ελληνική μουσική
    790 online   ·  210.849 μέλη

    Οι μικρές κοινωνίες είναι παράδεισος ή κόλαση???

    Liza32
    21.06.2007, 08:36
    Εγω προτιμώ την πόλη απο την επαρχεία κυρίως λόγω του κουτσομπολιού. Τυχαίνει να είναι οι δικοί μου απο χωριό και ξέρω καλά τι θα πεί να ζείς σε μια τέτοια κοινωνία. Οι άνθρωποι δεν έχουν με τι να ασχοληθούν και το μόνο που τους νοιάζει είναι με ποιόν ήταν η Στέλλα χτες και γιατί χώρισε η Ράνια! Το ίδιο συμβαίνει βέβαια και στην πόλη με τη διαφορά, οτι εκεί όχι μόνο κουτσομπολεύουν, αλλά κοιτάνε να σε βλάψουν κιόλας. Πάντως είναι γεγονός οτι στα χωριά μεγαλοποιούν κατά πάρα πολύ τα πράγματα και δεν μπαίνουν καν στη διαδικασία να ψάξουν αν κάτι είναι αληθινό ή όχι!
    StavmanR
    21.06.2007, 12:47
    Σε γενικές γραμμές κινούμαι στην άποψη των ge01415 και movflower, οι οποίοι έθεσαν στην ουσία το βασικότερο ερώτημα: για ποιο λόγο ανήκω σε ένα κοινωνικό σύνολο. Είναι πολύ εγωιστικό να ανήκουμε κάπου μόνο για να απολαμβάνουμε τα αγαθά που μας παρέχει αυτό το σύνολο, χωρίς εμείς να έχουμε υποχρεώσεις απέναντι σε εκείνο. Κάθε κοινωνικό σύνολο αποτελεί μία οντότητα ξεχωριστή, με δική της συμπεριφορά και δικές της άμυνες. Δεν είναι όμορφο να καταδικάζουμε συλλήβδην τη ζωή στην επαρχία, διότι εμάς δε μας εκφράζει το συγκεκριμένο κοινωνικό σύνολο.
    Παραθέτω τους παρακάτω στίχους από πολύ γνωστό μουσικοσυνθέτη του κοινωνικού τραγουδιού στη δεκαετία του '60 για να μας βοηθήσει στο συλλογισμό μας:" Τί να πω σε μια πόλη με καπνούς και τσιμέντα, τα κομπιούτερς δε λένε για αγάπη κουβέντα, τι να πω....".
    Οι μικρές κοινωνίες οποιουδήποτε τύπου είναι εκείνες που συντηρούν τους όποιους διαπροσωπικούς δεσμούς. Οι μεγάλες πόλεις δεν αποτελούν κοινωνίες αλλά στην ουσία στάνες όπου επικρατεί η ζωή του αιγοπροβάτου: τρώω, κοιμάμαι, αφοδεύω, συνουσιάζομαι. Δε με νοιάζει τίποτα, αλλά και αν με νοιάζει κάτι είναι για το θεαθήναι (θε-Αθήναι για να το κάνουμε και λογοπαίγνιο). Μιλώ στον τάδε γιατί αύριο θα είναι πελάτης μου, στην τάδε γιατί σήμερα το κρεβάτι μου μπορεί να φιλοξενήσει άλλο ένα άτομο και στον τάδε διότι ο μπαμπάς του είναι βουλευτής. Αλλάζω ερωτικούς συντρόφους σαν τα πουκάμισα μέχρι να βρω ποιος μου ταιριάζει (δείτε αριθμούς σε διαζύγια και εκτρώσεις). Η άλλη πλευρά επομένως του κουτσομπολιού είναι το αδιάφορο ενδιαφέρον το οποίο συναντούμε κυρίως στα μεγάλα αστικά κέντρα.
    Λέτε ότι στην επαρχία υπάρχει κουτσομπολιό κι όχι στα μεγάλα αστικά κέντρα. Λάθος. Απλά δεν γνωρίζετε το διπλανό σας και την παρέα του για να τα ακούσετε. Όσο για την τηλεόραση, θα ήθελα με πραγματικό ενδιαφέρον να ερευνηθεί σε ποιούς πραγματικά απευθύνεται ο παρασκευάς βας βας και τα συναφή του. Θα είχε πολύ ενδιαφέρον πιστεύω να δούμε αν ισχύει διαφοροποιημένο το παλιό ρητό :"Κάθε πόλη έχει τρελούς, και αυτή που δεν βρίσκει παράγει". Θα ήθελα να προσθέσω κι άλλες απόψεις αλλά φοβάμαι ότι θα σας κουράσω.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 21-06-2007 13:13 ]


    Tren
    21.06.2007, 13:24
    Στη Θεσσαλονικη δεν τρωτε ,κοιμαστε,αφοδευετε και συνουσιαζεστε?

