ελληνική μουσική
    594 online   ·  210.848 μέλη

    Θέλω να φτιάξω το δικό μου Studio...

    sakisb
    11.06.2007, 16:37
    Μαζι με φιλους εδώ και λίγο καιρό εχουμε δημιουργήσει ένα Ελληνικό POP-Rock γκρούπ!
    Τα προβλήματα με τα επαγγελματικά Studios θεωρώ ότι είναι γνωστά... (20 και... το 2ωρο..., πριν απο εσένα έχουν παίξει άλλοι που στην κυριολεξία έχουν διαλύσει τα πάντα εκει μέσα και άντε εσύ να καταφέρεις να φτιάξεις τον ήχο σου?) και άλλα πολλά!
    Ετσι λοιπον αποφασίσαμε να φτιάξουμε ένα δικό μας μικρό studiaki και να κάνουμε τις πρόβες μας όμορφα και ωραία όποτε θέλουμε και όσες ώρες θέλουμε...
    Η ερώτηση μου είναι λοιπόν τι εξοπλισμός θα πρέπει να αγοραστεί και πώς μπορώ με όσο το δυνατότερο χαλημή τιμή να πάρουμε καλά πράγματα?
    Κιθάρες, ντράμς και ενισχυτές για τα όργανα μας υπάρχουν... το θέμα είναι η ηχητική, τα μικρόφωνα, οι τελικοί ενιχυτές, η κονσόλα, τα ηχεία γενικότερα και ότι άλλο τελος πάντων χρειαζόμαστε για να δημιουργήσουμε τον δικό μας "σοβαρό" χώρο?
    Στην τελική να μπορούμε αν χρειαστεί να καλύψουμε με τον συγκεκριμένο εξοπλισμό και ένα μικρό live σε κάποιο μαγαζάκι...!!!
    kontras
    11.06.2007, 18:21
    θα χρειαστείτε πολλά....και δυστυχώς το πιό ακριβό (και στο οποίο δεν μπαίνει ζήτημα "να το αφήσουμε") είναι το θέμα της ηχομόνωσης.
    Χοντρά χοντρά για τα υπόλοιπα, θα συμβούλευα να δώσετε κάποια καλά λεφτά για αυτοενισχυόμενη κονσόλα με τα ηχειάκια της, καθώς είναι μια πολύ σημαντική βάση. Τα μικρόφωνα δεν είναι ακριβά, κυρίως για επίπεδο πρόβας. Επειδή είχα ασχοληθεί με studio, η ηχομόνωση είναι το πιό τσουχτερό ζήτημα... Πόσα λεφτά διαθέτετε περίπου;
    koukou-tsa
    11.06.2007, 22:29
    1.ηχομόνωση .
    Χρόνος-χρήμα ,και να βρεις ανθρωπο που να "ξέρει" !

    2. ακουστική χώρου .
    Να βρεις ανθρωπο που να " ΞΕΡΕΙ " !!!!!

    Και δεν μιλαω για τρελλά πραγματα ουτε να ειναι σε επιπεδο "Recording Studio",όμως θέλει και η ακουστικη προσοχή και για να ακούς ψιλοσωστά-υποφερτά τις χροιές και για να μην κανεις προβα 2-3 ώρες και μετά θέλεις 2-3 depon ....

    3. μηχανήματα .
    "έρχονται" με τον καιρό ....
    Για αρχή θέλεις μια μικρή κονσολίτσα που να εχει και κανενα ψευτο εφε επανω ,2-3 μικρόφωνα και 2 αυτοενισχιόμενα μονιτορ .

    Hakouna Matata

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : koukou-tsa στις 11-06-2007 22:29 ]


    jacamar
    11.06.2007, 22:58
    πάνω κάτω υπολόγισε γύρο στα 10.000 ευρώ
    η ηχομόνωση για να είναι σωστός ο ήχος κοστιζει πάρα πολύ....
    και πρέπει ο χώρος να μετρηθεί απο ειδικό για την ακουστικη του που επισεις κοστίζει....
    κονσόλα γύρω στα 500 ευρώ....κάτι θα βρείς....
    μικρόφωνα υπολόγισε απο 100 ευρώ και όσο πάει....των ντραμς είναι λίγο ακριβότερα... στάτες και ιστούς.....
    κομβέρτορες, προενισχυτές και πάει λέγοντας....
    μήπως να τα ξανασκευτόσουνα???

    Har--rY
    12.06.2007, 01:40
    Παιδιά απο ο,τι κατάλαβα, μάλλον προβάδικο είναι που χρειάζεσαι φίλε sakisb. Οπότε ίσως να μη χρειάζεται να το δείτε τόσο σοβαρά (εννοώ για την ακουστική του χώρου). Βέβαια αν μπορείτε, αυτό θα είναι πολύ καλό αλλά τέτοιου είδους μελέτες ίσως να μην είναι αναγκαίες σε ένα προβάδικο σαν και το δικό σας.

    Σε όλα όσα προαναφέρθηκαν απο τα υπόλιπα παιδιά συμφωνώ αλλά σε ένα αρχικό στάδιο, ίσως να χρειαστεί να κοιτάξετε περισσότερο την ηχομόνωση για να μην τρελάνετε τους γύρω. Καλή αρχή.

    koukou-tsa
    12.06.2007, 03:13
    φιλε "Har--rY" μαζι σου ειμαι κι εγω .

    απλα οταν λεω για ακουστικη δεν μιλαω για τιποτα φοβερο ουτε για "σοβαρή μελετη"...
    αλλοστε δεν θα κανουν recording εκει μεσα.μιλαω για απλα και σχετικα οικονομικά πραγματα που θα κανουν τον ηχο αρκετα ομοιομορφο και την προβα πιο αποδοτική.

