ελληνική μουσική
    587 online   ·  210.848 μέλη

    Συλλογή ποιημάτων των κρατουμένων στο Γκουαντάναμο κυκλοφορεί το καλοκαίρι

    asxetos
    27.06.2007, 10:46
    Ποιήματα γραμμένα από τους κρατούμενους στο Γκουαντάναμο, που αναφέρονται στις εμπειρίες τους στη φυλακή- βάση των Αμερικανών στην Κούβα, έχουν συγκεντρωθεί και θα εκδοθούν φέτος το καλοκαίρι σε βιβλίο με επίμετρο του Ρόμπερτ Πίνσκυ.

    Το βιβλίο, με τίτλο Ποιήματα Από Το Γκουαντάναμο: Οι Κρατούμενοι Μιλούν («Poems From Guantanamo: The Detainees Speak») θα εκδοθεί από το Πανεπιστήμιο της Αϊόβα και θα κυκλοφορήσει σύντομα στις ΗΠΑ, σύμφωνα με τον εκδοτικό του οίκο. Το 84 σελίδων βιβλίο δημιουργήθηκε από δικηγόρους που εκπροσωπούν τους κρατούμενους.

    Ο Μαρκ Φάλκοφ, βοηθός καθηγητής νομικής στο Πανεπιστήμιο του Βορείου Ιλινόι, ο οποίος εκπροσώπησε 17 κρατούμενους στο Γκουαντάναμο από την Υεμένη, και συνέβαλε στο να συγκεντρωθούν τα ποιήματα, υποστηρίζει ότι τα περισσότερα εκφράζουν αισθήματα θρησκευτικής πίστης, νοσταλγίας για τα παιδικά χρόνια και τα σπίτια των κρατούμενων και τον πόθο τους να ξαναδούν τις οικογένειές τους, ενώ άλλα εκφράζουν οργή, απογοήτευση ή ερωτήματα.

    «Σε προσβάλλουν οι αλυσίδες μας;/ Μας εμπαίζεις στην αιχμαλωσία μας/ θέλω να βουτήξω μέσα σου/ και να κολυμπήσω ως το σπίτι μου» αναφέρει το απόσπασμα ενός ποιήματος που διάβασε ο Φάλκοφ τηλεφωνικά μιλώντας σε συνεργάτη του πρακτορείου Reuters. Και συνεχίζει: «Είμαι κλεισμένος σε ένα νησί φυλακή/ και εσύ, η θάλασσα/ είσαι συνένοχη με τους δεσμοφύλακές μου/ με φυλάς».

    Ορισμένα από τα ποιήματα είχαν χαραχθεί στα πλαστικά ποτήρια που χορηγούνταν στους κρατούμενους με το φαγητό τους αλλά, κατασχέθηκαν από τους φρουρούς και ξαναγράφτηκαν από μνήμης, συμπλήρωσε ο Φάλκοφ.

    Ο εκπρόσωπος του Πενταγώνου πλωτάρχης Τζ. Ντ. Γκόρντον περιέγραψε τα ποιήματα ως «άλλο ένα εργαλείο στην μάχη των ιδεών εναντίον της Δύσης, κατά της οποίας πολεμούν».

    Οι εισπράξεις του βιβλίου θα προσφερθούν στο Κέντρο Συνταγματικών Δικαιωμάτων, το οποίο έχει πρωτοστατήσει στην υπεράσπιση των κρατουμένων στο Γκουαντάναμο.






    επισυναπτόμενα: photo00084.jpg 
    agapanthos
    27.06.2007, 18:48

    Εύγε, asxetos, για το θέμα που άνοιξες !

    Η ποίηση, η αληθινή ποίηση, ανθίζει απρόσμενα κι ωραία εκεί όπου

    ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να φανταστεί . . .

    Φαντάσου αυτόν τον κατάδικο του Γκουαντάναμο που χαράζει στίχους στην

    αγαπημένη του, πάνω σ' ένα πλαστικό κυπελάκι και πάει ο γιάνκης

    δεσμοφύλακας, του τ' αρπάζει, το τσαλακώνει και το πετάει στα σκουπίδια !

    Χίλια πεντακόσια τραγούδια μπορεί να εμπνευστεί ένας τραγουδοποιός,

    διαβάζοντας τις αράδες σου !

