ελληνική μουσική
    814 online   ·  210.850 μέλη

    Τα προβλήματα της νεολαίας

    Astron
    05.03.2003, 02:23
    Ποια είναι κατά τη γνώμη σας τα σοβαρότερα προβλήματα της σημερινής νεολαίας και πού οφείλονται;
    gate
    05.03.2003, 13:53
    Για μένα, ένα είναι το βασικότερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε (ελπίζω στα 24 μου να ανήκω ακόμη στη νεολαία έτσι; ): ότι είμαστε άσχετοι με το τι συμβαίνει γύρω μας. Οι περισσότεροι δεν έχουμε επαφή με την πραγματικότητα, δεν διεκδικούμε, δεν αγωνιζόμαστε για κάτι, γιατί είμαστε πεπεισμένοι ότι τα έχουμε όλα. Μια ψευδαίσθηση που προκαλείται από το γεγονός ότι ο τρόπος ζωής των περισσότερων από εμάς είναι κάτι περισσότερο από βολικός: έτοιμα τα πάντα, και οι γονείς πάντα δίπλα.
    Δε μου αρέσει να κάνω συγκρίσεις με παλαιότερες γενιές και ούτε θα επιχειρήσω να το κάνω, παρά το γεγονός ότι ίσως η αντιπροσωπευτικότερη και πλέον υποδειγματική γενιά ήταν αυτή των νέων του πολυτεχνείου, που ήξεραν τι διεκδικούσαν και πώς να το αποκτήσουν (ένα μεγάλο μέρος αυτών τουλάχιστον). Ξέρω βέβαια πως σήμερα οι συνθήκες είναι διαφορετικές και το προφίλ της επαναστατημένης νεολαίας θα φάνταζε, υπό τα σημερινά δεδομένα, τουλάχιστον γραφικό. Η διάθεση όμως και ο δυναμισμός, με σκοπό την εξέλιξη και τη δημιουργία και την αλλαγή, στοιχεία που διέπνεαν τη γενιά του πολυτεχνείου, ίσως θα έπρεπε να τα είχαμε ανακαλύψει κι εμείς μέσα μας λίγο περισσότερο κι αυτό σίγουρα θα μας βοηθούσε και σε πολλούς τομείς της ζωής μας και ειδικότερα στο να γίνουμε περισσότερο αποφασιστικοί, να καταλάβουμε ότι η αποχή από τον κόσμο και τα κοινά δεν είναι στάση ζωής αλλά άρνηση της ζωής και να συνειδητοποιήσουμε πως ό,τι είναι να δημιουργήσουμε πρέπει να το δημιουργήσουμε τώρα και όχι να περιμένουμε να αποκτήσουμε εμπειρία, όπως συχνά δικαιολογούμαστε. Η εμπειρία δε βοηθά στη δημιουργία, βοηθά στην αξιολόγηση. Η δημιουργία και η εξέλιξη απαιτεί το ρισκο που μπορεί να πάρει μια νέα γένια, χωρίς φόβο.


    "χωρίς μουσική η ζωή θα ήταν ένα σφάλμα" Νίτσε

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: gate στις 05-03-2003 20:05 ]
    Astron
    05.03.2003, 14:11
    Gate, συμφωνώ 100% με αυτά που λες και χαίρομαι πολύ που τα έγραψες.

    Οι νέοι κάθε κοινωνίας είναι οι άνθρωποι που πρέπει να φέρνουν την αλλαγή. Αντίθετα η σημερινή νεολαία νιώθει αδύναμη και αποξενωμένη απ' τα προβλήματα. Έχουμε βασιστεί σε κάποια τυπικά πράγματα, κι έχουμε γίνει ρομπότ. Σπουδές-Δουλειά-Χρήμα. Αυτή η πορεία είναι η ιδανική και ο μοναδικός σκοπός της ζωής πάρα πολλών νέων.
    Και λυπάμαι όταν βλέπω νέους πχ στο θέμα του πολέμου στο Ιράκ, να με ρωτάνε "τί; θα γίνει πόλεμος; ε ωραία και τί να κάνουμε εμείς".

    To λέω το τονίζω και αυτό είναι όλο το νόημα:
    Οι νέοι είναι το μέλλον αυτό του κόσμου, εμείς βαστάμε στα χέρια μας τη μοίρα μας. Ας ξυπνήσουμε λοιπόν.
    Τα πράγματα δεν γίνονται αυτόματα, οι άνθρωποι τα δημιουργούν!

