ελληνική μουσική
    868 online   ·  210.851 μέλη

    Το έντεχνο τραγούδι υπάρχει ακόμα ;

    zabetistas
    23.06.2007, 18:36
    Παράθεση:

    Το μέλος AntonisDimitris στις 23-06-2007 στις 16:13 έγραψε...
    Οπως καταλαβαίνετε είναι το εμπορικό σημείο στην ιστορία αυτή καθοριστικό. Είτε το θέλουμε είτε όχι η εμπορική απήχηση ενός cd, σημαίνει και αποδοχή του στον κόσμο. Η απήχηση μετράει σε μια πορεία, και η απήχηση είναι απόλυτα συνυφασμένη με την αγορά του cd. Το να πουλάει ένας δίσκος, δεν είναι και τόσο "ύποπτο" όπως παρουσιάζεται συχνά, είναι ο δείκτης της αποδοχής ή όχι μιας μουσικής πρότασης. Μην ξεχνάτε πώς οι συντελεστές ενός δίσκου είναι επαγγελματίες και πρέπει να αμοίβονται. Και το έντεχνο χρειάζεται αυτή την αποδοχή, γι'αυτό και δεν επιβιώνει, ή καλύτερα γι'αυτό εκλείπει...

    Όταν το χρήμα όμως , όπως και η καταξίωση που αυτό φέρνει , γίνονται αυτοσκοπός ? τότε τι . . . ?
    Μήπως η κινητήρια δύναμη του «έντεχνου» ήταν ο ρομαντισμός κάποιων δημιουργών?
    Και τώρα που αυτοί «φτιαχτήκανε» έχουνε ξεμείνει?
    Και μόνο το γεγονός ότι κάποιοι καταφεύγουν σε συνταγές για να πουλήσουν δεν σε παραξενεύει?
    Π.χ «να κάνω κάτι σε ροκ γιατί είναι τις εποχής».

    busted
    24.06.2007, 18:17
    Το εντεχνο τραγουδι υπαρχει. Μπορει σε μικροτερο βαθμο απο παλιοτερα αλλα υπαρχει.
    Ελα ομως που σημερα λιγοι το βλεπουν και το εκτιμουν!
    Enas_alla_lewn
    24.06.2007, 22:42
    Αναρωτιέμαι πως πεθαίνει ένα είδος μουσικής τη στιγμή που βγάζει διαμάντια. Μόνο τους τελευταίους 6-7 μήνες έχουν βγει εξαιρετικές δουλειές στο χώρο του έντεχνου τραγουδιού.
    zabetistas
    25.06.2007, 03:45
    Παράθεση:

    Το μέλος Enas_alla_lewn στις 24-06-2007 στις 22:42 έγραψε...

    Αναρωτιέμαι πως πεθαίνει ένα είδος μουσικής τη στιγμή που βγάζει διαμάντια. Μόνο τους τελευταίους 6-7 μήνες έχουν βγει εξαιρετικές δουλειές στο χώρο του έντεχνου τραγουδιού.

    οπως????????????????????
    Enas_alla_lewn
    25.06.2007, 19:10
    Θανάσης Παπακωνσταντίνου, Ζερβουδάκης, Θαλασσινός, Περίδης, Μικρούτσικος κ.α. βγάλανε εκπληκτικούς δίσκους τους τελευταίους μήνες.
    zabetistas
    26.06.2007, 01:08
    Επέτρεψε μου να διαφωνήσω . μόνο να τους συγκρίνεις με τους παλιότερους τους δίσκους φτάνει για να καταλάβεις …
    Enas_alla_lewn
    26.06.2007, 13:06
    Μάλλον δεν τους έχεις ακούσει ή δεν τους έδωσες προσοχή. Ο Διάφανος ειδικά είναι από τους καλύτερους δίσκους των τελευταίων ετών.
    zabetistas
    26.06.2007, 18:03
    Παράθεση:

    Το μέλος Enas_alla_lewn στις 26-06-2007 στις 13:06 έγραψε...

    Μάλλον δεν τους έχεις ακούσει ή δεν τους έδωσες προσοχή. Ο Διάφανος ειδικά είναι από τους καλύτερους δίσκους των τελευταίων ετών.