    Οι τυποι των ανθρωπων που περιγραφεις αγαπητε StavmanR ως αιγοπροβατα ειναι καθ'ολα φυσιολογικοι και υγειεις.Αλιμονο σ'αυτους που βγαζουν καποια απο αυτα τα ενστικτα σε κατσικες,γαλοπουλες και ανηψοξαδερφες ..


    Αν ηταν τοσο ωραια στις κλειστες κοινωνιες δεν θα βουλιαζε η Αθηνα σημερα...







    StavmanR
    21.06.2007, 13:39
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 21-06-2007 στις 13:24 έγραψε...

    Στη Θεσσαλονικη δεν τρωτε ,κοιμαστε,αφοδευετε και συνουσιαζεστε?

    Οι τυποι των ανθρωπων που περιγραφεις αγαπητε StavmanR ως αιγοπροβατα ειναι καθ'ολα φυσιολογικοι και υγειεις.Αλιμονο σ'αυτους που βγαζουν καποια απο αυτα τα ενστικτα σε κατσικες,γαλοπουλες και ανηψοξαδερφες ..


    Αν ηταν τοσο ωραια στις κλειστες κοινωνιες δεν θα βουλιαζε η Αθηνα σημερα...









    Παράθεση:

    Η Αθήνα έχει βουλιάξει εδώ και καιρό, φίλη tren. Το θέμα είναι τί θα κάνουμε οι υπόλοιποι για να μην μας παρασύρει στον πάτο του βούρκου. Δεν είναι δυνατό να μιλάς για την ομορφιά του ουρανού σε ανθρώπους που δεν έχουν βγάλει το κεφάλι πάνω από την επιφάνεια του βούρκου. Δεν φτάνει το φως του ήλιου εκεί. Είναι απλός νόμος της φύσης. Να χαίονται την Αθήνα τους εκείνοι που το "δεν τολμώ να βγω από το σπίτι μου γιατί θα με φάνε λάχανο" το έχουνε μετατρέψει σε "προτιμώ τη μοναξιά μου μακριά από κουτσομπολιό". Όσο για εκείνους που συνουσιάζονται με κατσίκια και αδέλφια και ανήψια δεν πιστεύω να τους εξαιρείς από την όαση (Αθήνα) της κουτσομπολίστικης ερήμου του κόσμου, απλά το κάνουν στα διπλανά σου διαμερίσματα με κυνοειδή και αιλουροειδή χωρίς να πάρεις χαμπάρι τίποτα.
    "Ξέρω μια πόλη που η άσφαλτος καίει...
    Θυμίζεις Αθήνα γυναίκα που κλαίει γιατί δεν τη θέλει κανείς
    Αθήνα Αθήνα πεθαίνω μαζί σου, πεθαίνεις μαζί μου κι εσύ..."
    Ακόμα ένα παλιό άσμα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 21-06-2007 13:41 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 21-06-2007 13:50 ]


    StavmanR
    21.06.2007, 13:56
    Παρεμπιπτόντως, για όσους είτε έχουν ακούσει το κομμάτι είτε θα θέλανε να το ακούσουν, παραθέτω τους στίχους, δυστυχώς τη μουσική έχω να την ακούσω χρόνια. Το έχει τραγουδήσει ο Νταλάρας και θα ψάξω να το βρω.

