ελληνική μουσική
    916 online   ·  210.851 μέλη

    Περί Metal. Μπορειτε να σταματησετε τις κριτικες εναντιον του;

    tina15
    16.06.2007, 21:38
    Αυτοί γιατί ασχολούνται μαζί μας;;;Ενοχλήσαμε κάπου;;;;;;;;;;
    Spotlight_Dancer
    16.06.2007, 21:41
    Παράθεση:

    Το μέλος tina15 στις 16-06-2007 στις 21:38 έγραψε...

    Αυτοί γιατί ασχολούνται μαζί μας;;;Ενοχλήσαμε κάπου;;;;;;;;;;



    Μη δινεις αξια σε γνωμες που δεν εχουν αξια,ασχολουμενη μαζι τους.
    tina15
    16.06.2007, 21:43
    Να σου πω δεν έχεις κι άδικο άπλα συγχίζομαι όταν βλέπω ή ακούω διαφορα τέτοια...
    absurdus_delirium
    16.06.2007, 21:48
    Όταν είναι γρήγορη η εκτέλεση μπορείς να "κλέψεις" πολλά λάθη τα οποία δε μπορείς να βγάλεις κανονικά. Εκτός αυτού, η ταχύτητα είναι ισοδύναμη με την εξάσκηση. Προτιμώ ένα σόλο των Twisted Sister από ένα μακελειό-από-ταχύτητα δημιούργημα του Stevie Vai.

    Όσον αφορά αυτό με τον Ξυλούρη και τους Lordi:
    1) Διάλεξες κάτι τύπους που πήγαν στη Eurovision για μεταλλάδες! Ναι, ξέρω, απ' τη στιγμή που ο Ozzie κάνει reality, τι να πεις... Ωστόσο, δε σου φαίνεται λιγάκι οξύμωρο σχήμα το "αντιπροσωπεύω το Σατανά και τη χώρα μου στην Ευρώπη";
    2)Ο παραλληλισμός, απο 'κει και πέρα είναι σωστός. Το μέταλ αντιπροσωπεύει το σκότος. Τιμή του και καμάρι του! Και το σιχτίρι αντιπροσωπεύει (προς γονείς, άρχοντες, ηθικολόγους, παπάδες, θρησκείες και ό,τι ζορίζει τον καθένα). Και οι τραγουδιστές του έχουν φορέσει από γούνινα και δερμάτινα βρακάκια μέχρι δαντέλες και κραγιόν και κέρατα! Οτιδήποτε θα σε κάνει να φρικάρεις και να ψιθυρίσεις, σκουντώντας το διπλανό σου "κοίτα, κοίτα! τσκ, τσκ, τσκ.."! Ακριβώς, όπως τους φρίκαραν κάτι νέγροι που παίζαν τις κιθάρες τους "αλλιώς" και χόρευαν σεξουαλικά και ένας φορτηγατζής από το Μέμφις που ξετρέλαινε τα κορίτσια κουνώντας του τους γοφούς του και λέγοντας "άι σιχτίρ" στους καθωσπρέπει.
    3)Γι' αυτό γουστάρουν όσοι ακούν μέταλ. Γιατί γουστάρουν με κάτι τη στιγμή που η πλειοψηφία των άλλων δεν μπορεί να πάρει χαμπάρι ούτε τη μουσική, ούτε την κουλτούρα, ούτε αυτούς τους ίδιους! Και αυτό είναι ένα σημαντικό κομμάτι της φάσης. Αυτοί ξέρουν!

    Απλά σεβασμός για τη μουσική που προξένησε τις γνώριμες, πλέον, ταμπελίτσες "Parental Advisory/Explicit Lyrics"!
    tina15
    16.06.2007, 21:53
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 16-06-2007 στις 21:48 έγραψε...

