ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.828 μέλη
    renabill
    20.06.2007, 16:47
    Θα τρώγατε την «Ντόλι» ή τέλος πάντων κρέας ή γάλα που προέρχεται από κλωνοποιημένα ζώα; Ο αρμόδιος οργανισμός των ΗΠΑ (FDA), που παρέχει και τις ανάλογες άδειες, διαβεβαιώνει ότι το κρέας και το γάλα που προέρχονται από κλωνοποιημένα ζώα είναι το ίδιο ασφαλή με εκείνα των συμβατικών. Κατά συνέπεια, μπορούν να κυκλοφορούν στα ράφια των σούπερ μάρκετ και να καταναλώνονται σαν οποιοδήποτε άλλο τρόφιμο. Πάντως, παρά την αρχική άδεια, τα προϊόντα αυτά δεν θα βγουν στην κατανάλωση πριν περάσουν τουλάχιστον τρεις μήνες κατά τη διάρκεια των οποίων η πρόταση-παραίνεση του FDA θα βρίσκεται σε δημόσια διαβούλευση. Ωστόσο, όπως επισημαίνεται, η πρόταση αφορά τις κλωνοποιημένες αγελάδες και τα χοιρινά και όχι τα πρόβατα για τα οποία δεν υπάρχουν αρκετά επιστημονικά δεδομένα.
    Προς το παρόν, λοιπόν, γλιτώσαμε την «Ντόλι» από την τροφική αλυσίδα. Οσο για το εάν αυτά τα προϊόντα είναι ασφαλή για κατανάλωση, σύμφωνα με τον FDA είναι. Φυσικά υπάρχει και ο αντίλογος ο οποίος μάλιστα δεν εστιάζεται στην ασφάλεια των συγκεκριμένων προϊόντων αλλά στην ποιότητά τους. Η ποιότητα, όμως, έτσι και αλλιώς, είναι μια αρκετά παράξενη, ως προς τον ορισμό της, έννοια. Για παράδειγμα, ποιο είναι το ποιοτικό γάλα; Το πλήρες ή αυτό που περιέχει λίγα λιπαρά και χαμηλά ποσοστά πρωτεΐνης που παράγουν οι αγελάδες-εργοστάσια, κλωνοποιημένες ή μη;
    Χωρίς καμία επισήμανση
    Η κίνηση αυτή έχει ασφαλώς και πολέμιους που κάνουν λόγο για μείωση της υπεραξίας των αμερικανικών προϊόντων στο εξωτερικό. Αλλωστε, έρευνες δείχνουν ότι οι Αμερικανοί «αισθάνονται αηδία» στη σκέψη πως η ζουμερή μπριζόλα τους θα προέρχεται από ζώο που έχει κλωνοποιηθεί. Ωστόσο, όταν επιτραπεί η κυκλοφορία αυτών των προϊόντων, δεν θα υπάρχει καμία επισήμανση που να τα διαφοροποιεί από τα υπόλοιπα. Οπότε… «κανένα πρόβλημα».
    Απορίας άξιο, ωστόσο, είναι γιατί οι Αμερικανοί επιστήμονες μπαίνουν στον κόπο να δημιουργήσουν κλώνους για την παραγωγή κρέατος και γαλακτοκομικών προϊόντων, αυξάνοντας το κόστος παραγωγής. Η αναπαραγωγή με τη μέθοδο της κλωνοποίησης είναι σαφώς ακριβότερη, γεγονός που ασφαλώς αυξάνει το κόστος και για τον τελικό αποδέκτη του προϊόντος. Γιατί, λοιπόν, οι Αμερικανοί παραγωγοί να βάλουν στα ράντσα τους «φωτοτυπίες» ζώων (γιατί αυτό είναι τα κλωνοποιημένα ζώα) που θα κοστίζουν μια περιουσία;
    Στην πραγματικότητα, ο στόχος είναι να δημιουργηθεί μια ομάδα ζώων που θα έχουν «ανώτερες» ιδιότητες, θα παράγουν για παράδειγμα πολύ γάλα και οι οποίοι θα αποτελέσουν τους γεννήτορες επίσης προικισμένων ζώων. Οσο περισσότερα γίνουν αυτά τα ζώα, τόσο λιγότερο θα κοστίζουν. Αν και η «άδεια κυκλοφορίας για κατανάλωση» αναφέρεται σε κλωνοποιημένα ζώα, οι επιστήμονες κάνουν λόγο για «κερκόπορτα» που ανοίγει ώστε να μπουν με άνεση οι κάθε είδους γενετικές τροποποιήσεις. Η συγκεκριμένη είδηση μπορεί να συνδυαστεί με μιαν άλλη που είδε το φως της δημοσιότητας λίγες μέρες αργότερα: «Λύση στο πρόβλημα της σπογγώδους εγκεφαλοπάθειας υποστηρίζουν ότι βρήκαν Αμερικανοί επιστήμονες που με τη μέθοδο της βιοτεχνολογίας παρήγαγαν 12 αγελάδες που δεν έχουν τη συγκεκριμένη πρωτεΐνη».
    Εφόσον μια γενετική τροποποίηση μπορεί να δώσει σε ένα ζώο μια επιθυμητή ιδιότητα, η κλωνοποίηση στη συνέχεια μπορεί να εγγυηθεί ότι η συγκεκριμένη ιδιότητα θα υπάρχει και στις «φωτοτυπίες». Αντίθετα με τις μεθόδους κανονικής αναπαραγωγής, συχνά η ιδιότητα χανόταν στους απογόνους.
    Δέκα χρόνια μετά την «Ντόλι» λοιπόν, οι επιστήμονες φαίνεται ότι έχουν λύσει τα προβλήματα γήρατος που εμφάνιζαν τα κλωνοποιημένα ζώα, κλωνοποιώντας αρχικά κύτταρα που παίρνουν από γονιμοποιημένα ωάρια και είναι έτοιμοι να μας προσφέρουν νέα προϊόντα.
    Και αν όλα αυτά «δικαιολογούνται» προκειμένου να παρασκευαστούν φάρμακα, για παράδειγμα, η ευρεία χρήση τέτοιων ζώων στην κτηνοτροφία εκτός από τον κίνδυνο για τους καταναλωτές κρύβει και άλλους μεγαλύτερους. Αν, δηλαδή, τα ζώα-φωτοτυπίες παρουσιάσουν προβλήματα, πώς θα βρούμε το αντίδοτο εφόσον οι γενετικές πληροφορίες θα έχουν εξαφανιστεί μαζί με τα είδη που δεν μας χρειάζονταν;

