ελληνική μουσική
    506 online   ·  210.830 μέλη

    12 Ιουνίου Παγκόσμια ημέρα κατά της παιδικής εργασίας

    Desmar
    12.06.2007, 13:34
    "Τι γίνεται στη χώρα μας;
    Πόσα παιδιά εργάζονται;
    Πως μπορούμε να βοηθήσουμε;

    Σε όλα αυτά τα ερωτήματα απαντά η ΑΡΣΙΣ - Κοινωνική Οργάνωση Υποστήριξης Νέων, με ενημερωτικές δράσεις σε 7 πόλεις στην Ελλάδα (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Βόλο, Λάρισα, Καρδίτσα, Κοζάνη, Πολύγυρος) αλλά και στην Αλβανία (Τίρανα).

    Είναι πλέον καιρός να ενημερωθούμε σωστά για τους πραγματικούς αριθμούς που το ελληνικό κράτος δεν θέλει να γνωρίζει ή χειρότερα αγνοεί επιδεικτικά.

    Η παιδική εργασία στην Ελλάδα είναι στο περιθώριο της έρευνας, όχι γιατί ερευνητές ή πανεπιστημιακοί δάσκαλοι ή οργανώσεις υπεράσπισης ανθρώπινων και κοινωνικών δικαιωμάτων δεν ενδιαφέρονται, αλλά γιατί το στοίχημα της μείωσης της ανεργίας αποτελεί κορυφαίο θέμα για την πολιτική και δεν πρέπει να επιβαρυνθεί με «γκρίζες ζώνες».

    Τα πραγματικά στοιχεία ΤΗΣ ΝΤΡΟΠΗΣ για την χώρα μας δείχνουν ότι 150.000 ανήλικοι κάτω των 18 ετών εργάζονται.

    Και δυστυχώς μέσα σε αυτόν το πληθυσμό καταγράφεται απασχόληση ανηλίκων σε χείριστες μορφές εργασίας: Δουλειά στο δρόμο, πορνεία, εξαναγκαστική εργασία.

    Η ΑΡΣΙΣ μέσα από τη δράση της βιώνει καθημερινά τις εμπειρίες και τις πραγματικότητες των ανηλίκων και γνωρίζει τα ζητήματα που οι περισσότεροι αγνοούν.

    Στόχος είναι όμως να γνωρίζουν όλοι. Γιατί η δημόσια μαρτυρία μπορεί να οδηγήσει σε δράσεις που επιτέλους θα προασπίσουν τα δικαιώματα των ανηλίκων και θα κάνουν πράξη την αυτονόητη για όλους υποχρέωση παροχής φροντίδας και εγγυήσεων σε όλα τα παιδιά που ζουν στη χώρα μας.

    Τα προβλήματα είναι εδώ. Και συνεχώς θα αυξάνουν. Γιατί τα επιτρέπει το κράτος αλλά τα παράγει η φτώχεια. Στην χώρα μας 460.000 παιδιά ηλικίας κάτω των 18 ετών ζουν σε συνθήκες φτώχειας.

    Η φτώχεια που οδηγεί ολόκληρες οικογένειες σε απόγνωση, που δημιουργεί νέες κοινωνικές δυναμικές βίας και παραβατικότητας, που υποσκάπτει την ευημερία του μέλλοντος. Η φτώχεια που πρέπει να αντιμετωπιστεί με δυναμικά μέτρα προστασίας και όχι καταστολής.

    Τι μπορούν να κάνουν όμως οι πολίτες; Η ΑΡΣΙΣ απαντά:

    Βοηθήστε μας…. να βοηθήσουμε

    1. Μην επιδοτείτε την παιδική εργασία δίνοντας χρήματα στα παιδιά που δουλεύουν στο δρόμο.
    2. Εάν θέλετε να δώσετε κάτι φροντίστε τη διατροφή τους ή προσφέρετε ένα προσωπικό είδος μόνο για παιδιά (τετράδια, χρώματα, παιχνίδια).
    3. Το πιο σημαντικό, όμως, που μπορείτε να κάνετε είναι να δώσετε την προσοχή σας. Παρατηρήστε και καταγράψτε τα στοιχεία για το σημείο, την ώρα και τη συχνότητα με την οποία βλέπετε ένα παιδί να εργάζεται και ειδοποιήστε μας (τηλ: 210 8259880-Αθήνα, 2310 526150- Θεσ/νίκη).
    4. Ενημερωθείτε για το έργο μας και υποστηρίξτε τη δράση κατά της παιδικής εργασίας και εκμετάλλευσης ανηλίκων στην Ελλάδα.

