ελληνική μουσική
    738 online   ·  210.851 μέλη

    Traditional Jewish Music και είναι Ελληνική ! ?

    IxNiLaTiS
    23.06.2007, 13:30




    Βρήκα αυτό εδώ το CD

    ALBUM - Jewish-Sephardic - Ensemble Accentus-Sephardic Romances
    (Traditional Jewish Music From Ancient Spain)








    και έπαθα πλάκα.

    Υποτίθεται πως έχει αρχαία Εβραϊκή μουσική,
    και το κομμάτι 8 όχι μόνον έχει τον Ελληνικό τίτλο Omorfula
    αλλά είναι και καθαρά Ελληνικό.
    Γνωστό μου κομμάτι που δεν γνωρίζω όμως πληροφορίες για αυτό.
    Ακούστε το και πείτε μου αν κάποιος το γνωρίζει.

    Και το κομμάτι 15 παρόλο που έχει Ισπανικά παλαμάκια,
    έχει κάτι από ποντική μουσική.

    Έχω φτιάξει ένα audio αρχείο εδώ
    http://rapidshare.com/files/38856048/JE.rar.html
    που περιέχει αντιπροσωπευτικά τμήματα από τα δύο κομμάτια.
    Τα γνωρίζετε;

    renabill
    23.06.2007, 14:44
    Δεν μπορώ να μπώ στο κομμάτι και να ακούσω

    absurdus_delirium
    23.06.2007, 15:47
    Οι σεφαραδίτες Εβραίοι (ή σεφαρ(α)δίμ) είναι Εβραίοι οι οποίοι ζούσαν στην Ισπανία και την Πορτογαλία αλλά εξ' αιτίας διαφόρων διωγμών αναγκάστηκαν να εγκατασταθούν σε διάφορα μέρη του κόσμου, μεταξύ αυτών και στην Ωθομανική αυτοκρατορία και συγκεκριμένα στη Θεσσαλονίκη. Κοινώς, η εβραϊκή κοινότητα της Θεσσαλονίκης (η οποία ήταν αξιόλογη σε μέγεθος στο παρελθόν) είναι Σεφαρδίμ.

    Όσο για το "ελληνικό" της μουσικής δεν πρέπει να σε εκπλήσσει γιατί όπως μου έλεγε ένας φίλος μου που παίζει με μουσικούς διαφόρων εθνικοτήτων, είχαν ξεκινήσει σε μια φάση να παίζουν ένα παραδοσιακό κομμάτι το οποίο (κοίτα να δεις κόλλησα εντελώς - δεν το θυμάμαι) είναι ελληνικό, τουρκικό, αρμένικο, κουρδικό, σέρβικο, ιταλικό και εβραϊκό. Οπότε καταλαβαίνεις πως η μουσική όλων αυτών των ανθρώπων - αν και σαφώς διαφορετική - έχει τουλάχιστο κάποιες κοινές ρίζες!
    deathminor88
    23.06.2007, 15:54
    Den exei akrivws sxesh me to topic, alla to 3erete oti ta flamenco, kai to ispano-mexicanico acousma sth mousikh vasizetai 100 % ston arxaio ellhniko fryggiko tropo? Ousiastika mas eklepsan th mousikh...!!!!!
    absurdus_delirium
    23.06.2007, 22:28
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 23-06-2007 στις 15:54 έγραψε...

    Den exei akrivws sxesh me to topic, alla to 3erete oti ta flamenco, kai to ispano-mexicanico acousma sth mousikh vasizetai 100 % ston arxaio ellhniko fryggiko tropo? Ousiastika mas eklepsan th mousikh...!!!!!



