ελληνική μουσική
    747 online   ·  210.832 μέλη
    deathminor88
    05.01.2008, 14:44
    Mία παρατήρηση μόνο. Οι Reamonn είναι μια από τις καλύτερες μπάντες των 00s... Και τα κομμάτια με τα οποία έγιναν γνωστοί τα χειρότερα τους. Μην κρίνεις κάποιον αν δεν τον ακούσεις πρώτα, ούτε σύμφωνα με το πόσο εμπορικός είναι...
    xristos_rock
    05.01.2008, 14:55
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 05-01-2008 στις 14:44 έγραψε...

    Mία παρατήρηση μόνο. Οι Reamonn είναι μια από τις καλύτερες μπάντες των 00s... Και τα κομμάτια με τα οποία έγιναν γνωστοί τα χειρότερα τους. Μην κρίνεις κάποιον αν δεν τον ακούσεις πρώτα, ούτε σύμφωνα με το πόσο εμπορικός είναι...



    Προφανώς αναφέρεσαι σε εμένα... Δεν αντιλέγω στο ότι είναι μια καλή μπάντα, αλίμονο! Απλά είπα ότι δεν είμαι σίγουρος ότι θεωρείται ροκ μπάντα. Κατα τ' άλλα είναι πολύ καλοί άν και πιστεύω ότι κομμάτια σαν το Supergirl και το star είναι δύσκολο να ξαναγράψουν. Δεν αποκλείεται βέβαια. Προσωπική άποψη πάντα!
    Debauchee
    05.01.2008, 15:08
    Παράθεση:

    Το μέλος VoodooChild στις 05-01-2008 στις 11:56 έγραψε...

    Κατ'αρχάς, ποτέ μα ΠΟΤΕ, το new Rock δεν θα μείνει στην ιστορία της μουσικής. Το ότι μπάντες σαν τους Floyd αντιπροσωπεύουν μόνο την εποχή τους, είναι από τις μεγαλύτερες βλακείες (sorry κι όλας) που έχω ακούσει ποτέ. Αν το πάρεις από θέμα στίχου, τι να προτιμήσω, τη μελοποιημένη ποίηση του Morrison, ή τις καταθλιπτικές -κατά καιρούς χαρούμενες- αλλά πάντα μπούρδες, που γράφουν οι σημερινές μπάντες? Αν πάλι θέλεις να το πάρεις μουσικά, τι να πω? Άκου Arctic Monkeys αν στο αυτάκι σου κάνει click. Όμως δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Προσωπικά δεν θα φάω από τα σκατά που μου σερβίρουν για μουσική. Έχω μάθει ότι τα σκατά είναι σκατά. Επίσης κάτι άλλο. Αυτές οι μπάντες δεν δικαιούνται να λέγονται new Rock, για τον απλούστατο λόγο ότι ΔΕΝ είναι Rock. Πώς να το κάνουμε? Το Rock έχει κάποια γνώριμα χαρακτηριστικά, τα οποία αυτές οι μπάντες δεν έχουν. Ας λέγονται new assholes δεν με νοιάζει. Αλλά ο όρος new Rock, όσο κ να χτυπιέστε, ΔΕΝ υφίσταται. Κ κάτι τελευταίο. Αν δεν υπήρχε η Rock κ είχα να επιλέξω ανάμεσα στη Σοφία Βέμπο κ τους Arctic Monkeys, Arctic Monkeys - Σοφία Βέμπο σημειώσατε διπλό...

    Προσπάθησα να πω όσο πιο λίγα μπορούσα.