    Γιατί μπορούμε όλοι μαζί να κλείσουμε την πόρτα στην εκμετάλλευση των παιδιών. Να δώσουμε την απάντησή μας σε όσους ζουν σε βάρος τους, αλλά και να δείξουμε ότι πίσω από τα θετικά νούμερα που θέλει να δείχνει το επίσημο κράτος, υπάρχουν άνθρωποι, υπάρχουν παιδιά που βιώνουν την πιο σκληρή καθημερινότητα στην χώρα μας.

    ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΑΡΣΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ 12 ΙΟΥΝΙΟΥ ΣΕ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΛΒΑΝΙΑ

    ΑΘΗΝΑ: Θα πραγματοποιηθεί τριήμερο ενημέρωσης, σε δύο σημεία της Αττικής στη πλατεία Κοντζιά και στον Ηλεκτρικό σταθμό του Πειραιά, από τις 10 έως τις 12 Ιουνίου, όπου θα διανέμεται ενημερωτικό υλικό και θα υπάρχει αναλυτική ενημέρωση για το θέμα της παιδικής εργασίας με στοιχεία για την Ελλάδα, την Ευρώπη, αλλά και σε Παγκόσμιο επίπεδο. Οι ώρες λειτουργίας των περιπτέρων θα είναι 11:00 έως 18:00.

    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: Διοργανώνεται ένα εξαήμερο εκδηλώσεων και δράσεων για τα
    παιδιά από τις 11 έως τις 16 Ιουνίου στη Πλατεία Αριστοτέλους (κοντά στο άγαλμα του Αριστοτέλη). Στο σημείο θα λειτουργεί σταθερό περίπτερο με ενημερωτικό υλικό, όπου από τις 11:00 μέχρι τις 13.00 θα γίνονται δράσεις δημιουργικής απασχόλησης. Από τις 18:00 μέχρι τις 21:00 θα πραγματοποιούνται κάθε μέρα διαφορετικές εκδηλώσεις που θα περιλαμβάνουν παραστάσεις κλόουν και ζογκλέρ, δημιουργικά παιχνίδια και μουσικές εκδηλώσεις. Στις μουσικές εκδηλώσεις θα συμμετέχουν τα συγκροτήματα «Φωνές των λαών» (Κέντρο Υποδοχής Προσφύγων Θεσσαλονίκης), Liquid Sky και Zero Zero.

    ΒΟΛΟ: Θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση με την υποστήριξη του Δήμου Βόλου στο ποτάμι του Αναύρου από τις 11:00 μέχρι τις 20:00. Η εκδήλωση θα περιλαμβάνει Graffiti και μουσική συναυλία. Παράλληλα θα διανεμηθεί ενημερωτικό υλικό σε κεντρικά σημεία της πόλης.

    ΛΑΡΙΣΑ: Θα διοργανωθεί εκδήλωση ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης στις όχθες του Πηνειού ποταμού από τις 16:00 μέχρι τις 21:00, με την υποστήριξη του Δήμου Λαρισαίων και τη συμμετοχή ομάδας graffiti που θα αποδώσει τοιχογραφίες και εικαστικές παρεμβάσεις. Παράλληλα θα διανεμηθεί ενημερωτικό υλικό σε κεντρικά σημεία της πόλης.

    ΚΑΡΔΙΤΣΑ: Θα οργανωθεί εκδήλωση ευαισθητοποίησης κατά της παιδικής εργασίας, στο πάρκο Παυσιλίπου στις 17:00 , σε συνεργασία με το Σώμα Ελληνίδων Οδηγών. Στην εκδήλωση θα πραγματοποιηθούν εργαστήρια δημιουργικής απασχόλησης των παιδιών με θέμα «ας δώσουμε στα παιδιά που εργάζονται αυτά που δικαιούνται» , θα εκτεθούν ζωγραφιές από μαθητές του 5ου και 16ου δημοτικού σχολείου, αφιερωμένες στην ημέρα κατά της παιδικής εργασίας.