    Πάντως, χαίρομαι πολύ που στο musicheaven.gr έχω γνωρίσει τόσους ξεχωριστούς νέους

    Και όπως ανέφερα σε άλλο post άλλο σημαντικό πρόβλημα είναι η έλλειψη κοινωνικοποίησης των νέων. Νομίζω ότι σήμερα, στην κοινωνία του 21ου αιώνα υπάρχει περισσότερη μοναξιά από ποτέ.
    GLafki
    08.03.2003, 23:17
    Den xerw an symfwnw apolyta me thn Gate.Den einai kako na exeis anthrwpous dipla sou pou s ebohthane na epibiwseis....oute einai pada kako to an zei o kathenas ston kosmo tou.....EInai sigoura kako to oti den epikoinwnoime metaxy mas!!!!
    ayto thewrw oti einai to megalytero mas problhma....to oti katafeygoume sto internet kai thn TV anti na kathisoume na poume 2 koubedes kai as einai blakies!!!!NA mathoume ton allon!!!Gi'auto yparxei kai tospo megalh apogohteysh ston kosmo...nomizeis pws xereis kapoion,pws ton exeis zhsei kai telika ankalypteis oti den ton hxeres katholou!!!Pername o enas dipla apo ton allon sto sxoleio,to panephstimio, th douleia kai mporei na mhn poume kalhmera!Den yparxei endiaferon gia epikoinwnia!!!!H neolaia arkeitai kai ypobaletai sth monaxia! Gi'ayto allwste kai o kathenas einai sto diko tou gyalino kouti,ston diko tou plasto kosmo!Den eimaste oute theoi oute thiria...giati pame na ginoume???
    ZOI
    01.06.2003, 21:12
    τα ιδανικα ειναι το προβλημα της νεολαιας.δεν ειναι η απουσια ιδανικων ,αλλα τετοια που ειναι αυτα αχρηστα ειναι.το χρημα,η επιδειξη,το status.τετοια ειναι σημερα τα ονειρα πολλων νεων.συμφωνω με τον παυλο.οι σπουδες με απωτερο στοχο την αποκτηση χρηματων ευνοουν την παθητικη σταση προς ολα τα αλλα (σημαντικα κατ'εμε) πραγματα.
    ακομα υπαρχει ελειψη παιδειας.εχω διαπιστωσει μια τραγικη κατασταση.το σημαντικοτατο μαθημα της ιστοριας ειναι απαραδεκτο και κατα συνεπεια και οι γνωσεις μας σ'αυτο.και φυσικα δεν αναφερομαι σε μαχες και ημερομηνιες.σε γενικη γνωση των περασμενων αναφερομαι που θα μας βοηθησει να παρουμε τις αποφασεις μας για το μελλον.και πιστευω οτι ειναι αποφασεις που αφορουν την καθημερινη μας ζωη,οχι κατι μακρινο απο μας.π.χ. σε ερωτηση καθηγητη με ποιο κριτηριο σκεφτομαστε να ψηφισουμε σε καποια(λιγα)χρονια η απαντηση ηταν,ο,τι μου πουν οι γονεις μου!!!τα σχολια τα αφηνω σε εσας....βεβαια το ζητημα της ελλιπους παιδειας υπαρχει και σε πολλα αλλα μαθηματα στα οποια θα επρεπε να υπαρχει πολυ καλυτερο επιπεδο.αυτα για τους πιο νεους απο τους νεους βεβαια

    αλλο προβλημα ειναι οι ανθρωπινες σχεσεις.φοβος και τρομος εχουν καταντησει για τους νεους.αλλωστε η μονη απαιτηση σημερα απο τις σχεσεις των περισσοτερων ειναι η σεξουαλικη ικανοποιηση.λιγοι ζητουν περισσοτερα ή διαφορετικα πραγματα.επισης τα προτυπα ειναι πολυ πιεστικα.ολοι πρεπει να ειναι τελειοι!ε λοιπον τελειοτητα δεν υπαρχει κ αυτο ειναι ωραιο.διαλυει το αγχος.

