ελληνική μουσική
    324 online   ·  210.844 μέλη

    Αν μαθαινατε οτι καποιος φιλος σας ειναι διαβητικος πως θα αντιδρουσατε;

    hara16
    28.06.2007, 11:29
    Εγω ειμαι διαβητικη,καποιοι γνωστοι μου,οταν το εμαθαν νομισαν οτι ειναι κατι πολυ σοβαρο,αλλοι παλι κοροιδευαν,αλλοι δν εδειναν σημασια κ αλλοι νομισαν οτι ειναι αρρωστια κολλητικη...μονο 2 φιλοι μου ακουσαν την ιστορια μου κ με καταλαβαν...Σας λεω λοιπον οτι ο διαβητης δν ειναι αρρωστια,αλλα ενας τροπος ζωης...Κι ομως ενας διαβητικος ειναι πιο υγιεις απο τους υπολοιπους,γιατι προσεχει την διατροφη του...αυτα ηθελα να σας πω...αν κ εχω κ'αλλα πολλα..πιθανον να βαλω κατι στο μπλογκ μου..
    tolaruba
    28.06.2007, 11:40
    Να πεις στα ανθρωπακια που κοροιδευαν οτι ειναι απιστευτα μ@λ@κ*ς και πολυ μικροπρεπεις.
    Εχω δυο φιλους που εχουν διαβητη.Και μπορω να πω και πως τα δυο ειναι πολυ ευχαριστα παιδια και δε τους φτανει κανεις στο ελαχιστο.
    Με εκνευριζουν αφανταστα τα κομπλεξικα ατομα τα οποια απαξιωνουν τους αλλους που εχουν οποιαδηποτε προβλημα υγειας.Μονο που δε ξερουν πως αυτοι βλεπουν τη ζωη πιο καθαρα και οχι ροδινη και γαληνια οπως την ονειρευεται καποιος αλλος.
    Θεωρω πως οταν η ζωη σου δινει κατι πρεπει να το παιρνεις και να το δεχεσαι ειτε αυτο ειναι κακο ειτε καλο.

    Iphigenia
    28.06.2007, 11:50
    Καμία ιδιαίτερη αντίδραση, γνωρίζω τα βασικά και τον διαβήτη οπότε δεν θα άλλαζε κάτι στον τρόπο που αντιμετώπιζα τον/την φίλη μου. Θα ρώταγα απλά να μάθω τί επίπτωση έχει στην καθημερινή τους ζωή και τι μπορώ να κάνω για να βοηθήσω άμα τύχει κάτι (τι μπορώ να κάνω σε περίπτωση κρίσης κλπ.).

    Είναι θέμα γνώσεων βασικά, πραγματικά δεν πίστευα ότι υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να σε αντιμετωπίζουν περίεργα επειδή είσαι διαβητική. Λυπάμαι (και για την αγνοιά τους και για την δύσκολη θέση στην οποία σε έφεραν).

    Μπορείς αν θες και σε ενδιαφέρει να 'ανοίξεις τα μάτια' σε κάποιους, να συζητήσεις με κάποιους από τους καθηγητές σου και να κάνετε μία κοινή παρουσίαση στην τάξη εξηγώντας τα βασικά για την ασθένια σε μία προσπάθεια επιμόρφωσης των φίλων και συμμαθητών σου. Επίσης μπορείς να απευθυνθείς στο τοπικό Αγροτικό Ιατρείο ή κάτι αντίστοιχο και να δεις αν έχουν ενημερωτικά φυλλάδια για την ασθένεια για να δώσεις στο σχολείο και στους φίλους σου.

    Να σαι πάντα καλά!
    hara16
    28.06.2007, 11:56
    Παράθεση:

    Το μέλος tolaruba στις 28-06-2007 στις 11:40 έγραψε...

    Να πεις στα ανθρωπακια που κοροιδευαν οτι ειναι απιστευτα μ@λ@κ*ς και πολυ μικροπρεπεις.
    Εχω δυο φιλους που εχουν διαβητη.Και μπορω να πω και πως τα δυο ειναι πολυ ευχαριστα παιδια και δε τους φτανει κανεις στο ελαχιστο.
    Με εκνευριζουν αφανταστα τα κομπλεξικα ατομα τα οποια απαξιωνουν τους αλλους που εχουν οποιαδηποτε προβλημα υγειας.Μονο που δε ξερουν πως αυτοι βλεπουν τη ζωη πιο καθαρα και οχι ροδινη και γαληνια οπως την ονειρευεται καποιος αλλος.
    Θεωρω πως οταν η ζωη σου δινει κατι πρεπει να το παιρνεις και να το δεχεσαι ειτε αυτο ειναι κακο ειτε καλο.




