ελληνική μουσική
    798 online   ·  210.833 μέλη

    Το έντεχνο τραγούδι υπάρχει ακόμα ;

    zabetistas
    22.06.2007, 00:05
    Ή μήπως έχει πεθάνει και το κρατάνε με τα «σωληνάκια» ????
    tolaruba
    22.06.2007, 00:10
    Για μενα παντα υπηρχε,υπαρχει και θα υπαρχει καλο ελληνικο τραγουδι(οπως το νομιζω εγω) ειτε αυτο λεγεται εντεχνο ειτε ποπ ειτε ροκ
    Ashley
    22.06.2007, 02:06
    an gia kapoious exei pethanei gia mena einai apothikevmeno sta xarakwmata t egkefalou m ...
    ph
    22.06.2007, 05:14

    Είναι μια τελειωμένη ιστορία.
    spiroos
    22.06.2007, 10:51
    Σεβαστές οι απόψεις σας αλλά χωρίς επιχειρήματα και δικαιολογήσεις.
    zabetistas
    22.06.2007, 12:30
    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 22-06-2007 στις 10:51 έγραψε...

    Σεβαστές οι απόψεις σας αλλά χωρίς επιχειρήματα και δικαιολογήσεις.

    συνονοματε , ομως ουτε κι εσυ απαντησες
    zabetistas
    22.06.2007, 12:35
    Παράθεση:

    Το μέλος Ashley στις 22-06-2007 στις 02:06 έγραψε...

    an gia kapoious exei pethanei gia mena einai apothikevmeno sta xarakwmata t egkefalou m ...

    Δεν εννοώ αν υπήρχε , γιατί σίγουρα υπήρξε .
    Εννοώ αν υπάρχει τώρα και αν μας δίνει καινούρια πράγματα

    spiroos
    22.06.2007, 12:57
    Παράθεση:

    Το μέλος zabetistas στις 22-06-2007 στις 12:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 22-06-2007 στις 10:51 έγραψε...

    Σεβαστές οι απόψεις σας αλλά χωρίς επιχειρήματα και δικαιολογήσεις.

    συνονοματε , ομως ουτε κι εσυ απαντησες



    Δεν είχα σκοπό να απαντήσω στην ερώτηση, αλλά να σχολιάσω τις απαντήσεις σας.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 22-06-2007 12:58 ]


    EffieKakaflika
    22.06.2007, 12:58
    Κατ'αρχήν να πώ ότι διαφωνώ με τον όρο "έντεχνο", αλλά για να συνεννοούμαστε ας χρησιμοποιήσουμε τον όρο για να μιλήσουμε για την σχολή της Θεσσαλονίκης, καθώς και κάποιους όπως ίσως η Αρβανιτάκη, Τσαλιγοπούλου, Ζερβουδάκης, Παπαδημητρίου, Αλκίνοος κλπ (ήδη είμαστε εκτός πεδίου, ήδη έχουμε πλατειάσει στην έννοια του "έντεχνου"...)
    Νομίζω ότι πλέον αργοπεθαίνει, δηλαδή, βγαίνουν πολύ λιγότερα, και πολύ λιγότερο συχνά καινούργια και αξιόλογα πράγματα. Από τις παλιές καραβάνες οι μισοί επαναλαμβάνονται αντιγράφωντας τον εαυτό τους, και οι άλλοι μισοί το γυρίζουν στο πιο ποπ, ή στο πιο παραδοσιακό, ή στο πιο ηλεκτρονικό ή στο πιο οτιδήποτε άλλο... Παρ'όλα αυτά, αυτό που γίνεται (η στροφή σε διαφορετικά πράγματα) το βρίσκω ενδιαφέρον. Απλά θα ήθελα να δινόταν η δυνατότητα σε καινούργιους δημιουργούς να βγάλουν τη δουλειά τους, χωρίς να πρέπει αυτοί να δόσουν εξ'αρχής εγγυήσεις εμπορικής επιτυχίας.