    Ξανα-εύγε, asxetos !




    asxetos
    27.06.2007, 22:50
    Παράθεση:

    Το μέλος agapanthos στις 27-06-2007 στις 18:48 έγραψε...


    Εύγε, asxetos, για το θέμα που άνοιξες !

    Η ποίηση, η αληθινή ποίηση, ανθίζει απρόσμενα κι ωραία εκεί όπου

    ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να φανταστεί . . .

    Φαντάσου αυτόν τον κατάδικο του Γκουαντάναμο που χαράζει στίχους στην

    αγαπημένη του, πάνω σ' ένα πλαστικό κυπελάκι και πάει ο γιάνκης

    δεσμοφύλακας, του τ' αρπάζει, το τσαλακώνει και το πετάει στα σκουπίδια !

    Χίλια πεντακόσια τραγούδια μπορεί να εμπνευστεί ένας τραγουδοποιός,

    διαβάζοντας τις αράδες σου !

    Ξανα-εύγε, asxetos !








    σε ευχαριστώ agapanthοs για τα καλα σου λόγια......αλλά δεν έκανα τίποτα παραπάνω απο μια μεταφορά.
    Ετσι όπως τα λές είναι και περισσότερο όταν ένας άνθρωπος βρίσκεται σε ένα μέρος πόνου.....βασανιστηρίων...και θλίψης όπως είναι το γκουντανάμο.
    Ετσι βγαίνει ποίηση...όταν είσαι όμηρος...και είμαστε και εμείς όλοι μας όμηροι.....ελπίζω κάποτε να το καταλάβουμε...όλοι...γιατί τότε σίγουρα κάτι μπορεί να αλλάξει σε αυτή τη παγκόσμια τρομοκρατία που μας επιβάλλουν..

    spiroos
    28.06.2007, 12:50
    Θα μπορούσες να μεταφέρεις άλλα, επέλεξες όμως αυτό για αυτό μπράβο κι από μένα.

    Ως προς τα ποιήματα τώρα, είναι πολύ καλή κίνηση, αλλά δεν ξέρω αν θα αλλάξει τα πράγματα έστω και λίγο. Εκτός αν το δουν φιλαναγνώστες και προβληματιστούν οι κύριοι υπεύθυνοι.
    asxetos
    29.06.2007, 02:44

    Χωρις σχολιο















    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 29-06-2007 02:45 ]


    επισυναπτόμενα: 01.jpg prisoner_dog.jpg image547609x.jpg 03.jpg 02.jpg 
    Kerato
    29.06.2007, 17:49
    Να, για κάτι τέτοιους λόγους δε θέλω να κάνω παιδιά. Ακούγεται τετριμμένο σε πολλούς και άστείο, γελοίο και ανόητο σε άλλους, αλλά αναρωτιέμαι "σε τί κόσμο να φέρουμε τα παιδιά μας;" Θλίβομαι βαθιά με τέτοια θέματα και με την πορεία που διαγράφει η ανθρωπότητα κι όσο συνειδητοποιώ ότι το μόνο που θα μπορούσα να βελτιώσω, ώστε κατ' επέκταση να βελτιωθεί κι ο κόσμος που ζούμε, είναι ο εαυτός μου και τα μελλοντικά ενδεχομένως παιδιά μου, τόσο καταλήγω να τρώω τα σωθικά μου...

    Στο συγκεκριμένο θέμα θα εκφράσω κυνισμό, όπως άλλωστε συνηθίζω σε τέτοιου είδους θέματα. Φοβάμαι ότι η συλλογή των ποιημάτων αυτών των βασανισμένων ανθρώπων θα γίνει μέσο πλουτισμού για κάποιους μεγαλοκαρχαρίες εκδότες και λοιπούς παρόμοιους θηρευτές κι οι άνθρωποι αυτοί θα πεθάνουν στις φυλακές του Γκουαντάναμο, θύματα της δικής μου (?) αδυναμίας αποτελεσματικής αντίδρασης.
    renabill
    30.06.2007, 14:50
    Ελπίζς οι ανεγκέφαλοι Αμερικάνοι που ψηφίζουν ανεγκέφαλους προέδρους, να καταλάβουν κάτι από αυτό. Αρκεί να το διαβάσουν