    μελοποιημενη ποιηση του Morisson αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ
    φιλε εχω τα απαντα απο Ρεμπο,Μποτλερ,Καβαφη,Οσκαρ Γουαιλντ και τη Συλβια Πλαθ που ηταν η αγαπημενη ποιητρια του Morisson,αν ο Μorisson εγραφε ποιηση τι να πω τοτε.
    και αν οι σημερινοι γραφουν μπουρδες σε παραπεμπω στους Manic Street Preachers
    Στιχουργικά ο δίσκος είναι πολύ σκοτεινός, από τους σκοτεινότερους που έχουν γραφτεί ποτέ, σε σημεία γίνεται πραγματικά επώδυνος. Το 70% των στίχων αυτή τη φορά γράφτηκε από τον Richey και αντανακλά τον ψυχικό του κόσμο... Ο δίσκος καταπιάνεται με τις σκοτεινότερες όψεις της ανθρωπότητας, σαν ένας καθρέπτης που φανερώνει τις πιο τρομακτικές πλευρές της ανθρώπινης ύπαρξης... Η εκπόρνευση του σώματος, η αυτοκαταστροφή, το Ολοκαύτωμα, η απώλεια, ο μηδενισμός, η μετατροπή των πάντων σε εμπορεύματα, οι serial-killers, τα στρατόπεδα συγκέντρωσης, ανάμεσα στα θέματα του "Holy Bible"... Το συγκλονιστικό "4st. 7lbs." Έχει ως θέμα του το δράμα της βουλιμίας και της νευρικής ανορεξίας, για πρώτη φορά στη δημοφιλή μουσική, με έναν σπαρακτικό αλλά και ρομαντικό τόνο («I want to walk in the snow And not leave a footprint I want to walk in the snow And not soil its purity»)... Η πολιτικοποίηση είναι έντονη για άλλη μια φορά σε τραγούδια όπως το "Ifwhiteamericatoldthetruthforonedayitsworldwouldfallapart" και το "P.C.P.", το θέμα του οποίου είναι η υποκρισία της πολιτικής ορθότητας. Ο δίσκος επιπρόσθετα είναι εμποτισμένος με αναφορές σε ιστορικά, λογοτεχνικά και πολιτικά πρόσωπα, και οι στίχοι συχνά είναι δυσνόητοι, αινιγματικοί και ποιητικοί, κατ' αναλογία με τον δημιουργό τους, του οποίου το έργο αυτό έμελλε να είναι το κύκνειο άσμα...

    Το άλμπουμ, αν και αποθεώθηκε από τους κριτικούς, υπήρξε το λιγότερο επιτυχημένο τους ως τότε. Παραμένει ωστόσο το καλλιτεχνικό αριστούργημα τους και η αναγνώριση του στο ευρύ κοινό ήρθε, έστω και αργά. Η πρόσφατη επανέκδοση του έφτασε πολύ ψηλά στα βρετανικά charts. Το 2005, σε ένα δημοψήφισμα της εκπομπής του BBC "Newsnight Review" κατέκτησε την κορυφή των «αγαπημένων άλμπουμ», εκτοπίζοντας το "Ok Computer" των Radiohead στη δεύτερη θέση.
    γενικα η φαση
    ειναι σαν τον πολιτη Κειν και την Καζαμπλανκα
    ολοι λενε οτι ειναι μια κλασικη ταινια αριστουργημα
    αλλα μετα τις 2 ωρες βαριεσαι να την δεις,και αμα εβγαινε σημερα θα πατωνε


    Libraries gave us power,Then work came and made us free,But what price now for a shallow piece of dignity,I wish I had a bottle
    Right here in my dirty face to wear the scars
    To show from where I came
    We don’t talk about love we only want to get drunk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Debauchee στις 05-01-2008 16:01 ]


    Orfeus
    05.01.2008, 15:39
    Παράθεση:

    Το μέλος kafetzopoylos στις 05-01-2008 στις 12:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος gialina_giannina στις 04-01-2008 στις 11:44 έγραψε...

    Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να πω ότι δεν είναι κακό να σεβόμαστε και λίγο συγκροτήματα και μουσικούς της classic Rock που πραγματικά έγραψαν ιστορία στη μουσική και έδωσαν βάσεις στα νεά συγκροτήματα σήμερα για να παράγουν νέα ενδιαφέροντα ακούσματα της Rock μουσικής.
    Και πριν πέσετε να με φάτε κάποιοι και μου πείτε ότι φοράω παροπίδες και είμαι απόλυτη, θέλω να πω ότι είμαι λάτρης της Rock μουσικής και ζω στην εποχή μου.
    Ακούω σχεδόν όλα τα είδη της ροκ και εννοείται ότι ακούω και new Rock γιατί μου αρέσει και πιστεύω ότι υπάρχουν πολλά αξιόλογα συγκροτήματα και ακούσματα(π.χ.Arcade Fire,Arctic Monkeys,Killers,κ.α.).Και πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει εξέλιξη στη μουσική.
    Από την άλλη όμως δεν πιστεύω ότι μπορεί η νέα ροκ μουσική να συγκριθεί με την classic Rock,γιατί εκ των πραγμάτων έχουν διαφορετικό ήχο,αλλά κυρίως γιατί τα κομμάτια που μας χάρισε η classic Rock είναι αριστουργήματα μοναδικά,αξεπέραστα και τα συναισθήματα που προκαλούν και σε μένα αλλά και σε εκατομμύρια ανθρώπους ανά την υφήλιο,ακόμα και σήμερα,νοιώθω ότι η new Rock,όσο αξιόλογη κι αν είναι,δεν μπορεί να τα γεννήσει.


    Αυτή η συγκροτημένη και τρυφερή τοποθέτηση με καλύπτει απολύτως!!!
    Να συμπληρώσω μόνο τα εξής :
    Εγώ που μεγάλωσα ΚΑΙ με αυτά δεν νοιώθω δεινόσαυρος …
    Κάποτε μας βρίζανε γι’ αυτά που ακούγαμε …ε…δεν θα κάνω το ίδιο και γω!
    Αντί αυτού άκουσα … έμαθα… γουστάρω ότι νέο κυκλοφορεί και είμαι και fun!!!
    Και το φοβερότερο…δύσκολα ακούω πια αυτά που άκουγα!!!
    ΟΜΩΣ…δεν θα αποκηρύξω την ΠΡΩΤΗ ΥΛΗ που χρησιμοποιούμε για να πάμε ένα ΜΟΥΣΙΚΟ βήμα μπρος!
    …δια ταύτα: τα κρατάω όλα και τα χρησιμοποιώ κατ’ ανάγκην!




    Έέέέέέτσι.....




    sea_like_eyes
    05.01.2008, 16:09
    Σκηνικό σε live σκηνή της πόλης . . . 40-50αρηδες να χοροπηδάμε με Muse (starlight)
    Και έφηβοι να φωνάζουν ‘’ Uriah Heepppppp,purpleeeeeeeee etccccc’’
    Η απολυτη επικοινωνια . . .
    Η Rock τελικά λειτουργεί σαν γέφυρα . . . ο ναι . . . γιατι μιλαμε για την πλεον διαχρονικη μουσικη . . . respect to Rock . . . (new-classic…don’t care)

    deathminor88
    05.01.2008, 18:56
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 05-01-2008 στις 16:09 έγραψε...

    Σκηνικό σε live σκηνή της πόλης . . . 40-50αρηδες να χοροπηδάμε με Muse (starlight)
    Και έφηβοι να φωνάζουν ‘’ Uriah Heepppppp,purpleeeeeeeee etccccc’’
    Η απολυτη επικοινωνια . . .
    Η Rock τελικά λειτουργεί σαν γέφυρα . . . ο ναι . . . γιατι μιλαμε για την πλεον διαχρονικη μουσικη . . . respect to Rock . . . (new-classic…don’t care)




    etc etc
    sitzoune81
    05.01.2008, 19:08
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 05-01-2008 στις 16:09 έγραψε...

    Σκηνικό σε live σκηνή της πόλης . . . 40-50αρηδες να χοροπηδάμε με Muse (starlight)
    Και έφηβοι να φωνάζουν ‘’ Uriah Heepppppp,purpleeeeeeeee etccccc’’
    Η απολυτη επικοινωνια . . .
    Η Rock τελικά λειτουργεί σαν γέφυρα . . . ο ναι . . . γιατι μιλαμε για την πλεον διαχρονικη μουσικη . . . respect to Rock . . . (new-classic…don’t care)




    Η απόλυτη ξεφτίλα................. για τους νεαρους, βεβαιως βεβαιως......
    ..... τραγικο......
    .... and I'm NOT sorry....
    Debauchee
    05.01.2008, 19:58
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 05-01-2008 στις 19:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 05-01-2008 στις 16:09 έγραψε...