    ΤΙΡΑΝΑ: Την Τρίτη 12 Ιουνίου, θα γίνει η έναρξη των θερινών δράσεων της ΑΡΣΙΣ σε κεντρικό πάρκο των Τιράνων σε συνεργασία με τον Δήμο της πόλης. Στις δράσεις θα συμμετέχουν παιδιά που καθημερινά οι streetworkers εντοπίζουν στον δρόμο, να επαιτούν, να μαζεύουν ρούχα και αλουμινένια αντικείμενα από τα σκουπίδια, να πλένουν παράθυρα αυτοκινήτων στα φανάρια. Οι δράσεις θα συνεχιστούν έως την 1η Αυγούστου και θα λαμβάνουν χώρα στο πάρκο Rinia των Τιράνων κάθε Τρίτη και Τετάρτη 10:00 – 13.30.

    ΚΟΖΑΝΗ - ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ: Στην Κοζάνη και στον Πολύγυρο Χαλκιδικής θα γίνει διανομή υλικού ευαισθητοποίησης σε κεντρικά σημεία των πόλεων.

    Η ΑΡΣΙΣ είναι Μη Κυβερνητική Οργάνωση, με στόχο την υποστήριξη παιδιών και Νέων που ζουν σε κοινωνικό αποκλεισμό, την πρόληψη της περιθωριοποίησης και την προώθηση των δικαιωμάτων τους.

    Στα 15 χρόνια λειτουργίας της έχει στηρίξει πάνω από 15.000 νέους ανθρώπους, που αντιμετώπιζαν και αντιμετωπίζουν προβλήματα, καλύπτοντας ένα μεγάλο κενό κοινωνικής πολιτικής, ενώ έχει σχεδιάσει και ολοκληρώσει μέχρι σήμερα ένα σημαντικό αριθμό καινοτόμων προγραμμάτων, υπηρεσιών και δράσεων πρόληψης και υποστήριξης των νέων.

    Η ΑΡΣΙΣ διαθέτει δομές υποστήριξης σε 7 πόλεις στην Ελλάδα και μία στα Τίρανα. Στο πλαίσιο δράσεων καταπολέμησης της παράνομης διακίνησης, εκμετάλλευσης και παιδικής εργασίας υλοποιεί, το τριετές πρόγραμμα TACT (Transnational Action Against Child Trafficking- Διεθνικές Δράσεις Ενάντια στην Διακίνηση Παιδιών) για τα παιδιά που βρίσκονται σε κίνδυνο (παιδιά που δουλεύουν στο δρόμο συμπεριλαμβανομένων των θυμάτων παράνομης διακίνησης). Το TACT λαμβάνει χώρα στην Ελλάδα και την Αλβανία και υλοποιείται από τρεις μη κυβερνητικές οργανώσεις: την ΑΡΣΙΣ (Ελλάδα), την Terre des Hommes (TDH- Ελβετία) και την Amarodrom (Αλβανία) σε συνεργασία με το Ελληνικό Υπουργείο Εξωτερικών και με τα Αλβανικά Υπουργεία Εσωτερικών, Εργασίας, Κοινωνικών Υποθέσεων και Ίσων Ευκαιριών και Παιδείας.

    Το έργο της ΑΡΣΙΣ βασίζεται στους εθελοντές, τα μέλη, τους συνδρομητές, τους χορηγούς, τους φίλους και σε κάθε ευαισθητοποιημένο πολίτη που συμβάλλει στην προσπάθεια αυτή.

    Αθήνα, Δεριγνύ 26 και Γ΄Σεπτεμβρίου, Τ.Κ.10434 – τηλ/fax 210 8259880,
    e-mail: info@arsis.gr
    Θεσσαλονίκη, Πτολεμαίων 35 και Συγγρού, Τ.Κ.54630, τηλ/ fax: 2310526150, e-mail: infothes@arsis.gr
    Βόλος, Α.Γαζή και Ροζού, Τ.Κ. 38333- τηλ/fax: 2421023110, email: infovol@arsis.gr
    Λάρισα, Σκουφά 27 και Καραθάνου, Τ.Κ. 41222, τηλ/ fax: 2410 253277, email: infolar@arsis.gr
    Καρδίτσα, Ιεζεκιήλ 57, Τ.Κ. 43100, τηλ/ fax: 24410 80500, email: infokard@arsis.gr
    Τίρανα, Rr Ismail Qemali Nr 34, Kati 3, τηλ/fax: email: infotirana@arsis.gr"

    ΠΗΓΗ: www.arsis.gr


    renabill
    17.06.2007, 22:43
    Είναι πραγματικά ένα πολύ σοβαρό θέμα, αλλά τι να κάνει κάποιος γι αυτό?Οι τσιγγάνοι για παράδειγμα (δεν είμαι ρατσίστρια, αντιθέτως) έχουν κάνει τη ζητιανειά επάγγελμα και βγάζουν τα παιδιά τους στο δρόμο αντί να δουλεύουν οι ίδιοι.Χρόνια τώρα ισχύει αυτό αλλά τι συμβαίνει με αυτούς τους αδιάφορους γονείς ?
    Desmar
    18.06.2007, 12:53
    Παράθεση:

    Το μέλος renabill στις 17-06-2007 στις 22:43 έγραψε...