    Όταν είναι γρήγορη η εκτέλεση μπορείς να "κλέψεις" πολλά λάθη τα οποία δε μπορείς να βγάλεις κανονικά. Εκτός αυτού, η ταχύτητα είναι ισοδύναμη με την εξάσκηση. Προτιμώ ένα σόλο των Twisted Sister από ένα μακελειό-από-ταχύτητα δημιούργημα του Stevie Vai.

    Όσον αφορά αυτό με τον Ξυλούρη και τους Lordi:
    1) Διάλεξες κάτι τύπους που πήγαν στη Eurovision για μεταλλάδες! Ναι, ξέρω, απ' τη στιγμή που ο Ozzie κάνει reality, τι να πεις... Ωστόσο, δε σου φαίνεται λιγάκι οξύμωρο σχήμα το "αντιπροσωπεύω το Σατανά και τη χώρα μου στην Ευρώπη";
    2)Ο παραλληλισμός, απο 'κει και πέρα είναι σωστός. Το μέταλ αντιπροσωπεύει το σκότος. Τιμή του και καμάρι του! Και το σιχτίρι αντιπροσωπεύει (προς γονείς, άρχοντες, ηθικολόγους, παπάδες, θρησκείες και ό,τι ζορίζει τον καθένα). Και οι τραγουδιστές του έχουν φορέσει από γούνινα και δερμάτινα βρακάκια μέχρι δαντέλες και κραγιόν και κέρατα! Οτιδήποτε θα σε κάνει να φρικάρεις και να ψιθυρίσεις, σκουντώντας το διπλανό σου "κοίτα, κοίτα! τσκ, τσκ, τσκ.."! Ακριβώς, όπως τους φρίκαραν κάτι νέγροι που παίζαν τις κιθάρες τους "αλλιώς" και χόρευαν σεξουαλικά και ένας φορτηγατζής από το Μέμφις που ξετρέλαινε τα κορίτσια κουνώντας του τους γοφούς του και λέγοντας "άι σιχτίρ" στους καθωσπρέπει.
    3)Γι' αυτό γουστάρουν όσοι ακούν μέταλ. Γιατί γουστάρουν με κάτι τη στιγμή που η πλειοψηφία των άλλων δεν μπορεί να πάρει χαμπάρι ούτε τη μουσική, ούτε την κουλτούρα, ούτε αυτούς τους ίδιους! Και αυτό είναι ένα σημαντικό κομμάτι της φάσης. Αυτοί ξέρουν!

    Απλά σεβασμός για τη μουσική που προξένησε τις γνώριμες, πλέον, ταμπελίτσες "Parental Advisory/Explicit Lyrics"!

    Μ'αρέσουν οι σκέψεις σου!!!Άσχετο αλλά με τρελαίνει η υπογραφή σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    In 666 ways i love you and my heaven's wherever you are...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tina15 στις 16-06-2007 23:04 ]


    aggelosnegas
    17.06.2007, 02:07
    Καθένας έχει τη γνώμη του!Άλλος μπορεί να θεωρεί την κλασσική την καλύτερη μουσική και άλλος τα σκυλάδικα!!!Σημασία έχει να πιστέψεις αυτό που ακούς και να το ψάξεις!!!!Και εννοείτε να μην καταξ=κρίνεις καποιο είδος αν δεν το έχεις ακούσει να έχεις μπει στην ψυχολογία...
    Αυτα ήθελα να πω.