    Ξέρω μια πόλη που η άσφαλτος καίει
    και δέντρου σκιά δε θα βρεις
    μεγάλη ιστορία προγόνοι σπουδαίοι
    λυχνάρι και τάφος της γης

    Θυμίζεις Αθήνα γυναίκα που κλαίει
    γιατί δεν τη θέλει κανείς
    Αθήνα Αθήνα πεθαίνω μαζί σου
    πεθαίνεις μαζί μου κι εσύ

    Ξέρω μια πόλη στη νέα Σαχάρα
    μια έρημο όλο μπετό
    οι ξένοι οι στόλοι λαθραία τσιγάρα
    παιδιά που δεν ξέρουν κρυφτό

    Θυμίζεις Αθήνα γυναίκα που κλαίει
    γιατί δεν τη θέλει κανείς
    Αθήνα Αθήνα πεθαίνω μαζί σου
    πεθαίνεις μαζί μου κι εσύ

    Ξέρω μια πόλη στη γη της Αβύσσου
    κουρσάρων κι ανέμων νησί
    στης Πλάκας τους δρόμους πουλάς το κορμί σου
    για ένα ποτήρι κρασί

    Θυμίζεις Αθήνα γυναίκα που κλαίει
    γιατί δεν τη θέλει κανείς
    Αθήνα Αθήνα πεθαίνω μαζί σου
    πεθαίνεις μαζί μου κι εσύ
    Tren
    21.06.2007, 14:26
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 21-06-2007 στις 13:39 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 21-06-2007 στις 13:24 έγραψε...

    Στη Θεσσαλονικη δεν τρωτε ,κοιμαστε,αφοδευετε και συνουσιαζεστε?

    Οι τυποι των ανθρωπων που περιγραφεις αγαπητε StavmanR ως αιγοπροβατα ειναι καθ'ολα φυσιολογικοι και υγειεις.Αλιμονο σ'αυτους που βγαζουν καποια απο αυτα τα ενστικτα σε κατσικες,γαλοπουλες και ανηψοξαδερφες ..


    Αν ηταν τοσο ωραια στις κλειστες κοινωνιες δεν θα βουλιαζε η Αθηνα σημερα...









    Παράθεση:

    Η Αθήνα έχει βουλιάξει εδώ και καιρό, φίλη tren. Το θέμα είναι τί θα κάνουμε οι υπόλοιποι για να μην μας παρασύρει στον πάτο του βούρκου. Δεν είναι δυνατό να μιλάς για την ομορφιά του ουρανού σε ανθρώπους που δεν έχουν βγάλει το κεφάλι πάνω από την επιφάνεια του βούρκου. Δεν φτάνει το φως του ήλιου εκεί. Είναι απλός νόμος της φύσης. Να χαίονται την Αθήνα τους εκείνοι που το "δεν τολμώ να βγω από το σπίτι μου γιατί θα με φάνε λάχανο" το έχουνε μετατρέψει σε "προτιμώ τη μοναξιά μου μακριά από κουτσομπολιό". Όσο για εκείνους που συνουσιάζονται με κατσίκια και αδέλφια και ανήψια δεν πιστεύω να τους εξαιρείς από την όαση (Αθήνα) της κουτσομπολίστικης ερήμου του κόσμου, απλά το κάνουν στα διπλανά σου διαμερίσματα με κυνοειδή και αιλουροειδή χωρίς να πάρεις χαμπάρι τίποτα.
    "Ξέρω μια πόλη που η άσφαλτος καίει...
    Θυμίζεις Αθήνα γυναίκα που κλαίει γιατί δεν τη θέλει κανείς
    Αθήνα Αθήνα πεθαίνω μαζί σου, πεθαίνεις μαζί μου κι εσύ..."
    Ακόμα ένα παλιό άσμα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 21-06-2007 13:41 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 21-06-2007 13:50 ]






    OK! Let's talk!