    άρθρο από την ιστοσελίδα
    http://www.biolink.gr/home/article_details.asp?article=10null
    rory166
    20.06.2007, 16:51
    Εχω φαει τοσα και τοσα που δε νομιζω να κολλουσα σε ενα κλωνοποιημενο προβατο
    renabill
    20.06.2007, 16:53
    Άλλο να το φας και να μην το ξέρεςις.Αν ήταν στο χέρι σου να απορρίψεις αυτές τις τροφές δε θα τις απέρριπτες?
    movflower
    20.06.2007, 17:06
    Ήδη πολλοί δεν γνωρίζουν αν τρώνε κρέας από τη μαμά φύση ή από τη... θεία τεχνολογία!

    Εδώ και μερικά χρόνια απαγορεύεται στο KFC να περιέχει τη λέξη "κοτόπουλο" στα προϊόντα του. Το ίδιο συμβαίνει και με τα McDonalds, στα οποία δεν περιέχεται η λέξη "βοδινό" αλλά "κρέας από βοειδή".
    Ο λόγος; Κατασκευασμένα όντα, εκτρώματα και όχι κοτόπουλα ή αγελάδες δίνουν το κρέας τους για τα προϊόντα αυτών των εταιρειών.
    Αυτά, προς το παρόν εκτός Ευρώπης. Ευτυχώς.
    MarakiVas
    20.06.2007, 17:38
    Θα συμφωνήσω με τον Rory166. Τόσα έχουμε φάει εκεί θα κολλήσουμε?
    Renabill και αυτά που ήδη τρώμε γνωρίζουμε, φαντάζομαι, τι περιέχουν και όμως τα τρώμε.Οπότε...
    GL
    20.06.2007, 18:07
    Nτολι στη σουβλα απο το πρωι με ολα τα μυρωδικα????Μμμμμμμμμμμ!!!

    Και ο κρασος να ρεει αφθονος???



    Μμμμμμμμμμμμμμμ! Δεν θα το σκεφτομουν καθολου!!
    absurdus_delirium
    20.06.2007, 18:10
    Παράθεση:

    Το μέλος MarakiVas στις 20-06-2007 στις 17:38 έγραψε...

    Τόσα έχουμε φάει εκεί θα κολλήσουμε?





    Να μου επιτρέψεις, όμως να σου πω ότι αυτή είναι η λογική που τους βολεύει. "Τόσα έχουμε φάει, εκεί θα κολλήσουμε; Τσακ! Μεταλλαγμένα. Τόσα έχουμε δει, εκεί θα κολλήσουμε; Τσακ! Κι άλλη trash TV. Τόσα γίνονται, εκεί θα κολλήσουμε; Και γινόμαστε όλο και πιο απαθείς...

