ελληνική μουσική
    470 online   ·  210.845 μέλη

    Βρες μια διαφορά και κέρδισε 10000€...

    KIT_KAT
    04.05.2004, 15:11
    Αλήθεια χθες κάνοντας ζάπινγκ στην τηλεόραση μου ξανάρθε η ίδια απορία: γιατί οι εκπομπές του τύπου βρες-μια-διαφορούλα-και-κέρδισε-10000-ευρώ μεταδίδονται ακόμα ανεξέλεγκτα;
    Έχουμε δύο φωτογραφίες... Ή μάλλον δύο φορές την ίδια φωτογραφία: ένα ζευγάρι ψαρεύει, πάνω σ’ ένα κότερο… Στη δεξιά φωτογραφία το κότερο έχει ένα επιπλέον παράθυρο… κι όμως! «Κανείς» δεν το παρατηρεί! Και κάθεται η «άμοιρη» η παρουσιάστρια με τα 200 πενηντάευρα στο χέρι και περιμένει καρτερικά, δεχόμενη απαντήσεις του τύπου «το πόδι του κυρίου στην αριστερή φωτογραφία είναι πιο μακρύ», «τα σύννεφα είναι πιο πυκνά», «το καλάμι του ψαρέματος έχει μεγαλύτερη κλίση», κ. α. … Ευρηματικότατη, οφείλω να παραδεχτώ η κυρία Άννα – Άννα-διάλεξα-σήμερα-να-με-λένε - από τα Χανιά ή ο Πέτρος – Μέτσοβο-είναι-το-όνειρό-μου-να-πάω - από το Μέτσοβο… αλήθεια πώς συγκρατούνται οι παρουσιαστές… μόνο όταν ακούνε την τοποθεσία δεν μπορούν να συγκρατήσουν ένα χαμόγελο, ακούγοντας ενδεχομένως μία φωνή από το διπλανό δωμάτιο να ισχυρίζεται ότι τηλεφωνεί από το Σουφλί ή το Καρπενήσι…
    Ποιος θα σε ανταμείψει με 3,5 εκατομμύρια δραχμές για τη γνώση της συνέχειας της παροιμίας «Γιάννης κερνά και Γιάννης…»… κανείς! Σωστά; Για κάποιους όμως δεν είναι τόσο αυτονόητο. Και στήνονται με τις ώρες – κυριολεκτικά με τις ώρες – και με χρέωση 0.3€/15’’+ΦΠΑ, με την ελπίδα ότι τα χρήματα που θα έπαιρναν από τη σύνταξή τους σε τρία χρόνια, θα τους τα δώσει κάποιος επειδή γνωρίζουν μία παροιμία… «Γιάννης κερνά και Γιάννης χτυπά», «Γιάννης κερνά και Γιάννης μεθά… α… μα γιατί είναι λάθος… καλά…» και αντί να την ψυλλιάζεται τη δουλειά η γιαγιάκα, αναπτερώνονται οι ελπίδες της πως θα πιάσει επιτέλους γραμμή και θα βάλει τα γυαλιά σ’ αυτούς τους «αγράμματους»…
    Και πώς εξηγεί ο παρουσιαστής το ότι κανείς, μα κανείς απ’ όσους τηλεφωνούν δεν γνωρίζει τη σωστή απάντηση; (Άλλωστε πολλές φορές είναι τόσο «δύσκολο» να βρεθεί κάποιος που να ξέρει την παροιμία ή να βλέπει τη διαφορά, που τελειώνει η βάρδια της παρουσιάστριας και συνεχίζει άλλη με το ίδιο κουίζ…) Ο παρουσιαστής του παιχνιδιού με τις διαφορές το έχει λύσει το ζήτημα: «Είστε λίγο βιαστικοί και δεν παρατηρείτε καλά την εικόνα, νομίζω γι’ αυτό δεν κερδίζετε. Σας καθησυχάζει το γεγονός ότι κι αν κάνετε λάθος μπορείτε να ξαναπάρετε τηλέφωνο.» Αχά! Ώστε είναι τόσο εύκολο να πιάσεις γραμμή και να διεκδικήσεις το ποσό, που κάποιοι παίρνουν και δύο φορές! Η προτροπή άλλωστε «Περιμένω να ξαναπαρατηρήσεις την εικόνα και να ξαναπάρεις» δεν αφήνει περιθώρια για αμφιβολία στις γιαγιούλες (και όχι μόνο). Ναι, καλή μου γιαγιούλα, θα ξαναπάρει, μόνο που θα είναι με άλλο όνομα, θα μένει κάπου αλλού, και ενδεχομένως να επισημάνει και την ίδια διαφορά…
    Δε λέω… διασκέδασα αρκετά όσες φορές παρακολούθησα αυτές τις εκπομπές… δεν ξέρω όμως αν θα το διασκέδαζα και τόσο αν δεν είχα την καχυποψία να καταλάβω τι γίνεται… κι όσο κι αν φαίνεται παράξενο είναι πολύς ο κόσμος που δεν τη διαθέτει… θα ήθελα να ρωτήσω…
    ...το ΕΣΡ αλήθεια ασχολείται μόνο με τα gay φιλιά και την Τατιάνα? Η απάτη που στήνεται πάνω στην καλοπιστία ορισμένων ανθρώπων, μια απάτη - κοινό μυστικό, γιατί να μένει ατιμώρητη; Πρόκειται για τεράστια ποσά πολλές φορές, «κλεμμένα» συνήθως από απλούς ανθρώπους, που δεν τους περισσεύουν, που απλά πληρώνουν πολύ ακριβά την αγαθοσύνη τους…