    Σκηνικό σε live σκηνή της πόλης . . . 40-50αρηδες να χοροπηδάμε με Muse (starlight)
    Και έφηβοι να φωνάζουν ‘’ Uriah Heepppppp,purpleeeeeeeee etccccc’’
    Η απολυτη επικοινωνια . . .
    Η Rock τελικά λειτουργεί σαν γέφυρα . . . ο ναι . . . γιατι μιλαμε για την πλεον διαχρονικη μουσικη . . . respect to Rock . . . (new-classic…don’t care)




    Η απόλυτη ξεφτίλα................. για τους νεαρους, βεβαιως βεβαιως......
    ..... τραγικο......
    .... and I'm NOT sorry....


    μπρρρρρρρρρρ
    φανταζεστε στο soho το 1976 40αρηδες με λοφια να λενε god save the queen she ain a human being
    και να τους κραζουνε οι 20αρηδες"τι ακουτε αυτους τους βρωμιαρηδες που βριζουν τις αξιες μας,ακουστε λιγο progressive-glam κτλ ροκ"

    sea_like_eyes
    05.01.2008, 20:23
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 05-01-2008 στις 19:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 05-01-2008 στις 16:09 έγραψε...

    Σκηνικό σε live σκηνή της πόλης . . . 40-50αρηδες να χοροπηδάμε με Muse (starlight)
    Και έφηβοι να φωνάζουν ‘’ Uriah Heepppppp,purpleeeeeeeee etccccc’’
    Η απολυτη επικοινωνια . . .
    Η Rock τελικά λειτουργεί σαν γέφυρα . . . ο ναι . . . γιατι μιλαμε για την πλεον διαχρονικη μουσικη . . . respect to Rock . . . (new-classic…don’t care)




    Η απόλυτη ξεφτίλα................. για τους νεαρους, βεβαιως βεβαιως......
    ..... τραγικο......
    .... and I'm NOT sorry....




    εννοείτε πως οι νεότεροι σε κομμάτια όπως αυτό των Muse . . . των Blur κ.α καραγουσταραν απλα θελω να τονισω πως οοοολοι ακουγαμε και γουσταραμε το ιδιο…με την ιδια τρελα αν θελετε…από 60’s μεχρι 00’s…σαν εικονα μου αρεσε πραγματικα αυτό που εβλεπα !
    Φιλε sitzoune ελπιζω να κατάλαβες τι θέλω να πω…επισης θεωρω τραγικό κάποιος νεαρός να ακούει νεα groups (muse,blur,white stripes k.a)χωρίς να γνωρίζει αν το Pink Floyd είναι μάρκα γυναίκειων εσωρούχων ή όνομα group ! Oι βασεις ειναι βασεις . . .

    sitzoune81
    06.01.2008, 16:03
    Παράθεση:

    εννοείτε πως οι νεότεροι σε κομμάτια όπως αυτό των Muse . . . των Blur κ.α καραγουσταραν απλα θελω να τονισω πως οοοολοι ακουγαμε και γουσταραμε το ιδιο…με την ιδια τρελα αν θελετε…από 60’s μεχρι 00’s…σαν εικονα μου αρεσε πραγματικα αυτό που εβλεπα !
    Φιλε sitzoune ελπιζω να κατάλαβες τι θέλω να πω…επισης θεωρω τραγικό κάποιος νεαρός να ακούει νεα groups (muse,blur,white stripes k.a)χωρίς να γνωρίζει αν το Pink Floyd είναι μάρκα γυναίκειων εσωρούχων ή όνομα group ! Oι βασεις ειναι βασεις . . .