    Είναι πραγματικά ένα πολύ σοβαρό θέμα, αλλά τι να κάνει κάποιος γι αυτό?Οι τσιγγάνοι για παράδειγμα (δεν είμαι ρατσίστρια, αντιθέτως) έχουν κάνει τη ζητιανειά επάγγελμα και βγάζουν τα παιδιά τους στο δρόμο αντί να δουλεύουν οι ίδιοι.Χρόνια τώρα ισχύει αυτό αλλά τι συμβαίνει με αυτούς τους αδιάφορους γονείς ?



    Ειρήνη μου ... όλοι πρέπει να βάλουμε το δικό μας λιθαράκι (ακόμα και ογκόλιθο αν μπορούμε) για να σταματήσει αυτή η ανελέητη εκμετάλλευση των παιδιών ... κάθε φορά που δίνουμε από "φιλευσπλαχνία" χρήματα στα χεράκια αυτά που τα αναγκάζουν να ζητούν ελεημοσύνη ... "συναινούμε" σιωπηρά ... ή για να το πω πιο ήπια ... συντηρούμε μια κατάσταση οδυνηρή και άκαρδη για να κερδίζουν κάποιοι που έργο ζωής τους έχουν να εκμεταλλεύονται παιδιά!!!

    Ας κάνει ο καθένας μας αυτό που θεωρεί σωστό για να σταματήσει αυτή η κατάσταση ...


    lookylouk
    17.07.2007, 17:01
    Παράθεση:

    Το μέλος Desmar στις 18-06-2007 στις 12:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος renabill στις 17-06-2007 στις 22:43 έγραψε...

    Είναι πραγματικά ένα πολύ σοβαρό θέμα, αλλά τι να κάνει κάποιος γι αυτό?Οι τσιγγάνοι για παράδειγμα (δεν είμαι ρατσίστρια, αντιθέτως) έχουν κάνει τη ζητιανειά επάγγελμα και βγάζουν τα παιδιά τους στο δρόμο αντί να δουλεύουν οι ίδιοι.Χρόνια τώρα ισχύει αυτό αλλά τι συμβαίνει με αυτούς τους αδιάφορους γονείς ?



    Ειρήνη μου ... όλοι πρέπει να βάλουμε το δικό μας λιθαράκι (ακόμα και ογκόλιθο αν μπορούμε) για να σταματήσει αυτή η ανελέητη εκμετάλλευση των παιδιών ... κάθε φορά που δίνουμε από "φιλευσπλαχνία" χρήματα στα χεράκια αυτά που τα αναγκάζουν να ζητούν ελεημοσύνη ... "συναινούμε" σιωπηρά ... ή για να το πω πιο ήπια ... συντηρούμε μια κατάσταση οδυνηρή και άκαρδη για να κερδίζουν κάποιοι που έργο ζωής τους έχουν να εκμεταλλεύονται παιδιά!!!

    Ας κάνει ο καθένας μας αυτό που θεωρεί σωστό για να σταματήσει αυτή η κατάσταση ...





    Θα συμφωνήσω. Οσο κι αν μας συγκινούν τα παιδάκια με το λυπημένο κουρασμένο βλέμμα, στην ουσία, κακό τους κάνουμε δίνοντας τους χρήματα, αφού έτσι διαιωνίζουμε την υπάρχουσα κατάσταση.
    Αν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι' αυτή την εκμετάλλευση είναι απλώς να μην τη συντηρούμε.

    Desmar
    17.07.2007, 20:37
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 17-07-2007 στις 16:45 έγραψε...

    Τωρα ειδα το θεμα αυτο.

    Εχω να αναφερω μια τελειως διαφορετικη, φωτεινη πλευρα παιδικης εργασιας.
    Θα μου πειτε, πως ειναι δυνατον?