    Ναι, την είχαμε στο ντουλάπι -δίπλα στην Ιατρική και την Φυσική- κι όταν ξανακοιτάξαμε μας την είχαν πάρει! Λίγη σοβαρότης, παρακαλώ! Αστειεύομαι! Ουσιαστικά, αυτό που θέλω να πω είναι πως το ποιος "έκλεψε" από ποιον τι, είναι μεγάλη συζήτηση

    ΑΤΤΕΝΤΙΟΝ! Μη Ζγωνς Σμα Σ'λεν Φλαξ!
    Παρακαλώ, ανοιχτά μάτια, αυτιά και μυαλά... (;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : absurdus_delirium στις 24-06-2007 00:05 ]


    deathminor88
    24.06.2007, 00:10
    File m dn 3erw an 3ereis apo mousikh pantws, oi arxaoi ellhnes einai oi prwtoi pou dhmiourghsan klimakes. Tous legomenous arxaious ellhnikous tropous. Enas apo aftous htan kai o fruggikos. Den lew oti paizane flamenco oi arxaioi ellhnes, pros 8eou alla to oti vasisthkan se terastio pososto panw se auton ton tropo gia na dhmiourghsoun thn ispanikh mousikh... Kai den einai kati pou to lew egw!!!
    absurdus_delirium
    24.06.2007, 10:20
    Δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω απλά, από τη στιγμή που μιλάμε για μια μουσική εξέλιξη που εκτείνεται για αιώνες ή και χιλιάδες χρόνια, τα δάνεια και οι ρίζες πολλών μουσικών μπορούν να βρεθούν μέσα στις κλίμακες που δημιούργησαν οι Έλληνες. Αυτό που προσπαθώ να πω και στο πρώτο ποστ μου είναι πως εκείνο το παραδοσιακό τραγούδι είναι παραδοσιακό για όλους εκείνους τους λαούς που το τραγουδάν. Είναι κομμάτι της παράδοσης και της κληρονομιάς τους. Απλά, ένα κομμάτι της κληρονομιάς διαφορετικών λαών τυχαίνει να ταυτίζεται μέσα στη μουσική και αυτό είναι κάτι το αξιοθαύμαστο!
    movflower
    24.06.2007, 17:58
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 24-06-2007 στις 10:20 έγραψε...
    Αυτό που προσπαθώ να πω και στο πρώτο ποστ μου είναι πως εκείνο το παραδοσιακό τραγούδι είναι παραδοσιακό για όλους εκείνους τους λαούς που το τραγουδάν. Είναι κομμάτι της παράδοσης και της κληρονομιάς τους. Απλά, ένα κομμάτι της κληρονομιάς διαφορετικών λαών τυχαίνει να ταυτίζεται μέσα στη μουσική και αυτό είναι κάτι το αξιοθαύμαστο!



    Ακριβώς!
    Θα προσθέσω ότι, προσωπικά, συγκινούμαι με όλα τα παραδοσιακά τραγούδια. Μας παίρνουν πίσω στο χρόνο με τον πιο θαυμάσιο τρόπο.
    Αν κάποτε αναλυθούν αποσπάσματα παραδοσιακής μουσικής από όλο τον πλανήτη, είμαι σίγουρη, πως θα δούμε ότι στηρίζονται σε πανομοιότυπες βάσεις.
    Μην ξεχνάμε ότι ο άνθρωπος επινόησε τη μουσική, μιμούμενος τη φύση.
    deathminor88
    24.06.2007, 18:10
    Nai sumfwnw, ma kai egw den kathgorw kapoion gia klepsimo h tipota tetoio...
    E3allou kai h ellhnikh mousikh exei rizes anatolitikes aki asxetes me thn arxaia ellhnikh mousikh...
    movflower
    24.06.2007, 18:38
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 24-06-2007 στις 18:10 έγραψε...

    Nai sumfwnw, ma kai egw den kathgorw kapoion gia klepsimo h tipota tetoio...
    E3allou kai h ellhnikh mousikh exei rizes anatolitikes aki asxetes me thn arxaia ellhnikh mousikh...



    το τι μουσική ακουγόταν στην αρχαία Ελλάδα, είναι συζητήσιμο.
    Ο Πλάτων ήδη, σχολίαζε αρνητικά τις μουσικές επιρροές από την Ανατολή.Τις θεωρούσε θάνατο του ήθους και του πνεύματος.

