειναι δεν ειναι αναστρεψιμη και οτι ολοι θα ΨΟΦΙΣΟΥΜΕ (μας αξιζει τουτη η λεξη) εχοντας βγαλει μονοι μας τα ματια μας.
    Εντουτις ομως η γη θα συνεχισει να γυριζει και το συμπαν να διαστελεται και ας ελπισουμε να μην ξαναεξελιχθει καποιο ειδος σαν τον ανθρωπο.


    renabill
    24.09.2007, 13:02
    Ναι φίλε μου αυτό μας αξίζει, γιατί όπως τονίζω σε όλες τις συζητήσεις σκεφτόμαστε την πάρτη μας. Πως να γίνουμε 7 δις άνθρωποι χωρίς να υπολογίζουμε ότι η γή δεν μας χωράει και δεν μπορεί να μας θρέψει και να μας συντηρήσει. Πως να παράγουμε πρώτοι φάρμακα για να τα ακριβοπουλήσουμε στην αγορά,πως να παίξουμε με τον πόνο του άλλου, γιατί αυτό μας μάθαν ότι πουλάει, πως να φάμε και να κλέψουμε αυτά που έχουν οι άλλοι....
    aggeliki
    26.09.2007, 01:31
    Παράθεση:

    Το μέλος renabill στις 25-06-2007 στις 23:20 έγραψε...

    Αλήθεια μπορεί να μας ενημερώσει καλύτερα κάποιος Ζακυνθινός ή φετινός επισκέπτης για το τι γίνεται στι νησι?Όσον αφορά τη λειτουργία του πάρκου




    Φετινός επισκέπτης εγώ...

    Λοιπόν το πάρκο βρίσκεται στον ευρύτερο κόλπο του Λαγανά τσα νότια του νησιού.Ο Λαγανάς σαν παραλία θεωρείται η μεγαλύτερη παραλία της Μεσογείου αν θμάμαι καλά και εκεί το μέρος είναι πραγματικά χάλια.Δεν πάτησα το πόδι μου στην παραλία γιατί δεν γούσταρα τον χαμό που γινόταν εκεί.

    Όμως στο κόλπο υπάρχουν ένα σωρό άλλες παραλίες επισκέψιμες μεν αλλά με πολύ λίγο κόσμο και με σεβασμό στο περιβάλλον δε.Μία από αυτές είναι η Δάφνη, που δεν υπήρχε ούτε καν ασφαλτοστρωμένος δρόμος, σε μια κρυφή περιοχή του νησιού. Φυσικά όπου υπήρχαν φωλιές είχαν βάλει τα ειδικά "κλουβιά" για να μην πατάνε οι επισκέπτες.




    Μια άλλη παραλία ήταν ο Γέρακας. Εκεί ήταν και η βάση του ΑΡΧΕΛΩΝ. Να σημειώσω ότι στην παραλία μπαίναμε με πάσο που μας δινόταν δωρεάν στην είσοδο από εθελοντές του οργανισμού(οι περισσότεροι ήταν ξένοι) και είχαμε άδεια παραμονής στην παραλία 2 ώρες. Κάποια στιγμή κάποιοι εθελοντές πήγαν και σε μία φωλιά και έκαναν την σχετική καταμέτρηση.Είχαμε πάει κοντά αλλά πάντα μας προσέχαν για να μην πλησιάσουμε στις φωλιές και γίνει καμιά ζημιά.

    Αυτό το χελωνάκι δυστηχώς δεν πρόλαβε να βγεί από την άμμο.



    Ακόμα ένα μέρος είναι το μαραθονήσι ένα μικρό νησάκι στον κόλπο του Κεριού.εκεί πάς μόνο με καραβάκι και η παραλία δεν έχει καμία ομπρέλα και ξαπλώστρες οπότε ο χρόνος παραμόνης στο νησάκι είναι μικρός. Και εκεί υπήρχαν φύλακες που δεν μας άφηναν να πλησιάσουμε στο πίσω μέρος της παραλίας.
    Κάποια στιγμή γυρίζοντας από το νησάκι είδαμε και μια χελώνα να κολυμπάει στ'ανοιχτα!
    Προσωπικά έμεινα ευχαριστημένη από την αντιμετώπιση των κατοίκων αλλά και όλων των εθελοντών με μόνη εξαίρεση την παραλία του Λαγανά που έχει καταντήσει σαν το Φαληράκι της Ρόδου!


    renabill
    26.09.2007, 10:19
    Αγγελική μου, αυτό ακριβώς θέλω να θίξω. Η Ζάκυνθος δόξα το ΘΕΟ έχει πάρα πολλές πανέμορφες παραλίες.Γιατί σώνει και καλά να πάμε στο Καλαμάκι, το Γερακα και τη Δάφνη για μπάνιο και να ενοχλήσουμε τις χελώνες? Επίσης γιατί να επισκεφθούμε το Μαραθονήσι? Εγώ όσο κι αν το ήθελα δεν πήγα.Η εμπορευματοποίηση σε όλο της το μεγαλείο.