ελληνική μουσική
    746 online   ·  210.851 μέλη

    Επιχείρηση κατά των υπολογιστών-ζόμπι ολοκλήρωσε το FBI

    GL
    18.06.2007, 04:55
    Ουάσινγκτον:

    Περισσότεροι από ένα εκατομμύριο υπολογιστές ανυποψίαστων Αμερικανών χρηστών έχουν μολυνθεί από κακόβουλο λογισμικό και χρησιμοποιούνται ως πιόνια σε διαφόρων ειδών επιθέσεις και παράνομες δραστηριότητες, προειδοποίησε το FBI, έπειτα από την εξουδετέρωση μερικών χάκερ.

    Οι χάκερ σαρώνουν το Διαδίκτυο για να εντοπίσουν ευάλωτα συστήματα, τα οποία μολύνουν με κρυφό λογισμικό ώστε να τα ελέγχουν. Οι υπολογιστές ζόμπι χρησιμοποιούνται στη συνέχεια για αναμετάδοση διαφημιστικών μηνυμάτων (spam), για την υποκλοπή προσωπικών και τραπεζικών δεδομένων, ή για μαζικές επιθέσεις εναντίον μεγάλων δικτυακών τόπων.

    Έχουν μάλιστα αναφερθεί περιστατικά στα οποία δίκτυα υπολογιστών ζόμπι, γνωστά και ως «botnets», παραβίασαν λογαριασμούς online χρηματιστηριακών συναλλαγών για να ανεβάσουν την τιμή μετοχών και στη συνέχεια να τις πουλήσουν.

    Στην τελευταία επιχείρηση κατά των botnets, η οποία είχε την κωδική ονομασία «Operation Bot Roast» («Επιχείρηση εξουδετέρωσης Bot), το FBI εξουδετέρωσε τρεις σημαντικούς χάκερ:

    -Ο Τζέιμς Μπριούερ από το Τέξας θα δικαστεί για τη μόλυνση περισσότερων από 10.000 υπολογιστών σε παγκόσμιο επίπεδο, ανάμεσά τους οι υπολογιστές δύο νοσοκομείων του Τέξας, που παρουσίασαν σοβαρά προβλήματα με αποτέλεσμα να σημειωθούν καθυστερήσεις στην παροχή υπηρεσιών.

    -Ο Ρόμπερ Αλαν Σόλογουεϊ από το Σιάτλ συνελήφθη ως ένας από τους μεγαλύτερους «spammers» (αποστολείς ανεπιθύμητων διαφημιστικών e-mail) του κόσμου, έχονας στείλει δεκάδες εκατομμύρια ενοχλητικά μηνύματα από το 2003.

    -Ο Τζέισον Μάικλ Ντάουνι από το Κεντάκι κατηγορείται ότι τον περασμένο μήνα κατέκλυσε με spam ένα δίκτυο μολυσμένων υπολογιστών για μια περίοδο 11 εβδομάδων το 2004, προκαλώντας ζημίες 20.000 δολαρίων.

    Εκπρόσωπος του FBI συνέστησε στους χρήστες να χρησιμοποιούν τείχος προστασίας (firewall) και να ελέγχουν τακτικά τους υπολογιστές τους με λογισμικό κατά των ιών και του spyware.

    Πηγες: www.pathfinder.gr , ΑΠΕ


    Emilia_
    18.06.2007, 10:52
    Δηλαδη μπορει να ειμαστε κ εμεις "φορεις" και να μην το ξερουμε....?! Φανταζομαι πως το εντοπιζει ενα antivirus ετσι...?
    GL
    18.06.2007, 15:28
    Παράθεση:

    Το μέλος Emilia_ στις 18-06-2007 στις 10:52 έγραψε...

    Δηλαδη μπορει να ειμαστε κ εμεις "φορεις" και να μην το ξερουμε....?! Φανταζομαι πως το εντοπιζει ενα antivirus ετσι...?


    Γεια σου Αιμιλια!

    1) Ο καθενας μας μπορει να ειναι φορεας τετοιων επικινδυνων στοιχειων!

    2) Γνωμη μου ειναι οτι ενα καλο και αξιοπιστο πακετο antivirus-firewall θα μπορουσε να σε γλυτωσει απο παρα πολλα τετοια φαινομενα! Παντως να ξες οτι ολα μα ολα τα προστατευτικα εχουν και τις "τρυπες" ασφαλειας τους! Για αυτο το λογο υπαρχουν και τα updates και οι ενημερωσεις! Καλα θα κανεις λοιπον να μην εισαι επαναπαυμενη στο οτι εχεις ενα προστατευτικο τοιχος ασφαλειας! Παντα πρεπει να παιρνεις τις νεες ενημερωσεις!
    Γνωμη μου ειναι αυτο να γινεται το αργοτερο καθε 15 μερες!