    stefke
    04.05.2004, 19:05
    apo oti exo akousei agapite Kit_Kat oi sygekrimenes ekpompes einai apates.synithos prokeitai gia magnitoskopimenes ekpompes me monadiko skopo na proselkyoun anypopsiastous akroates i' afeli thymata....
    fysika kai auto pou perigrafeis symvainei diladi ola ta tilefonimata na einai apo to diplano domatio etsi oste na paraplanoun ton kosmo o opoios ousiastika prospathei na epofelithei kai na "kerdisei' katpoio poso alla ousiastika tou klevontai ta lefta tou.
    exeis apolito dikio sto oti i sygekrimeni istoria xrizei diereunisis oxi mono apo to ESR alla kai apo eissagelea amesa.
    emena prosopika me ekneurizei afantasta esto gia ena lepto na parakolouthiso autous tous....akatanomastous apateones oi opioi exoun vrei enan aparadekto tropo gia na klevoune ,kyriolektika, ton kosmo...
    aisxos!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: stefke on 04-05-2004 19:07 ]
    KIT_KAT
    05.05.2004, 10:15
    Συμφωνώ ότι για μαγνητοσκοπημένο φέρνει. Βέβαια οι παρουσιαστές κάθε λίγο επαναλαμβάνουν σαν τον κούκο: "Πλησιάζουμε στις 9..." "η ώρα είναι 10.15... κι ακόμα δε βρέθηκε η διαφορά..." Πράγμα που σημαίνει ότι είτε είναι live είτε μας ταϊζουν - και σ' αυτό τον τομέα - κουτόχορτο κι απ' το άγχος τους τα παιδιά κοντεύουν να γίνουν το ίδιο το 141
    falimento
    05.05.2004, 12:17
    Αγαπητέ κύριε Kit Kat!!!!! (χα χα!!!!!)


    Κατερίνα μου είναι γεγονός ότι αυτό το είδος των παιγνίων έχει ταράξει τας φρένας μου! Δυστυχώς είναι 2-3 κανάλια που τα παρουσιάζουν (με αυξητικές τάσεις) και δεν ξέρω που θα πάει αυτή η κατάσταση…

    Είδα προχθές μία παρουσιάστρια που ανέμιζε κάτι 200εύρα (τα είχε κάνει και βεντάλια γιατί ζεσταινόταν από τους προβολείς του στούντιο) και ανάθεμα αν κανείς τα λαμβάνει ποτέ! Έχετε δίκιο, όντως είναι στημένα τα περισσότερα τηλεφωνήματα.

    Όμως γνωρίζω άτομα τα οποία σηκώνουν το ακουστικό και σχηματίζουν αυτό τον σιδηρόδρομο αριθμών 090φέυγα και πολλές φορές μπερδεύουν τα νούμερα και τους βγαίνει μια περίεργη φωνή (συνήθως βαριά ή κ μιλώντας σπαστά) στην άλλη γραμμή με διόλου ευκαταφρόνητες πλην ερωτικές προθέσεις!!!