    εχεις δικιο κουκλιτσα μου..ετσι ειναι τα πραγματα κ πρεπει να δεχομαστε τα παντα απο τη ζωη...ευχαριστω
    hara16
    28.06.2007, 12:02
    Παράθεση:

    Το μέλος Iphigenia στις 28-06-2007 στις 11:50 έγραψε...

    Καμία ιδιαίτερη αντίδραση, γνωρίζω τα βασικά και τον διαβήτη οπότε δεν θα άλλαζε κάτι στον τρόπο που αντιμετώπιζα τον/την φίλη μου. Θα ρώταγα απλά να μάθω τί επίπτωση έχει στην καθημερινή τους ζωή και τι μπορώ να κάνω για να βοηθήσω άμα τύχει κάτι (τι μπορώ να κάνω σε περίπτωση κρίσης κλπ.).

    Είναι θέμα γνώσεων βασικά, πραγματικά δεν πίστευα ότι υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να σε αντιμετωπίζουν περίεργα επειδή είσαι διαβητική. Λυπάμαι (και για την αγνοιά τους και για την δύσκολη θέση στην οποία σε έφεραν).

    Μπορείς αν θες και σε ενδιαφέρει να 'ανοίξεις τα μάτια' σε κάποιους, να συζητήσεις με κάποιους από τους καθηγητές σου και να κάνετε μία κοινή παρουσίαση στην τάξη εξηγώντας τα βασικά για την ασθένια σε μία προσπάθεια επιμόρφωσης των φίλων και συμμαθητών σου. Επίσης μπορείς να απευθυνθείς στο τοπικό Αγροτικό Ιατρείο ή κάτι αντίστοιχο και να δεις αν έχουν ενημερωτικά φυλλάδια για την ασθένεια για να δώσεις στο σχολείο και στους φίλους σου.

    Να σαι πάντα καλά!


    σε ευχαριστω για τισ συμβουλες κ τις ιδεες που μου δινεις θα τισ χρειαστω..φιλακια!!
    JaNick
    28.06.2007, 13:07
    Στην αρχική σελίδα φαίνεται "Αν μαθαινατε οτι καποιος φιλος σας ειναι διαβ...", και ήμουν έτοιμος να απαντήσω στην ερώτηση "Αν μαθαινατε οτι καποιος φιλος σας είναι διαβόητος κακοποιός"!!!
    Όχι, κοιτάχτε ξέρω ένα φίλο του πατέρα μου που είναι διαβητικός και δεν τον επιρεάζει ιδιαίτερα, αρκεί να έχει μαζί του τις καραμέλες του και την ινσουλίνη του...
    Αλλά αν κάποιος φίλος μου το είχε το μόνο που θα ήθελα θα ήταν να τον βοηθήσω, χώρις ποτέ να τον θεωρώ άτομο με αναπηρία...Απλά θα ήμουν πιο προσεχτικός μαζί του...
    Αν τον κοροΐδευε κανείς θα είχε να κάνει μαζί μου...Πολύ κακοήθεια υπάρχει στον κόσμο όντως...!
    rompa
    28.06.2007, 13:38
    Δεν θα επηρέαζε στο ελάχιστο τη σχέση μας ... Αλίμονο!!Έλεος πια...
    Κατ' αρχήν δε θεωρώ ότι υπάρχει λόγος . Γνωρίζω αρκετά καλά τι σημαίνει και τι αγωγή χρειάζεται ένας διαβητικός. Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που φοβίζει τους άλλους . Να είσαι πάντα καλά και να μην το θεωρείς εμπόδιο στο να συνεχίσεις τη ζωή σου . Να φροντίζεις εσύ η ίδια να μην αφήνεις περιθώρια στους άλλους να σε αντιμετωπίζουν με αυτόν τον τρόπο
    spiroos
    28.06.2007, 13:41
    Δεν υπάρχει θέμα για να συζητήσουμε και να σχολιάσουμε. Δεν έχεις κάτι, καλό ή κακό, που σε ξεχωρίζει από τους άλλους. Οι άλλοι έχουν το πρόβλημα, αν σκέφτονται έτσι. Μην στενοχωριέσαι και μην ανησυχείς.
    absurdus_delirium
    28.06.2007, 17:20
    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 28-06-2007 στις 13:41 έγραψε...

    Δεν υπάρχει θέμα για να συζητήσουμε και να σχολιάσουμε. Δεν έχεις κάτι, καλό ή κακό, που σε ξεχωρίζει από τους άλλους. Οι άλλοι έχουν το πρόβλημα, αν σκέφτονται έτσι. Μην στενοχωριέσαι και μην ανησυχείς.