    καλα οσο για αυτα που λενε οτι η γενια μας ειναι χειροτερη απο αλλες διαφωνω.τα ερεθισματα και οι καταστασεις ειναι ασυγκριτα.
    Steppenwolf
    07.06.2003, 20:10
    έλλειψη ταυτότητας...
    αίσθηση ματαιότητας...
    απογοήτευση από ανθρώπους και καταστάσεις που δημιουργεί φόβο, ανασφάλεια και οδηγεί σε εσωστρέφεια...
    κατάθλιψη από τα γεγονότα που συμβαίνουν γύρω μας...(από τον πόλεμο στην άλλη ήπειρο, μέχρι τον ζητιάνο στο διπλανό φανάρι)


    Πώς να κάνεις όνειρα σε αυτόν τον κόσμο; Η αθωότητα των νέων χάθηκε πολύ νωρίς και πολύ βίαια.
    Vagabond
    09.07.2003, 04:29
    Θα συμφωνήσω με τον Steppenwolf... η κοινωνία είναι πολύ σκληρή σήμερα για να μεγαλώνεις σε αυτήν... για να διαπλάθεις χαρακτήρα και να χτίζεις όνειρα... δεν συμφωνώ ότι το μόνο ιδανικό των σημερινών νέων είναι το χρήμα. Σκεφτείτε ότι και εμείς που γράφουμε εδώ και μιλάμε για χαμένες αξίες είμαστε κομμάτι της σημερινής νεολαίας... για τους εαυτούς μας μιλάμε, όχι για κάποιους άγνωστους και απρόσωπους νέους... ο φόβος, η ανασφάλεια και η εσωστρέφεια λοιπόν που είπε ο Steppenwolf με καλύπτουν σχεδόν απόλυτα... αν σε αυτό προσθέσουμε και την ανεργία και συνεπώς την αγωνία του απογαλακτισμού και της χειραφέτησης, της ανακάλυψης των δυνατοτήτων μας, θα έλεγα ότι οι σημερινοί νέοι είναι από τους πιο άτυχους όλων των εποχών... ακόμα και από εκείνους που έτρωγαν μέρα παρά μέρα και είχαν στην καλύτερη περίπτωση μισό παπούτσι... τουλάχιστον είχαν ο ένας τον άλλον απέναντι στο κοινό τους πρόβλημα... είχαν αλάνες να παίξουν ως παιδιά και ουρανό να ατενίζουν, είχαν τα όνειρα και τις ελπίδες τους... τώρα έχουμε την πνιγηρή αγωνία ότι όσα πτυχία και να μαζέψεις, όσο σκληρά και να μοχθήσεις, πιθανότατα θα παραμείνεις στο χαμηλότερο σκαλοπάτι αυτών που ονειρεύεσαι... εκτός αν έχεις "πλάτες"... ή αν είσαι τυχερός είναι προτιμότερη μια άσχημη ζωή που σου επιτρέπει να ονειρεύεσαι από μια μέτρια ζωή για την οποία ξέρεις ότι θα είναι μέτρια μέχρι το τέλος της αν πασχίσεις αρκετά και δεν χτυπήσεις πάτο... συγγνώμη αν σας κούρασα. Πήρα φόρα
    gogere17
    13.04.2007, 19:24
    βρηκα καπου θαμμενο αυτο το θεμα,που μου αρεσε,και ειπα να το επαναφερω στην επιφανεια... με την ελπιδα οτι θα συνεχιστει αυτη η συζητηση...
    Aiolos_m
    13.04.2007, 19:27
    Παράθεση:

    Το μέλος gogere17 στις 13-04-2007 στις 19:24 έγραψε...

    βρηκα καπου θαμμενο αυτο το θεμα,που μου αρεσε,και ειπα να το επαναφερω στην επιφανεια... με την ελπιδα οτι θα συνεχιστει αυτη η συζητηση...



    Πες μας και την άποψή σου.
    gogere17
    13.04.2007, 19:33
    τα προβληματα της νεολαιας ειναι πολλα....πρωτα απο ολα με αυτα που μας πασσαρουν στις τηλεορασεις και καθομαστε και τα κανουμε ειδωλα...δευτερον καθομαστε ολοι μπροστα σε ενα pc και δεν ξερουμε καν το συνομιλητη μας
    !τεχνολογικη αποξενωση!με aποτελεσμα να ειμαστε πολυ μοναχικοι και μη φιλοξενοι...to be continued...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gogere17 στις 13-04-2007 19:34 ]


    okanenas
    13.04.2007, 20:03
    Εγώ θα τα πω με ένα τραγουδάκι....