    ΑΤΤΕΝΤΙΟΝ! Μη Ζγωνς Σμα Σ'λεν Φλαξ!
    Παρακαλώ, ανοιχτά μάτια, αυτιά και μυαλά... (;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : absurdus_delirium στις 21-06-2007 16:13 ]


    esta
    20.06.2007, 18:59
    Αν είναι δυνατόν να τρώμε κλωνοποιημένα ζώα!Εδώ αγωνιζόμαστε για να μην τρώμε γενετικά τροποποιημένα τρόφιμα!!Πάντως για μένα η κλωνοποίηση πρέπει να γίνεται όταν γίνεται για θεραπευτικούς σκοπούς,δηλαδή δημιουργία οργάνων,κ.λ.π.
    ph
    20.06.2007, 23:10

    Νομίζω με την τερατογένεση που συνεπάγεται η επιστήμη όπως εξελίσσεται, η Ντόλυ θα έτρωγε εμένα. Σας έχει επιτεθεί ποτέ μπριζόλα?
    movflower
    21.06.2007, 00:29
    Παράθεση:

    Το μέλος ph στις 20-06-2007 στις 23:10 έγραψε...


    Νομίζω με την τερατογένεση που συνεπάγεται η επιστήμη όπως εξελίσσεται, η Ντόλυ θα έτρωγε εμένα. Σας έχει επιτεθεί ποτέ μπριζόλα?






    btw,πλάκα πλάκα, η Ντόλυ δεν πέθανε ήδη;
    punkster
    21.06.2007, 02:11
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 21-06-2007 στις 00:29 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ph στις 20-06-2007 στις 23:10 έγραψε...


    Νομίζω με την τερατογένεση που συνεπάγεται η επιστήμη όπως εξελίσσεται, η Ντόλυ θα έτρωγε εμένα. Σας έχει επιτεθεί ποτέ μπριζόλα?






    btw,πλάκα πλάκα, η Ντόλυ δεν πέθανε ήδη;




    Ουυυυυ...τωωωωωρα.....!!!

    Εχει φυγει εδω και καιρο η συγχωρεμενη!!


    rory166
    21.06.2007, 02:38
    Βρισκεται εν τοπω χλοερο...την εχει καταβρει με αλλα λογια
    userpower
    21.06.2007, 07:36
    Πάντως εγώ μια μέρα έφαγα μια μπριζόλα μοσχαρίσια και είχε γεύση από φασολάκια!!! Είναι τα μεταλαγμένα που φταίνε ή χαλάσανε οι ρυθμίσεις του MATRIX?
    athinouli24
    21.06.2007, 07:57
    Μόνο αν ήταν στο φούρνο με πατάτες....
    renabill
    21.06.2007, 09:41
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 21-06-2007 στις 00:29 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ph στις 20-06-2007 στις 23:10 έγραψε...


    Νομίζω με την τερατογένεση που συνεπάγεται η επιστήμη όπως εξελίσσεται, η Ντόλυ θα έτρωγε εμένα. Σας έχει επιτεθεί ποτέ μπριζόλα?






    btw,πλάκα πλάκα, η Ντόλυ δεν πέθανε ήδη;



    Nαι αλλά αναφέρθηκα στη Ντόλλυ γιατί αυτό ήταν στο άρθρο και είναι το πιο γνωστό κλωνοποιημένο ον.Πάντως χαίρομαι που σ'αυτή τη συζήτηση εκφράσατε πιο πολλοί τη γνώμη σας απ'ότι με τις θαλάσσιες χελώνες null
    null
    θαλάσσιες χελώνες ΣΟΣ

    KAKOFONIKS
    21.06.2007, 10:52
    Μας πασάρουν καθημερινά τόσες τροφές τις οποίες δεν ξέρουμε απο που προέρχονται, προσωπικά πιστεύω ότι τόσες βλακίες που τρώμε ίσως να έχουμε φάει και κάτι τέτοιο ερήμην μας.

    Παρ' όλα αυτά δεν ξέρω αν μου έλεγαν πως αυτό που θα σου σερβίρουμε είναι κλωνοποιημένο θα το έτρωγα ή όχι!

    Αν μου τύχει θα σας ειδοποιήσω ...
    PROFBASILHS
    21.06.2007, 13:29
    xmm. sta karvouna den thanai asximi idea
    swkraths
    21.06.2007, 14:24
    Αν ήταν καλοψημένο...Μια χαρά...
    PROFBASILHS
    21.06.2007, 15:00
    vale kai ligi sauce i moystarda kai tha apothewthei !
    fantasma
    21.06.2007, 16:57
    Παράθεση:

    Το μέλος userpower στις 21-06-2007 στις 07:36 έγραψε...

    Πάντως εγώ μια μέρα έφαγα μια μπριζόλα μοσχαρίσια και είχε γεύση από φασολάκια!!! Είναι τα μεταλαγμένα που φταίνε ή χαλάσανε οι ρυθμίσεις του MATRIX?



    φασολακια εφαγες φιλε... με σχημα μπριζολας!!