    renabill
    17.06.2007, 22:37
    Δεν ακούω μεταλ γιατι δε μου αρέσει πολύ.Ίσως μερικά κομμάτια, αλλά το ότι δεν μου αρέσει δε σημαίνει ότι μπορώ να λέω ότι θέλω και να κατακρίνω κάτι για το οποίο δεν έχω άποψη. Και με εκνευρίζει αφάνταστα όταν το κάνουν κάποιοι ψευτοκουλτουριάρηδες.
    LadyLuck
    18.06.2007, 01:52
    Ομολογώ ότι μου άρεσε το κείμενο του absurdus_delirium αν και το διάβασα αρκετά βιαστικά...
    Είναι γεγονός ότι η πλειοψηφία των metal συγκροτημάτων, απευθύνεται σε ένα κοινό μικρής ηλικίας, το οποίο κατά τη γνώμη μου τείνει να γίνει μια όμορφη μάζα κοινού "outlook" Και όχι κοινής μουσικής και ίσως γι αυτό κάποιοι να αντιμετοπίζουν περιπαιχτικά τους "μεταλλάδες". Αυτό βέβαια συμβαίνει και σε άλλα είδη μουσικής, όχι τόσο έντονα βέβαια, είτε γιατί έχουν λιγότερους οπαδούς, είτε γιατί έχουν πιο συγκεντρωμένους-στη-μουσική οπαδούς.
    Τώρα θα μου πείτε μιλάω κι εγώ που κινούμαι ανάμεσα σε "ποζεράδες" και "ντάρκιδες"... Και στις δύο αυτές κατηγορίες, υπάρχει "πιτσιρικαρία" (που όλο και κατεβαίνει μέσο όρο ηλικίας), η οποία καλύπτει πολύ μικρότερο ποσοστό από τους οπαδούς του μέταλ και ίσως γι αυτό να μην κάνουν τόσο "μπαμ" αυτά τα άτομα στον κόσμο (όπως επίσης και επειδή μπερδεύονται με άλλα είδη όπως το μέταλ - λόγω "αφέλειας"...)
    Όπως και να χει, αν ακούς τη μουσικούλα σου, όχι για να βάλεις περισσότερο eye-liner από την τύπισσα του άλλου ... τμήματος, όχι για να βρεις να αγοράσεις από το Μοναστηράκι τις πιο ψηλές και "κακές" new rock μπότες και όχι για να βάλεις περισσότερες κονκάρδες των Maiden στο τζιν γιλέκο σου, τότε δε νομίζω να σε κοιτάνε και ιδιαίτερα περίεργα...
    (μόλις συνειδητοποίησα πόσα πολλά "όχι για να..." μπορώ να προσθέσω στην προηγούμενη πρότασή μου και σοκαρίστηκα...)
    absurdus_delirium
    18.06.2007, 14:55
    Παράθεση:

    Το μέλος tina15 στις 16-06-2007 στις 21:53 έγραψε...

    Μ'αρέσουν οι σκέψεις σου!!!Άσχετο αλλά με τρελαίνει η υπογραφή σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    In 666 ways i love you and my heaven's wherever you are...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tina15 στις 16-06-2007 23:04 ]





    Οι σκέψεις και άλλα πολλά είναι από αυτό εδώ το ανθρωπολογικό ντοκυμανταίρ

    Η υπογραφή από προφυλακτήρα αγροτικού, στο Αγρίνιο. Το δεύτερο μέρος της είναι απλά απαίτηση της κοινής λογικής!
    CountessEfi
    18.06.2007, 15:34
    εμένα προσωπικά μαρέσει η μέταλ μουσική γιατί με βοηθάει να εκτωνόνομαι. ως γνωστόν τους καλύτερους ήχους ηλεκτρικής κιθάρας στην Hard-Rock και Metal μουσική τους ακούς..
    St_Anger
    18.06.2007, 17:02
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 16-06-2007 στις 16:53 έγραψε...

    Φυσικά ο καθένας μπορεί να ακούει οποία μουσική θέλει αλλά
    όλοι ξέρουμε η μουσική επηρεάζει και την ψυχή και την συμπεριφορά
    του ανθρώπου γι’ αυτό κάντε ένα «πείραμα» πάρτε δυο φωτογραφίες
    μια από έναν τραγουδιστή του metal και μια από έναν τραγουδιστή
    του παραδοσιακού Ελληνικού τραγουδιού να της βάλτε δίπλα δίπλα
    και συγκρίνετε....