    Βασεις?!?! Τι ειναι αυτο?!?!?! Βασεις για πoιο πραμα? Για τη Ροκ μουσικη? Definitely NOT !!!!!! Επειδη καποιοι ανθρωποι γεννηθηκαν πριν 60-70 χρονια και ΕΤΥΧΕ να παιξουν σχεδον πρωτοι την τοτε ροκ μουσικη, το γεγονος αυτο τους κανει αυτοματως Θεους ?!?! Ειναι οι καλυτεροι ? Μην τρελαθουμε !!!!!!!
    ....και στο φιναλε.... I DON'T GIVE A F**K αν το Pink Floyd ειναι αρωμα ή εσωρουχο! ΔΕΝ Μ'ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ, ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ, ΓΙΑ ΤΟΤΕ, ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. Ειναι τοσο μεγαλη η πορεια της μουσικης που δεν εχω χρονο να κατσω να ασχοληθω με ολες τις προηγουμενες δεκαετιες.
    Αυτη ηταν η προσωπικη μου αποψη και πορεια που ακολουθω ακουγοντας μουσικη.
    NoExit
    06.01.2008, 20:06
    Το new Rock δεν είναι είδος μουσικής. Αυτό που αναφέρεστε εξελίχτηκε απο τα μέσα του 70(punk) επηρεασμένο απο τη garage Rock και κατα τη διαρκεια της δεκαετιας του 80 διαχωρίστηκε σε πολλα και διάφορετικά είδη(post-punk, alternative Rock, new wave, gothic Rock, no wave etc etc). Δεν υπάρχει κλασσικό ροκ πλέον και το μόνο revival που είδε σε αντίθεση με τη post-punk είναι η συναυλία των παππούδων led zeppelin. Η μουσική απαιτεί ανοικτά μυαλά που είναι έτοιμα να ακούσουν καινούργιους ήχους και να κρίνουν μετέπειτα, μόνο έτσι πάει μπροστά.

    I remember nothing

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NoExit στις 06-01-2008 20:08 ]


    deathminor88
    07.01.2008, 01:34
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 06-01-2008 στις 16:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    εννοείτε πως οι νεότεροι σε κομμάτια όπως αυτό των Muse . . . των Blur κ.α καραγουσταραν απλα θελω να τονισω πως οοοολοι ακουγαμε και γουσταραμε το ιδιο…με την ιδια τρελα αν θελετε…από 60’s μεχρι 00’s…σαν εικονα μου αρεσε πραγματικα αυτό που εβλεπα !
    Φιλε sitzoune ελπιζω να κατάλαβες τι θέλω να πω…επισης θεωρω τραγικό κάποιος νεαρός να ακούει νεα groups (muse,blur,white stripes k.a)χωρίς να γνωρίζει αν το Pink Floyd είναι μάρκα γυναίκειων εσωρούχων ή όνομα group ! Oι βασεις ειναι βασεις . . .




    Βασεις?!?! Τι ειναι αυτο?!?!?! Βασεις για πoιο πραμα? Για τη Ροκ μουσικη? Definitely NOT !!!!!! Επειδη καποιοι ανθρωποι γεννηθηκαν πριν 60-70 χρονια και ΕΤΥΧΕ να παιξουν σχεδον πρωτοι την τοτε ροκ μουσικη, το γεγονος αυτο τους κανει αυτοματως Θεους ?!?! Ειναι οι καλυτεροι ? Μην τρελαθουμε !!!!!!!
    ....και στο φιναλε.... I DON'T GIVE A F**K αν το Pink Floyd ειναι αρωμα ή εσωρουχο! ΔΕΝ Μ'ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ, ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ, ΓΙΑ ΤΟΤΕ, ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. Ειναι τοσο μεγαλη η πορεια της μουσικης που δεν εχω χρονο να κατσω να ασχοληθω με ολες τις προηγουμενες δεκαετιες.
    Αυτη ηταν η προσωπικη μου αποψη και πορεια που ακολουθω ακουγοντας μουσικη.



    Sorry αλλά έλεος... Πραγματικά συμφωνώ σε μερικά πράγματα. Αλλά έλεος μιλάμε για Floyd... Ήταν 30 χρόνια μπροστά... Μου δίνεις την εντύπωση πως δεν έχει ακούσει ποτέ. Ισχυέι...?
    Nick-the-GreeK
    11.01.2008, 13:13
    Λένε οτι ο νεος ειναι ωραίος αλλα σηγουρα ο παλιος ειναι αλλιως
    δεν γινεται μα συγκρινης της παλιες μπαντες με της συνχρονες .....
    μπορεις να συγκρινεις τους deep purple,black sabbath,metallica,iron maiden,whitesnake,rainbow,doors,Pink Floyd με τους system of a down,green day,evanescence,HIM,placebo.....δεν γινεται.....δυστηχος.....




