ελληνική μουσική
    609 online   ·  210.830 μέλη
    Astron
    05.03.2003, 02:45
    Ακούτε κλασική μουσική; Αν ναι, ποιοι είναι οι αγαπημένοι σας συνθέτες;

    Εγώ βρίσκω πολύ εντυπωσιακό το πόσες μουσικές ιδιοφυίες βγήκαν μέσα σε ένα σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα και έκαναν χιλιάδες έργα που τα ακούμε με θαυμασμό σήμερα.

    Αγαπημένος μου συνθέτης θα 'λεγα ότι είναι ο Μπετόβεν, κυρίως τα έργα του σε μινόρε είναι συγκλονιστικά.
    Υπέρτατη μουσική ιδιοφυία ήταν κι ο Μπαχ ο οποίος έγραψε απ' ότι ξέρω σχεδόν 2000 έργα, και μιλάμε για εκπληκτικές συλλήψεις!

    Πάντως και τα σημερινά μουσικά κομμάτια βασίζονται σε πολύ μεγάλο βαθμό στις ιδιοφυίες της μουσικής που έζησαν στην εποχή του μπαρόκ και στην κλασική εποχή. Αυτό το συναντάμε σε όλα τα είδη. Και μάλλον όλες οι σύγχρονες μουσικές δεν είναι παρά παιδάκια των ειδών αυτών (μπαρόκ-κλασίκή).
    Κάποιος μου 'λεγε ότι οι beatles βασίστηκαν στην κλασική μουσική σε πάρα πολλά κομμάτια τους. Aπό Έλληνες ο Θεοδωράκης είναι ένα παράδειγμα, με το Canto General του ή το Adagio.
    justme
    05.03.2003, 09:47
    klassiki mousiki.pareksigimeni apo para pollous.exoun grafei aristourgimata paidia & pistepste me meta apo tosa xronia trivis me tin klassiki mousiki einai to mono eidos pou me xalarwnei.ksexwristi thesi gia mena exoun ta erga rou rahmaninwf-an den ton kserete idi psakste erga tou & tha me thimithite-o sostakovich,o chopin, o liszt & posoi akoma..... gia ton theodwraki den tha to sxoliasw twra alla einai o pio aparadektos ellinas sinthetis pou exei vgei....kapoia alli fora tha eksigisw & tous logous.arketa exoume theopoiisei atoma pou den to aksizoun & i prosfora tous einai midamini se sxesi me allous pou kati exoun na poun me to ergo tous alla exoun meinei stin afaneia.
    gate
    05.03.2003, 12:42
    Η αξία της μουσικής φαίνεται από το κατά πόσο αντέχει στο χρόνο.
    Το αξίωμα αυτό δε χωρά αμφιβολία ότι επαληθεύει απόλυτα η κλασική μουσική, που κατά την άποψή μου, είναι από τα ελάχιστα είδη που διαθέτουν το πλεονέκτημα όχι μόνο να έχουν διάρκεια στο χρόνο αλλά να ακούγονται ευχάριστα και από θιασώτες εντελώς διαφορετικών ειδών μουσικής.

    Είναι κατεξοχήν η μουσική που ενώνει...

    Όσο γι΄αυτό που σου είπαν Astron ότι οι beatles βασίστηκαν στην κλασική μουσική για να γράψουν πάρα πολλά κομμάτια τους, νομίζω εύκολα μπορεί να το αποδεχθεί κάποιος, ακούγοντας τις επανεκτελέσεις της μελωδίας πολλών κομματιών των beatles από συμφωνικές ορχήστρες. Εγώ προσωπικά, δυσκολεύτηκα να πιστέψω, όταν τις άκουσα, ότι το βασικό θέμα ανήκε σε τραγούδια του συγκροτήματος. Ήμουν σίγουρη πως επρόκειται για δημιουργίες κλασικών συνθετών, κι όμως...

    Οι προτιμήσεις μου επικεντρώνονται στους Chopin (κυρίως το Klavierkonzert Nr1 και την Polonaise Op.26, Nr1 cis - Moll, για ΄μένα από τα κορυφαία έργα του), στον Vivaldi (κλασικά: τις 4 εποχές), τον Grieg ( ιδιαίτερα την peer Gynt Suite, Nr.1. Op.46) και στον Mozart (κυρίως την Sazburger Sinfonie).
    Giorgos
    06.03.2003, 02:00
    Πολύ ενδιαφέρον topic, Παύλο.

    Λοιπόν, προτού πούμε ο,τιδήποτε, καλό θα ήταν να ξεκαθαρίζαμε κάποια πράγματα :

    Κατ' αρχάς, ο όρος "κλασσική μουσική" -επιτρέψτε μου την γραφή με 2 σίγμα- χρησιμοποιείται καταχρηστικά, αφού η κλασσική περίοδος ήταν η εποχή από τα μέσα του 18ου αι. ως τις αρχές του 19ου, κατά την οποία τρεις ήταν οι μεγάλοι συνθέτες που αναδείχθηκαν : o Haydn, o Mozart και ο Beethoven. To αναφέρω γιατί πλέον ο όρος χρησιμοποιείται τόσο γενικά που δημιουργούνται παρεξηγήσεις, όπως σε μια συνομιλία μου με μια κοπέλα, την οποία ρώτησα τι μουσική ακούει και μου αποκρίθηκε "κλασσική". "Πιο συγκεκριμένα;", ρώτησα ξανα. "Ακούω κυρίως Γκέρσουιν και Σένμπεργκ, οι παλιότεροι δεν μου λένε πολλά". "Μόνο κλασσική δεν ακούς", της είπα χαμογελώντας, αφού τα γούστα της ήταν classic jazz και δωδεκαφθογγισμός, σύμφωνα με την απαντησή της. Η ερώτηση "Ακούτε κλασσική μουσική;" είναι το ίδιο ασαφής όσο και η ερώτηση "Ακούτε ελληνική μουσική;". Ελληνική είναι ο Σαββόπουλος, ελληνική θεωρείται και ο Πανταζής. Αν αναρωτιέστε γιατί τότε χρησιμοποιούμε αυτόν τον όρο, η απάντηση είναι απλή : Oι γνώσεις που έχει το σύνολο των ανθρώπων πάνω στο θέμα είναι πολύ λίγες, οπότε μας βολεύει ο όρος ακριβώς επειδή δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε τι είναι τι.

