ελληνική μουσική
    594 online   ·  210.848 μέλη

    Περί Metal. Μπορειτε να σταματησετε τις κριτικες εναντιον του;

    VoodooChild
    22.04.2008, 19:06

    Παράθεση:


    Το μέλος JaNick στις 22-04-2008 στις 17:51 έγραψε...


    Τώρα όσον αφορά το topic που ξεφεύγει, συζήτηση είναι και μπορεί να πάρει αμέτρητες προεκτάσεις...





     


    Η συζητηση γενικως ναι. Ομως το παλικαρι που εβαλε το θεμα ηθελε κατι συγκεκριμενο.


    JaNick
    22.04.2008, 20:28

    Ακόμα και έτσι, το συγκεκριμένο θέμα (δηλαδή οι κριτικές στο Metal) μπορει να οφείλεται σε πληθώρα παραγόντων, οπότε αναπόφευκτα μπορεί να οδηγήσει και αλλού...


    VoodooChild
    22.04.2008, 20:47

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 22-04-2008 στις 20:28 έγραψε...


    Ακόμα και έτσι, το συγκεκριμένο θέμα (δηλαδή οι κριτικές στο Metal) μπορει να οφείλεται σε πληθώρα παραγόντων, οπότε αναπόφευκτα μπορεί να οδηγήσει και αλλού...





     


    Οπως στην φυσικη και στον Ξυλουρη ε?  {#emotions_dlg.whistling}


    VoodooChild
    22.04.2008, 20:48

    Anyway κι αυτο που κανουμε τωρα off topic ειναι οποτε ξεχνα το...


    RoCkLiViN2
    23.04.2008, 16:03

    Παράθεση:

    Το μέλος alskdjfhg στις 16-07-2007 στις 22:11 έγραψε...

    Παιδιά διαβάστε αυτό καλλίτερα πρώτα για να είστε λιγάκι πιο ενήμεροι όταν αναφέρεσθε στην ανάμιξη της θρησκείας και του καλού ή του κακού.

    Καλό καλοκαίρι!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alskdjfhg στις 16-07-2007 22:13 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alskdjfhg στις 16-07-2007 22:15 ]



     

    ELEOS ANILEOI, GMW TO KERATO MOY... Exw diabasei kai exw dei tia apisteutes mlkies pou lene gia to metal, alla auto pou diabasa sto blog mou thumizei ena DVD pou mas eixan moirasei meta ti sunaulia twn Maiden sto elliniko persu... Exw tin anatrixiastiki entupwsi kopelia, oti den exeis akousei pote metal i rock kai grafeis auto to keimeno basizomeni se pragmata pou exeis akousei apo allous...Radio Arbila dld.... Kai dld egw pou akouw metal mia 10etia, kai pigainw kai stin ekklisia arketa suxna ti simainei ?? oti den me epireazoun ta demonia ap ta CD ??? XAXAXAXA as gelasw eirwnika kai sarkastika... Telos pantwn gia na apantisw kai sto thema tou topic, pisteuw pws oloi autoi pou krazoun opoiodipote eidos mousikis kai stin prokeimeni to metal, xwris na exoun basima epixeirimata ( alskdjfhg ) einai stin kaluteri periptwsi grafikoi kai faidroi... to ti allo einai den mporw na to pw, giati tha faw kana ban kai de leei... A!!! kai den einai καλλιτερα.. einai καλυτερα... mathe orthografia prwta kai meta krakse mas...


    VoodooChild
    23.04.2008, 16:14

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 23-04-2008 στις 16:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alskdjfhg στις 16-07-2007 στις 22:11 έγραψε...

    Παιδιά διαβάστε αυτό καλλίτερα πρώτα για να είστε λιγάκι πιο ενήμεροι όταν αναφέρεσθε στην ανάμιξη της θρησκείας και του καλού ή του κακού.

    Καλό καλοκαίρι!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alskdjfhg στις 16-07-2007 22:13 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alskdjfhg στις 16-07-2007 22:15 ]



     

    ELEOS ANILEOI, GMW TO KERATO MOY... Exw diabasei kai exw dei tia apisteutes mlkies pou lene gia to metal, alla auto pou diabasa sto blog mou thumizei ena DVD pou mas eixan moirasei meta ti sunaulia twn Maiden sto elliniko persu... Exw tin anatrixiastiki entupwsi kopelia, oti den exeis akousei pote metal i rock kai grafeis auto to keimeno basizomeni se pragmata pou exeis akousei apo allous...Radio Arbila dld.... Kai dld egw pou akouw metal mia 10etia, kai pigainw kai stin ekklisia arketa suxna ti simainei ?? oti den me epireazoun ta demonia ap ta CD ??? XAXAXAXA as gelasw eirwnika kai sarkastika... Telos pantwn gia na apantisw kai sto thema tou topic, pisteuw pws oloi autoi pou krazoun opoiodipote eidos mousikis kai stin prokeimeni to metal, xwris na exoun basima epixeirimata ( alskdjfhg ) einai stin kaluteri periptwsi grafikoi kai faidroi... to ti allo einai den mporw na to pw, giati tha faw kana ban kai de leei... A!!! kai den einai καλλιτερα.. einai καλυτερα... mathe orthografia prwta kai meta krakse mas...



