ελληνική μουσική
    433 online   ·  210.844 μέλη
    Liza32
    20.06.2007, 14:30
    Η σημερινή τεχνολογία, έχει συμβάλλει στο να πάμε ενα βήμα πιο μπροστά στην ανθρωπότητα, εντούτοις, προξενεί χάσμα ανάμεσα στους ανθρώπους. Η αλλοτρίωση, μεταξύ των ανθρώπων για χάρη της τεχνολογίας, συμπίπτει με την έλλειψη επικοινωνίας, την αλλοπροσαλλότητα, και την απάθεια. Ποιά είναι η γνώμη σας; Οταν για παράδειγμα ο Η/Υ έχει γίνει το μόνο μέσον επικοινωνίας μεταξύ των ανθρώπων, τι μπορούμε να κάνουμε για να δώσουμε ενα τέλος και μάλιστα τι γίνεται στην περίπτωση που ορισμένοι άνθρωποι έχουν πάθει εξάρτηση απο τους Η/Υ;
    PAPAZOGLOUFAN
    20.06.2007, 22:59
    δυστυχως ειναι αργα να γινει οτιδηποτε.ολος ο κοσμος εχει αλλαξει στο χειροτερο.με λυπει που βλεπω στο δρομο πια μονο αλλοδαπα παιδακια να παιζουν γιατι βγηκαν ολα αυτα τα πλεισταισον.φυσικα καποιος ηθελε και μας πηγε εκει.στη φοβια να πουμε ενα γεια στο διπλανο μας.να κατσουμε παρεα σε μια αυλη να τα πουμε.να χτυπησουμε τη πορτα στον νεοφερμενο γειτονα κι ας μη τον ξερουμε.το μονο που ζηταμε ειναι να εχουμε πιο πολλα απο το διπλανο μας.τισ προαλλες ειδα μια κυρια με 30 τσαντες ψωνια απο μαγαζια στα χερια της να κοιταει μια πορεια λες και κοιταζε αποβρασματα.ετσι θελουν να μας κανουν για να μη μπορουμε να σηκονουμε κεφαλι.να ειμαστε διαρκως στη πιεση και υπνοτισμενοι.να μη σου πω τισ προαλλες που ενας εδω μου εστειλε πμ θυμωμενος επειδη λεει εγραφα με κεφαλαια και αυτο δειχνει οτι υψωνω τη φωνη μου στουσ αλουσ..λες κι εγω μπηκα σε μια μουσικη κοινοτητα για να ξερω τουσ ορουσ των τσατερς.προσαρμοστηκα βεβαια μη μενομιζουν και οι αλλοι για κανα ψωνιο.απο κει και περα καταλαβαινεις σε τι κοινωνια μεγαλωνουν οι νεοι.
    ph
    20.06.2007, 23:13

    Σκατά έχουμε γίνει. ΄Ελλειψη χρόνου, άνθρωποι-μηχανές μας εξυπηρετούν, πολυεθνικός ουρανός. ΄Ερχονται άγριοι καιροί. Χωρίς επανάσταση.
    Tren
    20.06.2007, 23:15
    Λιζα μου η γενικη αλλοτριωση υπαρχει νομιζω αλλα δεν οφειλεται σε καμια περιπτωση στην εξαρτηση απο τον Η/Υ.Το λεω αυτο γιατι ειμαι θερμος οπαδος αυτης της μορφης τεχνολογιας ,ασχετως αν οι γνωσεις μου ειναι λιγο περιορισμενες...νομιζω πως ειναι ενα παραθυρο με απειρες θεες και ενα μεσο για να ταξιδευεις οπου θες μαθαινοντας γνωριζοντας και ανακαλυπτοντας.
    Επειτα ακομα και οι κοινοτητες οπως και αυτη που βρισκομαστε τωρα κατα εναν τροπο γινονται φωλιτσες ανθρωπων με κοινες ανησυχιες εστω κι αν ειναι διαφορετικοι μεταξυ τους.Η αγαπη μας για τη μουσικη ανοιξε σε ολους μας αυτην την μουσικη πυλη και βρεθηκαμε να τα λεμε...
    Και τα λεμε μια χαρα γιατι:

    α)Ολοκληρωνουμε αυτο που θελουμε να εκφρασουμε γραπτα κι ετσι εχουμε αντιλογο η συμφωνια αφου τελειωσουμε χωρις να μας διακοπτει κανεις

    β)Διαβαζουμε λεξεις, θεωριες και βρισκουμε ανθρωπους πισω απο αυτες χωρις να κοιταει πχ Ενας αντρας το μπουστο σου οταν του μιλας για τον Χατζηδακη η Μια γυναικα ποσο κανει το ρολοι που φορας οταν αναπτυσεις "τον ρατσισμο στις μερες μας.."


