ελληνική μουσική
    796 online   ·  210.851 μέλη
    kontras
    11.06.2007, 15:52

    ....στο www.myspace.com/kontras.

    Κάθε παρατήρηση ευπρόσδεκτη.

    Ευχαριστώ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 11-06-2007 17:49 ]


    vero
    11.06.2007, 16:12
    poli kalos!!! m arese


    nefos
    11.06.2007, 17:47
    @ Ήρθα με τις παρατηρήσεις μου μαζί. Ξεκινώ:

    1. ΜΥF:

    Κομμάτια μουσικά που δεν έχουν στίχο οφείλουν (συνήθως) να στηριχθούν πάνω σε μια μελωδία, η οποία γίνεται ευδιάκριτη είτε από ένα όργανο που έχει το ρόλο του solo είτε από εναλλαγή της μελωδίας σε παραπάνω από ένα όργανα. Στο κομμάτι σου αυτό ξεκινώντας φαντάστηκα πως αυτό τον ρόλο θα τον είχε το μπάσσο, αλλά μετά πήγε στο πιάνο, μετά στην ηλεκτρική και στο...σαξόφωνο (πόσο δεν το αντέχω αυτό το όργανο όμως, παρέβλεψε την υποκειμενικότητά μου για αυτό). Σαν κομμάτι είναι σαν να έχεις κόψει και ράψει διαφορα μουσικά θέματα, όχι πως δεν κολλάνει μεταξύ τους, αλλά δεν έχουν αυτή τη συνοχή που χρειάζεται ένα κομμάτι για να κυλήσει στα αυτιά του ακροατή κάπως πιο οικεία και δίχως να ψάχνει διαρκώς "ουπς και τώρα τι θα γίνει παρακάτω, πάει τελείωσε κι αυτό το θεματάκι". Μ΄αρέσει η αρχή του κομματιού, μετά δεν πάει πουθενά, απλά έχει έναν σκασμό όργανα που πάνε να σολάρουν αλλά που δεν τα αφήνεις και αρκετή ώρα (να το φχαριστηθείς κι εσύ παιχτικά). Α, και το solo της κιθάρας μ΄αρέσει. Tα ενδιάμεσα, το μπούγιο το βαριέμαι όμως.

    2. City walk:

    Όμορφη αρχή, μετά γιατί τα χώνεις όλα να παίζουν την ίδια ακριβώς μελωδία; Εντάξει, δημιουργείται η ατμόσφαιρα της εντάσεως, αλλά πόσο πιο γλυκά είναι τα ξεκάθαρα σημεία του κομματιού (βλέπε solo κιθάρας). Αυτά τα τύμπανα, ξεκουρδιστάν είναι τα κακόμοιρα. Η μελωδία μόνη της έχει συνοχή, αλλά σίγουρα χάνεται μέσα σε τόσα όργανα που παίζουν ακριβώς το ίδιο πράγμα.

    ___________________________________________________________-

    Πέρα από τα παραπάνω σχόλια για το κάθε κομμάτι σου ξεχωριστά, θα ήθελα να σου επισημάνω ότι πιθανώς η μη εναλλαγή στις δυναμικές, το κάνει όλο να ακούγεται σαν μουσικό χαλί αντί να παίρνει την υπόσταση που του αρμόζει. Όλα τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη, η οποία μπορεί να είναι εώς και άκυρη, αλλά αν είχα να σε "συμβουλέψω" κάτι, θα ήταν να κρατήσεις τα μουσικά σου θέματα, να αποφασίσεις σε ποιο όργανο (άντε ή δύο όργανα) θες να έχεις την "τιμητική" του σε κάθε τραγούδι και να το προσαρμόσεις αντίστοιχα. Άκρως ευχάριστο το γεγογός πως γνωρίζεις και παίζεις τόσα μουσικά όργανα, αλλά συνθετικά αυτό μάλλον σε μπερδεύει, γιατί είναι σαν να μην ξέρεις σε τι να πρωτοδώσεις έμφαση.

    Όπως λες κι εσύ στο myspace σου: "there is no point in "unfolding my experience", since i hate people who think they have achieved something as musicians, while they are left behind as humans"
    .
    Καλή συνέχεια.
    vero
    11.06.2007, 18:12
    Παράθεση:

    Το μέλος nefos στις 11-06-2007 στις 17:47 έγραψε...

    @ Ήρθα με τις παρατηρήσεις μου μαζί. Ξεκινώ:

    1. ΜΥF:

    Κομμάτια μουσικά που δεν έχουν στίχο οφείλουν (συνήθως) να στηριχθούν πάνω σε μια μελωδία, η οποία γίνεται ευδιάκριτη είτε από ένα όργανο που έχει το ρόλο του solo είτε από εναλλαγή της μελωδίας σε παραπάνω από ένα όργανα. Στο κομμάτι σου αυτό ξεκινώντας φαντάστηκα πως αυτό τον ρόλο θα τον είχε το μπάσσο, αλλά μετά πήγε στο πιάνο, μετά στην ηλεκτρική και στο...σαξόφωνο (πόσο δεν το αντέχω αυτό το όργανο όμως, παρέβλεψε την υποκειμενικότητά μου για αυτό). Σαν κομμάτι είναι σαν να έχεις κόψει και ράψει διαφορα μουσικά θέματα, όχι πως δεν κολλάνει μεταξύ τους, αλλά δεν έχουν αυτή τη συνοχή που χρειάζεται ένα κομμάτι για να κυλήσει στα αυτιά του ακροατή κάπως πιο οικεία και δίχως να ψάχνει διαρκώς "ουπς και τώρα τι θα γίνει παρακάτω, πάει τελείωσε κι αυτό το θεματάκι". Μ΄αρέσει η αρχή του κομματιού, μετά δεν πάει πουθενά, απλά έχει έναν σκασμό όργανα που πάνε να σολάρουν αλλά που δεν τα αφήνεις και αρκετή ώρα (να το φχαριστηθείς κι εσύ παιχτικά). Α, και το solo της κιθάρας μ΄αρέσει. Tα ενδιάμεσα, το μπούγιο το βαριέμαι όμως.

