ελληνική μουσική
    744 online   ·  210.849 μέλη

    Περί Metal. Μπορειτε να σταματησετε τις κριτικες εναντιον του;

    Angelofdeath1990
    20.07.2007, 20:15
    Δεν μας εννωνει μονο η μεταλ...η μουσικη μας ενωνει.....και αυτα περι θεου και μ*****ς τα ακουω βερεσε....Ο καθενας πιστευει στον θεο με τον δικο του τροπο οπως νομιζει οτι τον εκφραζει....οπως καθε πραγμα πανω σε αυτο που ονομαζεται γη...
    ogyon21
    29.07.2007, 12:54
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 16-07-2007 στις 22:35 έγραψε...



    Aπο τα καλυτερα blogs που εχω διαβασει... Πραγματικα γελασα πολυυυυυ...!
    Ειναι αστεια ολα αυτα, και ξεκαρδιστικα...

    alskdjfhg ελπιζω να γελας και εσυ μαζι μου οπως και ολοι οσοι το διαβαζουν...

    Αρρωστια. Τελικα μπορεις να ακουσεις να δεις και να διαβασεις απιστευτα πραγματα...!

    ΥΓ black sabbath δεν σημαινει μαυρο σαββατο. Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος σημαινει μαυρος ταφος η κατι παρομοιο. Τελικα αυτοι οι Sabbath ειναι χειροτεροι απ οτι νομιζαμε... Χα, χα. Ξουτ σαταναδες...!





    Black Sabbath σημαινει οντως μαυρο σαββατο.. Μιας και αυτο κατι που ερχεται απο την Σκανδιναβικη μυθολογια, δεν εχεις λογω να το διαψευδεις.. Τωρα γιατι μια χωρα σαν την ελλαδα διαλεξε για να ονοματισει την ημερα αυτη της ευβδομαδας με Σκανδιναβικες ορολογιες κι οχι με κατι πιο θρησκευτικο π.χ. αντι για Σαββατο, να το ελεγε Παρθενοβατο η κατι τετοιο... , εγω δεν το ξερω..

    Απο κει και υστερα ειδα να μιλατε για φως και σκοτος.. Στο σκοτος βεβαια μαλλον αυτη που το κατακρινεται, το ριχνεται ως προιον του διαβολου, του Εωσφορου δηλαδη, του ατομου που εφερε (οπως και στην ελληνικη μυθολογια ο προμηθεας, ετσι και στην Εβραικη ετουτος,) το φως στους ανθρωπους.. Φυσικα η Εβραιοι ως σκοταδιστες δημιουργωντας το χριστιανισμο , χρησιμοποιησαν το φως σαν σκοτος, και το σκοτος σαν φως.. Τωρα πως το εχαψαν τοσα εκατομμυρια ανθρωποι , αυτο ειναι απο τα περιεργα..

    ΠΕραν αυτου, οταν ονομαζουμε κατι το σατανιστικο, τι ακριβως εννοουμε, γιατι εχω μπερδευτει... ΣΑτανιστης, ειναι αυτος που πιστευει στον Σατανα , με την εννοια οτι αυτος ειναι η κυριαρχη οντοτητα στο συμπαν?, η αυτος που πιστευει οτι υπαρχει ο Σατανας(γιατι απο πολλους θρησκους την τετυταια αποψη εχω ακουσει..). Οφειλουμε να σημειωσουμε πως για το Σατανα πρωτη η εκκλησια ειναι που μιλησε, και μετα καποιοι δηθεν υποστηρικτες του..

    Τωρα βεβαια για τα αποκρυφα μυνηματα στα κομματια, μη χεσω.. Δηλαδη εαν καποιος κατσει και γραψει ενα κομματι μεσα στο οποιο θα υμνει τον π.χ. Μπελιαλ, και θα αναφερει κομματια απο το τελετουργικο προς αυτον , οπως γινεται στο BLue Oyster Cult - Astronomy, αυτο ντε και καλα τον κανει σατανιστη και η μουσικη του δεν πρεπει να ακουγεται? Καταρχην μπορει να ειναι καποιος που παιζει το RPG - Demon και να συγκινηθηκε με τις προσπαθειες του Μπελιαλ μεσα στο παιχνιδι , να σωσει τους ανθρωπους, κι ετσι να εμπνευστηκε να γραψει ενα τραγουδι..
    Εαν το ιδιο το εγραφε για το Σορον απο L.O.R. κανεις δεν θα του ελεγε τιποτα μιας και δεν χτυπαει τη γραφικοτητα καποιον...