    γ)Πισω απο τη σιωπη των λεξεων και το ψυχρο γυαλι που μας χωριζει ολοι ψαχνουμε την αφορμη μας για να το διαπερασουμε οταν αυτο γινεται αναγκη.Αναγκη που προκυπτει απο ταυτιση ψυχης και πνευματος και οχι απο μοναξια οπως ισχυριζονται πολλοι ...

    Μοναξια χαριζει η τηλεοραση.Εκει δεν μετεχεις πουθενα και κανεις δεν ασχολειται μαζι σου.Ο Η/Υ ομως ειναι ΕΣΥ(η γνωμη σου,η κριτικη σου,ο θυμος σου,τα γουστα σου,οι εμπειριες σου,ολα τα δικα σου "ΚΛΙΚ")


    ΚΛΙΚ στο θεματακι της Λιζας λοιπον κι εγω!



    deathminor88
    21.06.2007, 00:54
    Nai eee? Egw to mono pou vlepw se auto to post einai Pesistismos...

    Tren
    21.06.2007, 00:56
    Nai eee? Egw to mono pou vlepw se auto to post einai Pesistismos...





    Ε?


    deathminor88
    21.06.2007, 00:59
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 21-06-2007 στις 00:54 έγραψε...

    Nai eee? Egw to mono pou vlepw se auto to post einai Pesistismos...




    Xa, sorry paidia, mallon ennousa pesimistismos (ap to pesimistic)
    Tren
    21.06.2007, 01:06



    Ε πες και κατι ακομα βρε..
    deathminor88
    21.06.2007, 01:39
    To 8ema afto to 8umamai apo perusi pou to kaname sthn ek8esh. Pisteuw oti okosmos einai polu apaisiodo3os genika. Fenetai ap auta pou lene, px:

    Σκατά έχουμε γίνει. ΄Ελλειψη χρόνου, άνθρωποι-μηχανές μας εξυπηρετούν, πολυεθνικός ουρανός. ΄Ερχονται άγριοι καιροί. Χωρίς επανάσταση.

    Diafwnw ka8eta. Eigw de vlepw kati tetoio, toulaxiston sthn koinwnia pou egw zw...
    Mporei ontws na erxomaste olo kai pio konta sthn texnologia klp klp, alla den nomizw oti ta pragmata einai etsi opws ta leei o eishghths tou 8ematos. To vlepw sth sxolh mou, stis sxoles tvn filwn m, sta merh pou suxnazw... To eida stis katalhpsei kai ston eauto m. Einai shmantiko to zhthma ths paidias, ths morfwshs kai ths psyxikhs ygeias, alla auto pou vlepw egw einai aisiodo3ia, giati oloi vriskoun to dromo tous tlk.

    En katakleidei nomizw oti autoi pou 8eloun voh8eia einai autoi pou den mporoun na prosarmostoun se nea dedomena, se diaforetikous ru8mous zwhs, kai autoi p den exoun stoxous kai oneira.

    YG Me thn sygxronh texnologia epikoinwnw upervolika perissotero ap oti 8a mporousa xwris afthn. PX An douleua kai den evgaina plh thn vdomada 8a evlepa tous filous m mono to sav/kuriako. Twra eimai olh th mera sndedemenos me autous kai epikoinwnoume...

    ph
    21.06.2007, 13:32

    Αναφέρεις το σχόλιό μου ως "αυτά που λένε". Δεν είναι κομψό.