    Περιμένουν μία ώρα στο τηλέφωνο και στο τέλος τους πετάει η γραμμή και ξαναπαίρνουν, ξαναπαίρνουν, ξαναπαίρνουν και πληρώνουν, πληρώνουν, πληρώνουν…


    Το ΕΣΡ κοιμάται τον ύπνο του δικαίου αν και είχα διαβάσει ότι είχε επιβάλλει πρόστιμο με μελλοντικό σκοπό να απαγορεύσει την προβολή τέτοιων εκπομπών με την αιτιολογία ότι παραπλανούν τον κόσμο και κανένας δεν έχει λάβει αυτά που προσφέρουν.. Βεβαίως εγώ δεν είδα να εφαρμόζεται η καταδικαστική απόφαση…

    «Απάντησες λάθος!,πάρε δώρο μια βαλίτσα, ένα ασύρματο» (για να μας παίρνεις απ΄το ασύρματο κάνοντας ταυτόχρονα τις δουλειές σου, βλέπεις ενδιαφέρονται οι άνθρωποι…!)








    StavmanR
    19.07.2007, 20:29
    Βρε Κιτ-Κατ, είδα τον τίτλο του τόπικ και αγόρασα καινούργιο πορτοφόλι για να τα χωρέσει. Είπα κι εγώ, ώρα να τα 'κονομήσουμε...αχαχαχαχαχ
    Έστω και 3 χρόνια μετά...

    --Elena--
    19.07.2007, 20:57
    Συμφωνώ απόλυτα!!Οφείλω να ομολογήσω ότι παλιά ήθελα να πάρω κι εγώ τηλέφωνο(μιλάμε όταν ήμουν 8 ετών)!!!Και τότε έβλεπα με τις ώρες αυτές τις εκπομπές με αγωνία κι έλεγα κι εγώ "Μα καλά,δεν το βλέπουν!!!??ΕΛΕΟΣ"..Αλλά αργότερα κατάλαβα τί πραγματκά γινόταν!!!Όλα είναι μία φάρσα!!!!Τίποτα δεν είναι αληθινό!!!Όλοι κοροϊδεύουν τους ανυποψίαστους-και μη-Έλληνες!!!Αλλά από μία πλευρά καλά να πάθουν όσοι παίρνουν τηλέφωνο!!Τόσες φορές το έχουν πει οι ειδήσεις,τα κανάλια και πολλά άλλα μέσα..!!
    uNick
    19.07.2007, 21:44
    Παράθεση:
    Το μέλος StavmanR στις 19-07-2007 στις 20:29 έγραψε...
    Έστω και 3 χρόνια μετά...

    Η πλάκα είναι ότι, έστω και 3 χρόνια μετά, τα πρώτα σχόλια παραμένουν επίκαιρα...

    renabill
    05.12.2007, 09:18
    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 05-05-2004 στις 10:15 έγραψε...

    Συμφωνώ ότι για μαγνητοσκοπημένο φέρνει. Βέβαια οι παρουσιαστές κάθε λίγο επαναλαμβάνουν σαν τον κούκο: "Πλησιάζουμε στις 9..." "η ώρα είναι 10.15... κι ακόμα δε βρέθηκε η διαφορά..." Πράγμα που σημαίνει ότι είτε είναι live είτε μας ταϊζουν - και σ' αυτό τον τομέα - κουτόχορτο κι απ' το άγχος τους τα παιδιά κοντεύουν να γίνουν το ίδιο το 141


    Τι έχει καλέ το 141?Σε παρακαλώ πολύ
    Stroumfita456
    05.12.2007, 10:50
    Παράθεση:

    Το μέλος stefke στις 04-05-2004 στις 19:05 έγραψε...

    apo oti exo akousei agapite Kit_Kat oi sygekrimenes ekpompes einai apates.synithos prokeitai gia magnitoskopimenes ekpompes me monadiko skopo na proselkyoun anypopsiastous akroates i' afeli thymata....
    fysika kai auto pou perigrafeis symvainei diladi ola ta tilefonimata na einai apo to diplano domatio etsi oste na paraplanoun ton kosmo o opoios ousiastika prospathei na epofelithei kai na "kerdisei' katpoio poso alla ousiastika tou klevontai ta lefta tou.
    exeis apolito dikio sto oti i sygekrimeni istoria xrizei diereunisis oxi mono apo to ESR alla kai apo eissagelea amesa.
    emena prosopika me ekneurizei afantasta esto gia ena lepto na parakolouthiso autous tous....akatanomastous apateones oi opioi exoun vrei enan aparadekto tropo gia na klevoune ,kyriolektika, ton kosmo...
    aisxos!
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: stefke on 04-05-2004 19:07 ]


    Συμφωνω.........
    iathen
    05.12.2007, 12:59
    Συμφωνώ!
    Ντροπή τους!