    δεν ξερω τι λέτε εσείς.... αλλά εγώ βλέπω πολλά
    βλέπω χωρίς άλλη απόδειξη τι πρεσβεύει η κάθε μουσική
    η μια το σκότος και η άλλη το φως

    τώρα πια μουσική αντιπροσωπεύει το σκότος και πια το φως
    είναι απλό ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΜΑΤΙΑ ΒΛΕΠΕΙ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : okanenas στις 16-06-2007 16:56 ]






    Και εδώ λέω πάλι....
    Μου βάζεις 5 ΒΛΑΚΕΣ που είναι στην μαυρι λίστα δίπλα από έναν άνθρωπο ο οποίος ήταν ένας και μοναδικός...ένας μικρός Θεός...!

    Και κάτι άλλο....στην μουσική ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν συγκρίνεις! Δεν γίνετε....!
    CountessEfi
    19.06.2007, 00:51
    ναι καλά.
    σατανιστές κ λάτρεις του σκότους (όπως λέτε) υπάρχουν σε όλα τα είδη μουσικής.

    i don't worsip Satan. Death Metal is just a consept
    LadyLuck
    19.06.2007, 03:09
    Παράθεση:

    Το μέλος St_Anger στις 18-06-2007 στις 17:02 έγραψε...

    Μου βάζεις 5 ΒΛΑΚΕΣ που είναι στην μαυρι λίστα...
    Και κάτι άλλο....στην μουσική ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν συγκρίνεις! Δεν γίνετε....!


    Καλό θα ήταν έστω και έμεσα να δέχεσαι τη διαφορετικότητα των άλλων, κυρίως όσον αφορά τη μουσική... Δε θα γυρίσω να σου πω ότι οι Lordi είναι το καλύτερο συγκρότημα της νέας χιλιετίας, γιατί δεν έχω βάσεις, αλλά μην κράζεις αυτους τους "5 βλάκες" εκτός αν έχεις τ@@ (ας μου επιτραπεί η γραφική αυτή έκφραση) να βρεθείς σε Top10 Charts πάνω από αυτούς τουλάχιστον

    Δε θα πιάσω να συγκρίνω την παραπάνω μουσική κουβέντα με ένα ανεπίκαιρο σχόλιο περί θρησκίες... Δηλαδή αν ακούω Τερζή θα γίνω καλή χριστιαννή? Μην τα μπλέκουμε όλα και εδώ...
    JaNick
    19.06.2007, 11:06
    Θέλει μεγάλα @@ για να μπείς στα charts ή μεγάλο promotion...??? Απο πότε το μεταλ, γίνοταν για τα charts? Οι παλιοί ροκάδες (βλ. Deep Purple) παίζαν μουσική για τη ΜΟΥΣΙΚΗ!! Τα Punk, Black-Death Metal, συγκροτήματα παίζουν "μουσική" για την αντίδραση, και για την πρόκληση, και εν συνεχεία για τα λεφτά...
    Και συγκρινόμενοι με τον Ξυλούρη είναι όχι απλά βλάκες αλλα καθυστερημένοι (μουσικά)!!
    Όσο για αυτο με τις θρησκείες...Δεν θα γίνει αυτο που λές, αλλα γίνεται το αντίθετο...Οπαδοί της Metal μουσικής (και περισότερο της Black-Death), τείνουν πιο πολύ προς το σατανισμό και τον σκοταδισμό και τη μιζέρια. Δεν το πίστευα, μέχρι που το είδα.
    sea_like_eyes
    19.06.2007, 13:02
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 19-06-2007 στις 11:06 έγραψε...