    Βρε δε βαριέσαι αδελφέ

    Κάποιο παράθυρο έχει φως
    κάποιον τον τρώει ο πυρετός
    μας φεύγει βήμα βήμα
    Κάποιο καράβι στ' ανοιχτά
    με χίλια βάσανα βαστά
    να μην το πιεί το κύμα

    Κι εμείς οι τρεις στον καφενέ
    τσιγάρο πρέφα και καφέ
    βρε δεν βαριέσαι
    δεν βαριέσαι αδελφέ

    Κάποιος στην άκρη του γιαλού
    κοιτάει το τέλος τ' ουρανού
    μονάχος του πεθαίνει
    Κάποιος στη μάχη πολεμά
    η σφαίρα δίπλα μας περνά
    στα στήθια του πηγαίνει

    Κι εμείς οι άλλοι μα το ναι
    κάνουμε πάρτυ ρεφενέ
    βρε δεν βαριέσαι
    δεν βαριέσαι αδελφέ

    Έξω αστράφτει και βροντά
    κι ένας διαβάτης περπατά
    χαμένος μες στη μπόρα
    Κάπου δεν θα 'χουνε ψωμί
    κάπου πεινάει ένα παιδί
    και κλαίει αυτήν την ώρα

    Κι εμείς χορτάτοι μα το ναί
    κάνουμε γλέντια ρεφενέ
    βρε δεν βαριέσαι
    δεν βαριέσαι αδελφέ

    Πόσοι απόψε ξαγρυπνούν
    σαν κολασμένοι τριγυρνούν
    και κλαίνε και πονάνε
    Στάσου και σκέψου μια στιγμή
    πόσοι σκοτώνονται στη γή
    την ώρα που μιλάμε

    Μα εμείς οι τρεις στον καφενέ
    τσιγάρο πρέφα και καφέ
    βρε δεν βαριέσαι
    δεν βαριέσαι αδελφέ

    Στίχοι: Σώτια Τσώτου
    Μουσική: Κώστας Χατζής


    gogere17
    21.04.2007, 19:33
    τοση νεολαια εδω μεσα και κανεις δεν εχει ουτε ενα προβλημα!??????? ή μηπως βαριεστε να γραφετε????(κι αυτο προβλημα ειναι,το εχω και εγω)
    Bruce_Dicki13
    21.04.2007, 21:48
    τα λεφτα ρε παιδια!! το χαρτζιλικι εμενα με απασχολει πολυ!! το οτι δεν προλαβαινουμε να κατουρησουμε απο τις υποχρεωσεις ( σχολεια , φροντηστηρια κλπ) και το οτι κανεις δεν μας ακουει!!!!


    There are times when I feel I'm afraid for the world
    There are times I'm ashamed of us all
    When you're floating on all the emotion you feel
    And reflecting the good and the bad

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Bruce_Dicki13 στις 21-04-2007 21:52 ]


    gogere17
    21.04.2007, 22:01
    ayto to provlima dn to exoyme mono emeis to exei olos o kosmos........
    Bruce_Dicki13
    21.04.2007, 23:33
    σωστα..!
    vero
    22.04.2007, 00:31
    θα συμφωνησω με το πρωτο μυνημα της γκατε δυστυχως ετσι ειναι.... αλλα εαν σκεφτεις ειδικα με τα πολιτικα δεν θα ασχοληθω ποτε και ειδικα στην ελλαδα
    siopiloss
    22.04.2007, 12:40
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 22-04-2007 στις 00:31 έγραψε...

    θα συμφωνησω με το πρωτο μυνημα της γκατε δυστυχως ετσι ειναι.... αλλα εαν σκεφτεις ειδικα με τα πολιτικα δεν θα ασχοληθω ποτε και ειδικα στην ελλαδα



    Γιατί να μην ασχοληθείς;Αν δεν ασχοληθείς πως θα γίνουν καλύτερα; Πολιτικοποίηση δεν σημαίνει κομματικοποίηση..Μπορείς να ασχολείσαι, να αντιδράς, να ενεργείς μόνη σου.Είτε με μια πορεία, ένα τραγούδι που θα φτιάξεις, 2 κουβέντες που θα πείς και άλλα πολλά.Ο κόσμος έχει ανάγκη από πράξεις!!Στον κόσμο δυστηχώς βασιλεύουνε τα λόγια..
    Φιλικά...
    koini_maria
    22.04.2007, 12:54
    Τα προβλήματα της νεολαίας , ε ;

    Εντάξει , η αλήθεια είναι οτι δεν μπορώ να μιλήσω για την ''νεολαία'' συνολικά , γιατί αυτό θα είναι γενίκευση και όπως λέει και η κυρία Μάρω Βαμβουνάκη : ''Η γενίκευση είναι η αρχή της ανοησίας'' .