    Η άγνοια είναι το πρόβλημα, χορευταρού Αλοννησιώτισσα! Όπως πρότεινε κάποιος παραπάνω μπορείς να ασχοληθείς με το να εξηγήσεις σε κάποιους ανθρώπους ορισμένα πράγματα, αλλά αν δεν πρόκειται να σου χαλάσουν τη διάθεση, να σε κάνουν να νιώσεις ότι απολογείσαι ή να σε κάνουν να νιώσεις με οποιονδήποτε τρόπο άβολα, μην χαραμίζεις δεύτερη σκέψη!
    PAPAZOGLOUFAN
    28.06.2007, 17:38
    ε και????????????????????????????δε βρισκω το λογο γιατι θα επρεπε να αντιδρασω καπως.το μονο που ισως να εκανα θα ηταν να μην τρωω μπροστα του πραγματα που ισως να ζηλευε που λογω διατροφης(εφοσον προσεχε)δε θα επιτεποταν να φαει.κατα τ αλλα με μια προσεγμενη διατροφη και την καταληλη φαρμακευτικη αγωγη δε το βρισκω δα και τοσο σοβαρο
    Kerato
    28.06.2007, 17:40
    έχω 2-3 άτομα του κύκλου μου που είναι διαβητικοί και το μόνο πρόβλημα που μου δημιουργεί η κατάστασή τους είναι ότι δεν μπορώ να τους πάω γλυκά όταν τους επισκέπτομαι στο σπίτι τους!!!
    Ευτυχώς κι αυτό το λύνω χαρίζοντάς τους βιβλία και CD!!!

    Να είσαι καλά και να μη δίνεις σημασία σε ανόητους ανθρώπους...
    uNick
    28.06.2007, 18:02
    "Αν μαθαινατε οτι καποιος φιλος σας ειναι διαβητικος πως θα αντιδρουσατε;"


    Δεν θα αντιδρούσα... Γιατί να αντιδράσω?... Δεν υπάρχει λόγος...
    Ίσως θα με στεναχωρούσε, αλλά ως εκεί.

    edelweiss
    28.06.2007, 20:04
    Χμμμ επειδή δεν μπορώ να ανοίξω και πολύ ανοιχτά εδώ :)

    Το μόνο που θα πω είναι: εν γνώση μου, δεν θα αντιδρούσα καθόλου περίεργα :) θα έλεγα πως είμαι πολύ τυχερή που θα βρισκόμουν κοντά σε έναν άνθρωπο, που προσέχει την διατροφή του (άσχετα που του επιβάλλεται)... Ευκαιρία να κανουμε παρέα :) (γιατί το παν στην ζωή, πλέον, είναι η ΣΩΣΤΗ διατροφή κι εγώ είμαι υπέρ αυτού)
    sea_like_eyes
    28.06.2007, 20:12
    Παράθεση:

    Το μέλος edelweiss στις 28-06-2007 στις 20:04 έγραψε...

    Χμμμ επειδή δεν μπορώ να ανοίξω και πολύ ανοιχτά εδώ :)

    Το μόνο που θα πω είναι: εν γνώση μου, δεν θα αντιδρούσα καθόλου περίεργα :) θα έλεγα πως είμαι πολύ τυχερή που θα βρισκόμουν κοντά σε έναν άνθρωπο, που προσέχει την διατροφή του (άσχετα που του επιβάλλεται)... Ευκαιρία να κανουμε παρέα :) (γιατί το παν στην ζωή, πλέον, είναι η ΣΩΣΤΗ διατροφή κι εγώ είμαι υπέρ αυτού)



    εεεεεετσι...για σενα νοιασου και γυμνασου !
    venus2
    28.06.2007, 20:31
    Θα έπρεπε να αντιδράσω κάπως?? Δεν το καταλαβαίνω αυτό! Είναι κάτι που έτυχε σε έναν άνθρωπο, το ποπίο θα μπορούσε να τύχει κ σε εμένα κ σε οποιονδήποτε άλλο, κ σίγουρα δεν θα ήθελα διαφορετική αντιμετώπιση από τους γύρω μου, μόνο λίγο παραπάνω κατανόηση... Το θεωρώ τρομερά ανώριμο να κοροϊδεύεις κάποιον ασθενή...
    MarakiVas
    28.06.2007, 20:54
    Θα στεναχωριόμουν φυσικά αλλά θα συνέχιζα να του φέρομαι όπως και πριν το μάθω.Άνθρωπος είναι κι αυτός όπως όλοι μας!
    maspa
    28.06.2007, 20:58
    Παράθεση:

    Το μέλος hara16 στις 28-06-2007 στις 11:29 έγραψε...