    Και σχετικά με το ότι λένε την ώρα, μπορεί να έχουν υπολογίσει τι ώρα θα παιχτεί η εκπομπή κλπ.
    Και δεν συμφωνω με το "καλα να πάθουν", θα μας καταδικάσουν επιδή είμαστε λίγο πιο αθώοι και ευάλωτοι σε έναν άγριο και άδικο κόσμο;
    Αντι να καταδικάσουμε την παρανομία, θα κοιτάξουμε απλά τον εαυτό μας, που έχει καταλάβει την κομπίνα και ποιος νοιάζεται για τους άλλους;
    Δεν το θεωρώ σωστό..!
    koukli
    08.12.2007, 14:03
    Παράθεση:

    Το μέλος --Elena-- στις 19-07-2007 στις 20:57 έγραψε...

    Συμφωνώ απόλυτα!!Οφείλω να ομολογήσω ότι παλιά ήθελα να πάρω κι εγώ τηλέφωνο(μιλάμε όταν ήμουν 8 ετών)!!!Και τότε έβλεπα με τις ώρες αυτές τις εκπομπές με αγωνία κι έλεγα κι εγώ "Μα καλά,δεν το βλέπουν!!!??ΕΛΕΟΣ"..Αλλά αργότερα κατάλαβα τί πραγματκά γινόταν!!!Όλα είναι μία φάρσα!!!!Τίποτα δεν είναι αληθινό!!!Όλοι κοροϊδεύουν τους ανυποψίαστους-και μη-Έλληνες!!!Αλλά από μία πλευρά καλά να πάθουν όσοι παίρνουν τηλέφωνο!!Τόσες φορές το έχουν πει οι ειδήσεις,τα κανάλια και πολλά άλλα μέσα..!!



    Κι εγώ ακριβώς το ίδιο έκανα... Μια φορά είχα δει ένα που ήταν μια που μιλάει στο κινητό και από το ένα πόδι δεν φόραγε παπούτσι... Τι το κινητό είναι πιο μεγάλο, έχει άλλο χρώμα, το ένα πόδι είναι πιο μπροστά... Τότε κατάλαβα ότι είναι στημμένο...

    lookylouk
    08.12.2007, 14:51
    Είχα πετύχει μία εκπομπή, ΒΡΕΙΤΕ ΤΟΝ ΗΘΟΠΟΙΟ.
    Hταν ο Παπαγιανόπουλος και φαινόταν πάρα πάρα πολύ ξεκάθαρα!!!

    Λοιπόν τι για το Βέγγο έλεγαν, τι για το Σεφερλή ό,τι να'ναι.

    Και κάθε φορά που έκαναν λάθος ο παρουσιαστής έλεγε:

    ΑΑΑχ όχι!! κρίμα! δεν πήρες τα χρήματα!!
    Να σου δώσω ένα μπάρμπεκιου????


    xaris-
    08.12.2007, 16:38
    Βρειτε την διαφορα αναμεσα σε μια αγελαδα και εναν πολιτικο.... ο νικητης κερδιζει 10.000.000.0000.00000000.00..0.00.00.0.00.0.0.0.0.0.0.0 ευρο και ενα μπαρμπεκιου
    esta
    08.12.2007, 17:55
    Παράθεση:

    Το μέλος xaris- στις 08-12-2007 στις 16:38 έγραψε...

    Βρειτε την διαφορα αναμεσα σε μια αγελαδα και εναν πολιτικο.... ο νικητης κερδιζει 10.000.000.0000.00000000.00..0.00.00.0.00.0.0.0.0.0.0.0 ευρο και ενα μπαρμπεκιου


    Δεν νομίζω να είναι και πολλές....
    lookylouk
    08.12.2007, 18:08
    Παράθεση:

    Το μέλος esta στις 08-12-2007 στις 17:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος xaris- στις 08-12-2007 στις 16:38 έγραψε...

    Βρειτε την διαφορα αναμεσα σε μια αγελαδα και εναν πολιτικο.... ο νικητης κερδιζει 10.000.000.0000.00000000.00..0.00.00.0.00.0.0.0.0.0.0.0 ευρο και ενα μπαρμπεκιου


    Δεν νομίζω να είναι και πολλές....




    'Aκου τι λέει...
    Οι αγελάδες είναι συμπαθέστατα ζωάκια!!!!!
    kamelia8
    31.01.2008, 15:53
    Όταν τις έδειχνε σε κάτι παρακμιακά κανάλια αυτές τις εκπομπές, έριχνα τρελό γέλιο!!

    Η διαφορά λίγο ακόμα και θα σου έβγαζε το μάτι και όσοι έπαιρναν τηλέφωνο λέγανε: "Στη δεξιά φωτογραφία, τα πουά στο φόρεμα της κοπέλας είναι πιο πολλά!"

    Έλεος!!!!!!!!!!