    Αυτό που παρατηρώ σήμερα ως 20χρονη πλέον είναι οτι οι περισσότεροι μου λένε κόπιασε τώρα για να έχεις να λαβαίνεις στα 40 σου , το σήμερα χτίζει το αύριο κτλ ...
    Καταλαβαίνω πως δεν γίνεται να λειτουργούμε σαν να μην υπάρχει μέλλον , αλλά αυτό που με πονάει είναι οτι το παρελθόν δεν αλλάζει . Αν χαλάς/ξοδεύεις το παρόν σου δεν έχει γυρισμό για να αλλάξεις τα χρόνια που έζησες . Τέρμα !
    Δηλαδή , αν χαλάσω εγώ τώρα τόσα χρόνια από την ζωή μου για να τελειώσω ένα ηλίθιο πανεπιστήμιο που δεν μου αρέσει καθόλου και όλα αυτά στον βωμό του να βγω στην ανεύρεση εργασίας ως Π.Ε. όπως μου λένε , τι θα μου πω όταν θα φτάσω τα 40 - αν τα φτάσω βασικά - και έχω χάσει τόσες όμορφες στιγμές για να πάρω ένα πτυχίο ;
    Και ξέρετε κάτι ; Χθες πάλι έμαθα για τον θάνατο μιας κοπελίτσας 27 ετών .
    Ωραία ζωή , ρε ! Μπράβο !

    Αν αυτοί που μας αγαπάνε μας προτείνουν αυτό τον τρόπο , τότε αν αδιαφορούσαν για εμάς τι θα μας έλεγαν ;

    Άρα , αν με ρωτούσε κάποιος ποιό το μεγαλύτερό μου πρόβλημα σήμερα θα απαντούσα ο χρόνος που δεν σταματάει ούτε γυρίζει , τα όνειρα των άλλων για εμένα και η ανικανότητα μου να ορθώσω παράστημα λόγω συναισθηματικών εμπλοκών .

    StavmanR
    08.12.2007, 18:08
    Αυτό που διακρίνω ως κυριότερο πρόβλημα στη νέα γενιά είναι εκείνο της ασυνέχειας της κοινωνικής και οικονομικής αναπτύξεως μεταξύ αυτής και της προηγούμενης. Σήμερα, κανένα παιδί, σχεδόν, δεν μπορεί να ξεπεράσει το βασικό επίπεδο ζωής που του κληροδότησε η γενιά των γονιών του. Δηλαδή, μεγαλώνει για να υποβαθμίζεται σταδιακά η ζωή του, σε αντίθεση με εκείνη των γονιών του. Αυτή η ανακολουθία έχει σημαντικές επιπτώσεις σε ατομικό και κοινωνικό επίπεδο. Σήμερα τα παιδιά είναι φοβισμένα, διστακτικά στις επιλογές τους και απαισιόδοξα. Δεν τους δίνω άδικο σε αυτό. Ελάχιστοι από τους σημερινούς 18 χρονους θα σταματήσουν να εργάζονται μέχρι το τέλος της ζωής τους. Ελάχιστοι θα έχουν εισόδημα ικανό να συντηρήσει οικογένεια...Ελάχιστοι θα έχουν υγιή οικογένεια... Τα περιβαλλοντικά προβλήματα σφίγγουν σα θηλιά στο λαιμό. Μαντέψτε ποιοι θα πληρώσουν το τίμημα της υπερεκμεταλλεύσεως και κακομεταχειρίσεως των φυσικών πόρων από τη γενιά των πατεράδων τους. Τα κρούσματα βίας και εγκλήματος αυξάνονται συνεχώς ως συνέπεια της ανισοκατανομής των βασικών πόρων, αλλά και ως αποτέλεσμα του "τυχοδιωκτικού" τρόπου ζωής που διαφημίζεται στις μέρες μας.

    Θα μπορούσε κανείς να κάνει ολόκληρη κοινωνική ανάλυση για το θέμα. ΤΟ ΘΕΜΑ όμως είναι αν μπορεί να ευαισθητοποιηθεί η σημερινή παραγωγική γενια (30-65 ετών) ώστε να αφήσει μία καλύτερη παρακαταθήκη στα παιδιά της. Ακόμα, αν μπορεί να ευαισθητοποιηθεί η νέα γενιά ώστε να διεκδικήσει το μέλλον της από μία γενιά που αργεί να ευαισθητοποιηθεί.
    oulion
    08.12.2007, 20:09
    Νομίζω ότι είναι τα κόμπλεξ.Αν κάποιος νέος είναι σίγουρος για τον εαυτό του και τον ξέρει καλά,τότε δε θα γίνεται τίποτα που να τον επηρεάζει!