    Και παλι δεν θα εισαι 100% σιγουρη! Αλλα anyway....Ετσι ειναι αυτα τα κολπα πλεον!


    renabill
    22.06.2007, 20:50
    ναι αυτά είναι κάποια από τα αρνητικά του Ιντερνετ που το εκθειάζουν ως το καλύτερο μεσο επικοινωνίας
    xaris-
    02.11.2007, 22:10
    Πως και δενε ιχα δει αυτοτ ο topic????????????
    Νομιζω πως ειναι το τελευταιο απορθητο μερος της ελευθερης παροχεις πληροφοριων.
    Οσο για τα ''ζομπι'' ειναι η κορυφη του παγοβουνου αν σκεφτειτε οτι ο υπολογιστης σας δεινει αυτην την στιγμη που μιλατε πληροφοριες για τις κυνησεις σας στην Microsoft εμενα μ φαινετε σαν να κυταμε το δεντρο και οχι το δασος.Οσο δυνατα ειναι ενα προγραμμα τοσο πιο ακριβο ειναι και τοσο πιο ''βαρη'' ειναι.(Βαρη λεγεται ενα προγραμμα το οποιο ζητα πολυ μνημη).Και αρα λιγοι χρηστες το προτιμουν.Αλλα φιλε μ GL ξερεις πιο ειναια υτο που με τρομαζει πως το 70% τον υπολογιστων παγκοσμιος δεν εχουν η εχουν out of date antivirus.
    koukli
    10.11.2007, 12:23
    το δικό μου κάθε φορά που του κάνω έλεγχο βγάζει 1 λίστα κατεβατή!
    προσέχετ αυτά που κατεβάζετε από peer-to-peer προγράμματα...
    κάνετε έλεγχο κάθε φορά που κατεβάζετε καινούρια αρχεία!
    την έχω πάθει κ τα έχασα όλα!
    ΠΡΟΣΟΧΗ!
    xaris-
    11.11.2007, 22:28
    Παράθεση:

    Το μέλος koukli στις 10-11-2007 στις 12:23 έγραψε...

    το δικό μου κάθε φορά που του κάνω έλεγχο βγάζει 1 λίστα κατεβατή!
    προσέχετ αυτά που κατεβάζετε από peer-to-peer προγράμματα...
    κάνετε έλεγχο κάθε φορά που κατεβάζετε καινούρια αρχεία!
    την έχω πάθει κ τα έχασα όλα!
    ΠΡΟΣΟΧΗ!


    AxaxaxAxaXAxa Γελαω γτ πριν ενα χρονο ενας φιλος μ επαθε περιπου το ιδιο προβλημα και τα εχασε ολα η καλυτερα ετσι νομιζε....γτ ο ιος απλα ειχε αλλαξει ορισμενες θεσεις αρχειων και δεν τα ειχε διαγραψει οποτε ηταν τσαμπα το φορματ!
    Stroumfita456
    12.11.2007, 11:33

    koukli
    12.11.2007, 17:36
    Παράθεση:

    Το μέλος xaris- στις 11-11-2007 στις 22:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος koukli στις 10-11-2007 στις 12:23 έγραψε...

    το δικό μου κάθε φορά που του κάνω έλεγχο βγάζει 1 λίστα κατεβατή!
    προσέχετ αυτά που κατεβάζετε από peer-to-peer προγράμματα...
    κάνετε έλεγχο κάθε φορά που κατεβάζετε καινούρια αρχεία!
    την έχω πάθει κ τα έχασα όλα!
    ΠΡΟΣΟΧΗ!


    AxaxaxAxaXAxa Γελαω γτ πριν ενα χρονο ενας φιλος μ επαθε περιπου το ιδιο προβλημα και τα εχασε ολα η καλυτερα ετσι νομιζε....γτ ο ιος απλα ειχε αλλαξει ορισμενες θεσεις αρχειων και δεν τα ειχε διαγραψει οποτε ηταν τσαμπα το φορματ!



    είχαν χαθεί σου λέω!!! δεν κάνω πλάκα... μου άλλαζαν ονόματα οι φάκελοι οι εικόνες λέγονταν επιφάνεια εργασίας κ το αντίστροφο, μία γύρναγε στα ελληνικά, μία στα αγγλικά.

    όποιος έχει vista δεν ξέρω αν έχετε προσέξει κάτι εικονίδια που έχει στο ie δίπλα από τη διεύθυνση... στο hotmail αντί για το σήμα του ie μου έβγαζε μια κολοκύθα, στο mh αντί για cd ένα fuji και στo google μια φάτσα...

    κ μ εξαφάνισε κ τα τραγουδάκια μου ...

    από τότε δν την έχω 3αναπάθει... να 'ναι καλά το panda
    xaris-
    12.11.2007, 22:42
    1 Δεν σ ειπα οτι δεν ηταν ιος
    2 Ελεος panda?????????????????????????????????????????????????????
    PaianAris
    13.11.2007, 01:39
    Γιά όσους θέλουν νά μάθουν μερικά πράγματα παραπάνω γιά τήν καλύτερη προφύλαξη καί ασφάλειά τους εδώ : http://www.dart.gov.gr/

    Kerato
    15.11.2007, 12:26
    Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!