ελληνική μουσική
    720 online   ·  210.832 μέλη
    zw
    08.06.2007, 16:06
    fernoun ligo se evanescence k se nightwish....
    apla i foni tis kopelias einai apistefti einai k koukla...
    na akouso gnomes.....

    What do u mean i dont believe in God??
    I talk to him everyday.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : zw στις 08-06-2007 16:08 ]


    sea_like_eyes
    08.06.2007, 16:17
    το ολο αυτο στυλακι δεν μου καθεται και καλα...εχουν ωραιες μελωδιες δεν λεω!
    οπως ειπες μοιαζουν με nightwish αλλα ο.k...
    εγω εχω μεινει στους the gathering Και στους Theater Of Tragedy...ριξε μια αφτια...δεν εχεις να χασεις κατι!!!

    απο within μ'αρεSeA το Ice Queen...αλλα δεν ειναι το group που θα ακουσω με τις ωρες...ταλαντουχοι μεν...αλλα οχι του γουστου μου!
    vero
    08.06.2007, 17:04
    παρ' ολο που τους εχω ακουσει 5 -6 φορες εχουνε ηχο προς nightwish kai evanscense. Παντως καλοι ειναι..!!!
    deathminor88
    08.06.2007, 21:36
    Oi within temptation einai apisteutoi. Dn fernoun stous nightwish, giati polu apla 3ekinhsane mazi, thn idia periodo, kai apo tote o enas psiloantigrafei ton allo, kai tous thewrw to idio kalous me tous the gathering kai isws kai tous theater of tragedy ALLA se kamia periptwsh me tous evanescense. Autoi einai oi pio kainourioi kai aftoi antigrafoun tous parapanw... mhn trelathoume...
    Kai o diskos pou proteinw anepifulakta einai o "Enter"...

    Sea_like_eyes ton exeis akousei???

    Paidia psa3te tous "Forever Slave" isws einai oi kaluteroi ap olous!!!!
    sea_like_eyes
    08.06.2007, 23:24
    εγινε φιλε...θα το ψαξω
    Elementality
    09.06.2007, 03:08
    Οι Within Temptation ειναι ενα συγκρότιμα οχι και τόσο γνωστό στις μέρες μας!!!
    Κατα την γνώμη μου είναι φοβεροί και τους συστήνω ανεπιφύλακτα!!!!!!!
    Τα άτομα τα σπάνε, ειδικά ο drummer!!! Ξέρει ο zw τι εννοώ!!! Φίλε μου ωραίο το forum σου!!! Καλή Συνέχεια!!!!!!!!
    Elementality και zw = Best Friends For Ever
    zw
    09.06.2007, 03:10
    xaxaxaxxa
    stay cool.....
    rompa
    09.06.2007, 10:03
    Και μένα μου αρέσουν . Δεν έχω ακούσει πολύ μεγάλο δείγμα της δουλειάς τους .. Ξεχωρίζω το What have you done .
    mariza18
    09.06.2007, 12:43
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 08-06-2007 στις 21:36 έγραψε...

    Oi within temptation einai apisteutoi. Dn fernoun stous nightwish, giati polu apla 3ekinhsane mazi, thn idia periodo, kai apo tote o enas psiloantigrafei ton allo, kai tous thewrw to idio kalous me tous the gathering kai isws kai tous theater of tragedy ALLA se kamia periptwsh me tous evanescense. Autoi einai oi pio kainourioi kai aftoi antigrafoun tous parapanw... mhn trelathoume...
    Kai o diskos pou proteinw anepifulakta einai o "Enter"...



    +1000000
    apisteyto sugkrothma..ekplhltikh h douleia tous kai h fwnh ths kopelas apisteyth!!
    Peace18
    09.06.2007, 16:01
    Λοιπόν............ Την κοπελιά την λένε Sharon Denadel, και έχει πολύ ωραία φωνή! Το What have you done είναι στην τελευταία τους δισκογραφική δουλειά + πιστεύω ότι είναι από τα καλά τους κομάτια...... Αν και προσωπικά προτιμώ το Angels και το Jillian!
    poison-girl
    11.01.2008, 00:15
    Απ' τα αγαπημενα μου συγκροτηματα και η Sharon ειναι το είδωλο μου...
    δεν μπορω να πω οτι εχουν ομοιοτητες με τους nightwish σε καμια περιπτωση!
    το αγαπημενο μου κομματι ειναι το ice queen..
    κ μου φαινεται πολυ περιεργο που δν ειναι τοσο γνωστοι! η μουσικη τουσ ειναι φοβεροι!!
    vivianal621
    29.06.2008, 12:02

    {#emotions_dlg.inlove}Η sharon είναι θεά! Την λατρεύω! Αγαπημένα μου κομμάτια The cross, hand of sorrow, The other half of me, pale ,toward the end, mother Earth,Ice Queen and Angel . Ακούστε τα και περιμένω την γνώμη σας... και κάτι σχετικό με το θέμα :  Οι within Temptation θα είναι στο rock wave Festival στις 07/07 που γίνεται στην Μαλακάσα παρέα με τους Judas Priest και άλλα συγκροτήματα! Όσοι πιστοί προσέλθετε!!!!!{#emotions_dlg.beer}


    -----------------
    Don't turn me down for all i need make my heart a better place give me something I can believe ... within Temptation / For all i need

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vivianal621 στις 29-06-2008 12:04 ]


    Morwen
    14.07.2008, 17:27

    Οι Within είναι ένα απ'τα αγαπημένα μου συγκροτήματα!!! Ήταν το πρωτο συγκροτημα που άκουσα και με "εισήγαγε" στο κοσμο του symphonic metal!!! Η Sharon όντως είναι υπέροχη και έχει πραγματικά ονειρεμένη φωνη... Μου την έδωσε που δεν μπόρεσα να παω στο Rockwave... Κάποια στιγμή θα τους δω,που θα μου πάει?!!