    Εγω ειμαι διαβητικη,καποιοι γνωστοι μου,οταν το εμαθαν νομισαν οτι ειναι κατι πολυ σοβαρο,αλλοι παλι κοροιδευαν,αλλοι δν εδειναν σημασια κ αλλοι νομισαν οτι ειναι αρρωστια κολλητικη...μονο 2 φιλοι μου ακουσαν την ιστορια μου κ με καταλαβαν...Σας λεω λοιπον οτι ο διαβητης δν ειναι αρρωστια,αλλα ενας τροπος ζωης...Κι ομως ενας διαβητικος ειναι πιο υγιεις απο τους υπολοιπους,γιατι προσεχει την διατροφη του...αυτα ηθελα να σας πω...αν κ εχω κ'αλλα πολλα..πιθανον να βαλω κατι στο μπλογκ μου..



    Τα λες όλα μόνη σου, καλή μου.. "Σας λεω λοιπον οτι ο διαβητης δν ειναι αρρωστια,αλλα ενας τροπος ζωης...Κι ομως ενας διαβητικος ειναι πιο υγιεις απο τους υπολοιπους,γιατι προσεχει την διατροφη του..."

    Τώρα στο ερώτημα σου σχετικά με την αντίδραση που θα είχα, σου απαντώ, ότι δε θα αντιδρούσα αρνητικά, αφού δεν υπάρχει λόγος.

    Όσο για εκείνους που σε κοροϊδεψαν, εξήγησε τους κι αν συνεχίσουν να έχουν την ίδια συμπεριφορά, αυτό σημαίνει ότι δεν αξίζουν την προσοχή σου κι αγνόησέ τους.
    (Αν και πραγματικά δεν καταλαβαίνω τέτοιου είδους αντιδράσεις)


    LathosPathos
    29.06.2007, 00:06
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 28-06-2007 στις 13:07 έγραψε...


    Αλλά αν κάποιος φίλος μου το είχε το μόνο που θα ήθελα θα ήταν να τον βοηθήσω, χώρις ποτέ να τον θεωρώ άτομο με αναπηρία...



    Προσωπικά, τυχαίνει να γνωρίζω κάποια άτομα που είναι διαβητικοί...Δεν κατάλαβα καν το σκοπό της αρχικής ερώτησης της hara16, γιατί να πρέπει δηλαδή υποχρεωτικά οι άλλοι να αντιδράσουν κάπως;

    ΕΛΕΟΣ πια μ' αυτό το διαχωρισμό, μ' αυτή την ετικετοποίηση που χωρίζει τους ανθρώπους και δεν τους αφήνει να πορευτούν όλοι μαζί...

    ΑΛΛΑΓΗ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑΣ, αυτή είναι η επιτακτικότερη ανάγκη για να πάμε λιγάκι ένα βήμα πιο μπροστά, ρε παιδιά...Και βάζω σε παράθεση τα λόγια του φίλου JaNick συγκεκριμένα για να απομονώσω τον όρο "άτομο με αναπηρία" - προς Θεού, δε θα μιλήσω για το ότι είναι καλύτερο να χρησιμοποιούμε τον όρο "άτομα με ειδικές ανάγκες", γιατί δε φορτίζει αρνητικά μια έννοια και προκαλεί λιγότερο αρνητικά συναισθήματα...μπούρδες! Άκου "ειδικές ανάγκες"!
    Τα ίδια τα άτομα με αναπηρία στις διαδηλώσεις, τις πορείες και τις επίσημες επιστολές τους παρακαλούν να λ-έ-μ-ε τη λέξη "ΑΝΑΠΗΡΙΑ"...Γιατί να την έχουμε στο μυαλό μας όλοι τόσο αρνητικά;;

    Το θέμα είναι ότι όλοι μας πορευόμαστε ο καθένας με τις δικές του ιδέες, εικασίες, υποθέσεις, οι οποίες στη συνέχεια εδραιώνονται μέσα μας ως στερεότυπα και, τέλος, αρχίζουν σιγά - σιγά να έχουν υπόσταση πραγματικών γεγονότων...

    Κι όλα αυτά απλά και μόνο αν τύχει και δούμε κάποιον που δε βλέπει, δεν ακούει, ή του λείπει κάποιο χέρι ή πόδι...

    Όμως, στο φινάλε, τι να τα κάνεις τα πόδια αν έχεις φτερά;;;....
    tolaruba
    29.06.2007, 00:12
    Παράθεση:

    Το μέλος LathosPathos στις 29-06-2007 στις 00:06 έγραψε...


    Όμως, στο φινάλε, τι να τα κάνεις τα πόδια αν έχεις φτερά;;;....



    esta
    29.06.2007, 15:17
    Γνωρίζω από τότε που γεννήθηκα μία κοπέλα που έχει διαβήτη και για πολλά χρόνια είμαστε καλές φίλες.Δεν καταλαβαίνω γιατί να έχω πρόβλημα για αυτό!Θα μπορούσε να συμβεί στον καθένα!!hara 16 μην στεναχωριέσαι αν κάποιοι δεν μπορούν να σε καταλάβουν!δεν ήταν πραγματικοί φίλοι!!Αγνόησε΄τους!!!