ελληνική μουσική
    751 online   ·  210.833 μέλη

    Πτυχίο μουσικών σπουδών...

    frapes-drinker
    25.06.2007, 02:11
    Καλησπέρα σας!
    Είμαι φοιτητής και σκέφτομαι όταν πάρω το πτυχίο μου να κάνω αίτηση για να περάσω με το 10% στο Μουσικών Σπουδών. Γίνεται? Θα πρέπει προφανώς να δόσω αρμονία και dictee έτσι? Σε τί επίπεδο βρίσκονται οι εξετάσεις?
    Ευχαριστώ προκαταβόλικά.
    nightwhisper
    25.06.2007, 19:17
    Παράθεση:

    Το μέλος frapes-drinker στις 25-06-2007 στις 02:11 έγραψε...

    Καλησπέρα σας!
    Είμαι φοιτητής και σκέφτομαι όταν πάρω το πτυχίο μου να κάνω αίτηση για να περάσω με το 10% στο Μουσικών Σπουδών. Γίνεται? Θα πρέπει προφανώς να δόσω αρμονία και dictee έτσι? Σε τί επίπεδο βρίσκονται οι εξετάσεις?
    Ευχαριστώ προκαταβόλικά.




    και εγω αυτο ηθελα αλλα με 10% που να παρακαλας δεν γινεται πρεπει να ξαναδωσεις πανελληνιες
    maspa
    26.06.2007, 00:43
    Παράθεση:

    Το μέλος frapes-drinker στις 25-06-2007 στις 02:11 έγραψε...

    Καλησπέρα σας!
    Είμαι φοιτητής και σκέφτομαι όταν πάρω το πτυχίο μου να κάνω αίτηση για να περάσω με το 10% στο Μουσικών Σπουδών. Γίνεται? Θα πρέπει προφανώς να δόσω αρμονία και dictee έτσι? Σε τί επίπεδο βρίσκονται οι εξετάσεις?
    Ευχαριστώ προκαταβόλικά.



    Με κατατακτήριες εξετάσεις από ό,τι γνωρίζω μπορείς να εισακτείς σε τμήμα μουσικών σπουδών. Πρέπει να ενημερωθείς, ποιά μαθήματα θα δώσεις (συνήθως είναι τρία) και να κάνεις μια αίτηση. Όλα αυτά αν είσαι κάτοχος πτυχίου τριτοβάθμιας.
    Αν για τις κατατακτήριες εννοείς το ποσοστό του 10%, λυπάμαι αλλά νομίζω ότι είναι πολύ μικρότερο.


    frapes-drinker
    26.06.2007, 01:49
    Δηλαδή δεν γίνεται να ξανακάνω μηχανογραφικό όταν πάρω πτυχίο από τη σχολή που φοιτώ τώρα και να περάσω στην μουσικών σπουδών? Νόμιζα ότι γινόταν, γιατί κάποιοι φίλοι μου μόλις πήραν πτυχίο έκαναν ξανά μηχανογραφικό και γράφτηκαν σε κάποια άλλη σχολή (κυρίως για το φοιτητικό πάσο βέβαια). Γιατί να μην μπορεί να γίνει και το ίδιο και για αυτήν την περίπτωση?

    Να σκεφτώ δηλαδή για κατατακτήριες? Ξέρει κανείς τι μαθήματα πρέπει να δόσω?

    maspa
    26.06.2007, 02:27
    Παράθεση:

    Το μέλος frapes-drinker στις 26-06-2007 στις 01:49 έγραψε...

    Δηλαδή δεν γίνεται να ξανακάνω μηχανογραφικό όταν πάρω πτυχίο από τη σχολή που φοιτώ τώρα και να περάσω στην μουσικών σπουδών? Νόμιζα ότι γινόταν, γιατί κάποιοι φίλοι μου μόλις πήραν πτυχίο έκαναν ξανά μηχανογραφικό και γράφτηκαν σε κάποια άλλη σχολή (κυρίως για το φοιτητικό πάσο βέβαια). Γιατί να μην μπορεί να γίνει και το ίδιο και για αυτήν την περίπτωση?

    Να σκεφτώ δηλαδή για κατατακτήριες? Ξέρει κανείς τι μαθήματα πρέπει να δόσω?




    Ρίξε μια ματιά στο site που πρότεινε το μέλος kadmilos σε άλλο topic :

    http://www.cso.auth.gr/greek/Katatakseis/KatatakseisAUTh27.gr.htm

    Από ότι κατάλαβα όμως εσύ λες για την εισαγωγή στο τμήμα μέ μηχανογραφικό στην κατηγορία 10%. Αυτό δε ξέρω αν γίνεται αν έχουν πεεράσει κάμποσα χρονάκια από την τελευταία φορά που έδωσες πανελλήνιες, αλλά αν γίνεται να ξέρεις ότι οι βάσεις για το 10% των υποψηφίων είναι διαφορετικές από εκείνες του 90%, και επομένως πιο υψηλές.
    Spotlight_Dancer
    26.06.2007, 08:42
    Παράθεση:

    Το μέλος frapes-drinker στις 26-06-2007 στις 01:49 έγραψε...