    Εγω δεν εχω χωριο.Λατρευω την πολη μου και αυτα που μου προσφερει.Δεχομαι τους επισκεπτες της γιατι αντιλαμβανομαι πως οι παροχες της και τα θετικα της ειναι πολυ περισσοτερα απο αυτα της επαρχιας.
    Η πολη μου δεν ειναι βουρκος.Ειναι μια μεγαλη και υπομονετικη αγκαλια.
    Η πολη μου δινει εργασια στους αναζητουντες.Στην πολη μου ζουμε ελευθεροι.Ειναι τοσα αυτα που καθηλωνουν τη ματια μας που δεν εχουμε χρονο να παρουμε χαμπαρι την συνουσια του γειτονα με την γατα του.Θελω να πω δεν εχουμε το νου μας... δεν μας νοιαζει κιολας,εχουμε δικες μας αναγκες να καλυψουμε.Στα μπαλκονια μας βγαινουμε και κοιταμε τα λουλουδια μας τη μερα(ξερεις μεσα στο μπαλκονι,δεν βγαζουμε το κεφαλι απο κατω)και την νυχτα κοιταμε το ιδιο φεγγαρι με το δικο σας.Απλα εδω αν θελουμε μπορουμε να αναψουμε και τα φωτα στις τεσσερις τα ξημερωματα.
    Φοβομαστε τις επιθεσεις στους σκοτεινους δρομους οπως ολοι απο παραφρονες αλλα τουλαχιστον ξερουμε οτι τα πτωματα μας θα βρεθουν σε καποιο πεζοδρομιο η στο σπιτι μας παρα τεμαχισμενα σε καμμια χαραδρα και μισοφαγωμενα απο τους λυκους.
    Στην πολη μου επισης ο gay φιλος μου μπορει να φιλησει τον γκομενο του χωρις να τον λιθοβολησει κανεις.Στην πολη μου μπορεις να χαθεις αν θελεις.Δεν θα σε πει κανεις περιεργο μοναχικο ον.
    Ο ανθρωπος πρεπει να αποφορτιζεται που και που και να ηρεμει.Ολοι το γνωριζουν αυτο ,λιγοι μπορουν να το κανουν.
    Απο την πολη μου ξεκινουν ολοι οι δρομοι και καταληγουν παλι εκει.
    Εχουμε θαλασσα που χωραει πολλους.Απλα εδω αν κανουμε βουτια τις νυχτες δεν θα μας πουν τρελλους..
    Και ουρανο εχουμε.Τον καλυτερο.Ολο γαλαζιος ειναι.
    Η διαθεση μας

    κανει κουνια συνεχεια...συναυλιες,θεατρα,σινεμα,clubs,ολα τα καλα.Μεχρι μηνιαιο περιοδικο βγαλαμε με οδηγο διασκεδασης.
    Η πολη μου δεν ειναι βουρκος.Δεν εχει σκατα μεσα.Ειναι μια μεγαλη φιλελευθερη και φιλοξενη γυαλα για καθε ειδους ψαρακι.
    Βουρκοι ειναι τα μερη που βαζουν τα ψαρακια αυτα σε ειδικες ατομικες γυαλες .
    Και αυτη φιλε μου ειναι η χειροτερη μορφη μοναξιας.Να εχεις εκκατονταδες γυαλες διπλα σου με αλλα ψαρακια μεσα κι εσυ να κολυμπας μονο σου στον μικροκοσμο σου!Κλειστες κοινωνιες=Μικροκοσμοι
    StavmanR
    21.06.2007, 14:34
    Φίλη tren, παρέθεσες πολύ όμορφα την άποψή σου αυτή τη φορά και δεν υπάρχει λόγος να ανταπαντήσω επάνω σε αυτά που λες. Εξ'άλλου κινδυνεύουμε να βγούμε, αν δε βγήκαμε ήδη, από το θέμα, το οποίο δεν είναι η Αθήνα και η επαρχία, αλλά μικρές κοινωνίες. Ζητώ συγνώμη από τους υπόλοιπους συμμετέχοντες για τον αποπροσανατολισμό της συζήτησης. Καλή συνέχεια και όσο το δυνατόν παραγωγικότερη στη συζήτηση αυτή.
    Emilia_
    21.06.2007, 14:58
    Υπάρχουν ουκ ολίγες φορες που με ψιλοενοχλει αυτός ο κλειστός κυκλος της μικρης πολης....."και τι εκανε η ταδε" οπως λεει η Λιζα, "και γιατι και πως" κτλ κτλ...