    Εδω στο Αγρινιο, που μενω τα τελευταια 4 χρονια, παρατηρησα σχετικα συχνα το φαινομενο της παιδικης εργασιας.

    1) Πριν βαλω γραμμη στο σπιτι, συχναζα σε ενα net-cafe, οπου ο γυιος του ιδιοκτητη, ηλικιας 7 ετων, σερβιρε νερα, καφεδες και λοιπα.
    Σε σχετικη ερωτηση μου η απαντηση του πατερα ηταν,
    -τζαμπα θα τρωει το ψωμι?

    2) Στην καφετερια με σερβιρει παλι ο γυιος του ιδιοκτητη, ετων 12, ο οποιος κουβαλαει και καφεδες στα γυρω γραφεια. Ο πατερας του λεει,
    --οποιος τρωει, πρεπει και να δουλευει.

    3) Στο μαναβη ενας νεαρος 15 χρονων, φερνει τα ψωνια στο σπιτι.
    Παλιοτερα παιζαμε και lineage μαζι στο net-cafe.
    Oταν τον ρωτησα πως και δουλευει, μου απαντησε,
    -Θελω να εχω δικα μου λεφτα, χωρις να ζηταω απο τον πατερα μου.

    4) Ο γυιος μου παει σε ιδιωτικο σχολειο.
    Ο γυιος του ιδιοκτητη, συμμετεχει σε ολες τις εποχικες αγροτικες εργασιες της οικογενειας (εχουν σχεδον ολοι καποια κτηματα που τα καλλιεργουν).
    Οπως λεει ο πατερας του,
    -- Οταν καθεται να φαει το μεσημερι, πρεπει να ξερει πως βγαινει το φαϊ, για να σεβεται αυτο που τρωει.

    5) Σημερα στο εστιατοριο, με σερβιραν 2 παιδια 9 και 16 χρονων, γυιοι ιδιοκτητων γειτονικων μαγαζιων.

    Ολα αυτα τα παιδια, δουλευουν μονο κατα τη διαρκεια των σχολικων διακοπων, στο διαστημα πριν και μετα τις οικογενειακες διακοπες, σε αυστηρα ελεγχομενες απο τους γονεις συνθηκες, για να βγαλουν το χαρτζιλικι τους.
    Βλεπω οτι ολα αυτα τα παιδια ειναι πολυ υπευθηνα και σοβαρα σ'αυτο που κανουν,
    οι παντες τα αντιμετωπιζουν με πολυ μεγαλο σεβασμο και ο αυτοσεβασμος τους ειναι εντυπωσιακος.

    Αυτη ειναι για μενα μια φωτεινη εικονα παιδικης εργασιας και παραδοσικη, ελληνικη, υγειης νοοτροπια.



    Θα μπορούσε να είναι ένα φωτεινό παράδειγμα αγαπητέ mnk αν:

    1) Αυτού του είδους η εργασία δεν μετατρέπεται σε εκμετάλλευση έμμεσα ή άμμεσα ...χαριτωμένα ή όχι ...
    2) Δεν γίνει αιτία να αφήσουν τα παιδιά το σχολείο τους προκειμένου να εργάζονται και να βγάζουν τα δικά του χρήματα (να μην ξεχνάμε ότι τα ποσοστά εγκατάλειψης του σχολείου στην Ελλάδα ανεβαίνουν ...)
    3) Γίνεται με παράλληλη εκπαίδευση των παιδιών για σωστή διαχείρηση του χρήματος που αποκτούν από την εργασία τους ... (π.χ. ασφαλείς συνθήκες εργασίας, ασφάλιση, αμοιβή ...κλπ.). Τα παιδιά δεν είναι "φτηνό εργατικό δυναμικό" έχουν δικαιώματα αν κάνουν εργασία ενηλίκων να αντιμετωπίζονται όπως οι ενήλικες ακόμα ...
    4) Δεν ξεχνάμε ότι η κύρια εργασία των παιδιών είναι η εκπαίδευσή τους ... και η επένδυση του χρόνου τους στο μέλλον επίσης ...
    5) Γίνεται αυστηρή επιλογή του τόπου που θα προσφέρουν την εργασία τους. Τα καφενεία και οι καφετέρειες για παράδειγμα δεν είναι οι καλύτεροι επαγγελματικοί χώροι εργασίας για ένα παιδί 9 ... και 12 χρονών όπου μπορεί να υπάρχουν συνήθειες και πρότυπα προβληματικά για το μέλλον τους (π.χ. χαρτοπαιξία, κατανάλωση αλκοόλ, τσιγάρο ... κ.λπ.)