    Tren
    22.06.2007, 20:47
    Εμενα η γοργονα ,που τη ρωτησα,μου ειπε πως ζει και βασιλευει..


    Ζητω οι ανεξαρτητες παραγωγες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




    Τα ματια μου γι αλλου -Πυξ Λαξ

    Έτσι μπήκα στον κόσμο των κουφών
    Κάνοντας την φωνή μου μια φωνή αφεντικών
    "Μαζί μου θα ξεχάσεις τα συναισθήματα
    Δεν μ' ενδιαφέρει ο Dylan και τα ποιήματα
    Για να πετάξει ο κόσμος στο έβδομο ουρανό
    Θα του δίνεις μαλάκα ότι θέλω εγώ"


    χαχαχαχα ....νομιζειςςςςςςςςςςςςςςς...........




    jacamar
    22.06.2007, 20:52
    το εντεχνο τραγούδι ζει ακόμα....απλά ίσως έχει αρχίζει να αλλάζει έννοια και μορφή...!
    antonia-p
    22.06.2007, 21:23
    γεια σας και απο 'μενα παιδια
    εγω θα ερθω και θα συμφωνήσω απολυτως με τον jacamar!
    zabetistas
    23.06.2007, 04:55
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 22-06-2007 στις 20:52 έγραψε...

    το εντεχνο τραγούδι ζει ακόμα....απλά ίσως έχει αρχίζει να αλλάζει έννοια και μορφή...!

    Τι μορφή άλλαξε ? μήπως ψάχνει τρόπους να επιβιώσει και έχει καταλήξει τραβεστί για να «πουλάει»?
    jacamar
    23.06.2007, 14:45
    όταν γράφω οτι άλλαξε μορφή εννοώ οτι αν θεωρούσαμε τον Χατζηδάκι εντεχνο και τον Λοίζο σήμερα τους θεωρούμε κλασσικούς....και εντεχνο πια λέμε οτι δεν είναι λαίκό ή ποπ τραγούδι....
    Σε μια εποχή που το χρήμα διαφθειρει κάθε αξία το τραγούδι δεν θα μπορούσε να μείνει ανεπιρέαστο...έτσι κάθε στίχος με νόημα πιο πλούσιο λεξιλόγιο και κάποιο μήνυμα το κατατάσοθμε στο εντεχνο.
    Zabetista μην τα ισοπεδόνουμε όλα πία έλεος εντεχνο δεν εχουμε στην Ελλάδα ροκ δεν έχουμε ποπ δεν έχουμε Ε τι έχουμε τελοπάντων????
    deathminor88
    23.06.2007, 15:10
    Μπορει καποιος να δωσει τον ορισμο του εντεχνου τραγουδιου?
    Ποιο ειναι αυτο το ειδος που φαινεται τοσο πολυ να εκλειπει?
    jacamar
    23.06.2007, 15:15
    Έντεχνη μουσική είναι αυτή που χρησιμοποιεί περισσότερα όργανα από
    τα κοινά όργανα (κιθάρα,μπάσο, μπουζούκι,τύμπανα,αρμόνιο).

    Έτσι ξεκίνησε ο διαχωρισμός του από τη λαϊκή μουσική. Στην πραγματικότητα
    η έντεχνη μουσική είναι η ελαφριά μουσική που αναγνωρίζεται σε όλες τις χώρες
    του κόσμου και είναι το πιο απλό μουσικό είδος που συνδυάζει όλα τα μουσικά όργανα,
    όπως βιολεντσέλο,ακορντεόν,φλάουτο.τρομπέτα, και διάφορα άλλα που δεν είναι στο
    ρεπερτόριο των λαϊκών τραγουδιών