    Αλλα προσωπικά πιστευω πως σημαντικό ρόλο παιζει ο χαρακτήρας σου,δηλαδη κατα πόσο μπορεις και αφήνεις τον ευατο σου να επηρεαστεί απο τετοιες καταστασεις ή οχι.....Μεχρι ενα όριο φυσικα, γιατι ανθρωποι είμαστε και καταντάει κουραστικο καμια φορα, ποσο μαλλον αν τυχαίνει και είσαι δυστυχώς η μειοψηφία με αυτη΄τη νοοτροπία στο μέρος που μένεις...


    http://blogs.musicheaven.gr/emilia_

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Emilia_ στις 21-06-2007 14:59 ]


    CountessEfi
    22.06.2007, 16:05
    σε μεγάλη πόλη ασυζητητί.
    προτιμώ να είμαι μεταξύ χιλιάδων αγνώστων κ να μην ασχολείται ΚΑΝΕΙΣ μαζί μου παρά σε κλειστή κοινωνία που σε ξέρουν πολλοί κ δν μπορείς να κάνεις τίποτα χωρίς να σε δει κάποιος.
    cobal
    22.06.2007, 22:21
    Παράθεση:

    Το μέλος Emilia_ στις 21-06-2007 στις 14:58 έγραψε...

    Υπάρχουν ουκ ολίγες φορες που με ψιλοενοχλει αυτός ο κλειστός κυκλος της μικρης πολης....."και τι εκανε η ταδε" οπως λεει η Λιζα, "και γιατι και πως" κτλ κτλ...

    Αλλα προσωπικά πιστευω πως σημαντικό ρόλο παιζει ο χαρακτήρας σου,δηλαδη κατα πόσο μπορεις και αφήνεις τον ευατο σου να επηρεαστεί απο τετοιες καταστασεις ή οχι.....Μεχρι ενα όριο φυσικα, γιατι ανθρωποι είμαστε και καταντάει κουραστικο καμια φορα, ποσο μαλλον αν τυχαίνει και είσαι δυστυχώς η μειοψηφία με αυτη΄τη νοοτροπία στο μέρος που μένεις...


    http://blogs.musicheaven.gr/emilia_

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Emilia_ στις 21-06-2007 14:59 ]







    Συμφωνω απολυτα με την Εμιλια, Οταν εχω χρονο θα εκφερω και την δικη μου αποψη για αυτο το θεμα
    alex4you
    01.04.2009, 21:37

    είμαστε αναγκασμένοι να ζούμε κοινωνίες αλλά αν δεν υπήρχαν θα νιώθαμε άσχημα και κακά τα ψέματα έτσι μάθαμε!!!!!!και όπως άκουσa σε μία υπέροχη-αν και ελληνική-ταινία(5 λεπτά ακόμα)

    -κόλαση δέν είναι οι άλλοι είναι η απουσία τους-


    -----------------
    Όταν μιλάς στον Θεό είναι προσευχή όταν ο Θεός σου μιλάει είναι σχιζοφρένεια!...i'm alex

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alex4you στις 01-04-2009 21:45 ]


    konvoulis
    08.04.2009, 19:04

    Μαλλον κολαση...νομιζω...


    marakiasteraki
    14.04.2009, 10:16

    Οι μικρές κοινωνίες είναι σαν μία τεράστεια οικογένεια που εκεί μέσα ναι μεν βρίσκεις την θαλπωρή και την αγάπη που αναζητάς ορισμένες φορές, ίσως σου καταχωρηθεί και ένας βαθμός συμπαράστασης, αλλά από εκεί και πέρα, επειδή ακριβώς σου έδωσαν όμορφα εφόδια, όπως είναι η αγάπη, στο παραμικρό λάθος αρχίζουν να σε κατακρίνουν και να σου υποδεικνύουν πάλι το σωστό με νευρικότητα λέγοντας σου πως αυτά που κάνεις δεν είναι σωστά και σχολιάζοντας σε δεξιά και αριστερά στον οποιονδήποτε φιλόδοξο κοτσομπόλη της περιοχής!!!!!!!

    Σε αντίθεση με μία μεγάλη κοινωνία, που εκεί πλέον τα πράγματα είναι εντελώς διάσπαρτα, οι περισσότεροι άνθρωποι δεν γνωρίζονται μεταξύ τους και έτσι δεν τους απασχολεί και πολύ το τι κάνει ένας άγνωστος τύπος στη ζωή του, αλλά ακόμη και να ήθελαν να τους απασχολήσει...Είναι εφικτό; Έχουν τόσα άλλα προβλήματα στο νου τους...Το μποτιλιάρισμα, το φαγητό που είναι στο ψυγείο και θα θέλει ζέσταμα, το μωρό που το φυλάει μία η γιαγιά μία η αλλοδαπή νταντά...Οι δόσεις που πρέπει να πληρώσει για τη νέα τηλεόραση....Τα κοινόχρηστα, ο γείτονας που μένει ακριβώς στο από πάνω διαμέρισμα και ακούει στο τέρμα καλαματιανά Κτλ...