    Θέλει μεγάλα @@ για να μπείς στα charts ή μεγάλο promotion...??? Απο πότε το μεταλ, γίνοταν για τα charts? Οι παλιοί ροκάδες (βλ. Deep Purple) παίζαν μουσική για τη ΜΟΥΣΙΚΗ!! Τα Punk, Black-Death Metal, συγκροτήματα παίζουν "μουσική" για την αντίδραση, και για την πρόκληση, και εν συνεχεία για τα λεφτά...
    Και συγκρινόμενοι με τον Ξυλούρη είναι όχι απλά βλάκες αλλα καθυστερημένοι (μουσικά)!!
    Όσο για αυτο με τις θρησκείες...Δεν θα γίνει αυτο που λές, αλλα γίνεται το αντίθετο...Οπαδοί της Metal μουσικής (και περισότερο της Black-Death), τείνουν πιο πολύ προς το σατανισμό και τον σκοταδισμό και τη μιζέρια. Δεν το πίστευα, μέχρι που το είδα.




    πως μπορεις και συγκρίνεις μουσικά τον Ξυλούρη με ένα Hard/rock group…πως μπορείς? Απορώ…
    Είναι δυο τελείως διαφορετικά μουσικά μονοπάτια…με διαφορετικά κοινά…διαφορετικα..διαφορετικα…όλα είναι διαφορετικά…οπότε…ΔΕΝ παίζει Θέμα σύγκρισης αλλά θέμα…ΓΟΥΣΤΟΥ…

    Και παιδιά…ο.k…κάποιος έβαλε αυτή την ΑΚΥΡΗ φωτο,ας ξεφύγουμε όμως από την παγίδα του σχολιασμού της…ήμαρτον δλδ…


    JaNick
    19.06.2007, 13:29
    Ναι, αλλα εκτός του Γούστου υπάρχουν και αντικειμενικά κριτήρια, έτσι δεν είναι...? Γιατί η μουσική εκτός απο τέχνη είναι και επιστήμη...Δεν υπάρχουν μόνο τα κριτήρια του γούστου αλλα και τα τεχνικά χαρακτηριστικά...Βασικά το λάθος μας είναι που πήραμε τους Lordi σαν δείγμα του μέταλ...Δεν είναι και οι πιο χαρακτηριστικοί αντιπρόσωποι του Hard Rock/Metal...
    LadyLuck
    19.06.2007, 17:08
    JaNick για να μπεις στα ευρωπαϊκα charts χρειάζεται πολύ χρήμα και μεγάλα @@ του καλλιτέχνη, ώστε να καταφέρει και να γίνει ή καταπληκτικός καλλιτέχνης, ή μεγάλος καραγκιόζης... (κακά τα ψέματα αυτά τα 2 τραβάνε το ευρύ κοινό).
    Γιατί νομίζεις ότι τα μέταλ κομματάκια δε μπαίνουν στα charts? Ή νομίζεις ότι όταν Dani Filth είχε έρθει στην Ελλάδα και χάρηκε με τις "Free Beears Yoooohoooooooo" που του δίνανε στο Next, δεν τον ενδιέφεραν τα χρήματα και τα charts, αλλά να κάνει καριέρα και να αφήσει πίσω του καλή μουσική?

    Και για όνομα του θεού μη συγκρίνετε το rock με το metal, θα τρίζουν τα κόκκαλα κάποιων... Στη συγκεκριμένη φάση δε θα κάτσω να αναλύσω ποιος παίζει μουσική για τη μουσική και ποιος για τα λεφτά γιατί για όποιον κι αν υποστηρίξω το πρώτο, κάποιες πράξεις του θα με διαψεύσουν...

    Ο Ξυλούρης αρέσει σε σένα και μπορεί κάποιος fan των lordi να σε θεωρεί εξίσου καθυστερημένο με όλους αυτούς που κράζεις εσύ.
    Αυτό με τις θρησκείες δεν ισχύει... Δε χρειάζεται να κάτσω να αναλύσω αυτά που μπορεί να έχω δει ή όχι... Για να το λέω, σημαίνει ότι δεν ειμαι σαν τη γιαγιά που μένει απέναντι που βγαίνει και φωνάζει ότι τα τατουάζ είναι του σατανά ;p