    θα μπορούσα να συνεχίσω ... αλλά λέω να βάλω μια τελεία σε αυτό το σημείο. ΕΜΕΙΣ είμαστε υπεύθυνοι για τα παιδιά μας και τα πρότυπά τους. Πρότυπα που θα στιγματίσουν την πορεία τους στο μέλλον ... Εμείς θα πρέπει να προστατέψουμε τους νέους από την εκμετάλλευση ... Αν τα μάθουμε από μικρή ηλικία να μην διεκδικούν τα δικαιώματά τους πως είναι δυνατόν να μάθουν να τα διεκδικούν ως ενήλικοι? Μπορεί να είναι "Φωτεινή πλευρά παιδικής εργασίας" ΝΑΙ ...αλλά όταν γίνεται με σύστημα και όχι επιπόλαια!!!


    Desmar
    18.07.2007, 08:44
    ... ...και πολύ καλά έκανες που τα έγραψες όλα αυτά mnk ... όπως είπα σε όλα τα πράγματα υπάρχουν τουλάχιστον 2 όψεις ... είμαι κατά της παιδικής εκμετάλλευσης με στόχο την κερδοφορία ... ...ότι άλλο γίνεται με σύστημα και οργανωμένα είναι αποδεκτό από μένα και όχι απαραίτητα αρνητικό ...

    Για την ιστορία να σου πω ότι είμαι επίσης κατά και της εκμετάλλευσης των γονιών από τα παιδιά τους (ανεξαρτήτου ηλικίας) αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία ή ένα άλλο topic ...

    Η σχέση μου με τη δουλειά:

    Την πρώτη μου δουλειά (και τα πρώτα μου λεφτά κατά συνέπεια) τα έβγαλα τυχαία όταν ήμουν 12 χρονών και κατά την διάρκεια των καλοκαιρινών διακοπών με την οικογένειά μου. Δούλεψα (βοηθούσα δηλαδή) ένα μήνα σε ταβερνάκι στην Ελαφόνησσο ... ... Την δουλειά την βρήκα μόνη μου ...χωρίς να υπάρχει οικονομικό πρόβλημα στο σπίτι ... απλά το βρήκα ενδιαφέρον ... χαχαχαχα ...Σε όλες τις διακοπές λοιπόν είχα "εξασφαλίσει" το φαγητό μου και χρήματα ...

    Αργότερα ξαναδούλεψα στα 17 όλο το καλοκαίρι σε γιαπί ... χαχαχαχαχαχαχαχαχα (στο Ηλιακό Χωριό) ... ακόμα θυμάμαι και γελάω πόσες γκρίνιες είχα από το σπίτι μου για να μην πάω ... ΜΑΧΕΣ!!! ... πήγα όμως

    Το επόμενο καλοκαίρι στα 18 δούλεψα σε κατασκήνωση (με αμοιβή ...και ένσημα -τα πρώτα μου!!!) και ήταν ΦΟΒΕΡΑ!!!

    Από τότε είμαι συνεχώς στην αγορά εργασίας ... καθ'όλη την διάρκεια των σπουδών μου δούλευα ...πάντα!

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ: ... Δεν είναι κακό να "δουλεύουν" τα παιδιά κάτω από πολύ ειδικές συνθήκες και προστατευμένα από τους ενήλικες!!! Αυτό μόνο!!!


    Desmar
    18.07.2007, 14:20
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 18-07-2007 στις 12:16 έγραψε...

    Τι μου θυμησες τωρα..
    Η πρωτη μου δουλεια ηταν βοηθος μπογιατζη.
    Μιλαμε το '80, ηταν τελειως εξωφρενικο κοπελα να κανει τον μπογιατζη.
    Οι δικοι μου με θεωρουσαν απλως εξαιρετικα ιδιορρυθμη, οι αλλοι ομως γουρλωναν τα ματια.





    ...χαχαχαχαχαχα ...έτσι έτσι ... πρέπει να είσαι μέσα σε όλα ... ας πιούμε λοιπόν στις εξαιρετικές αναμνήσεις ...

    BTW ... πίνω και στην υπογραφή σου!!!


    Desmar
    18.07.2007, 17:33
    ...ας μεθύσουμε βρε ...δεν βαριέσαι!!! ΧΙΚ!!!