    δεν υπάρχει κάπου ακριβής ορισμός αυτό είναι απο το stixoi.info
    deathminor88
    23.06.2007, 15:32
    Ναι, τοτε λυπαμαι που το λεω αλλα υπαρχουν πολλοι καλλιτεχνες οπου σε διαφορα κομματια τους χρησημοποιουν πολλα και διαφορετικα οργανα, χωρις αυτοι να εχουν την ταμπελα του εντεχνου η να λεγονται ιωαννιδης, αρβανιτακη, μαλαμας, τσαλιγοπουλου κλπ. Απλα νομιζω οτι εχουμε ξεφυγει λιγο και γιναμε ολοι της ποιοτητας κλπ. Αν αρεσει σε καποιον η μουσικη οπως την περιγραφει ο παραπανω "ορισμος" το μονο που χρειαζεται ειναι να κουσει ethnic, lounge μουσικη...
    jacamar
    23.06.2007, 15:34
    hello! μιλάμε για την ελληνική έντεχνη μουσική....!!!!
    ο ορισμός κατοθί μιλάει μόνο για το μουσικό μέρος αλλά παίζει ρόλο και ο στίχος...!!!
    deathminor88
    23.06.2007, 15:43
    ναι εχεις απολυτο δικιο, αλλα αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι απλα δεν υπαρχει ειδος εντεχνης μουσικης για εμενα. Οπως λεει και η λεξη, ακομα κι ο πιο αφελης θα το ερμηνευε ως κατι εμπεριεχει τεχνη...Ε, δν νομιζω οτι υπαρχει μουσικη που να μην εχει τεχνη, αρα πιστευω οτι ολο το παιχνιδι παιζεται στους στιχους και στον τροπο προωθησης. Στην αρχη της προηγουμενης απαντησης για ελληνες μιλησα. Μπορω να σκεφτω πολλους που δεν τους λεμε "εντεχνους" αλλα εχουν τα χαρακτηριστικα τα οποια εχει η "εντεχνη" μουσικη... Χατζηγιαννης, Βεριωνης (νεος καλλιτεχνης), Κατσιμοιχαιοι, Ολυμπιου και αλλοι... Anyway απλα ηθελα να κφρασω και την διαφωνια μου με τον τροπο που ακουγεται η φραση εντεχνη μουσικη στην ελλαδα.
    AntonisDimitris
    23.06.2007, 16:13
    Αγαπητοί φίλοι είναι ωραία η συζήτησή σας επί του "έντεχνου" τραγουδιού. Στο δικό μου μυαλό, ο όρος πλησιάζει στον international όρο "folk" και τίποτα παραπάνω... Οπως λοιπόν εκλείπει και η folk παγκοσμίως, έτσι εκλείπει και το έντεχνο στη χώρα μας... Πόσο μάλλον όταν κάποιοι εκφραστές του (όπως π.χ. ο Γιάννης Κότσιρας) με δημόσιες δηλώσεις του, ούτε να ακούσει για έντεχνο τραγούδι δεν θέλει (μην μείνετε στο όνομα, μια αναφορά είναι). Οπως καταλαβαίνετε είναι το εμπορικό σημείο στην ιστορία αυτή καθοριστικό. Είτε το θέλουμε είτε όχι η εμπορική απήχηση ενός cd, σημαίνει και αποδοχή του στον κόσμο. Η απήχηση μετράει σε μια πορεία, και η απήχηση είναι απόλυτα συνυφασμένη με την αγορά του cd. Το να πουλάει ένας δίσκος, δεν είναι και τόσο "ύποπτο" όπως παρουσιάζεται συχνά, είναι ο δείκτης της αποδοχής ή όχι μιας μουσικής πρότασης. Μην ξεχνάτε πώς οι συντελεστές ενός δίσκου είναι επαγγελματίες και πρέπει να αμοίβονται. Και το έντεχνο χρειάζεται αυτή την αποδοχή, γι'αυτό και δεν επιβιώνει, ή καλύτερα γι'αυτό εκλείπει...