    Τα παιδάκια των 15-16 που ακούνε μέταλ (ας πούμε) μπορεί να είναι από αυτά που υποστηρίζουν ότι ο σατανάς θα τους σώσει... Εγώ στα 15 μου όταν άκουγα τα deathiάρικα cabaret και έβλεπα τα παιδάκια να το παίζουν θλήψη και μιζέρια και "είμαστε σοβαροί, δε μιλάμε, δε γελάμε", έβγαζα μια χαρτοπετσέτα, πήγαινα δίπλα σε αυτούς τους σοβαρούς οπαδούς του metal (ας πούμε ξαναλέω) και όλο χάρη τους πρόσφερα... "Χαρτομαντηλάκι...?" :P

    Η θρησκεία δεν έχει να κάνει με τη μουσική... Σταματήστε να είστε κολλημένοι με αυτό λες και είστε 80 χρονών και δεν ήταν της μόδας "στην ηλικία σας"...

    Θα συμφωνήσω με τον/την sea_like_eyes... Είναι θέμα γούστου και δε θα έχεις ποτέ το δικαίωμα, ό,τι κι αν έχεις δει στη ζωή σου, να κρίνεις το γούστο κάποιου. Δεν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια στη μουσική και δεν πιστεύω ότι θα την χαρακτήριζα ποτέ ως επιστήμη...
    Πάρε σα δείγμα τους Cradle of Filth και πες μου τότε σε ποια νότα βρίσκεται η επιστημονική εξήγηση, ότι αυτοί οι τύποι φτιάχνουν μουσική... Κι όμως έχουν αρκετούς οπαδούς
    JaNick
    19.06.2007, 19:22
    Φυσικά και υπάρχουν αντικειμενικότατα κριτήρια για να κρίνεις την ποιότητα κάποιου μουσικού κομματιού...Και φυσικά η μουσική ειναι ΚΑΙ επιστήμη, γιατι υπάρχουν επιστήμονες μουσικολόγοι, όπως υπάρχουν γύρω απο κάθε τέχνη οι εκάστοτε επιστήμονες για να την εξηγήσουν...
    Όσο για τον Ξυλούρη δεν νομίζω κάποιος που τον έχει γνωρίσει και ακούσει να τον θεωρεί καθηστερημένο...
    Όσο για τους Lordi, για πές μου τι κατάφεραν να γίνουν? Εξαίρετοι καλλιτέχνες ή σούργελα? (δε λέω καραγκιώζιδες γιατί ο καραγκιώζης είναι αναπόσπαστο μέρος της ελληνικής κουλτούρας και δεν το θεωρώ ως προσβλητικό χαρακτηρισμό) Ρώτα όποιον σοβαρό, και ψαγμένο οπαδό της μέταλ για να σου πεί.
    Κάθε μουσική έχει και το ακροατήριό της που την έχει επιλέξει με κριτήρια πέρα απο το γούστο... Θα δείς ένα σκυλά...Και θα πάς να του πείς..."Ξες κάτι; Ξεκόλλα απο τη ζωή σου, γιατι μαλακίες ακούς"...Κάνεις κάτι κακό...? Ας φύγω απο τη μουσική...Βλέπεις μία γυναίκα στο δρόμο με μίνι φούστα, ένα μαλί βαμένο πλατινέ, γόβα με στράς, βαμμένο πορτοκαλί νύχι (ανατριχιάζω) και δε συμμαζέυεται...Γούστο της είναι δε λέω...Εμείς τι φταίμε; Έτσι κάποιους τους προσβάλλει και η μπλακ-γκοθίλα...
    Όσο για τις θρησκείες...Η μουσική επιρρέαζε και θα επιρρεάζει το κοινό για πάντα, και σε κάθε τομέα...Και αυτό γίνεται και θα γίνεται με τις θρησκείες, όσο απίστευτο και αν φαίνεται...