    Καθως επισης δεν εχω καταλαβει γιατι να επιτρεπεται να γραφουμε για τον Χριστο κτλ , αλλα να απαγορευεται να γραφουμε για τον Σατανα, τον CTHUHLU , τον Μπελιαλ, τον Cyric, και γενικα για ολους αυτους τους κακιοτατους που υπαρχουν στο μυαλο πολλων..


    Τελος σε ενα μυνημα στη πρωτη σελιδα (μιας και απο τοτε αλλαξε χαρακτηρα το τοπικ) ειδα να αναφερεται οτι η Μεταλ εχει τους καλυτερους μουσικους.. ΟΚ, δεκτο να αρεσουν αυτοι οι μουσικοι και να αναγνωριζονται ως καλυτεροι στο ειδος τους, αλλα οχι και καλυτεροι μουσικοι γενικοτερα.. Στο ιδιο αναφεροταν πως ο καλυτερος μπασιστας ειναι στη μεταλ.. ΟΚ... αλλα γιατι δεν εμφανιστηκε στο διαγωνισμο Bass Player of The Year, να το αποδειξει..

    Βεβαια επειδη κινδυνευω να γυρισω το μυνημα σε στυλ "Οι Τζαζιστες και τα ΜΕταλα τις μετρανε να βρουν την μεγαλυτερη", δεν θα συνεχισω.. Απλα διαφωνω με οσους κατακρινουν την μεταλ, αλλα ρε γαμωτο , κι εσεις τα μεταλλα(τα περισσοτερα με τα οποια εχω μιλησει) σταματηστε να δηλωνεται πως η Τζαζ ειναι αδερφιστικη μουσικη, η BLues ειναι για υπνο, και στη Φανκ ας μην αναφερθουμε καν.. Αναβετε τα αιματα ετσι! ΣΤην τελικη οι καλυτεροι σας Τζαζ εχουν σπουδασει...
    Lefteris89
    29.07.2007, 17:44
    Φιλε ogyon 21 Ακουω μεταλ αρκετο καιρο.Θελω να πω οτι jazz ειναι η αρχη για τα παντα στη μουσικη τυπου ροκ μεχρι και Brutal death metal. κατα την αποψη μου ειναι αδαης αυτος που θα χαρακτηριζε βαρετη αυτη τη μουσικη.Ιερα τερατα της κιθαρας( βλεπε Blackmore, Page) τιμουν συχνα πυκνα την blues επι σκηνης
    Nα μιλησω για τον Al Di Meola ή ειναι περιττο;
    Οσον αφορα το θεμα του τοπικ εχω να πω οτι το μεταλ ειναι δυσκολο να κοπει! Δεν ειναι τυχαιο οτι οι metalheads ειναι το πιο πορωμενο μουσικο κοινο

    ViPeR
    29.07.2007, 20:18
    Όχι δεν μπορώ να κόψω το metal!!!! Το παραδέχομαι…. Το 90% των δίσκων μου είναι metal!!! To 99,9% της μουσικής που ακούω είναι metal!!! Όμως δεν μπορώ να αποκλείσω τα άλλα είδη μουσικής!! Για παράδειγμα δεν είναι λίγες οι φορές που ακούω Μάλαμα και αυτό γιατί κάποιες στιγμές τα τραγούδια του είναι αυτά μου εκφράζουνε!!! Ακούω μουσική από αυτούς που γουστάρουν αυτό που κάνουν και όχι από αυτούς που το κάνουν απλά για να γεμίσουν οι τραπεζικοί τους λογαριασμοί.

