ελληνική μουσική
224 online   ·  205.846 μέλη

Classic Rock vs New Rock

kwstasagas
MusicHeaven Guru
Chat
25.06.2011, 11:58

Όπως έχω δηλώσει επανειλημμένως εδώ στο ΜΗ, είμαι λάτρης του - καλώς ή κακώς - λεγόμενου Classic Rock !!! Ως "έφηβος των 80ς" πέρασα κι εγώ - όπως οι περισσότεροι συνομήλικοί μου - από το στάδιο της ... "χεβιμεταλλιάς" !!! Όταν, όμως, ενδιαφέρθηκα να ανακαλύψω τις ρίζες της χεβιμέταλ μουσικής ... ενθουσιάστηκα !!! "Βρε συ, αυτά τα 60ς και τα 70ς [δηλαδή εποχές "παλαιότερες" από τη δική μου] είναι γεμάτα θησαυρούς", σκέφτηκα !!! Έτσι, από το 1987 και για αρκετά χρόνια όργωνα τα δισκάδικα ψάχνοντας δίσκους βινυλίων από συγκροτήματα εκείνης της εποχής !!! Και από αυτό το "ταξίδι" ... μόνο κερδισμένος βγήκα !!! Το νιώθω ότι οι ατέλειωτες ώρες που αφιέρωσα δίπλα στο παλιό πικάπ του σπιτιού μας για να ακούω Argus των Wishbone Ash, Fire And Water των Free, Disraeli Gears των Cream, In A Gadda da Vida των Iron Butterfly και τόσα τόσα άλλα με έκανα καλύτερο ακροατή [αλλά και άνθρωπο] !!!

Όμως, όσο κι αν είμαι "κολλημένος" με Classic Rock, όποτε έπεφτε στην αντίληψή μου κάτι καινούριο που να αξίζει, το τιμούσα δεόντως !!! Έτσι, για παράδειγμα, όταν περί το 1996 βρέθηκα [όλως τυχαίως, σε έξοδο από το στρατό] στη συναυλία των [φρέσκων - φρέσκων τότε] Tindersticks στο Λυκαβηττό και ... μαγεύτηκα από αυτό που είδα και άκουσα, δεν άφησα το "καινούριο" να πάει χαμένο !!! Άρχισα να διαδίδω σε όσους "παλαιοροκάδες" ήξερα : "εκτός από τα παλιά ροκ ακούστε κι αυτό οπωσδήποτε", έκανα το [καταπληκτικό] πρώτο cd τους δώρο σε αρκετό κόσμο κλπ κλπ !!! Κάτι ανάλογο έπραξα όταν μαγεύτηκα και με τους [φρέσκους - φρέσκους τότε] Walkabouts και Calexico !!!!

Αλλά και τα τελευταία χρόνια όμως .... όποτε υποπέσει στην αντίληψή μου κάτι αξιόλογο από τη "νέα φουρνιά" των ροκ συγκροτημάτων θα το "τιμήσω" !!! Έτσι, για παράδειγμα, το σπαραχτικό, γεμάτο ειλικρίνεια, ντεμπούτο των Καναδών Arcade Fire με τίτλο Funeral έχει λάβει από μέρους μου πολλές - πολλές ακροάσεις !!! Όπως και οι δύο πρώτοι δίσκοι των [μη υφισταμένων πλέον, δυστυχώς] Cousteau, το ομώνυμο και Sirena !!! Τελευταία, δε, έχω φάει "χοντρό κόλλημα" με τον Richard Hawley, ο οποίος, από τότε που αποχώρησε από τους Pulp, διαγράφει μόνος του πορεία ως ροκ τραγουδοποιός και κρούνερ η οποία είναι αξιοθαύμαστη !!!

Αν και, να σάς πω την αλήθεια, τα τελευταία χρόνια όλο και πιο σπάνια υποπίπτει στην αντίληψή μου κάτι "πραγματικά δυνατό" και "συγκλονιστικό" από το χώρο της ροκ ......

Lorelei
Συγχορδία Μινόρε
Chat
25.06.2011, 14:27

^^ κ εκτός από τους Arcade Fire, μερικά πολύ καλά νέα σχετικά Rock συγκροτήματα είναι:

The Libertines

The Klaxons

Arctic Monkeys

Κasabian

Franz Ferdinand

The Strokes

Razorlight

The Zutons

The Kooks

κ άλλα...

Αυτά τα διάβασες;