    mariam99
    23.04.2009, 22:22

    λοιπν.εγω τυχαινει να μενω σε χωριο..δηλαδη μιλαμε για πολυυυ κλειστη κοινωνια!!αυτο που ξερω ειναι πως 8ελω να φυγω!!δεν ειναι μονο το κουτσομπολιο αυτο που κανει τη ζωη στις κλειστες κοινωνιες σχεδον δυσβασταχτη για τους νεους αν8ρωπους..αλλα και η ελλειψη ευκαιριων.για παραδειγμα ο κυκλος γνωριμιων ειναι πλ κλειστος,οι αντιληψεις των αν8ρωπων κολλημενες στη 10ετια του 50,η πιεση που σου ασκει ο περιγυρος ειναι εξοντωτικος.Ολα αυτα φυσικα αν ενδιαφερεσαι για τους αλλους και προσπα8εις να ενταχτεις φυσιολογικα..αν απο την αλλη επιλεξεισ να εχεις το δικο σου στυλ,να φαιρεσαι οπως εσυ 8ες..τοτε φυσικα και γινεσαι το κεντρο της προσοχης και των συζητησεων που ποτε δεν γινονται με καλο σκοπο..κριτικαρουν ολη σου τη ζωη,παρερμινευουν καταστασεις και πλα8εται μια εικονα σου πλ πιο εκκεντρικη απο τον ιδιο σου τον εαυτο..                                                                                                                          απο την αλλη δεν 8α μπορουσα να φανταστω τα παιδικα μου χρονια σε πολη,η οικογενιακη ζωη ειτε εισαι παιδι ειτε γονιος ειναι πλ καλυτερη εδω.δεν υπαρχει αυτοσ ο φοβοσ που επικρατει στις πολεις,η ζωη απλα κυλαει...


    Spirous
    24.04.2009, 23:10

    Μαγκιά δεν είναι να είσαι ο εαυτός σου και να κάνεις αυτό που θέλεις επειδή οι άλλοι δεν σε ξέρουν, κοινώς σε μεγάλη πόλη. Μαγκιά είναι να είσαι αυτός που είσαι και να κάνεις αυτό που γουστάρεις ακόμα και μπροστά σε σχόλια, κουτσομπολία και κακίες. Εκεί κρίνεσαι, όχι στα εύκολα της μεγαλούπολης. Γιατί η πραγματική ελευθερία πηγάζει από μέσα σου και όχι από έξω σου, από μια κοινωνία.


    AR-ON
    25.04.2009, 15:12

    Πολύ όμορφη κουβέντα γίνεται εδώ, με τόσο ωραίες σκέψεις που δεν έβρισκα πολλά να προσθέσω... Με ερέθισε όμως ο στίχος που αναφέρηκε κάποια στιγμή του αξιολογότατου γενικότερα Πυθαγόρα, στο "Τι να πω" του μεγάλου Μάνου Λοΐζου, γιατί είναι από τα παραδείγματα μερικών σπουδαίων κατά τα άλλα τραγουδιών, που περιέχουν όμως κάποιες εκφορές μεγαλόσχημες, "κλισέ", (τεχνο)φοβικές, που προσπαθούν να εντυπωσιάσουν, αλλά τελικά αδικούν το στιχουργό...

    "Τι να πω σε μια πόλη με καπνούς και τσιμέντα,
    τα κομπιούτερ δε λένε για αγάπη κουβέντα.

    Αχ αυτά τα μηχανήματα του διαβόλου!!! Κι ας είναι (και) η αγάπη κυρίαρχη σε ότι κάνουμε, γράφουμε, επικοινωνούμε, μέσω των υπολογιστών και του διαδικτύου... Βέβαια το τραγούδι παρακάτω αναφέρει:

    "Τι να πω στις γυναίκες μες στο άδειο χωριό {#emotions_dlg.whistling}
    που ’χουν άντρα στην πόλη και στα ξένα το γιο;"

    Έχω βγει εκτός θέματος, αλλά δε μπορώ ν' αντισταθώ και σε μια άλλη αντίστοιχη αναφορά, στον πάλι σπουδαίο Άλκη Αλκαίο, μελοποιημένο από τον μέγιστο Θ. Μικρούτσικο και τη "Ρόζα" τους...