    Tommymoto
    11.01.2008, 14:30
    εμπενε nick! classic for ever και τα μυαλα στα Κ.Α.Π.Η
    Tommymoto
    11.01.2008, 14:31
    εμπενε nick! classic for ever και τα μυαλα στα Κ.Α.Π.Η
    mike-railse
    11.01.2008, 14:41
    den tha thiksw katarxas tipota...
    apla einai to sunaisthima einai
    genika olo to klima pou se
    paraseirei egw panta protimousa to
    old classic Rock.. einai i mousiki pou
    mou glukainei to ayto kai protimaw..

    den tha pw polla gia to new Rock apla
    oloi oi neoi kalutexnes exoun allo aera..
    alliws periergazonte tis prwtis ules tou Rock..
    ayto einai ena fusiko epakoloutho, etsi anpatusetai
    ayto to eidos an kai de mporw na kripsw polla
    apo ta kainourgia sugkrothmata tis mousikis skhnhs tou
    Rock exoun kanei foveri douleia...
    Rhye88
    09.11.2008, 17:24
    Δώστε προσοχή στα παρακάτω και δεν θα χάσετε ούτε οι μεν ούτε οι δε. Το τι μουσική αρέσει στον καθένα μας είναι κατι τελείως υποκειμενικό. Είναι γεγονός όμως, ότι υπάρχει καλή και κακή μουσική, ξεκάθαρα πράγματα. Όλη τώρα αυτή η αντιπαράθεση μεταξύ classic και new είναι τελείως άσκοπη και δεν οδηγεί πουθενά. Απευθύνομαι πιστεύω σε έξυπνους ανθρωπους που θα συμφωνήσουν μαζί μου ότι κομμάτια όπως το Child in Time, Bohemian Rhapsody, Stairway to Heaven και Comfortably Numb (κομματάρες!) γράφτηκαν μια φορά και δεν γίνεται να ξαναγραφτούν. Η εποχή των 70s πέρασε, χάθηκε, αλλα άφησε πίσω της μια πολύ σημαντική κληρονομιά. Έδωσε τις εξετάσεις της. Αυτό που μένει να δούμε είναι, τι μπορεί να μας προσφέρει η σημερινη εποχή. Οι του Κλασσικού καντε υπομονή, ποτέ δεν ξερετε τι μπορεί να βγει από την λάσπη, και εσέις του Μοντέρνου να θυμάστε ότι το κλασσικό είναι πάντα στην μόδα.. Α, και κάτι ακόμα.. ο Καλός Βοσκός γνωρίζει όλα τα πρόβατά του...
    djmetronomos
    09.11.2008, 18:36

    Μάλιστα... Να το παίξω 1, Χ ή 2...? Over ή Under? Είμαι κάπως μεγαλούτσικος οπότε έχω αδυναμία στα παλιά. Είμαι όμως Υδροχόος και κρατάω τ' αυτιά μου τεντωμένα για νέους ήχους. Κάθε γενιά χρειάζεται τους ήρωες της, η εφηβεία πάει πακέτο με ωραίες μουτσούνες που μπορούν να γίνουν αφίσες, με μελωδίες και στίχους που εκφράζουν τις ανησυχίες της, με ντύσιμο που διαφέρει και κοντράρει το status quo. Το καλοκαίρι που πέρασε ανακάλυψα τους Teenagers, μου άρεσαν πολύ διότι ακούγονται όπως πρέπει να ακούγεται η καλή ποπ. Δεν ξέρω όμως αν μετά από 20 χρόνια, οι μουσικές εγκυκλοπαίδειες θα τους αναφέρουν ως το γκρουπ που άλλαξε την ιστορία της ροκ. Βλέπω όμως ότι κάθε δεκαετία που περνά, δεκάδες γκρουπ αναφέρονται στα σίξτις ως βασική επιρροή. Ίσως δεν είναι τυχαίο. Ήταν η Αναγέννηση του 20ου αιώνα, σε κινηματογράφο, εικαστικά, μόδα, μουσική - όλοι ήθελαν να αλλάξουν τον κόσμο. Δεν ξέρω αν το πέτυχαν, όμως τους βγάζω το καπέλο διότι τόλμησαν. Τα ρούχα που φόρεσαν οι Beatles στο "Sgt Pepper's..." δεν είχαν ξαναφορεθεί από μουσικούς. Η ψυχωτική κιθάρα του Jimi Hendrix δεν είχε προηγούμενο...κλπ, κλπ. Αυτό μου έχει μείνει εμένα - η τόλμη. Μπορείς να κάνεις κάτι που είναι διαφορετικό και όχι να μοιάζεις με ρέπλικα του MTV? Γράφω αυτά που γράφω και πάω τώρα ν' ακούσω Fiery Furnaces, από τα αγαπημένα μου σύγχρονα εναλλακτικά σχήματα της Νέας Υόρκης... Και τα ξαναλέμε...

     


    inkve
    10.11.2008, 00:48

    εγω θα συμφωνησω με ενα προηγουμενο ποστ που ελεγε οτι ολη αυτη η κοντρα ειναι ασκοπη...

    αλλα δεν χρειαζεται να εισαι φοβερο αυτι για να καταλαβεις οτι το παλιο ροκ η εστω η παλιοτερη μορφη του ειχε πιο ομορφες και ταξιδιαρικες μελωδιες....πιο ολοκληρωμενες συνθεσεις...

    ειναι λογικο ομως...ο κοσμος τοτε ζουσε σε πιο χαλαρους ρυθμους απο οτι τωρα....οι εικονες που ειχε στο κεφαλι του ητανε πιο ανθρωπινες....για αυτο και ητανε και πιο μελωδικη η μουσικη τους...

    τωρα που η ζωη εχει γινει πιο <<εργοστασιακη>>αναποφευκτα θα επηρεασει και την μουσικη....και τον ηχο της...και τις συνθεσεις της...

    προτιμω την παλιοτερη μορφη του ροκ επειδη ητανε πολυ μελωδικη....και η κακη αληθεια ειναι οτι παιζοταν και απο ΠΟΛΥ καλυτερους μουσικους απο οτι παιζεται η ροκ του σημερα...

    ειναι τοσο διαφορετικος ο τροπος που παιζεται σημερα η ροκ που εμενα μου ακουγεται σαν αλλο ειδος μουσικης....και ειναι....και για αυτο ειναι και ενδιαφερουσα....το μονο που με χαλαει ειναι η ελλειψη μελωδικοτητας που ειναι πολυ εμφανης....

    ειναι  ευκολο να ακουσεις stevie wonder και μετα να βαλεις rainbow....που ειναι εντελως διαφορετικα πραγματα αλλα τοσο μελωδικα...

    παρα να ακους wonder και μετα να βαλεις system of a down(δεν το λεω προσβλητικα οκ??)Wink


    fireroc
    10.11.2008, 13:43

    η μονη ροκ καινουρια μπαντα που ξεχωριζει ειναι οι wolfmother! συγκροτηματα οπως  green day slipknot him  my chemical romance με αφηνουν αδιαφορο! α! ενα αλλο κανουριο συγκροτημα με αρχ..... ειναι οι bullet for my valentine!   κανενα καινουριο συγκροτημα   δεν συγκκρινεται με  τους  led zeppellin black sabbath Pink Floyd rainbow doors depp purple uriah heep acdc  ka..... αυτα τα συγκροτηματα γουσταραν το ροκ τα καινουρια συγκροτηματα κυνηγουν τα φραγκα! εξαιρεσεις υπαρχουν


    -----------------
    Κρατάω το στόμα μου κλειστό τα χείλη μου ματώσανε κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν κουφάλες δεν ξοφλήσαμε αυτό έχω μόνο να τους πω τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 10-11-2008 13:46 ]