ελληνική μουσική
    462 online   ·  210.844 μέλη

    Βιβλίο Θεωρίας και Αρμονίας

    Har--rY
    08.06.2007, 02:53
    Παιδιά ήθελα πληροφορίες σχετικά με κάποιο βιβλίο Θεωρίας και Αρμονίας με το οποίο κανείς να μπορεί να μάθει μουσική χωρίς καθηγητή και αποκλειστικά απο το βιβλίο. Ψάχνω λίγο καιρό τώρα αλλά κανέίς δεν φαίνεται να ξέρει.

    Ας θεωρήσουμε δεδομένο ότι είναι γενικά πολύ καλύτερο κάποιος να μάθει μουσική με καθηγητή, απλά ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος όπως ένα βιβλίο.

    Τη συγκεκριμένη ερώτηση την έκανε κάποιος φίλος σε εμένα (επειδή κάνω μουσική σε κάποιο ωδείο). Ούτε και ο δικός μου καθηγητής γνωρίζει τέτοιο βιβλίο-α.
    jacamar
    08.06.2007, 02:59
    δεν έχω υποψιν μου ελληνόφωνα τέτεια βιβλία....ξένη βιβλιογραφία υπάρχει σιγουρα!
    το βιβλίο αρμονιάς του Καλομοίρη δεν κανει δουλεια με καθηγητη οχι να προσπαθησεις και μονος σου,.....!~
    incomplete_angel
    08.06.2007, 11:33
    Για θεωρία ίσως σε βοηθήσει του Αμάραντου Αμαραντίδη "Το τονικό μουσικό σύστημα".
    Αλλά χωρίς δάσκαλο δεν υπόσχομαι τίποτα..
    Har--rY
    08.06.2007, 13:13
    Ευχαριστώ πολύ, θα το ψάξω...
    vero
    08.06.2007, 17:43
    Παράθεση:

    Το μέλος incomplete_angel στις 08-06-2007 στις 11:33 έγραψε...

    Για θεωρία ίσως σε βοηθήσει του Αμάραντου Αμαραντίδη "Το τονικό μουσικό σύστημα".
    Αλλά χωρίς δάσκαλο δεν υπόσχομαι τίποτα..



    συμφωνω και εγω αυτο διαβαζω.... ειναι πολυ καλο




    Har--rY
    08.06.2007, 21:39
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Θα το προτείνω. Αν υπάρχει και κάποιο άλλο θα χαρώ να το μάθω.
    edelweiss
    09.06.2007, 05:59
    Παράθεση:

    Το μέλος incomplete_angel στις 08-06-2007 στις 11:33 έγραψε...

    Για θεωρία ίσως σε βοηθήσει του Αμάραντου Αμαραντίδη "Το τονικό μουσικό σύστημα".
    Αλλά χωρίς δάσκαλο δεν υπόσχομαι τίποτα..



    Αυτό κι εγώ θα σου σύστηνα :) αλλά ένα δάσκαλο για τις απορίες σου θα ήταν χρήσιμος :)
    nektaria
    09.06.2007, 15:01
    εγω θα σου προτεινα το βιβλιο του Μπαμπη Κανά με τιτλο "Αρμονία" εχει και παραδειγματα και θεματα για να λυσεις
    Har--rY
    09.06.2007, 15:04
    Οκ παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Τα έχω σημειώσει όλα και θα το ψάξω.
    Har--rY
    19.10.2007, 03:06
    Γεια σας παιδιά. Επαναφέρω το θέμα μετά απο πολύ καιρό γιατί χρειάζομαι και εγώ κάποιο βιβλίο σχετικό. Μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο βιβλίο θεωρίας και αρμονίας το οποίο να έχει και ασκήσεις με τις λύσεις τους? Μάλλον δύσκολο ε?
    noizreduction
    19.10.2007, 07:49
    Βεβαιως υπαρχει τετοιο βιβλιο.
    Προκειται για το "Αρμονια" του Διαμαντη απο τις εκδοσεις Φιλιππου Νακα. Μαζι με το βιβλιο, πωλειται και το "λυσαρι" των ασκησεων του.
    manos_p
    19.10.2007, 15:39
    Παράθεση:

    Το μέλος incomplete_angel στις 08-06-2007 στις 11:33 έγραψε...

    Για θεωρία ίσως σε βοηθήσει του Αμάραντου Αμαραντίδη "Το τονικό μουσικό σύστημα".
    Αλλά χωρίς δάσκαλο δεν υπόσχομαι τίποτα..



    ki egw auto tha sou proteina...einai polu kalo biblio...apla na exeis kai mia epafi me kapoion daskalo gia tuxon apories...
    manos_p
    19.10.2007, 15:43
    Παράθεση:

    Το μέλος Har--rY στις 08-06-2007 στις 02:53 έγραψε...



    Τη συγκεκριμένη ερώτηση την έκανε κάποιος φίλος σε εμένα (επειδή κάνω μουσική σε κάποιο ωδείο). Ούτε και ο δικός μου καθηγητής γνωρίζει τέτοιο βιβλίο-α.



    pantws na sou pw tin alitheia kathigitis mousikis kai se wdeio kai na min exei upopsi tou biblia theoreias mou fainetai paralogo...pws dil autos diabazei tin theoreia kai tin kanei paradosi stin taksi?
    i mipws ta thumatai ola ap eksw?kai etsi na einai otan autos diabaze gia na ginei mousikos apo pou ta diabaze?apo to internet?

    Mustiria pragmata...
    Har--rY
    19.10.2007, 21:36
    Παράθεση:

    pantws na sou pw tin alitheia kathigitis mousikis kai se wdeio kai na min exei upopsi tou biblia theoreias mou fainetai paralogo...pws dil autos diabazei tin theoreia kai tin kanei paradosi stin taksi?
    i mipws ta thumatai ola ap eksw?kai etsi na einai otan autos diabaze gia na ginei mousikos apo pou ta diabaze?apo to internet?

    Mustiria pragmata...


    Αυτός τα έχει μάθει απο τις σπουδές του στο Μπέρκλι και τα φρεσκάρει λίγο απο τα βιβλία του ωδείου. Είναι καθηγητής χρόνια ο οποίος η αλήθεια είναι ότι δεν ενημερώνεται ιδιαίτερα για το τι καινούργιο κυκλοφορεί. Εγώ όμως δεν έμεινα ιδιαίτερα ικανοποιημένος απο αυτά και ψάχνω για κάτι καινούργιο...
    jacamar
    19.10.2007, 21:39
    twra pou to les des kai sto site tou Berklee exei biblia kai ta stelnoyn kai sthn Ellada....
    Iokasti
    23.10.2007, 21:51
    βιβλιο αρμονιας πολυ καλο ειναι του Παναγιωτη Αδαμ... Αλλα για αρμονια χρειαζεται οπωσδηποτε δασκαλος...Παντα προκυπτουν αποριες...