    Γενικό συμπέρασμα: Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

    snider
    30.07.2007, 02:04
    NEVER!if you don't hear to metal you aren't my friend
    ogyon21
    30.07.2007, 18:19
    Παράθεση:

    Το μέλος Lefteris89 στις 29-07-2007 στις 17:44 έγραψε...

    Φιλε ogyon 21 Ακουω μεταλ αρκετο καιρο.Θελω να πω οτι jazz ειναι η αρχη για τα παντα στη μουσικη τυπου ροκ μεχρι και Brutal death metal. κατα την αποψη μου ειναι αδαης αυτος που θα χαρακτηριζε βαρετη αυτη τη μουσικη.Ιερα τερατα της κιθαρας( βλεπε Blackmore, Page) τιμουν συχνα πυκνα την blues επι σκηνης
    Nα μιλησω για τον Al Di Meola ή ειναι περιττο;
    Οσον αφορα το θεμα του τοπικ εχω να πω οτι το μεταλ ειναι δυσκολο να κοπει! Δεν ειναι τυχαιο οτι οι metalheads ειναι το πιο πορωμενο μουσικο κοινο




    Φοβαμαι οτι εσυ κι οσοι ακολουθειτε δεν διαβασατε το τοπικ παρα την επικεφαλιδα αυτου.. Το προβλημα ειναι να κοπουν οι κριτικες κατα τις μεταλ, κι οχι οσοι ακουτε να κοψετε να την ακουτε...
    LifelessDead
    01.08.2007, 00:53
    Συμφωνώ απόλυτα ότι το μεταλ είναι παρεξηγημένο είδος. Αλλά να ξέρετε όσο παρεξηγημένο είναι από τους "αντίθετους" άλλο τόσο είναι και από μερικούς που ακούνε μεταλ! "Είμαι μεταλάς", είμαι το ένα είμαι το άλλο...! Μην κολλάτε ταμπέλες... δε γίνεται ποτέ στη ζωή ενός ανθρώπου που ακούει πχ μεταλ από το πρωί ως το βράδυ να μην του αρέσει ένα τζαζ κομμάτι! Εκτός κι αν έχει υποστεί τέτοια πλύση εγκεφάλου και δε μπορεί να καταλάβει τι του γίνεται...
    Η μουσική είναι μία, τα είδη απλά προσδιορίζουν ιδιαίτερα χαρακτηριστικά.
    Επίσης γιατί να επηρεάζει εμάς η μουσική στις πολιτικές μας ιδέες και στο ντύσιμο; Εμείς τα φτιάχνουμε αυτά, όχι αυτά εμάς! "Επειδή ακούω μεταλ θα είναι αναρχικός, θα φοράω μαύρα, δε θα διαβάζω στο σχολείο και θα καπνίζω" (η όλη σκέψη σε μια πρόταση). Αν μας εκφράζει κάτι από πριν, τότε οκ, άλλο θέμα! Ηρεμήστε όμως :)
    Κι εγώ ακούω και Metallica, Slayer, Annihilator, Napalm Death, Arch Enemy, Heaven Shall Burn, AC/DC, Pantera, Sepultura κτλ, μη παρεξηγηθούμε, αλλά δε κάνω σα παλαβό για να το δείχνω και σαφώς ακούω κι άλλα είδη.
    Relax και οι μεν και οι δε! :)
    seras
    01.08.2007, 11:27
    Το θέμα δεν είναι αν μπορούμε να το σταματήσουμε..αλλα αν θέλουμε!!ΝΑΙ!Μπορούμε να το σταματήσουμε αλλα γιατί?Επειδή ο κόσμος το κατακρίνει?Στην καθημερινότητα ενος μεταλά εμφανίζονται πολλές δυσκολίες και αυτό λόγο του ρατσισμού που υπάρχει..Αυτό με κάνει να τρελαίνομαι αλλα ταυτόχρονα να το ακούο ακόμα περισσότερο...Ακόμα και που ασχολούμαστε τώρα με αυτό το θέμα φαίνεται ο ρατσισμός που υπάρχει...Γιατί η ερώτηση να μην είναι "ΠΕρί Jazz.Μπορείτε να το σταματήσετε:Για σκεφτείτε το..
    tsaboukos
    01.08.2007, 13:51
    Παράθεση:

    Το μέλος tsaboukos στις 16-06-2007 στις 14:33 έγραψε...

    Επειδη βλεπω κατα καιρους κοροιδευτικα σχολια σε μεταλοβιντεο και μεταλομουσικους απο διαφορους,εχω να τους πω ενα πραγμα:κοιταξτε τη δουλεια σας και τη μουσικη σας και αφηστε εμας τους μεταλλαδες να ειμαστε κακοι,ανωριμοι,ασχετοι μουσικοι,σατανιστες,ναρκομανεις και ολα οσα σερνουν για μας.ΟΚ???Και στο κατω κατω αφου οι μουσικοι σας ειναι τοσο καλοι ας παιξουν οπως ο Κολλιας,ο Barker κλπ.Φανταστειτε πως για να παιζουν τοσο γρηγορα εχουν κουραστει πανω στα ντραμς.Δεν το κανει ο οποιοςδηποτε αυτο..Εξαλλου μην ξεχναμε οτι καποιοι απο τους καλυτερους κιθαριστες,ντραμμερ,μπασιστες και τα λοιπα ειναι σημερα στο μεταλ.Ενα ονομα θα πω και δεν χρειαζεται εξηγησεις:DREAM THEATER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    It's better to burn out than to fade away!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 16-06-2007 15:59 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsaboukos στις 16-06-2007 17:06 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsaboukos στις 16-06-2007 21:01 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsaboukos στις 01-08-2007 13:47 ]




    Παιδια παρεξηγησατε τον τιτλο.Σκοπος μου δεν ηταν να σταματησει το μεταλ,προς Θεου και εγω μεταλ ακουω.Σκοπος ηταν να σταματησουν οι κακες κριτικες και ενοχλητικα σχολια που εκαναν καποιοι στο site(δεν λεμε ονοματα για ευνοητους λογους) για μεταλομουσικους και μεταλοβιντεο οπως λεω παραπανω.Γιαυτο αλλαξα τον τιτλο!
    seras
    01.08.2007, 14:28
    Sorry αν παρεξήγησα..έχεις δίκιο και εγώ μαζί σου φίλε
    kadmilos
    02.08.2007, 01:22
    Εγω εχω να θεσω καποια ερωτηματα εδω περα αν και μερικα απο αυτα ειναι λιγο ασχετα με το θεμα

    1ον: Συγκροτηματα που παιζουν χριστιανικο μεταλ η white metal τι ειναι?

    2ον: Αφου παραδεχομαστε ολοι οτι η μουσικη εχει γινει προιον,γιατι δεν βλεπουμε οτι πολλα πραγματα λειτουργουν οπως και σε αλλα προιοντα-συσκευασια,διαφημιση,τιμη..Το να τοποθετησεις το προιον σου σε μια κατηγορια προιοντων ας πουμε επαναστατικα με target group μικρες ηλικιες δεν σε οδηγει στο να βαλεις στο εξωφυλλο ας πουμε μια μαγισσα?

    3ον: Οι περισοτεροι επιστημονες καποτε πιστευαν οτι η γη ειναι επιπεδη.Ειχαν δικαιο?Τωρα οι περισοτεροι πιστευουν οτι δεν υπαρχει θεος.Εχουν δικαιο?

    4ον: Πως μπορει τα μαθηματικα να αποδεικνυουν οτι δεν υπαρχει Θεος?Οταν η επιστημη αυτη ειναι η γλωσσα που μας εξηγει οτι τα παντα στη φυση εχουν την χρυση τομη. Μηπως μας δειχνει οι καποια πραγματα ειναι κατασκευασμενα με ακριβεια και οχι τυχαια?

    5ον: Αληθεια πιστευει κανεις εδω μεσα οτι το σχολειο διδασκει η μορφωνει? Η οτι οι γνωσεις που δινουν τα ελληνικα βιβλια ειναι επαρκης?

    Αυτα ειναι τα ερωτηματα μου. Και να πω κατι πανω στο τοπικ. Καθε ανθρωπος εχει τις αποψεις του.Το να προσπαθει καποιος με χυδαιο τροπο να επιβαλλει τις δικες του δειχνει οτι μερικοι εδω μεσα ειναι κομπλεξικοι. Οταν καποιος ειναι 16 χρονων εχει δικαιωμα να εχει αποψη. Το να την κριτικαρουν καποιοι δηθεν χρησιμοποιοντας προσβλητικα λογια,δειχνει οτι η ελληνικη παιδεια εχει προβλημα.
    ogyon21
    03.08.2007, 15:58
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 02-08-2007 στις 01:22 έγραψε...

    Εγω εχω να θεσω καποια ερωτηματα εδω περα αν και μερικα απο αυτα ειναι λιγο ασχετα με το θεμα


    3ον: Οι περισοτεροι επιστημονες καποτε πιστευαν οτι η γη ειναι επιπεδη.Ειχαν δικαιο?Τωρα οι περισοτεροι πιστευουν οτι δεν υπαρχει θεος.Εχουν δικαιο?

    4ον: Πως μπορει τα μαθηματικα να αποδεικνυουν οτι δεν υπαρχει Θεος?Οταν η επιστημη αυτη ειναι η γλωσσα που μας εξηγει οτι τα παντα στη φυση εχουν την χρυση τομη. Μηπως μας δειχνει οι καποια πραγματα ειναι κατασκευασμενα με ακριβεια και οχι τυχαια?



    3)Οι περισσοτεροι επιστημονες ελεγαν αυτα που τους οριζε η Εκκλησια, μιας και ειχαν αλλιως την επιλογη , να πανε να καουν η αλλα χαρμοσυνα.. Το οτι η γη ειναι στρογγυλη περαν του Γαλιλαιου, υπηρχαν πολλα χρονια (χιλιαδες) πισω καποιοι που το υποστηριζαν με μαθηματικους τυπους.. Παρολ'αυτα οι θρησκοι πηγατε και τους φαγατε λαχανο και αυτους και τα συγγραμματα τους, για χαρη της ειρηνης και του φωτος.. Τωρα εαν με ρωτας αν οι χριστιανοι επιστημονες ειχαν δικιο(δικαιο) , τοτε μαλλον οχι.. Αυτο που ξερω ειναι οτι οι επιστημονες που ισχυριζονται την ανυπαρξια ενος θεου, ειναι αθρησκοι κατα βαση, κι αυτο κατι δειχνει.. (Μαλλον οτι δεν τους κλεινει καποιος, κατι τα ματια τους..).. ΠΑρολ'αυτα το αστειο ειναι οτι καποιοι ακομη πιστευουν οτι προερχομαστε απο ενα ζευγαρι ολο κι ολο, κι οτι εγινε η αναπτυξη ξεκινωντας απο αιμομιξια...Βεβαια να ναι καλα κι ο ποντιφικας που παραδεχτηκε οτι "Μεχρι το Big Bang συμφωνουμε, απλα το τι εγινε πριν απο αυτο κθως και τα 10 πρωτα δευτερα, ειναι δουλεια του θεου... Για κοιτα που ξεφυγε (με τον χαζο τροπο του) απο το κατεστημενο κι αυτος..

    4) μαλλον στο μαθημα των πιθανοτητων κοιταγες απο το παραθυρο.. ΚΑθως κι οταν αναλυαν πως το να πουμε κατι οτι κανει 5 δεν σημαινει οτι κανει ακριβως 5 μα κανουμε μια απλη παραδοχη για να συνεχισουμε τον συλογισμο μας... Δεν νομιζω με αυτο που ειπες να αποδεικνυεις οτι υπαρχει Θεος..Ειναι σαν να λεω "Δεν μπορει κανεις να ειναι βεβαιος οτι κατω απο την Σαχαρα δεν υπαρχει νερο, ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ..."..

    Παρολ'αυτα σεβαστη η πιστη σου και η γνωμη σου, αλλα ειναι εκτος θεματος του τοπικ, και μοιριζει και λιγο προσυλητισμο... Σε Μουσικο τομεα του φορουμ μπηκες κι οχι εκει που βγαζετε τα ματια σας υπερ και κατα της εκκλησιας "Περι ανεμων και υδατων.." ΦΙλακια και καλο καλοκαιρι.!
    tsaboukos
    03.08.2007, 19:14
    Αυτο το τραγουδι των Tenacious D το αφιερωνω σε οσους κατακρινουν το metal
    The Metal
    You can't kill the metal
    The metal will live on

    Punk rock tried to kill the metal
    But they failed as they were smited to the ground

    New wave tried to kill the metal
    But they failed as they were stricken down to the ground

    Grunge tried to kill the metal
    Hahahahaha they failed as they were thrown to the ground

    (Screaming) Aiieee Aiieee

    (Harmonizing)
    No one can destroy the metal
    The metal will strike you down with a vicious blow
    We are the vanquished foes of the metal
    We tried to win for why we do not know

    New wave tried to destroy the metal
    But the metal had its way
    Grunge then tried to dethrone the metal
    But the metal was in the way
    Punk rock tried to destroy the metal
    But the metal was in the way
    Punk rock tried to destroy the metal
    But metal was much too strong
    Techno tried to defile the metal
    But techno was proven wrong
    Yeah!

    Metal!
    It comes from hell
    tatsis
    31.08.2007, 14:02
    Έχω δεχθεί άπειρες βρισιές γιουχαρίσματα και άλλα τετοια απο άτομα πού δεν ξερουν τι τους γίνεται γυρω απο την μουσικη. Και ξαναλεω, γυρω απο την μουσική. Δεν λεω μονο το metal αλλα γενικως. Εχωντας σαν μουσικη παιδεια μονο τον βερτη την βανδη , την βισσυ και αλλους τετοιους για να μην τους χαρακτηρισω τολμανε και κρινουνε την metal. Καθονται και βρίζουνε , γελάνε με την παρέα τους και όλους μα όλους τους μεταλλάδες τους λένε σατανιστές. Είναι τοσο κλειστόμυαλοι που και DEEP PURPLE να τους βάλεις εαν εχει ηλεκτρική κιθαρα, μεσα στα 10 δευτερολεπτα θα σου πουν: Τι μα$%#ια ειναι αυτη ρε?
    Τωρα μλάω μεσα απο προσωπικες εμπειριες και πιστέψτε με εχω πολλές. Το να δούν ενα άτομο να φοράει σωλήνα και ζώνη με σφαίρες ειναι σαν να είδαν τον χιτλερ μπροστα τους!!!! Σόρυ αν ξεφυγα λίγο απο το θεμα αλλα τι να κάνω ενα μυαλο το έχω. Τελοσπαντων τελειώνοντας θέλω να πω οτι απλα με τετοια άτομα δεν πρέπει να ασχολείσε. Και όπως ειχαν πει και οι θεοι MANOWAR :



    In the beginning there was silence and darkness
    All across the earth
    Then came the wind and a hole in the sky
    Thunder and lightning came crashing down
    Hit the earth and split the ground
    Fire burned high in the sky

    From down below fire melted the stone
    The ground shook and started to pound

    The gods made heavy metal and they saw that is was good
    They said to play it louder than Hell
    We promised that we would
    When losers say it's over with you know that it's a lie
    The gods made heavy metal and it's never gonna die

    We are the true believers
    It's our turn to show the world
    In the fire of heavy metal we were burned
    It's more than our religion it's the only way to live
    But the enemies of metal we can't forgive

    Cause we believe in the power and the might
    And the gods who made metal are with us tonight

    The gods made heavy metal and they saw that is was good
    They said to play it louder than Hell
    We promised that we would
    When losers say it's over with you know that it's a lie
    The gods made heavy metal and it's never gonna die

    We believe in the power and the might
    And the gods who made metal are with us tonight

    We're here tonight for heavy metal are you ready in the hall
    They have chosen us and we have heard the call
    Gonna tear the roof off with our sound

    Crack the walls and shake the ground
    Fight tonight for metal one and all

    Cause we believe in the power and the might
    And the gods who made metal are with us tonight

    The gods made heavy metal and they saw that is was good
    They said to play it louder than Hell
    We promised that we would
    When losers say it's over with you know that it's a lie
    The gods made heavy metal and it's never gonna die


    tatsis
    31.08.2007, 14:07
    Α ρε VITAL REMAINS που σας χρειάζεται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Angelofdeath1990
    31.08.2007, 14:13
    HATECREW DEATHROLL CHILDREN OF BODOM.....H metal einai olh h zwh mou kai h kariera mou.......DEN TO AFHNW.......Brothers Everywhere Raise Your Hands Into The Air We Are Warriors Warrios Of The World......
    LuthienMel
    22.04.2008, 16:08
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 16-06-2007 στις 16:39 έγραψε...

    Δεν διαφωνώ οτι το metal είναι μια πολύ καλή μουσική...(εγω βέβαια είμαι πιο Rock...) Και διαφωνώ κάθετα με αυτούς που μόλις δούν ένα "μαύρο" εξώφυλλο, αρχίζουν τα περι σατανισμού...
    Αλλα διαφωνώ και με όσους λένε οτι οι μεταλάδες είναι καλύτεροι μουσικοί απο τους κλασσικούς, γιατί παίζουν γρήγορα...Και γω αυτο υποστήριζα μέχρι να κάτσω να ασχοληθώ με την κλασσική μουσική...Το να παίζεις εξωφρενικά γρήγορα μια νότα (βλέπε μπάσο) ή μία-δύο συγχορδίες (rhythm guitar), δεν είναι πιο δύσκολο απο το να παίξεις 20 διαφορετικές νότες σε διαφορετικές οκτάβες, πιο αργά (π.χ Jazz, κλασσική κλπ.)... Ή το να συγχρονιστείς με αλλα 4-5 άτομα δεν είναι το ίδιο με το να συγχρονιστείς με άλλους 50-60 (συμφωνική ορχήστρα)
    Ξέρω οτι πολλοί μουσικοί της Metal είναι πολύ καλοι μουσικοί, αν τους δείς solo...(π.χ Petrucci, Young που προανέφερε ο tsaboukos).
    Αλλα κατα τη διάρκεια του κομματίου με το συγκρότημα δεν κάνουν κάτι ιδιαίεταιρα δύσκολο, που δεν κάνουν και οι υπόλοιποι...







    Υπάρχει και το symphonic metal όμως που εκτός απο κιθάρα έχει και ορχίστρα.
    Debauchee
    22.04.2008, 16:25
    το μεταλ δεν ειναι γραφικο οι μεταλαδες οι κολλημενοι ειναι
    οπως διαβαζα σε μεταλ χαμερ του 93 (τοτε που το επαιρνα) αφιερωμα στο NWOBHM το αγγλικο μεταλ δεχτηκε τα βελη απο το αθλιο πανκ αλλα εμεινε ορθιο και σαν αλλο λιονταρι
    ελεος δλδ ουτε το πανκ ουτε καμια αλλη μουσικη θελει να εξαφανισει το μεταλ
    αν ειναι δυνατον
    αυτα τα βγαζουν οι μεταλαδες απο το μυαλο τους για να θεωρηθουν ξεχωριστοι
    εμπορικα κλισε απο μπαντες τυπου Manowar

    VoodooChild
    22.04.2008, 17:42
    Διαβασα ολα τα posts και εφτασα στο συμπερσμα οτι τα περισσοτερα ειναι εκτος τοπου και χρονου. Το θεμα ηταν για τις κριτικες που γινονται στο metal και ειδα posts να πηδανε απο metal σε σκυλαδικα, σε lordi και ξυλουρη, σε φυσικη και μαθηματικα, σε θρησκεια κ.ο.κ. Τι να πω...