    Αρχαία Ελλάδα είναι πολλά πράγματα. Συνήθως τα μπερδεύουμε, τα βάζουμε σε ένα μίξερ και παράγουμε το μιλκσέηκ "Αρχαίας Ελλάδας" όπως θεωρούμε ότι ήταν.

    Enas_alla_lewn
    24.06.2007, 22:28
    Και το γνωστό "Τι σε μέλει εσένανε" σεφαρδίτικο είναι όπως πολλά άλλα που τα νομίζουμε ελληνικά ή τούρκικα. Αν πρέπει να μιλάμε για κλοπή μάλλον άλλοι είναι οι ένοχοι. Είναι όμως χαζό να μιλάμε για κλοπές στην παραδοσιακή μουσική, λαοί που ζουν δίπλα δίπλα να αλληλοεπιδρούνε.
    deathminor88
    25.06.2007, 01:18
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 24-06-2007 στις 18:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 24-06-2007 στις 18:10 έγραψε...

    Nai sumfwnw, ma kai egw den kathgorw kapoion gia klepsimo h tipota tetoio...
    E3allou kai h ellhnikh mousikh exei rizes anatolitikes aki asxetes me thn arxaia ellhnikh mousikh...



    το τι μουσική ακουγόταν στην αρχαία Ελλάδα, είναι συζητήσιμο.
    Ο Πλάτων ήδη, σχολίαζε αρνητικά τις μουσικές επιρροές από την Ανατολή.Τις θεωρούσε θάνατο του ήθους και του πνεύματος.

    Αρχαία Ελλάδα είναι πολλά πράγματα. Συνήθως τα μπερδεύουμε, τα βάζουμε σε ένα μίξερ και παράγουμε το μιλκσέηκ "Αρχαίας Ελλάδας" όπως θεωρούμε ότι ήταν.




    To mono pou 8elw na pw einai oti mas eklepsas tis klimakes pou tote onomazontan tropoi!!!
    Fryggikoi kai Dwrikoi exoun xrhshmopoih8ei katakoron sthn ispanikh mousikh... Den ennow oti eklepsan th mousikh mas, oute anafer8hka sto an htan kalh h oxi
    movflower
    25.06.2007, 08:51
    Μα ούτε εγώ αναφέρθηκα εκεί.

    Αλλά,
    Θα ήθελα να λάβεις υπόψη σου, ότι στην Ισπανία υπήρχαν αρκετές ελληνικές αποικίες. Και οι δημιουργοί της ισπανικής μουσικής, να είναι απόγονοι εκείνων των ελλήνων. Λέμε τώρα. Αργότερα, η σημερινή Ισπανία,κατακτήθηκε αλλά και αποικήθηκε και από τους Ρωμαίους, επίσης με τη δημιουργία πολλών πόλεων.
    Κλίμακες δημιουργήθηκαν προηγούμενως από άλλους λαούς.

    Πίσω στο θέμα μας τώρα. την εβραϊκή παραδοσιακή μουσική.
    Για τη μουσική τους, δεν γνωρίζω πολλά. Όμως να σημειώσω, ότι οι Σεφαρδίτες Εβραίοι δεν είναι οι πρώτοι Εβραίοι κάτοικοι της περιοχής Θεσσαλονίκης. Αναφορές, κάνουν λόγο για Εβραϊκούς οικισμούς του 180 πΧ, με την πιθανότητα να πηγαίνουν άλλα εκατό χρόνια πιο πίσω, δηλαδή γύρω στο 300 πΧ. (Αν και η πόλη της Θεσσαλονίκης δημιουργήθηκε επίσης εκείνη την εποχή από τον Κάσσανδρο.)
    Μέσα στους αιώνες, αφομοιώθηκαν με τους διάφορους άλλους λαούς της περιοχής. Στους τελευταίους αιώνες, και με τους Σεφαρδίμ.