    "τι με κοιτάζεις Ρόζα μουδιασμένο
    συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω
    τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί"

    Ή πως μου καταστρέφουν (πάντα μιλώ για τον εαυτό μου) ένα κατά τα άλλα μαγικό ζεϊμπέκικο, υμνώντας ποιητικά μεν, άμεσα δε, το σύγχρονο ...αναλφαβητισμό (άσε δε αυτό το "κομπιούτερς", να χρησιμοποιούνται δηλαδή κανόνες γραμματικής των αγγλικών, να κλίνονται οι ξενικές λέξεις, στη γλώσσα μας!!!).

    Επειδή όμως θα φάω {#emotions_dlg.ban}γιατί έχω ξεφύγει, να μπω και στο θέμα. Ο Tren ομολογώ πως "έγραψε", έδωσε "ρέστα" και είμαι κοντά στη λογική του. Απλά νομίζω πως το θέμα δεν έχει να κάνει μόνο με το δίπολο "μεγάλη πόλη - χωριό", αλλά και με τα γενικότερα χαρακτηριστικά του Νεοέλληνα... Θέλω να πω, πως αμφισβητώ έντονα τα περί έγνοιας στο διπλανό, φιλοξενίας, "εδώ θα σου δώσουν ένα ποτήρι νερό βρε αδελφέ", τρίχες!!! Και στην Αθήνα και στο πιο μικρό χωριό, ο ξένος είναι ξένος, τουρίστας είναι ή οικονομικός μετανάστης, αντιμετωπίζεται σαν ευκαιρία προς εκμετάλλευση. Σε όποια μεγάλη πόλη του εξωτερικού όμως κι αν έχω βρεθεί, αυτούς που ψυχρούς και κρυόκωλους εμείς οι Ελληναράδες αποκαλούμε, άγνωστος μεταξύ αγνώστων, κι όμως η ευγένεια, το χαμόγελο και η εξυπηρετικότητα απείχε παρασάγγας σε σύγκριση με τους συμπολίτες μου εδώ... Γιατί; Μα απλά επειδή είναι από άποψη παιδείας - άρα και πολιτισμού - κάποια σκαλιά πιο πάνω από εμάς. Κατ' αρχήν, ακόμη κι εδώ στην Αθήνα, μπαίνεις σε μετρό, λεωφορείο κλπ, και ΟΛΑ τα βλέμματα γυρνούν επάνω σου και σε "ακτινογραφούν" από την κορυφή ως τα νύχια"! Πόσες φορές (για πλάκα; από νεύρα;) έχω καρφώσει επίμονα στα μάτια με τη σειρά μου αυτά τα βλέμματα, από αντίδραση, να δω αν θα σταματήσουν, αλλά και πάλι χαμπάρι!!! Έξω, το ότι δε σε κοιτούν, το λέμε "αδιαφορία", "ψυχρότητα" και δεν σκεφτόμαστε ότι μπορεί τελικά να είναι ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟΤΗΤΑ.

    Δεν έχω ζήσει σε χωριό, η γειτονιά που μεγάλωσα όμως είχε τα χαρακτηριστικά της "μικρής κοινωνίας", το ίδιο συμβαίνει - όπως ειπώθηκε - και στη μικροκοινωνία μιας πολυκατοικίας. Και κλείνω με μια σκέψη: έχετε αναρωτηθεί πως στο ερώτημα του topic "παράδεισος ή κόλαση", η απάντηση μπορεί να είναι "εξαρτάται" από α) τη φάση της ζωής σου, τα θέλω σου τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο και β) το κοινωνικό σου status"; Καθώς αν α) είσαι σε φάση που έχεις μπουχτίσει και αρρωστήσει ψυχικά από το άγχος και την τρέλα της πόλης, είτε β) αν είσαι "προύχοντας" και "πιασμένος", και στις δύο αυτές περιπτώσεις, δε θα λογάριαζες ούτε κατά διάνοια τα "βλέμματα" και τους "ψιθύρους"; Λέμε, τώρα...


    Panagiota19
    01.12.2009, 00:44

    Για μένα η επαρχία ήταν η προσωπική μου κόλαση!