    Α) από όσους ανέφερες δεν έχω ακούσει Ζερβουδακη και Μικρούτσικο .
    Β) μια καλή δουλεία δεν τις δίνεις προσοχή , σου την τραβάει από μόνη της
    Γ) δεν νομίζω ότι ο Διάφανος έχει έστω και 1 κομμάτι που μπορεί να σταθεί άξια δίπλα στον Αποσπερίτη ( γνώμη μου )

    Lhiam
    27.06.2007, 11:20
    Παράθεση:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 22-06-2007 στις 12:58 έγραψε...

    Κατ'αρχήν να πώ ότι διαφωνώ με τον όρο "έντεχνο", αλλά για να συνεννοούμαστε ας χρησιμοποιήσουμε τον όρο για να μιλήσουμε για την σχολή της Θεσσαλονίκης, καθώς και κάποιους όπως ίσως η Αρβανιτάκη, Τσαλιγοπούλου, Ζερβουδάκης, Παπαδημητρίου, Αλκίνοος κλπ (ήδη είμαστε εκτός πεδίου, ήδη έχουμε πλατειάσει στην έννοια του "έντεχνου"...)
    Νομίζω ότι πλέον αργοπεθαίνει, δηλαδή, βγαίνουν πολύ λιγότερα, και πολύ λιγότερο συχνά καινούργια και αξιόλογα πράγματα. Από τις παλιές καραβάνες οι μισοί επαναλαμβάνονται αντιγράφωντας τον εαυτό τους, και οι άλλοι μισοί το γυρίζουν στο πιο ποπ, ή στο πιο παραδοσιακό, ή στο πιο ηλεκτρονικό ή στο πιο οτιδήποτε άλλο... Παρ'όλα αυτά, αυτό που γίνεται (η στροφή σε διαφορετικά πράγματα) το βρίσκω ενδιαφέρον. Απλά θα ήθελα να δινόταν η δυνατότητα σε καινούργιους δημιουργούς να βγάλουν τη δουλειά τους, χωρίς να πρέπει αυτοί να δόσουν εξ'αρχής εγγυήσεις εμπορικής επιτυχίας.




    Θα ήθελα πολύ κάποιος να δώσει τον ορισμό του έντεχνου τραγουδιου, γιατί όποτε ακούω αυτή τη λέξη με πιάνουν τα νεύρα μου.
    Καιρός είναι να μάθω αφού την παρασκευή γίνομαι 43.
    EffieKakaflika
    27.06.2007, 11:55
    Είναι αλήθεια ότι δεν είναι εύκολο, ίσως ούτε και δόκιμο, να αναφέρεται κάποιος στο "έντεχνο" και να εννοεί αυτά που εννοούμε... Έντεχνη μουσική δηλαδή φτιαγμένη με τέχνη; Αν το καλοσκεφτούμε τέχνη είναι υποκειμενικό πράγμα. Μπορεί για κάποιους ο Θάνος Πετρέλης να κάνει τέχνη... Άρα είναι κι αυτός "έντεχνος"....
    Επίσης, πολλά λαϊκά τραγούδια (πχ Ζαμπέτας, Χιώτης) είναι πολύ "έντεχνα" και κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει. Εκτός αν "έντεχνο" εννοούμε το μη εμπορικό... Οπότε όλοι είναι άτεχνοι...
    Έχω μπερδευτεί...

    deathminor88
    27.06.2007, 15:26
    Πιστευω οτι ειναι ενας ηληθιος ορος που εχουμε στην ελλαδα για να ξεχωριζουμε καποιες ομαδες καλλιτεχνων απο καποιες αλλες. Η τεχνη και η κουλτουρα μας "μαρανε"... Παιρνουν ολοι μια ακουστικη και παιζουν 2 ακκορντα και νομιζουν οτι παιζουν εντεχνο. Εγω πιο εντεχνα θεωρω τα σκυλαδικα τουλαχιστον οσον αφορα τη μουσικη, γιατι εκει βρισκει πραγματικα τρελους ρυθμους, μπουζουκια γρηγορα, με φινετσα, μουσικη που πραγματικα δεν τη γραφη οποιος να ναι, οπως τα τραγουδια μερικων μερικων. Για να ξεκααθαρισω δεν μου αρεσει κανενα απο τα 2 ειδη καθολου, αλλα μου την σπανε οι ψευτοκουλτουριαρηδες.
    Enas_alla_lewn
    29.06.2007, 03:05
    Γιατί σε ΟΛΑ τα τόπικ για το έντεχνο τα μισά και βάλε μηνύματα αναφέρονται στο πόσο διαφωνούνε κάποιοι με την ύπαρξη αυτού του όρου και το πόσο μειοτικός είναι για τα άλλα είδη; Ένας όρος είναι για να ξεχωρίζουν οι μουσικές και τίποτα άλλο. Άμα κακώς υπάρχει τότε κακώς μιλάμε για λαϊκό τραγούδι, τα δημοτικά τι είναι; αστικά;
    deathminor88
    29.06.2007, 11:43
    Παράθεση:

    Το μέλος Enas_alla_lewn στις 29-06-2007 στις 03:05 έγραψε...