    Δηλαδή δεν γίνεται να ξανακάνω μηχανογραφικό όταν πάρω πτυχίο από τη σχολή που φοιτώ τώρα και να περάσω στην μουσικών σπουδών? Νόμιζα ότι γινόταν, γιατί κάποιοι φίλοι μου μόλις πήραν πτυχίο έκαναν ξανά μηχανογραφικό και γράφτηκαν σε κάποια άλλη σχολή (κυρίως για το φοιτητικό πάσο βέβαια). Γιατί να μην μπορεί να γίνει και το ίδιο και για αυτήν την περίπτωση?

    Να σκεφτώ δηλαδή για κατατακτήριες? Ξέρει κανείς τι μαθήματα πρέπει να δόσω?




    Αρμονια(επιπεδο γ υποχρεωτικου τσιμπημενο),dictee και Ιστορια της Νεοελληνικης Εντεχνης(καμμια σχεση με τον Αλκινοο,το Σωκρατη κλπ) Μουσικης απο το βιβλιο της Κ.Ρωμανου(ειναι πανεπιστημιακο μαθημα).Το βιβλιο θα το βρεις στις εκδοσεις Κουλτουρα,καπου στη Σολωνος (δεν θυμαμαι ακριβως).Απλα να ξερεις οτι στις προτελευταιες κατατακτηριες εδωσαν 51 ατομα για 4 θεσεις.
    kostaeri1
    01.07.2007, 22:30
    ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ
    ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΚΟ ΑΘΗΝΩΝ
    ΤΜΗΜΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ
    ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
    Οι κατατακτήριες εξετάσεις Παν. Έτους 20062007
    των
    πτυχιούχων Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων καθώς και Τ.Ε.Ι.
    για το Τμήμα Μουσικών Σπουδών θα γίνουν στα εξής μαθήματα:
    1. Υπαγόρευση Μουσικού Κειμένου DICTEE
    2. Αρμονία
    3. Ιστορία της Νεοελληνικής Έντεχνης Μουσικής στους Νεώτερους
    Χρόνους
    α. Υπαγόρευση Μουσικού Κειμένου (DICTEE)
    Yπαγορεύεται εκτελούμενο από πιάνο μονόφωνο μουσικό κείμενο, το
    οποίο καταγράφεται από τους εξεταζόμενους σε Ευρωπαϊκή Μουσική
    Σημειογραφία.
    β. Αρμονία:
    Δίνονται στους εξεταζόμενους για εναρμόνιση ένα ή δύο μουσικά
    κείμενα που αντιστοιχούν στις γνώσεις του υποχρεωτικού της
    Αρμονίας και ειδικότερα: Συγχορδίες και οι αναστροφές τους
    (τετράφωνες, κύριες και δευτερεύουσες συγχορδίες, αλλοιωμένες και
    χρωματικές συγχορδίες, αρμονικές αλυσίδες). Μετατροπίες όλων των
    ειδών σε κοντινές και μακρινές κλίμακες. Ξένοι φθόγγοι.
    γ. Ιστορία της Νεοελληνικής Έντεχνης Μουσικής στους
    Νεώτερους Χρόνους
    Σημειώσεις της Αναπληρώτριας Καθηγήτριας του Τμήματος κ.
    Αικατερίνης Ρωμανού από το βιβλιοπωλείο Κουλτούρα Μάντζαρου
    και Σόλωνος Αθήνα
    Η ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων και δικαιολογητικών είναι
    115
    Νοεμβρίου 2006.
    Απαραίτητα δικαιολογητικά: α. Αίτηση (λαμβάνεται από τη
    Γραμματεία) β. Αντίγραφο του Πτυχίου
    Οι εξετάσεις διεξάγονται 120
    Δεκεμβρίου 2006 μετά από
    ανακοίνωση της Γραμματείας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών.
    ΑΠΟ ΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ



    Σύμφωνα με το Φ.Ε.Κ. αρ. 1517 της 3/11/2005, το ποσοστό για τις κατατάξεις κατόχων πτυχίου από Α.Ε.Ι. ορίζεται σε 2% επί του αριθμού των εισακτέων στο Τμήμα με Πανελλαδικές εξετάσεις, ενώ το ποσοστό για τις κατατάξεις κατόχων πτυχίου από Τ.Ε.Ι. ορίζεται σε 5% επί του αριθμού των εισακτέων στο Τμήμα με Πανελλαδικές εξετάσεις. Το Πανεπιστημιακό έτος 2006-2007 εισήχθησαν στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών εξήντα έξι (66) φοιτητές. Άρα, από όσους συμμετείχαν στις Κατατακτήριες εξετάσεις της 20ης Δεκεμβρίου 2006 θα πρέπει να εισαχθούν ένας (1) από τους πτυχιούχους Α.Ε.Ι. και τρεις (3) από τους πτυχιούχους Τ.Ε.Ι. Στις συγκεκριμένες εξετάσεις, όπως φαίνεται και από τον Πίνακα, συμμετείχαν 21 υποψήφιοι: 10 από Α.Ε.Ι. και 11 από Τ.Ε.Ι.