    LadyLuck
    19.06.2007, 19:39
    JaNick ο μουσικολόγος θα πει ότι αυτό που έπαιξε ένας μουσικός είναι αξιόλογο... Θα πει ότι η κραυγή που έβγαλε ο τάδε performer είναι η τάδε νότα και είναι δύσκολο να βγει, δε μπορεί να σου πει αν ένα κομμάτι είναι ωραίο ή άσχημο... Προφανώς κι αν κρίνω εγώ ένα λαικό τραγούδι, ακριβώς επειδή δε με έλκει ιδιαίτερα αυτή η μουσική, θα το κρίνω πιο αυστηρά από ένα άλλο...
    Τι ενοείς σοβαρό και ψαγμένο οπαδό του μέταλ? Ποιος είναι ψαγμένος? Όπως έλεγε και ένας φίλος μου "έχεις βινύλια? Όχι? Άρα δε ξέρεις από μουσική". Συγνώμη αλλά οι οπαδοί του μέταλ που γνωρίζω εγώ είναι άλλης φύσης και συνήθως για μένα δε μετράει και η γνώμη τους... Και μιας που τα ανέφερα παραπάνω, εγώ βάζω τους Lordi πολύ πιο πάνω από τους COF ή τους Dimmu Borgir αλλά πολύ πιο κάτω από κλασικά ροκ συγκροτήματα.

    Αν δω ένα σκυλά και του πω αυτά που μου λες, θα γυρίσει και θα μου πει "Βγάλε τις ανταύγες, τα σκουλαρίκια και τα τατουάζ γιατί έτσι δε λες μία" και για την ακρίβεια μου το έχει πει και φίλος μου αυτό. Τι με χαλάει εμένα τι ακούει ο άλλος και πώς ντύνεται? Ούτε θα γυρίσω να κράξω το σκυλά και τη μουσική του, ούτε τίποτα... Εκτός αν μου ζητήσει κριτική... Η οποία και πάλι δε θα θύγει ιδιαίτερα τη μουσική.

    Επίσης η τύπισσα που περιγράφεις σε κάποιους αρέσει και δε νομίζω να την πολυενδιαφέρει που εσύ ανατριχιάζεις με το πορτοκαλί νύχι της... Η μπλακ γκοθίλα? Για μουσική λέμε τώρα ή για outlook? Όπως επίσης μια που είναι στο θέμα μας θα πω το παράπονο μου για το Music Heaven... Έχει κατηγορία Gothic Metal που αποδεδειγμένα δεν υπάρχει αυτό το πράγμα... και δεν έχει κατηγορία Gothic Rock.

    (από το μέταλ στο ντεθ και απο το ντεθ στο γκοθ καταλήξαμε :P )

    Και η θρησκεία επηρεάζει πολλά, αλλά δεν έχω δει να γίνεται θέμα αυτό...

    Παράθεση:
    Η μουσική επιρρέαζε και θα επιρρεάζει το κοινό για πάντα, και σε κάθε τομέα...


    Η μουσική επηρέαζε τις μάζες, δεν είναι αυτός ο σκοπός της. Αν κάποιο παιδάκι το επηρεάζει η μουσική, θα το επηρεάζει ακόμα και η γη που γυρίζει και δεν πάει κατακόρυφα...
    JaNick
    19.06.2007, 19:48
    Παρεξηγείς τα λόγια μου...Δεν είπα οτι ο οποιοσδήποτε θα πρέπει να αλλάξει κάτι...Απλα υπάρχει και κάποιο γούστο που ζεί παρασητικά στο γούστο των άλλων...
    Που ενοχλεί...Αν δείς τους οπαδούς του σκυλάδικου, δεν θα έχουν και πολύ μεγάλο δείκτη εφυείας...Ανάμεσα στο "ασισθημά μου δυνατό" και στην "Moonlight Sonata", του Beethoven, υπάρχει ένα τεράστειο χάσμα, όχι μόνο ποιότητας αλλα και ομορφιάς...
    Δεν θα επεκεταθώ γιατι πάντα παρεξηγούμαι...