    Γιατί σε ΟΛΑ τα τόπικ για το έντεχνο τα μισά και βάλε μηνύματα αναφέρονται στο πόσο διαφωνούνε κάποιοι με την ύπαρξη αυτού του όρου και το πόσο μειοτικός είναι για τα άλλα είδη; Ένας όρος είναι για να ξεχωρίζουν οι μουσικές και τίποτα άλλο. Άμα κακώς υπάρχει τότε κακώς μιλάμε για λαϊκό τραγούδι, τα δημοτικά τι είναι; αστικά;



    Oxi, apla "entexno" mporei na einai kai ena laiko, po, rok, klp... Den xreiazetai na einai me th morfh tvn tragoudiwn pou exoume sto mualo mas.
    Enas_alla_lewn
    29.06.2007, 17:32
    Όπως και "λαϊκό" μπορεί να είναι κάθε τραγούδι που απευθύνεται στα λαϊκά στρώματα είτε είναι δημοτικό, είτε νησιώτικο.
    dver17
    01.07.2007, 11:05
    Καλημέρα!
    Αν και δεν παρακολουθησα από την αρχή τη συζήτηση, θα ήθελα να πω δυο λόγια, μια που ο φίλος παραπάνω (deathminor88), ανέφερε (να' ναι καλά!) το όνομά μου (Βεριώνης):
    1) Δε νομίζω ότι ούτε το αποκαλούμενο "έντεχνο", ούτε καμία άλλη μουσική (τουλάχιστον της εποχής μας) συνιστά "σχολή" στην οποία είναι "ταγμένοι" οι δημιουργοί. Όταν κάποιος γράφει ένα τραγούδι, δε νομίζω ότι προσπαθεί να το εντάξει σε κάποιο μουσικό "καλάθι", αλλά απλά να εκφράσει την ψυχική του διάθεση ή τις νοητικές του διεργασίες.
    2) Εφόσον δεν αποτελεί σχολή το έντεχνο, δεν υπάρχει ούτε ομοιομορφία στους όποιους καλλιτέχνες θεωρεί κανείς ότι εντάσονται κάτω από αυτή την ταμπέλα. Προσωπικά εγώ δε θεωρώ τον εαυτό μου μέρος του έντεχνου τραγουδιού ή οποιασδήποτε άλλης "σχολής", εφόσον δεν ακολουθώ κάποια πρότυπα (τουλάχιστον συνειδητά).
    3) Κανένα είδος δεν πεθαίνει ή θριαμβεύει, παρά μόνο κάποιοι δημιουργοί (τους οποίους εμείς εντάσσουμε κάπου) τα "καταφέρνουν" ή όχι. Στη σημερινή, λοιπόν, μουσική πραγματικότητα, ο κόσμος όλο και λιγότερο "ψάχνει" ή υιοθετεί νέες δουλειές και η μεγαλύτερη ευθύνη σε αυτό δεν είναι του κοινού (το οποίο, επίσης, δεν είναι ομοιογενές ή ένα) αλλά των εταιριών και των ραδιοφώνων, παράγοντες οι οποίοι, εν πολλοίς, καθορίζουν την πληροφόρηση (ή την έλλειψη αυτής) για νέες δουλειές. Η συντριπτική πλειοψηφία των ραδιοφώνων της Αθήνας πάσχει από 1) playlistολαγνεία 2) παρελθοντολαγνεία 3) hitολαγνεία.
    4) (σας έπρηξα ε;) Δε νιώθω, ως ακροατής την ανάγκη να κρεμάσω καμία ταμπέλα σε οτιδήποτε μ' αρέσει ή όχι, αλλά μόνο να πω αν για μένα, με βάση απολύτως προσωπικά (και γι'αυτό εντελώς υποκειμενικά) κριτήρια ένα τραγούδι ή ένα CD πληροί ή όχι τα αισθητικά μου κριτήρια (τα οποία μπορούν να είναι από εντελώς ψυχαγωγικής διάστασης, έως αυτά της ψυχικής ανάτασης). Ας αγαπάμε τη μουσική πέρα από ταμπέλες, πέρα από προκαταλήψεις και ας προσπαθούμε να αντιστεκόμαστε στη δικτατορία της μονόπλευρης πληροφόρησης, την οποία υφιστάμεθα...

    AbstractType
    02.07.2007, 15:34
    Αφελής απορία:Μπορούμε άραγε να πούμε ότι έντεχνο είναι αυτό που γεννιέται εξ'αρχής για την τέχνη και δεν αποσκοπεί πρώτα στο κέρδος???
    (ρομαντική άποψη που λίγοι ακολουθούν....)
    Αυτό το τραγούδι που η δημιουργία του αποσκοπεί στην αφύπνιση συναισθημάτων και όχι στην ανέγερση κάποιας ακόμη βίλας...???
    andy76
    02.07.2007, 16:04
    Eγώ παιδάκια πιστεύω οτι ο κύκλος του έντεχνου με τη σημερινή του μορφή έχει πια κλείσει. Αν δεν ανακαλύψει καινούριους δρόμους για να μπορέσει να ορθοπηδήσει είναι καταδικασμένο να αγκομαχάει. Η έλλειψη τόλμης και έμπνευσης από τις οποίες κυριαρχείται τα τελευταία χρόνια δε το βοηθάει καθόλου να κοιτάξει πέρα μακριά και κύριο του μέλημα είναι το πώς να διαφυλάξει τα παλιά κεκτημένα. Γίνεται όμως ετσί δουλειά?



    AbstractType
    02.07.2007, 16:17
    Το όλο θέμα σε σχέση με αυτό που λες βρίσκετε στις εταιρίες.Η ρίζα του κακού.Δεν είναι ότι δεν υπάρχει διάθεση,έμπνευση και ταλέντο.Πως όμως να βγει προς τα έξω.. χωρίς να προσκυνήσει τις απαιτήσεις των εταιριών???Πολλές αξιόλογες προσπάθειες βρίσκονται ακόμα στην αφάνεια!!
    DIMI25-
    03.07.2007, 23:24
    file zabetistas poli kali erotisi kai sikoni poli kouventa.ego pistevo pos ooooooso kai na to thavoune oooooso kai na min to provaloun iparxi pragmatika poli kalo iliko pragmatiki kalitexnes kai ipsilo epipedo kai ena kino pou bori na min ine pliopsifia ala xeri na xehorizi ti axizi kai ti oxi.
    mavroula
    04.07.2007, 00:25
    νομίζω ότι η όλη κουβέντα περί εντέχνου
    μοιάζει με τις αμπελοφιλοσοφίες του τύπου ότι δεν υπάρχει ελληνικό ροκ
    ή ότι κάποιοι καλλιτέχνες δεν έχουν κατι παραπάνω να δώσουν...

    Σιγά ρε παιδιά.... πολύ κουβέντα για το τίποτα.
    Όλα υποκειμενικά είναι.
    Για μένα, κάποια πράγματα είναι ολοφάνερα.
    Υπάρχει δηλαδή κάποιος που δεν καταλαβαίνει τη διαφορά ανάμεσα στα τραγούδια που μιλάνε με ποιήματα και δύσπεπτες έννοιες ή που χρησιμοποιούν διάφορες ενορχηστρώσεις και στα τραγούδια που οι στίχοι τους αποτελούνται από τις ίδιες πάντα λέξεις ή έχουν τις ίδιες μελωδίες;

    Σορι, αλλά δεν θα μπώ στο τρυπάκι να τα μηδενήσω όλα...
    οι εποχές αλλάζουν, οι προβληματισμοί και οι τεχνοτροπίες αλλάζουν, αλλά δεν θα μου υποδείξει κανείς τί θα πιστεύω... για μένα το έντεχνο υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει σε κάθε εποχή, αρκεί να το ψάξεις.

    Για παράδειγμα, ο Ζούδιαρης, δεν είναι έντεχνος? οι στίχοι, η μουσική του τί είδος είναι; θεωρώ ότι κάθε νέο του σι ντι είναι καλύτερο από τα υπόλοιπα.. Αν αποδεχτώ ότι το έντεχνο αργοπεθαίνει, τότε αναιρώ τον ίδιο μου τον εαυτό. Αν ψάξει κανείς καλά γύρω θα δει να ξεχειλίζει η ποιότητα, η έμπνευση και το ταλέντο.