    χαχαχαχαχαχαχαχαχαααααχαχαχαχαχαχαχαχαχα

    rocklivin διαβασα αυτα που εγραψε στο blog δεν ειναι για να νευριαζεις. Αυτο ειναι για βραβειο... Κριμα η κοπελα!  {#emotions_dlg.lol}


    kadmilos
    24.08.2008, 01:37

    Παράθεση:

    Το μέλος ogyon21 στις 03-08-2007 στις 15:58 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 02-08-2007 στις 01:22 έγραψε...

    Εγω εχω να θεσω καποια ερωτηματα εδω περα αν και μερικα απο αυτα ειναι λιγο ασχετα με το θεμα


    3ον: Οι περισοτεροι επιστημονες καποτε πιστευαν οτι η γη ειναι επιπεδη.Ειχαν δικαιο?Τωρα οι περισοτεροι πιστευουν οτι δεν υπαρχει θεος.Εχουν δικαιο?

    4ον: Πως μπορει τα μαθηματικα να αποδεικνυουν οτι δεν υπαρχει Θεος?Οταν η επιστημη αυτη ειναι η γλωσσα που μας εξηγει οτι τα παντα στη φυση εχουν την χρυση τομη. Μηπως μας δειχνει οι καποια πραγματα ειναι κατασκευασμενα με ακριβεια και οχι τυχαια?



    3)Οι περισσοτεροι επιστημονες ελεγαν αυτα που τους οριζε η Εκκλησια, μιας και ειχαν αλλιως την επιλογη , να πανε να καουν η αλλα χαρμοσυνα.. Το οτι η γη ειναι στρογγυλη περαν του Γαλιλαιου, υπηρχαν πολλα χρονια (χιλιαδες) πισω καποιοι που το υποστηριζαν με μαθηματικους τυπους.. Παρολ'αυτα οι θρησκοι πηγατε και τους φαγατε λαχανο και αυτους και τα συγγραμματα τους, για χαρη της ειρηνης και του φωτος.. Τωρα εαν με ρωτας αν οι χριστιανοι επιστημονες ειχαν δικιο(δικαιο) , τοτε μαλλον οχι.. Αυτο που ξερω ειναι οτι οι επιστημονες που ισχυριζονται την ανυπαρξια ενος θεου, ειναι αθρησκοι κατα βαση, κι αυτο κατι δειχνει.. (Μαλλον οτι δεν τους κλεινει καποιος, κατι τα ματια τους..).. ΠΑρολ'αυτα το αστειο ειναι οτι καποιοι ακομη πιστευουν οτι προερχομαστε απο ενα ζευγαρι ολο κι ολο, κι οτι εγινε η αναπτυξη ξεκινωντας απο αιμομιξια...Βεβαια να ναι καλα κι ο ποντιφικας που παραδεχτηκε οτι "Μεχρι το Big Bang συμφωνουμε, απλα το τι εγινε πριν απο αυτο κθως και τα 10 πρωτα δευτερα, ειναι δουλεια του θεου... Για κοιτα που ξεφυγε (με τον χαζο τροπο του) απο το κατεστημενο κι αυτος..

    4) μαλλον στο μαθημα των πιθανοτητων κοιταγες απο το παραθυρο.. ΚΑθως κι οταν αναλυαν πως το να πουμε κατι οτι κανει 5 δεν σημαινει οτι κανει ακριβως 5 μα κανουμε μια απλη παραδοχη για να συνεχισουμε τον συλογισμο μας... Δεν νομιζω με αυτο που ειπες να αποδεικνυεις οτι υπαρχει Θεος..Ειναι σαν να λεω "Δεν μπορει κανεις να ειναι βεβαιος οτι κατω απο την Σαχαρα δεν υπαρχει νερο, ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ..."..

    Παρολ'αυτα σεβαστη η πιστη σου και η γνωμη σου, αλλα ειναι εκτος θεματος του τοπικ, και μοιριζει και λιγο προσυλητισμο... Σε Μουσικο τομεα του φορουμ μπηκες κι οχι εκει που βγαζετε τα ματια σας υπερ και κατα της εκκλησιας "Περι ανεμων και υδατων.." ΦΙλακια και καλο καλοκαιρι.!

    Καταρχην συγνωμη που ανακινω ενα θεμα που εχει ξεχαστει,αλλα επειδη ειδα τωρα την απαντηση σε αυτα που ελεγα και επειδη ο εγωισμος μου σε συνδυασμο με την ειρωνεια του μαγκα που απαντησε με πιεζει να απαντησω θα το κανω και ας σας την σπαω.

    Πριν ξεκινησω να απαντω να πω οτι ειχα θεσει καποια ερωτηματα αλλα ο ogyon21 θεωρησε οτι πρεπει να απαντησει μονο σε 2. Τελος παντων δεν χαθηκε και ο κοσμος.

    Ας απαντησω λοιπον σε αυτα που μου ειπε ο κυριος ogyon21.

    Στ πρωτο θεμα ας παραδεχτω οτι το παραδειγμα ειναι ατυχες, αυτο που ηθελα να πω οτι επειδη ειναι καποιος επιστημονας δεν σημαινει οτι ειναι και σωστος. Παραδειγματα υπαρχουν πολλα για καθε επιστημη. Αν εγω ελεγα σε καποιον για τους μιγαδικους αριθμους το 1540 θα με ελεγε τρελο,αλλα ας μην παμε τοσο πισω-ας παρουμε τα παραδειγματα απο την συγχρονη επιστημη το θεωρημα του Heegner ηταν λαθος για τους επιστημονες μαθηματικους αλλα το 1967 αποδειχτηκε οτι ηταν τελικα σωστο.Τι θελω να πω?απλα αυτο που ειπα πριν-οι επιστημονες κανουν λαθη δεν ειναι τελειοι.Εχουν την αποψη τους-μαγκια τους.Εσυ εχεις αποψη?αν ναι πες την και μην μου το παιζεις εξυπνος επειδη δηθεν συμφωνουν οι επιστημονες μαζι σου.

    Επισης καπου λες εσεις οι θρησκοι.Με ξερεις και απο χτες?ξερεις αν ειμαι θρησκος η οχι? Αυτο συμπερανες γιατι ετσι σε βολευε? δεν χωραει το μυαλο σου οτι μπορει να υπαρχει ανθρωπος που να θετει ερωτηματα και να μην ειναι βεβαιος για καποια πραγματα?

    Στο αλλο ερωτημα τωρα, παλι το παιζεις μαγκας και με προσβαλλεις. Μαλιστα κανεις και επιδειξη των μαθηματικων σου γνωσεων. Εγω δεν ειπα οτι υπαρχει θεος, αναρωτηθηκα απλα πως γινεται μια επιστημη οπως τα μαθηματικα να αποδεικνυουν οτι δεν υπαρχει θεος. Απλα οταν σε βολευει τα μαθηματικα το εξηγουν και οταν δεν σε βολευει δεν το εξηγουν, απλα τα πραγματα ανοιξε τα ματια σου.

    Και για να τελειωνει το θεμα καπου εδω. Αν εσυ βλεπεις προσυλητισμο σε ερωτηματα τοτε η ηλιθιος εισαι η φανατισμενος. Κατι αλλο αν ημασταν σε αλλο φορουμ θα σου ελεγα και ενα f..k off στο τελος, αλλα με εχουν περιορισει οι διαχειριστες γιατι ειμαι πολυ ερειστικος και βριζω πολυ και τα παιδακια θα μαθουν κακες λεξεις..


    BAGRATION
    24.08.2008, 12:49

    Το μέλος  StavmanR έχει γράψει κάπου αλλού:

    "Τα κενά της δημιουργικότητάς μας τα γεμίζουμε με ικανοποίηση από το αίσθημα της ισοπέδωσης των άλλων"

    Οικουμενικό φαινόμενο - χόμπυ η διαρκής ενασχόληση με την καμπούρα των αλλονών.

    Αυτό κυρίως για το αρχικό θέμα του τόπικ.


    fireroc
    24.08.2008, 14:36

    Παράθεση:

    Το μέλος alskdjfhg στις 16-07-2007 στις 22:11 έγραψε...

    Παιδιά διαβάστε αυτό καλλίτερα πρώτα για να είστε λιγάκι πιο ενήμεροι όταν αναφέρεσθε στην ανάμιξη της θρησκείας και του καλού ή του κακού.

    Καλό καλοκαίρι!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alskdjfhg στις 16-07-2007 22:13 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alskdjfhg στις 16-07-2007 22:15 ]



    γιατι εσυ εισαι ψαχμενη? γιατι μου αρεσει να λεω τα πραγματα με το ονομα τους λες μαλακιες!


    fireroc
    24.08.2008, 14:47

     και επειδη ειδα πριν μια  γελοια συγκριση μεταλ και ξυλουρη ( τους lordι βρηκατε?) ας ειμαστε προοδευτικοι λιγο! ο ξυλουρης ηταν προοδευτικος και δεν θα του αρεσε να γινοταν μια τετοια συγκριση! και πιο ειναι το σκοταδι και ποιοο το φως και τι τα οριζει? αν αυτο που συμβολιζει ο βαρθολομαιος  η ψευτικη ηθικη αυτου και των ομοιων του  ειναι το φως τοτε  ναι το μεταλ ειναι το σκοταδι! σκοταδι ειναι οι ακροδεξειες φασιστικες αποψεις! αυτοι που θεωρουν το μεταλ σκοταδι αμα ηταν στο μεσαιονα θα καιγανε βιβλια και ανθρωπους επειδη δε συμφωνουσαν δηθεν με τον θεο! ( θλιβομαι οταν  βλεπω οτι υπαρχουν ακομα τετοες αποψεις) και τελος το σκοταδι το εχουν φερει οι αμερικανοι  με  την πολιτικη τους !


    -----------------
    Κρατάω το στόμα μου κλειστό τα χείλη μου ματώσανε κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν κουφάλες δεν ξοφλήσαμε αυτό έχω μόνο να τους πω τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 24-08-2008 14:48 ]


    odis13
    24.08.2008, 17:54

    Συνήθως δε συμμετέχω σε τέτοιου είδους συζητήσεις εδώ στο mh κυρίως επειδή μετά απο λίγο γινόμαστε  ολίγον μπουρδέλάκι, ο καθένας λέει ότι του κατέβει, ένας ακυρος θα αρχίσει να βρίζει και να trollαρει ασύστολα, άλλα γράφει ο ένας άλλα διαβάζει ο άλλος,...τέλος πάντων.

     

    Ο καθένας ακουει αυτά που του αρέσουν.Ανάλογα με τις μουσικές γνώσεις, γούστα και ψυχοσύνθεση του καθενός μας κάνουμε τις επιλογές μας.Και συχνά μας κατακρίνουν άλλοι.Tις περισσότερες φορές μάλιστα η κριτική είναι πλήρως αβάσιμη και γίνεται απο κάποιον άσχετο με το χώρο, χωρίς επιχειρήματα ή έστω σεβασμό στις επιλογές του άλλου.Ναι και εγώ έχω βαρεθεί να ακουω ατάκες του τύπου ''Τι?Λόγια δεν έχει?'' ''Τι θορυβος είναι αυτός!" απο άσχετους όταν τυχαίνει να ακουσουν λίγο απο τη μουσική που μου αρέσει.

    Δε με πειράζει όμως.Τωρα πια τουλάχιστον.

    Αήστε τουα άλλους να κατακρίνουν και να κράζουν.Τι σας νοιάζει?Ειλικρινά, όταν το κράξιμο έρχεται απο άτομα με 0 μουσική παιδεια, με 0 γούστο που ακουνε ότι τους σερβιρει το STAR και το ΑLTER (τυχαιο παράδειγμα...σχεδόν) τι σας πειράζει?Αφήστε τους εκει, εφόσον δε μπορειτε να κάνετε μαζί τους μαι σοβαρή συζήτηση περι μουσικής.Την επιβεβαίωση τους θέλετε, ότι αυτά που ακουτε είναι οκ?

    Just be yourself, listen to whatever you like, και αφήστε τους πάσης φύσεως κομπλεξικους να κουρέυονται.

     

     

     

    Α και ο βασικός λόγος που πόσταρα.

    Το ποστ με τις φωτο Lordi-Ξυλούρη...ΚΟΡΥΦΑΙΟ.Πάει κατευθείαν για βραβειο Χρυσής Μπανάνας.Απο τα καλύτερα διαμαντάκια της χρονίας.

     

     

     

    Υ.Γ. Αν κάποιος προσπαθει να σας βγάλει απο το Σκοτος ({#emotions_dlg.blink}!!!) ευγενικότατα απαντήστε του ''Ευχαριστώ αδερφέ μου, αλλά έχω ΝάιτΒίζιον ''


    fireroc
    25.08.2008, 16:35


    fireroc
    25.08.2008, 16:36

    ποιο ειναι κατα την γνωμη σας τοαληθινο σκοτος?

     


    sitzoune81
    25.08.2008, 16:50

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 25-08-2008 στις 16:36 έγραψε...

    ποιο ειναι κατα την γνωμη σας τοαληθινο σκοτος?

     



    Η έλλειψη φωτός