ελληνική μουσική
    609 online   ·  210.830 μέλη

    Το έντεχνο τραγούδι υπάρχει ακόμα ;

    asxetos
    04.07.2007, 01:17
    Διαφωνω με τους ορους εντεχνο...λαικο, σκυλαδικο...κλπ.. Υπαρχει απλα τραγουδι. Υπαρχει ελληνικο τραγουδι.
    Ο μονος διαχωρισμος για εμενα ειναι, οτι υπαρχει καλο ελληνικο τραγουδι, αλλα υπαρχει και κακο ελληνικο τραγουδι.
    Στη δεκαετια του '90 ο διαχωρισμος γινοταν ως εξης. Εμπορικο, και μη εμπορικο. Παλι λαθος....τι σημαινε μη εμπορικο; οτι απευθυνεται σε..... λιγους και εκλεκτους, η πουλαει λιγοτερες κοπιες....Οι αλλοι δηλαδη του "εμπορικου" ηταν....χαμηλης αντιληψης; Η μηπως τραγουδιστες του λεγομενου "εντεχνου" δεν πουλαγαν...Αρβανιτακη, Κοτσιρας...κλπ.
    Οι οροι για εμενα ειναι για τους..... "δηθεν."
    Αλλο λαθος επισης ο διαχωρισμος εντεχνου η μη εντεχνου.... λογω ενορχηστρωσης....
    Δηλ. το "Κατι μου κρυβεις" του Περιδη, εχει εντεχνη ενορχηστρωση...η λαικη;, τοτε και ο "Δικος μου ο δρομος"(αν ειναι αυτος ο τιτλος) που τραγουδαει ο Πασχαλης Τερζης....ειναι εντεχνο, λογω ενορχηστρωσης;
    Πιστευω οτι αν θα μπορουσε καποιος να εκφρασει εναν διαχωρισμο, θα μπορουσε να πει...ποιοτικο...αλλα και αυτος ο ορος ειναι..... υποκειμενικος.
    Οποτε ... ζητω το ελληνικο τραγουδι......ειτε ειναι κακο, ειτε καλο. Ο καθενας ας διαλεξει αυτο που του ταιριαζει.

    bouzos
    04.07.2007, 01:28
    Molis pro ligou ΰkousa ena demo tou mιlous: buk Giannis Stathopoulos
    vlιpe :e-periodiko kai mporo na po :Nai ypΰrxei !
    AbstractType
    04.07.2007, 09:55
    Γεγονός είναι ότι υπάρχει ανάγκη για κατηγοριοποίηση των τραγουδιών.
    Κι αυτό όχι ρατσιστικά,αλλά για να συνενοούμαστε και μόνο.
    Οπότε όλοι αυτοί που δεν αρέσκονται στον όρο "έντεχνο" ας πουν τι θα ήταν προτιμότερο για να καταλαβαίνει κάποιος ότι αναφέρεσαι σε αυτό το είδος.

    sea_like_eyes
    27.09.2009, 06:32

    υπαρχει . . . μου συστηθηκε σημερα . . . ξημερωνει βλεπετε εξω . . . καληνυχτα . . .


    rompa
    27.09.2009, 09:42

     

     

     

     

     

    Αδυναμία τρελή ο Αλουπογιάννης ... Ωραία φωνή, στίχος ...


    giorgosziotas
    28.09.2009, 02:45

    Παράθεση:

    Το μέλος AbstractType στις 04-07-2007 στις 09:55 έγραψε...

    Γεγονός είναι ότι υπάρχει ανάγκη για κατηγοριοποίηση των τραγουδιών.
    Κι αυτό όχι ρατσιστικά,αλλά για να συνενοούμαστε και μόνο.
    Οπότε όλοι αυτοί που δεν αρέσκονται στον όρο "έντεχνο" ας πουν τι θα ήταν προτιμότερο για να καταλαβαίνει κάποιος ότι αναφέρεσαι σε αυτό το είδος.


     

    Είναι άδικο να χωρίζουμε μπακάλικα τα είδη. Ή έστω για να το θέσω πιο σωστά, τα είδη ΔΕΝ είναι διακριτά. Που τελειώνει το ένα και που αρχίζει το άλλο; Κι εγώ πέφτω στο λάθος πάρα πολλές φορές, δεν παύει όμως να είναι λάθος.