    Τώρα περιμενω πως κ πως να βγει το καινούργιο live DVD τους "Black Symphony" το οποίο είναι από μια συναυλία που παίξαν μαζί με orchestra αλλα δεν θυμαμαι τωρα το όνομα της ορχήστρας..!!


    bittersweet
    15.07.2008, 12:21

    Η μουσική τους, οι στίχοι τους, η φωνή της Sharon den Adel,

    όλα τέλεια!

    Και δεν φέρνουν με κανένα από τα δύο συγκροτήματα.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bittersweet στις 15-07-2008 12:22 ]


    black_devil
    16.07.2008, 03:28

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 08-06-2007 στις 21:36 έγραψε...

    Oi within temptation einai apisteutoi. Dn fernoun stous nightwish, giati polu apla 3ekinhsane mazi, thn idia periodo, kai apo tote o enas psiloantigrafei ton allo, kai tous thewrw to idio kalous me tous the gathering kai isws kai tous theater of tragedy ALLA se kamia periptwsh me tous evanescense. Autoi einai oi pio kainourioi kai aftoi antigrafoun tous parapanw... mhn trelathoume...
    Kai o diskos pou proteinw anepifulakta einai o "Enter"...

    Sea_like_eyes ton exeis akousei???

    Paidia psa3te tous "Forever Slave" isws einai oi kaluteroi ap olous!!!!

     

    Νομίζω ότι τα είπες όλα για μενα!

    Ειναι απλως υπεροχοιι! Για εμενα που κοιμαμαι και ξυπναω με αυτη τη μουσικη ειναι κορυφη! Και ενα απ' τα λιγα συγκροτηματα που μετα απο μια καταπληκτικη δουλεια δεν με απογοητευσαν στην αμεσως επομενη!

     Αν θέλετε τσεκάρετε τους Therion  και τους Epica! Μαζι με τους Nightwish και τους Within Temptation θεωρούνται τα 4 συγκροτηματα που εθεσαν τα θεμελια της συμφωνικης μεταλ, οποτε ο,τι και να πει κανεις ειναι λιγο!

    Οσο για τους Evanescence δεν μπορουμε σε καμια περιπτωση να τους βαλουμε στην ιδια κατηγορια γιατι ουτε επικη την χαρακτηριζεις τη μουσικη τους, ουτε συμφωνικη. Απλως εχουν λιγες επιρροες... Ελαχιστες κατα τη γνωμη μου...


    Steppenwolf
    16.07.2008, 10:11

    Χωρίς να είμαι του "χώρου" το συγκεκριμένο συγκρότημα κατάφερε εύκολα να με κερδίσει. Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους ότι η φωνή της τραγουδίστριας είναι ΠΑΡΑ πολύ καλή.

    Αυτό που θα ήθελα να συμπληρώσω -και για μένα έχει μεγάλη σημασία- είναι ότι εξίσου καλοί ήταν και στο Rockwave. Ειδικά η κοπέλα ήταν σαν να άκουγες το δίσκο, πράγμα που με εξέπληξε ευχάριστα! {#emotions_dlg.walkman}


    Eruntalon
    30.04.2009, 08:43

    Οι Nightwish(όπως και οι ίδιοι έχουν δηλώσει) παίζουν symphonic power metal.Οι Within Temptation δεν έχουν το στοιχείο αυτο της power metal.Συνεπώς πέρα από το γεγονός ότι μια περίοδο τα 2 συγκροτήματα είχαν μια soprano για τραγουδίστρια(προ Anette εποχή) δεν νομίζω ότι έχουν πολλές άλλες ομοιότητες.Όλα σχεδόν τα τραγούδια των Within Temptation μοίαζουν περισσότερο με όπερα συνδυασμένη με metal.Ενώ δεν μπορούμε να πούμε το ίδιο για τους Nightwish(βλ. slaying the dreamer,wishmaster,wish I had an angel κ.α).Ακούω και τα 2 συγκοτήματα παααααάρα πολύ και πιστεύω πως το καθένα είναι τρομερό συγκρότημα στο είδος μουσικής που παίζει.Μαζί με τους Blind Guardian είναι τα 3 καλύτερα για μένα metal συγκροτήματα.

    Άσχετα όμως με το ποιός μοιάζει με ποιον,οι Within Temptation παραμένουν ένα φαντασικό συγκρότημα κ Sharon η πιο sexy τραγουδίστρια στο χώρο της μουσικής!!!!!!


    Chitarrista
    01.05.2009, 19:00

    ΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΛΛΟΙ....