ελληνική μουσική
    281 online   ·  210.848 μέλη

    70 χρόνια Μάνος Λοΐζος - ΠΑΤΡΑ

    Aparat
    18.06.2007, 01:51
    ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΧΑΜΕΝΟ
    70 χρόνια Μάνος Λοΐζος

    |πάτρα|
    Πέμπτη 21 Ιουνίου, 21.30
    Γήπεδο Παναχαϊκής

    Τραγουδούν:
    Χρήστος ΘΗΒΑΙΟΣ
    Λιζέτα ΚΑΛΗΜΕΡΗ
    Μανώλης ΛΙΔΑΚΗΣ
    Βασίλης ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
    Μαρία ΦΑΡΑΝΤΟΥΡΗ

    Μετά τη μεγάλη επιτυχία, που γνώρισε το αφιέρωμα στο Μάνο Λοΐζο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, το ραντεβού
    ανανεώνεται για την Πάτρα, στις 21 Ιουνίου.

    70 χρόνια από τη γέννηση του Μάνου Λοΐζου ( 22/10/1937) συμπληρώνονται φέτος και 25 από τον τόσο πρόωρο χαμό του, που άφησε το ελληνικό τραγούδι κατά πολύ φτωχότερο. Η ανάμνηση της χαρισματικής αυτής προσωπικότητας αλλά κυρίως τα τραγούδια του, έχουν αφήσει το στίγμα τους στο ελληνικό τραγούδι και επιμένουν πεισματικά να ακολουθούν και να χρωματίζουν την καθημερινότητα όλων μας.

    Άλλοτε ρομαντικός και μελαγχολικός άλλοτε βαθιά αγωνιστικός, ενσαρκώνει το πρότυπο του δημιουργού με ευαισθησίες σε όλο το φάσμα της κοινωνικής ζωής, τον έρωτα, την φιλία αλλά και την ανάγκη για δικαιοσύνη, για ένα μέλλον καλύτερο.

    Δανειζόμενοι το τίτλο ενός αγαπημένου του τραγουδιού (σε στίχους Μανώλη Ρασούλη), πέντε σπουδαίοι ερμηνευτές συναντιούνται για να τραγουδήσουν πως ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΧΑΜΕΝΟ και παρουσιάζουν τα πιο αγαπημένα τραγούδια του Μάνου Λοΐζου, την Πέμπτη, 21 Ιουνίου, στο γήπεδο της Παναχαϊκής.

    Προπώληση εισιτηρίων 15€:
    • Βιβλιοπωλείο «ΡΟΔΟΠΟΥΛΟΣ» (Κορίνθου & Φιλοποίμενος)
    • Βιβλιοπωλεία «Ρούμπυ» ( 1. Κορίνθου 19-21, 2. Λεμεσού 17)
    • Βιβλιοπωλείο «Πολυγένη» (Πανεπιστημίου 185)
    • Καφέ «ΣΙΝΕΜΑ» (πεζόδρομος Γεροκωστοπούλου)
    • Συνδικάτο Οικοδόμων Πάτρας (Κολοκοτρώνη 20, 4ος Όροφος)
    • Πλατεία Γεωργίου
    • Πανεπιστήμιο Πάτρας

    vasiloukos
    18.06.2007, 14:16
    Το ξέρω ότι δεν ταιριάζει με το θέμα, αλλά νομίζω οφείλουμε να το αναφέρουμε:

    Πέθανε η δεύτερη γυναίκα του Μάνου Λοίζου, η Δώρα Σιτζάνη, ηθοποιός απ' ότι άκουσα και βέβαια στιχουργός ενός από τα συγκλονιστικότερα τραγούδια του Λοίζου ["Κι αν είμαι ροκ...''] στο δίσκο ''Για μια μέρα ζωής'', όπου τραγούδαγε και το ''Ποσο σ' αγαπώ'' σε στίχους του Λ. Παπαδόπουλου.

    Καλό της ταξίδι.....

    Αναφρανίλ και Τριπτιζόλ...

    Ω, πριγκιπομαστούρηδες κι αλητοβασιλιάδες....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vasiloukos στις 01-07-2007 16:53 ]


    Raindrop
    19.06.2007, 15:23
    Πιστεύω ότι θα είναι από τις πιο δυνατές βραδιές...!!!!!!
    esta
    20.06.2007, 10:19
    Φυσικά θα είμαστε εκεί!!!Δεν τίθεται θέμα!Θα είναι υπέροχα.Έχω ήδη αγοράσει εισιτήρια!Άλλωστε η συναυλία είναι δίπλα στο σπίτι μου!!Καλά να περάσετε όσοι θα έρθετε!!!
    esta
    22.06.2007, 15:56
    Ήταν ωραία βραδιά παρ'όλες τις αντιξοότητες!Ερώτηση:Ο Θηβαίος για τί δεν ήταν εκεί??????????Τουλάχιστον θα τον δω την Κυριακή!
    Xrononaytis
    22.06.2007, 23:55
    Ηταν ωραια ο Λυδακης ηταν καπως το πεζε γυμνασμενος μπρατσαρας με το σωμα εξω . Η Φαραντουρη ωραια φωνη με βαθος μετα ο Βασιλης δεν εχω τιποτα μαγεια σκετη πεταξε και την τουρτα που το δωσανε για τα γενεθλια του φοβερο σκηνικο την πεταξε κατω στο κοινο να σας γλυκανω λιγο ο Ρουσετος στην κιθαρα παρα πολυ καλος αλλα του χαμηλωνανε τον ηχο παντως στον Στρατιωτη εριξε τρελα γκαζια . Ο Θηβαιος εχει προβλημα στης φωνητικες χορδες τωρα τι εχει δεν ξερω και δεν θελει να τις επιβαρυνει μαλλον θα παει για ενχειρηση . Εστα πιοιες αντιξοοτητες λες .