    2. City walk:

    Όμορφη αρχή, μετά γιατί τα χώνεις όλα να παίζουν την ίδια ακριβώς μελωδία; Εντάξει, δημιουργείται η ατμόσφαιρα της εντάσεως, αλλά πόσο πιο γλυκά είναι τα ξεκάθαρα σημεία του κομματιού (βλέπε solo κιθάρας). Αυτά τα τύμπανα, ξεκουρδιστάν είναι τα κακόμοιρα. Η μελωδία μόνη της έχει συνοχή, αλλά σίγουρα χάνεται μέσα σε τόσα όργανα που παίζουν ακριβώς το ίδιο πράγμα.

    ___________________________________________________________-

    Πέρα από τα παραπάνω σχόλια για το κάθε κομμάτι σου ξεχωριστά, θα ήθελα να σου επισημάνω ότι πιθανώς η μη εναλλαγή στις δυναμικές, το κάνει όλο να ακούγεται σαν μουσικό χαλί αντί να παίρνει την υπόσταση που του αρμόζει. Όλα τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη, η οποία μπορεί να είναι εώς και άκυρη, αλλά αν είχα να σε "συμβουλέψω" κάτι, θα ήταν να κρατήσεις τα μουσικά σου θέματα, να αποφασίσεις σε ποιο όργανο (άντε ή δύο όργανα) θες να έχεις την "τιμητική" του σε κάθε τραγούδι και να το προσαρμόσεις αντίστοιχα. Άκρως ευχάριστο το γεγογός πως γνωρίζεις και παίζεις τόσα μουσικά όργανα, αλλά συνθετικά αυτό μάλλον σε μπερδεύει, γιατί είναι σαν να μην ξέρεις σε τι να πρωτοδώσεις έμφαση.

    Όπως λες κι εσύ στο myspace σου: "there is no point in "unfolding my experience", since i hate people who think they have achieved something as musicians, while they are left behind as humans"
    .
    Καλή συνέχεια.




    pwpw apo pou ta gnwrizeis ola auta??????????
    kontras
    11.06.2007, 18:16
    ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τους δύο.

    @Νefos. Γενικότερα ήθελα να βγουν κομμάτια, τα οποία να μην είναι τα "κλασσικά" instrumental, δηλ. μια μελωδία η οποία να περνάει από όγρανο σε όργανο, ή να υπάρχουν απαντήσεις σε μια συγκεκριμένη μελωδία κλπ. Αυτό ισχύει και στα δύο, σκοπός μου ήταν να "πλησιάσω" (αν γίνεται αυτό δηλαδή....) συγκροτήματα του τύπου Niacin, Return to forever, Groove collective κλπ, τα οποία βασίζονται σε αυτή τη "συρραφή" που περιγράφεις. Προφανώς δεν κατάφερα όμως να φτάσω εκεί κοντά

    Για το θέμα της έντασης έχεις δίκιο, καθώς πρέπει κάποτε να αρχίσω να βλέπω και το κομμάτι της μείξης, νομίζω ότι θα άλλαζαν πολλά πράγματα.

    Ευχαριστώ και πάλι για τις παρατηρήσεις
    vouliakis
    11.06.2007, 18:25
    Πολύ όμορφα θεματάκια, kontras. Καλή συνέχεια!
    cranky
    11.06.2007, 23:55
    Καλός!!!
    Το City Walk μ'αρεσε περισότερο.Καλή η κιθαρούλα πρός το τέλος του κοματιού, νομίζω θα της άξιζε περισότερος "χώρος" (εις βάρος του φινάλε) ,το οποίο ισως να εδενε καλύτερα μ' ενα fade out.
    Keep walking.

    Η βία δεν είναι λύση, ομως η Λία , είναι Βίσση.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cranky στις 11-06-2007 23:57 ]


    rompa
    12.06.2007, 11:30
    Πολύ ωραία ... Δυστυχώς δε μπορώ να παραθέσω αντίστοιχα σχόλια με τους παραπάνω γιατί δε γνωρίζω πολλά ...
    Και μένα το City Walk μου άρεσε περισσότερο!
    JaNick
    12.06.2007, 12:28
    ΜΥF:
    Αυτο το walking bass τσακίζει κόκκαλα!! Νομίζω όμως πως το τέλος με κούρασε λίγο (ξες η εναλαγή με τα θεματάκια)..

    City Walk:
    Καλό, αλλα θα συνφωνήσω με nefos και θα πώ πως εκεί που τα μπούκωνες όλα μαζί ηταν κάπως...Ωραία σολο κιθάρας...

    Well Done...
    kontras
    12.06.2007, 13:28
    θενκ γιου ολ ε λοτ