    Όταν τελείωσα το γυμνάσιο οι γονείς μου αποφάσισαν να αλλάξουμε τόπο κατοικίας! όλη μου τη ζωή μέχρι τότε την έζησα στη Θεσσαλονίκη. Αυτή η πόλη είναι το σπίτι μου!

    Ξαφνικά βρέθηκα στο πουθενά (συναισθηματικά). Οι 'ανθρωποι εκεί αν και με ήξεραν (επειδή οι γονείς μου κατάγονται από εκεί, και πηγαίναμε τα καλοκαίρια) μου φέρθηκαν απάισια. Εγώ ακόμη και τώρα είμαι η σνομπ σαλλονικιά που πήγα εκεί για να τους πάρω τους γκόμενους. Τους πείραζε το λεξιλογιό μου, η συμπεριφορά μου, η μουσική που άκουγα, το ότι διάβαζα βιβλία!! Ήμουν το "φυτώριο" της περιοχής! όλα αύτα σε συνδιασμό με μία άσχημη ερωτική εμπειρία με΄οδήγησαν στην κατάθλιψη. Πόσο να παλέψεις; Πόσο να αντισταθείς;

    Εκεί πήγα με ένα στόχο και με μία προυπόθεση. Θα πήγαινα λύκειο, θα έδινα πανελλήνιες, θα περνούσα στο πανεπιστήμιο και θα έφευγα από κει. Έτσι έγινε.

    Πλέον ζω στη πόλη μου και αρχίζω να βρίσκω τις ισορροπίες μου. Αρχίζω να ξαναβρίσκω τον εαυτό μου. Χαμογελάω συχνά. Ακόμη και εδώ δε με αφήνουν ήσυχη γιατί ακόμη και τώρα δύο χρόνια μετά κυκλοφορούν εκεί κουτσομπολιά σχετικά με το κατα πόσο πέρασα στο ΑΠΘ.

    Δε δίνω σημασία. Ας έρθουν να του δείξω το βιβλιάριο σπουδών μου!

    Όσοι δεν έζησαν αυτή την εμπειρία δεν μπορούν να κατανοήσουν τι σημαίνει να ζεις σε επαρχία. Ελπίζω να μη ζήσει κανείς ό,τι έζησα εγώ.

     


    Selton
    04.12.2009, 21:49

    Sapfw-απλό...βιώματα...αν μένεις απόμακρος απο μεγάλα αστικά κέντρα, δεν έχεις ούτως ή άλλως με τί να ασχοληθείς, μοίρας γραπτό, να γίνεις κοινωνικός ανταποκριτής...κουτσομπόλης...άρα γίνεται συνήθεια αλλά και στάση ζωής...

    Συνοπτικά, εάν μένεις ήδη σε μεγαλούπολη και σκέφτεσαι να μετακομίσεις σε απομονωμένο μέρος, δύσκολα να συνηθίσεις...ειδικά αν είσαι κάτοικος Ν.Αττικής...αν το είπες, για να δείς απλά τί προτιμάμε, είναι σαν να ρωτάς ποιός θα πάρει το πρωτάθλημα...ο καθένας θα υποστηρίξει την ομάδα του...

    Δεν αντέχω ο,τιδήποτε μακριά της Αθήνας...ο καθαρός αέρας με σκοτώνει, ο τοπικιστικός τρόπος ομιλίας είναι βάσανο, οι αργοί ρυθμοί με σιγοβράζουν μέχρι την έκρηξη και ο κουτοπόνηρος βλάχος με σύνθημα παράδοση και λαϊκισμός και παρασύνθημα αξίες-που το προηγούμενο βράδυ κοιμότανε με τη κατσίκα του-σιχαίνομαι...δεν το συζητώ για το κλειστόμυαλο και οπισθοδρομικό τρόπο σκέψης, λειτουργίας και άμυνας...

    Τη Καλησπέρα μου στο όμορφο Πήλιο, κουράγιο παππουυυυυυυύ φτάνω...Χριστούγεννα...Χριστού..Τί??? αυτό τελοσπάντων...μην εκτροχιαστώ άγιες μέρες, δεν κάνει, ντροπή...


    okanenas
    06.12.2009, 16:04

    Ψυχολόγος - Ψυχίατρος το καλύτερο επάγγελμα, δεν θα πεινάσει ποτέ… {#emotions_dlg.smartass}