    deathminor88
    21.06.2007, 18:00
    De milousa gia esena sugkekrimena. Epeidh to exw sxetika prosfato to 8ema, alla kuriws poluzhthmeno ennoousa olous osous uposthrizoun se tetoio va8mo to fainomeno ths alotreiwshs. Den htan se kamia periptwsh panw h mono sto diko sou.
    StavmanR
    06.07.2007, 14:43
    Ίσως πρέπει να αναρωτηθούμε γιατί όταν είμαστε με το ταίρι μας δεν έχουμε κάτι να πούμε, αλλά στο κινητό μιλούμε μαζί του με τις ώρες. Γιατί όταν καθόμαστε μπροστά στο ΠιΣΙ (sic) κάνοντας ώρες τσάττινγκ (sic), βγάζουμε έναν εαυτό τον οποίο ούτε κι εμείς αναγνωρίζουμε αργότερα που διαβάζουμε τα λογκ φάιλς (πολύ sic σήμερα). Τελικά, όσο πιο πολλά στοιχεία της προσωπικότητάς μας κρύβουμε τόσο πιο επιθετικοί στη συμπεριφορά μας γινόμαστε. Όταν η επικοινωνία είναι ελλειματική και περιορίζεται σε κάποια μόνο από τα πρωτόκολλά της, τότε το κενό που παραμένει αυτοσυμπληρώνεται από τα δικά μας.
    Ας γίνω κατανοητός. Μιλώ με μία πχ. naziara στο τσατ (sic) και με έναν ntalikeri. Εφόσον δεν τους έχω δει ποτέ, δημιουργώ μία εικόνα για τον καθένα στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου, η οποία συμμετέχει στην επικοινωνία όπως ακριβώς αν τον/την έβλεπα. Για του λόγου το αληθές, μιλήστε σε ένα τσατ πότε με το ψευδώνυμο Μπαμπης και πότε με το ψευδώνυμο Ρίτα, και παρακολουθήστε διακύμανση της επικοινωνιακής συμπεριφοράς του συνομιλητή σας.
    Οι μεγαλύτερες παρεξηγήσεις στις οποίες έχω συμμετάσχει, έχουν γίνει με τη χρήση ΕςΕμΕς. Έχει κι αυτό την εξήγησή του. Πέρα του γεγονότος της απουσίας του συνομιλητή από μία εμβέλεια πρωτογενούς επικοινωνίας, υπάρχει επιπλεόν η διαφορά χρονισμού των απαντήσεων (ταιμινγκ (sic)), όσο και ο περιορισμός της έκφρασης σε αριθμό χαρακτήρων. Σκεφτείτε την πρόταση "an 8eleis ela sto party", βάζοντας διάφορα σενάρια στο μυαλό σας σχετικά με την ψυχολογία του συνομιλητή σας τον οποίο δε βλέπετε. Μπορεί πχ. να είναι ειρωνικό, επιθετικό, τρυφερό, γλυκό, αδιάφορο, ερωτικό κλπ. Εδώ, η φέρουσα ψυχολογία του μηνύματος συμπληρώνεται από τη δική μας στιγμιαία συναισθηματική κατάσταση (έρωτας, αγάπη, ενοχές, κακία, αδιαφορία κλπ.).
    Δεν θα σας κουράσω περισσότερο, απλά θα τοποθετηθώ λέγοντας ότι η φύση μας έχει προικίσει με ένα πλήθος από επικοινωνιακές δικλείδες ασφαλείας. Η ανασφάλειά μας προέρχεται από την παράκαμψη των δικλείδων αυτών και εντείνεται σε ένταση και σε συχνότητα ανάλογα με το σύνολο των δικλείδων που έχουν παρακαμφθεί. Το έλλειμμα επικοινωνίας τείνει να παρουσιαστεί ως θεματοφύλακας της προσωπικής ελευθερίας.
    Έρχονται εποχές που ο άνθρωπος θα ερωτεύεται την αποτύπωση της υπολειμματικής εικόνας του άλλου στον εγκέφαλό του, δηλαδή τον εαυτό του...
    Έρχονται εποχές που ο άνθρωπος θα μισεί την αποτύπωση της υπολειμματικής εικόνας του άλλου στον εγκέφαλό του, δηλαδή τον εαυτό του...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 06-07-2007 14:47 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 06-07-2007 14:52 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 06-07-2007 15:04 ]


    freak
    06.03.2018, 13:14

    Παράθεση:

    Το μέλος PAPAZOGLOUFAN στις 20.06.2007, 22:59 έγραψε...

    δυστυχως ειναι αργα να γινει οτιδηποτε.ολος ο κοσμος εχει αλλαξει στο χειροτερο.με λυπει που βλεπω στο δρομο πια μονο αλλοδαπα παιδακια να παιζουν γιατι βγηκαν ολα αυτα τα πλεισταισον.φυσικα καποιος ηθελε και μας πηγε εκει.στη φοβια να πουμε ενα γεια στο διπλανο μας.να κατσουμε παρεα σε μια αυλη να τα πουμε.να χτυπησουμε τη πορτα στον νεοφερμενο γειτονα κι ας μη τον ξερουμε.το μονο που ζηταμε ειναι να εχουμε πιο πολλα απο το διπλανο μας.τισ προαλλες ειδα μια κυρια με 30 τσαντες ψωνια απο μαγαζια στα χερια της να κοιταει μια πορεια λες και κοιταζε αποβρασματα.ετσι θελουν να μας κανουν για να μη μπορουμε να σηκονουμε κεφαλι.να ειμαστε διαρκως στη πιεση και υπνοτισμενοι.να μη σου πω τισ προαλλες που ενας εδω μου εστειλε πμ θυμωμενος επειδη λεει εγραφα με κεφαλαια και αυτο δειχνει οτι υψωνω τη φωνη μου στουσ αλουσ..λες κι εγω μπηκα σε μια μουσικη κοινοτητα για να ξερω τουσ ορουσ των τσατερς.προσαρμοστηκα βεβαια μη μενομιζουν και οι αλλοι για κανα ψωνιο.απο κει και περα καταλαβαινεις σε τι κοινωνια μεγαλωνουν οι νεοι.

    Aπανταω μετα απο δεκαετια. Τα αλλοδαπα παιδακια καλα κανουν και παιζουν στον δρομο, αρκετες φορες παρεα με δικα μας παιδακια ακομα και σημερα.