ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.833 μέλη

    Free MP3 Downloads-Γρηγόρη Δεσύπρη

    Brokenchord
    01.09.2007, 11:25
    Επιτέλους και λίγο αγνό ελληνικό ροκ. Ροκ ρε παιδί μου !!! Είχα ξεχάσει πως ήταν το πραγματικό ροκ με τις κοτσάνες και τα ψευτοδήθεν που κυκλοφωρούν εκει έξω!!!
    Δέν είναι να ακούς ραδιόφωνο στις μέρες μας .
    Είχα σκοπό να αγοράσω το Απλά και μπερδεμένα αλλά δεν με αξιωσε ο θεός χώρια οι οικονομικές στενότητες απο το κατεστημένο των φροντιστηρείων .
    Θα τα καταφέρω όμως !!! Έκανα μια καλή αρχή κατεβάζοντας όλα τα τραγούδια
    Επιτέλους ροκ με μια κιθάρα που να παίζει δυνατά και καθαρά. Και με σόλο που σε γεμίζει χωρής παπατζιλίκια,(ασχέτος οτι είμαι φανατικός ακροατής Steve Vai ,Satriani και δεν συμαζέβεται) που σε κάνει να πιάσεις την κιθάρα. Γρηγόρη κάτι τέτοιοι τυποι σαν και εσένα και τον Χριστόφορο είναι που με έκαναν να θέλω να μάθω κιθάρα.

    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 02-09-2007 14:52 ]


    dessypris
    02.09.2007, 16:46
    Σ ευχαριστώ για τα θερμά σου λόγια και την εξαιρετική τοποθέτησή σου στο έργο μου!
    Γρηγόρης Δεσύπρης.-
    KostasDimou
    14.09.2007, 13:55
    Τα κατέβασα. Συγχαρητήρια!
    dessypris
    15.09.2007, 11:13
    KostasDimou, σ ευχαριστώ...Καλές ακροάσεις...
    KostasDimou
    19.09.2007, 20:00
    Σήμερα είναι η 20 φορά που το ακούω (το Θα πάρω το τρένο) και μ αρέσει όλο και περισσότερο!
    Όλο και βρίσκω καινούργια σημεία που μ ενθουσιάζουν!
    ΥΓ
    Προσπάθησα να βρω στα Metropolis τον άλλο σου δίσκο, το Απλά & Μπερδεμένα και παρ ότι το έχουν στους καταλόγους τους, δεν υπάρχει στα "ράφια".
    Τι κάνω;
    ΥΓ 2
    Παραδίνεις μαθήματα κιθάρας (εσύ η ο Κροκίδης;)
    Μένω Γλυφάδα.
    sigmasegnos
    19.09.2007, 21:25
    Κάτι που αξίζει όσο το ακούς τόσο σε κερδίζει.Ετσι και 200 φορές να κάνεις ακρόαση όχι μόνο δε θα το βαρεθείς αλλά θα σου ξυπνήσουν καινούργια συναισθήματα φίλε KostasDimou(αν μου επιτρέπεις)για το πρωτομάστορα αυτής της δουλειάς-Γρηγόρη Δεσύπρη-και μετά για τους πανάξιους συνεργάτες δημιουργούς και συντελεστές της-Σταμάτη Μεσημέρη-Χριστόφορο Κροκίδης και τους υπόλοιπους άριστους μουσικούς.
    Το Θαπάρω το τραίνο όσο και αν δε προβλήθηκε από εταιρεία,όσο κι αν δε παίχτηκε από ραδιόφωνα,όσο κι αν κρατήθηκε στη γωνία της δημοσιότητας κερδίζει συνέχεια νέους φίλους που ψάχνουν και ψάχνονται μουσικά.Και αυτή σε τελευταία ανάλυση είναι η ουσιαστική καλλιτεχνική του δικαίωση.
    dessypris
    19.09.2007, 23:19
    Φίλε και "οπαδέ" KostasDimou.

    Πραγματικά χαίρομαι που αγάπησες το κοινό μας έργο - εμένα και του Σταμάτη - και λυπάμαι που δεν μπορείς να βρεις το επόμενό μου - το Απλά & Μπερδεμένα.
    Το πρόβλημα δεν αφορά μόνον εμένα και την διανομή των δικών μου δίσκων.
    Αφορά πάρα πολλούς δημιουργούς, που τα έργα τους ανεβαίνουν στα ράφια μόλις κυκλοφορήσουν και μόλις εξαντληθεί η πρώτη μικρή παρτίδα -1.500 αντίγραφα? 2.000? - συνήθως οι Εταιρείες, αν δεν είσαι ο Νταλάρας, δεν κάνουν επανεκτύπωση.
    Λύσεις:
    Το παραγγέλνεις και στο φέρνουν σε 15-20 ημέρες, αν έχει μείνει κάτι στις αποθήκες τους (το συγκεκριμένο έχει διανομή από την Minos)
    Το παραγγέλνεις (και μάλιστα φτηνότερα από παντού), από το www.MpGreek.com
    Το ζητάς από εδώ μέσα, μήπως και το χει κάποιος, να στο στείλει.
    Αν δεν τα καταφέρεις, μου στέλνεις Email, να δω τι θα κάνω.
    Όπως καταλαβαίνεις, εγώ δεν έχω κατάστημα δίσκων και δεν το πουλάω.
    Θα προσπαθήσω για το καλύτερο.