    Καταρχην μου φαινεται οτι καλο θα ηταν να επαναπροσδιορισουμε καποια πραγματα. Κριτικη (τουλαχιστον οπως εγω την ξερω), δεν μπορει να κανει ο καθενας για ο,τι του κατεβει στο κεφαλι. Ολοι μας κατεχουμε καποια πραγματα. Αλλος λιγοτερα, αλλος περισσοτερα. Παρατηρω ομως οτι ασκουν κριτικη πανω στο οποιοδηποτε θεμα, ασχετα αν το γνωριζουν ή οχι -και φαινεται ποτε καποιος γνωριζει κατι-. Σαφως καποιος μπορει να απορριπτει ή να αποδεχεται κατι, χωρις ομως να κατακρινεται ή να κατακρινει. Προσωπικα ακουω blues, hard rock και επιλεκτικα metal και για να πω και τη μαυρη αληθεια μου, κατακρινω σκυλαδικα και τετοια, αλλα ποτε αυτους που τα ακουνε.
    Το γεγονος οτι κατακρινουν το metal, δεν θα σταματησει ποτε. Γι'αυτο φιλε μου γραψ'τους στα @@ σου. Εσυ ακους και γουσταρεις, στην τελικη δεν νομιζω να θελεις την οποιαδηποτε σχεση με ατομα που βγαζουν συμπερασματα για το τι εισαι σαν ανθρωπος, απο το τι μουσικη ακους. Δεν σου προτεινω την στρατηγικη του λεγε ναι εσυ, αλλα μην καταναλωνεις και χρονο στο γιατι κατακρινουν. Ειναι δεν ειναι λαθος, πρεπει να συμβιβαστουμε με αυτο -εξ'αλλου ολοι λιγο πολυ το κανουμε για αλλα μουσικα ειδη-, γιατι αν ειναι να ζηταμε το λογο απο τον οποιο κατακρινει, θα πρεπει να του στερησουμε την ελευθερια του λογου και της εκφρασης και αυτο δεν ειναι σωστο!

    Τελος, θα ηθελα να πω τη δικη μου γνωμη σε πραγματα που ειπωθηκαν και μου κεντρισαν το ενδιαφερον. Καποιος φιλος ειπε οτι η μουσικη επηρεαζει το κοινο. Αν εννοουσε οτι επηρεαζει ιδεολογικα, διαφωνω καθετα. Δεν συμβαινει σε καθε περιπτωση. Υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που το θεμα μουσικη το βλεπουν πολλοι επιφανειακα και το "χρησιμοποιουν" απλα και μονο για να περασουν ευχαριστα την ωρα τους. Δεν νομιζω οτι ειναι δυνατον ενα τετοιο ατομο να επηρεαστει απο τις ιδεολογικες αντιληψεις του εκαστοτε καλλιτεχνη. Επισης, πιστευω οτι αν περασεις την εφηβεια -σε καποιους παιρνει πολυ χρονο!- δεν ειναι απαραιτητο να επηρεαζεσαι απο τη μουσικη καλλιτεχνων που σου αρεσουν. Μπορεις να εχεις την δικη σου κριση και αποψη για τα πραγματα. Τωρα αν καποια απο τα πιστευω σου συμπιπτουν με τα πιστευω ενος καλλιτεχνη, αυτο ειμαι ενα αλλο θεμα. Οποτε, ναι η μουσικη επηρεαζει, αλλα οχι ολους -δεν θελω να αναφερθω στο ποια μερια υπερτερει-.

    Ουφφφφφφφφ, αυτα!
    JaNick
    22.04.2008, 17:51

    Παράθεση:

    Το μέλος LuthienMel στις 22-04-2008 στις 16:08 έγραψε...

    Υπάρχει και το symphonic metal όμως που εκτός απο κιθάρα έχει και ορχίστρα.


    Μπράβο του...!


    Τώρα όσον αφορά το topic που ξεφεύγει, συζήτηση είναι και μπορεί να πάρει αμέτρητες προεκτάσεις...