    Η ουσία της μουσικής είναι το μπαστάρδεμα ήχων και η εσωτερική ανάδευση ακουσμάτων. Ο επόμενος από τον προηγούμενο. Ο πατέρας και ο γιος. Ο δάσκαλος κι ο μαθητής. Ακόμα κι αν δε γνωρίζονται ποτέ.

    πχ. Εγώ είμαι μπάσταρδος γιος, με μάνα τη γενιά τραγουδοποιών του 90 και πατέρα τους ξένους ροκάδες του 70. Τώρα αν εσύ θέλεις να “συνεννοηθείς” λέγοντάς με έντεχνο, όπως κάνουν οι περισσότεροι... be my guest.

    Όσο για την πρόσκλησή σου να βρούμε ένα άλλο όρο αντί για έντεχνο.

    Εγώ θα σου πω μόνο ότι αν και γενικά δε συμφωνώ με τους όρους, αντέχω να δέχομαι ορισμένους. Σε καμία περίπτωση όμως το “έντεχνο”. Ο όρος είναι, το λιγότερο, αδόκιμος (για να μην πω τίποτα πιο βαρύ). Δηλαδή τα ποπ ας πούμε τι είναι; Άτεχνα; Η ροκ; Η σόουλ;

    Δε θα αντιπροτείνω όρο. Βρείτε εσείς που έχετε τόση ανάγκη για όρους. Τουλάχιστον όμως βρείτε κάτι που να ανταποκρίνεται, όσο γίνεται, στην πραγματικότητα και σε κάθε περίπτωση να βγάζει νόημα στην Ελληνική, πού τόσο πια όλοι είναι ειδήμονες (αρκετά ώστε να βγάζουν ταμπέλες).

     


    StavmanR
    28.09.2009, 10:51

    Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε και άλλους όρους όπως πχ. λαϊκό, ποπ, παραδοσιακό κλπ., και το πόσο δόκιμοι είναι.

     

    Λαϊκός είναι ένα επίθετο που χαρακτηρίζει εκείνο που απευθύνεται στο λαό. Υπάρχει μουσική που δεν το κάνει;

     

    Pop (popular) είναι ένα επίθετο που χαρακτηρίζει το δημοφιλές. Πότε ένα κομμάτι χαρακτηρίζεται  δημοφιλές; Μετά από ποιον αριθμό ακροατών ή με βάση ποιο κριτήριο;

     

    Παραδοσιακός είναι ένα επίθετο που χαρακτηρίζει τον φορέα παράδοσης. Άραγε, υπάρχει μουσική που δεν φέρει παράδοση προηγούμενων γενεών από τα όργανα που χρησιμοποιεί μέχρι το αρμονικό σύστημα και τις όποιες αξίες μίας κοινωνίας;

     

    Ροκ (rock) είναι ο βράχος. Προφανώς και δεν αναφέρεται σε γεωλογικές μελέτες ή σε λιθοβολισμό... Κατά τα άλλα, κανείς ποτέ δεν μπόρεσε να προσεγγίσει το νόημά του.

     

    Όλοι οι μουσικοί όροι είναι μερικώς "αδόκιμοι". Αν σκεφτεί κανείς ότι ακόμα και η μουσική είναι ασαφής όρος (τί είναι, τί απορρίπτουμε ως μή μουσικό κλπ.) καταλαβαίνει ότι οι ονοματολογίες δεν καθορίζουν, αλλά χρησιμοποιούνται στα πλαίσια της καθημερινής επικοινωνίας. Ακόμα και το καλό ή κακό τραγούδι είναι υποκειμενικοί όροι που σχετίζονται με κάποιες ατομικές ή κοινωνικές αξίες (ωραιότητα, ευγένεια, ποιητικότητα κλπ.).

     

    Έτσι και το έντεχνο που φυσικά δεν φέρει τη μοναδική ιδιότητα να κινείται εντός της τέχνης. Βέβαια, επειδή είμαι από τους ανθρώπους που δεν θεωρεί τη μουσική ως τέχνη, δηλαδή ως εργαλείο καθημερινών αναγκών (ξυλουργική, ιατρική, σιδηρουργία, ραπτική κλπ.), αλλά αντίθετο τη θεωρώ ψυχαγωγία, ο όρος έντεχνο μου φαίνεται ακόμη πιο αδόκιμος και υποτιμητικός.


    axilleas23
    28.09.2009, 15:36

    Το έντεχνο τραγούδι υπάρχει ακόμα.! {#emotions_dlg.rockon}