    Τώρα σχετικά με το αν παραδίδω μαθήματα κιθάρας, αυτή είναι δουλειά του Κροκίδη, αλλά μόνον για προχωρημένους.
    Αν θεωρείς τον εαυτό σου έναν από αυτούς, θα σε φέρω σε επαφή.
    Χαιρετώ.

    CDs μου: 1)"Τελικός Προορισμός"-1993-με Ταξιδιώτες 2)"Θα πάρω το τρένο"-1998-σε στίχους Σταμάτη Μεσημέρη-(download it @ www.dessypris.com)-3)"Απλά & Μπερδεμένα"-2005-σε στίχους Κώστα Κολοβού

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dessypris στις 19-09-2007 23:21 ]


    dessypris
    19.09.2007, 23:27
    Παράθεση:

    Το μέλος sigmasegnos στις 19-09-2007 στις 21:25 έγραψε...
    ...Και αυτή σε τελευταία ανάλυση είναι η ουσιαστική καλλιτεχνική του δικαίωση.


    sigmasegnos
    Όντως, αυτή είναι η δικαίωσή μου γιατί όσοι με γνωρίζουν, ξέρουν καλά, πως το χρήμα στις προτεραιότητες και στις "λίστες" μου, είναι στον πάτο της...τσάντας που κρατάω τη ζωή μου!
    Σ ευχαριστώ για τα -πάντα- ουσιαστικά και θετικά σου σχόλια.
    Γρηγόρης.-

    KostasDimou
    21.09.2007, 16:46
    Παράθεση:

    Το μέλος dessypris στις 19-09-2007 στις 23:19 έγραψε...

    Τώρα σχετικά με το αν παραδίδω μαθήματα κιθάρας, αυτή είναι δουλειά του Κροκίδη, αλλά μόνον για προχωρημένους.
    Αν θεωρείς τον εαυτό σου έναν από αυτούς, θα σε φέρω σε επαφή.
    Χαιρετώ.

    CDs μου: 1)"Τελικός Προορισμός"-1993-με Ταξιδιώτες 2)"Θα πάρω το τρένο"-1998-σε στίχους Σταμάτη Μεσημέρη-(download it @ www.dessypris.com)-3)"Απλά & Μπερδεμένα"-2005-σε στίχους Κώστα Κολοβού

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dessypris στις 19-09-2007 23:21 ]




    ΟΚ...Θα σου στείλω Email στο προσωπικό σου, απ το site σου.
    Ευχαριστώ πολύ και καλές μουσικές να γράφεις!!
    Κώστας.
    dessypris
    03.10.2007, 12:54
    Δύο από τα τραγούδια του άλμπουμ "Θα πάρω το τρένο", (το ομότιτλο και το "Στον Πίσω Καθρέφτη"), έχουν ήδη τα video τους, ανεβασμένα στο MusicHeaven, μαζί με άλλα από το επόμενο - το "Απλά & Μπερδεμένα".
    Το ομότιτλο, (Θα πάρω το τρένο), υπάρχει σε video clip, αλλά και από live, ενώ τα υπόλοιπα, μόνο από live.
    Καλή θέαση και συνεχίστε να καταβάζετε δωρεάν τα τραγούδια μου! Το χαίρομαι που δεν εισπράττω...μία!!!
    (Μέχρι τώρα - 3 Οκτ. 2007 - έχουν μπει πάνω από 4.000 άτομα και το χουν κατεβάσει τουλάχιστον οι μισοί).