    Δηλαδή =
    1.μπασοπαγιδες στις γωνίες
    2. μερικα πανελς στους τοιχους και στο ταβανι που τα φτιαχνουν και μονοι τους (δοκαρακια+πετροβαμβακας+ηχοπερατο πανι) ή ρικοφον αν και γενικοτερα η λυση των πανελς ειναι πιο αποδοτηκη πιο μοντερνα και πιο ομορφη
    3. μια σχετικα παχια μοκετα στο δαπεδο .
    Αυτά .ελπιζω να βοηθησα .



    Hakouna Matata

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : koukou-tsa στις 12-06-2007 03:15 ]


    Har--rY
    12.06.2007, 13:25
    Ναι συμφωνώ με όλα αυτά. Απλά ο φίλος jacamar έθεσε πολύ ψηλά τον πύχη του μπάτζετ. Εννοείται ότι όλα αυτά πρέπει κάποια στιγμή να γίνουν, αλλά τα παιδιά απο ό,τι έχω καταλάβει είναι σε μια άλλη φάση προς το παρών... Και πάλι λέω ότι συμφωνώ με όλα απλά προσπαθώ να δω τις ανάγκες του sakisb στην παρούσα φάση.
    alex3
    12.06.2007, 13:38
    Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος??
    Είναι σε όροφο, ισόγειος ή υπόγειος??
    Υπάρχουν και διπλανοί χώροι??
    Έχει μεγάλα ή/και πολλά ανοίγματα(πόρτες-παράθυρα)??
    Είναι δικός σου ή ξένος??

    δεν είναι άσχετες οι ερωτήσεις μου...κάθε απάντηση μπορεί να διαφοροποιεί το κόστος δραματικά...
    seriousstam
    06.08.2007, 17:18
    exw dei kai atoma na probaroun sto balkoni tous...
    10.000 JESUS CHRIST JAC!!!!!!!!!!!!!!!!!
    noizreduction
    07.08.2007, 00:33
    Και ο Bonjo, ο drummer των Led Zeppelin, ηχογραφουσε σε ενα δωματιο με επενδυση πετρας, ωστε να πετυχει αυτο το κλασσικο stone room ηχο, με την ξερη αντηχηση του ταμπουρου και την πηχτη μποτα. Το ιδιο συγκροτημα, ειχε ηχογραφησει στο διαδρομο ξενοδοχειου, για να πετυχει το reverb του χωρου.

    Ολα ειναι θεμα γουστου, αρκει να εχεις και την απαραιτητη γνωση να το κανεις σωστα
    sakisb
    07.08.2007, 12:55
    Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντησεις...
    αλλα περισσότερο αυτό που με ενδιαφέρει είναι και τα μηχανηματα που θα βάλω μέσα!
    θα ήθελα λοιπόν κάποιες πιό συγκεκριμένες προτάσεις π.χ μια 16 κάναλι κονσόλα Yamaha μοντέλο τά δε... που κάποιος απο εσάς την έχει χρησιμοποιήσει ή απλά γνωρίζει ότι είναι καλή!
    Επιπλέον κάποιο μοντέλο τελικού ενισχυτή και κάποιο αντίστοιχο set ηχεία με ανάλογα Watt!
    Θα ήθελα μιά καλή πρόταση σαν κάποιος απο εσάς να αποφάσιζε να κάνει τον δικό του χώρο (οκ: για προβάδικο κυρίως μιλάω... και να καλύψω ένα μικρό live σε μπαράκι...).

    Κάποτε όταν είμασταν 13 χρονων και ακούγαμε Metallica και Iron Maiden πέρναμε τις κατσαρόλες της γιαγιάς μας και βγαίναμε στο μπαλκόνι κάνονταν πώς παίζαμε μουσική... τώρα όμως στα 27 μου μετά απο 14 χρόνια κιθάρας νομίζω ότι το αξίζω σαν άνθρωπος και πάνω απο όλα ΜΟΥΣΙΚΟΣ να έχω έναν αξιόλογο χώρο να δημιουργήσω!

    Σας ευχαριστ'ω όλους και περιμένω τις προτάσεις σας!!!

    k-os
    07.12.2007, 00:57
    Δεν Ξερω και πολλα για το θεμα που ροτας...αλλα φιλαρακι πρεπει να σταξεις αρκετα φρακγα...αρχικα χριαζεσε ενα καλο pc(2.000-3.000E)μετα χριαζεσε μια κονσολα (9.000-1.500Ε)τα οργανα αν δεν τα εχεται...και η ηχομονοση και μικροφονα....δεν ξερω αμ αξιζει...

    eimai lowbap kai fenomai den ypoferomai.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : k-os στις 07-12-2007 00:59 ]


    vouliakis
    07.12.2007, 01:40
    sakisb, ρίξε και μια ματιά εδώ... Θα βρεις αρκετές πληροφορίες για το στήσιμο ενός studio...




    Tommymoto
    07.12.2007, 14:59
    δοκιμασε και αυτο www.zainea.com
    VETHO
    09.03.2008, 20:26
    Θελω να μου πειτε πως ηχογραφουμε με το Ux-2 της Line6...ξερω αρκετα πραγματα και δεν μπορω να βρω πωσ ηχογραφεις.Περιμενω απαντηση οσο πιο γρηγορα μπορειτε.Ευχαριστω πολυ για αναμοιβη θα σας στειλω cd!!!