    Γρηγόρης.-

    CDs μου: 1)"Τελικός Προορισμός"-1993-με Ταξιδιώτες 2)"Θα πάρω το τρένο"-1998-σε στίχους Σταμάτη Μεσημέρη-(download it @ www.dessypris.com)-3)"Απλά & Μπερδεμένα"-2005-σε στίχους Κώστα Κολοβού

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dessypris στις 03-10-2007 12:55 ]


    Panagiotis-D
    19.03.2009, 21:14

    Γρηγόρη έχω αγοράσει και τους δύο δίσκους και χαίρομαι που τους έχω γιατί αξίζουν. Συγχαρητήρια για όσα κάνεις και σ' ευχαριστώ πολύ. Σε "ανακάλυψα" -ζούσα στην επαρχία τότε όπου ήταν λίγο δύσκολο να φτάσουν κάποια πράγματα στ' αυτιά σου-όταν κυκλοφόρησε το "Θα πάρω το τρένο" και δεν σου κρύβω ότι αφορμή ήταν οι στίχοι του Σταμάτη και η ενορχήστρωση-κιθάρες του Χριστόφορου,αμέσως όμως έγινα φαν. Να είσαι καλά, καλές εμπνεύσεις για τα καινούρια. Συγνώμη για τον ενικό, αλλά "είσαι" στο σπίτι μου τόσα χρόνια...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Panagiotis-D στις 19-03-2009 21:33 ]


    dessypris
    20.03.2009, 10:34

    Παράθεση:

    Το μέλος Panagiotis-D στις 19-03-2009 στις 21:14 έγραψε...

    Γρηγόρη έχω αγοράσει και τους δύο δίσκους και χαίρομαι που τους έχω γιατί αξίζουν. Συγχαρητήρια για όσα κάνεις και σ' ευχαριστώ πολύ. Σε "ανακάλυψα" -ζούσα στην επαρχία τότε όπου ήταν λίγο δύσκολο να φτάσουν κάποια πράγματα στ' αυτιά σου-όταν κυκλοφόρησε το "Θα πάρω το τρένο" και δεν σου κρύβω ότι αφορμή ήταν οι στίχοι του Σταμάτη και η ενορχήστρωση-κιθάρες του Χριστόφορου,αμέσως όμως έγινα φαν. Να είσαι καλά, καλές εμπνεύσεις για τα καινούρια. Συγνώμη για τον ενικό, αλλά "είσαι" στο σπίτι μου τόσα χρόνια...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Panagiotis-D στις 19-03-2009 21:33 ]



    Πρώτον, ο "ενικός" επιβάλλεται μιας και "είμαι σπίτι σου"

    Δεύτερον, με τιμά η προτίμησή σου!

    Τώρα, το "τρίτο" θα πρεπε να αναφέρεται σε νέα δουλειά μου, αλλά αυτή θ αργήσει να ρθει, μιας και με τον Κώστα Κολοβό στους στίχους, ετοιμάζουμε ένα "έργο", με αρχή μέση και τέλος στην ιστορία που αναφέρεται, (ας πούμε τύπου "The Wall") και τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά...Πρέπει όλα τα τραγούδια να έχουν συνοχή και να μένουν στο θέμα, αλλά πρέπει να είναι και διαφορετικά μεταξύ τους, για να μην κουράσουν...

    Όσο πάρει λοιπόν..."Νέοι" είμαστε!

    Και πάλι ευχαριστώ για τα "λόγια" σου και στη διάθεσή σου...

    Γρηγόρης Δεσύπρης.-

     


    Panagiotis-D
    02.04.2009, 21:12

    Αυτό είναι πολύ ωραίο νέο, δεν γίνονται συχνά ολοκληρωμένα έργα. Ελπίζω να μην αργήσει πολύ. Αυτή τη στιγμή έχω συντροφιά τις μελωδίες του "Απλά και μπερδεμένα". Να είσαι καλά Γρηγόρη.

    Παναγιώτης Δημητρόπουλος


    dessypris
    03.04.2009, 00:59

    Παράθεση:

    Το μέλος Panagiotis-D στις 02-04-2009 στις 21:12 έγραψε...

    Αυτό είναι πολύ ωραίο νέο, δεν γίνονται συχνά ολοκληρωμένα έργα. Ελπίζω να μην αργήσει πολύ. Αυτή τη στιγμή έχω συντροφιά τις μελωδίες του "Απλά και μπερδεμένα". Να είσαι καλά Γρηγόρη.

    Παναγιώτης Δημητρόπουλος



    Παναγιώτη και πάλι ευχαριστώ κι ελπίζω να γνωριστούμε κι από κοντά κάποια στιγμή.

    Και μια και το φερε η "κουβέντα", μόλις είδα ότι το συγκεκριμένο topic μου, έπιασε τις 7.960 αναγνώσεις!!!  Κι αυτό σημαίνει ότι η επιλογή μου για προσφορά free download των (παλαιότερων τουλάχιστον) τραγουδιών μου, ήταν σωστή.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ!!!{#emotions_dlg.clap}


    Panagiotis-D
    22.02.2010, 19:31

    Γρηγόρη έχουμε καιρό να μάθουμε νέα σου εδώ. Ελπίζω η νέα σου δουλειά να μην αργήσει.

    Παναγιώτης