    Ένα δεύτερο σημείο που θα ήθελα να τονίσω είναι το πόσο παρεξηγημένη είναι η κλασσική -με την ευρεία έννοια του όρου- μουσική. Θεωρείται από πολλούς βαρετή, ξεπερασμένη, ξενέρωτη, ακατανόητη κτλ.. Μέγα λάθος. Ο χαρακτηρισμός που της αξίζει είναι "διαχρονική". Είναι απίστευτο το ότι π.χ. ο Bach -που δεν με ενθουσιάζει κατά τα άλλα- ακούγεται ως τις μέρες μας, μετά από 3 αιώνες. Αυτό κάτι σημαίνει, το ότι άντεξε δηλαδή στη φθορά του χρόνου. Προς Θεού, δεν λέω ότι ό,τι γραφόταν εκείνη την εποχή ήταν απαραίτητα και καλό -τουναντίον, έχουν γραφτεί άπειρες "πατάτες" ακόμα και από κορυφαίους συνθέτες. Όμως, ας σκεφτούν οι φίλοι που ακούν metal, gothic, ακόμα και hip-hop, ότι ΟΛΑ τα είδη της σύγχρονης μουσικής προέρχονται από την λεγόμενη κλασσική μουσική, η οποία κι αυτή με τη σειρά της έχει ακόμα παλαιότερες ρίζες κ.ο.κ. Αυτό που λέει λοιπόν ο Παύλος, ότι δηλ. "όλες οι σύγχρονες μουσικές δεν είναι παρά παιδάκια των ειδών αυτών (μπαρόκ-κλασική" είναι απόλυτα σωστό. Άρα, respect, κύριοι που δεν ακούτε κλασσική μουσική. Είναι το ελάχιστο που οφείλετε, ειδικά αν αναλογιστείτε με τι μέσα συνέθεταν οι άνθρωποι εκείνης της εποχής

    Όσο για μένα, ανήκω -κυρίως- στην εποχή του υστερο-ρομαντισμού (τέλη 19ου αι. -αρχές 20ου) κι ως εκ τούτου μακράν κορυφαίο όλων θεωρώ τον Sergei Rachmaninov -ίσως και επειδή έχω ιδιαίτερη σχέση με το πιάνο. Η μουσική του μιλά απευθείας στην καρδιά μου (justme, χαίρομαι ιδιαίτερα που τον εκτιμάς τόσο). Ξεχωριστή θέση κατέχει επίσης ο πολύ αγαπημένος Εdvard Grieg, ο Scriabin, ο Gershwin και ο Bernstein, όπως και ο Liszt κι o Chopin. Αν και δεν μου αρέσει ο Bach, υποκλίνομαι στην μουσική του ιδιοφυία, όπως και σε εκείνη του Βeethoven, του οποίου επίσης δεν είμαι fan. Tέλος, όσο χαζά μου κι αν μου φαίνονται τα περισσότερα έργα του Mozart, δεν μπορώ όμως να μην νιώσω δέος ακούγοντας το Requiem του, ένα από τα κορυφαία έργα όλων των εποχών.

    Υ.Γ. : Αν και στον Rachmaninov συμφωνήσαμε απόλυτα, justme, στον Θεοδωράκη θα διαφωνήσω κάθετα Τον θεωρώ μακράν τον κορυφαίο Έλληνα συνθέτη -φυσικά αυτό είναι καθαρά η προσωπική μου άποψη. Θα ήθελα πολύ, όποτε μπορέσεις, να εξηγούσες τους λόγους που τον θεωρείς "απαράδεκτο", ακριβώς επειδή από τα λεγόμενα σου δείχνεις ότι γνωρίζεις πολύ καλά από μουσική. Βtw, ποια (δεν ρωτάω ποιο, είναι άτοπο ) είναι τα αγαπημένα σου από Rach.;
    priftisnikolaos
    06.03.2003, 07:45
    h klasikh mousikh einai toso 3exwristh apo opoia pleura kai an thn deis pou xreiazontai wres na suzhtas gi'auth!!! epishs einai toso oloklhrwmenh pou gia mena apotelei, isws ligo parakinduneumena vevaia, ton orismo ths mousikhs!

    einai ligo pare3hghmenh omws apo thn apopsh oti enw olh thn paradexontai kai ths vgazoun to kapelo, ligoi einai autoi pou 8a sta8oun gia na thn melethsoun pio va8ua. kai auto kuriws giati einai tetoia h fush ths pou gia na thn katalavei kapoios prepei na exei kapoia genikoterh sxesh me thn mousikh...den uparxoun oi aples epanalamvanomenes melwdies pou mporei kaneis eukola na parakolou8hsei kai epishs stereitai ton stixo...den einai tragoudi, einai mousikh, polles fores sthn pio trellh ths ekfrash! sugxronws omws einai, isws, h pio anthrwpinh mousikh pou exei graftei pote!! h alh8eia einai oti duskoleuthka polu na akousw klasikh mousikh kai mono xarh sthn epimonh tou aderfou mou katafera na thn plhsiasw. einai apisteuta ta sunais8hmata pou mporoun na sou dhmiourgh8oun akougwntas klasikh mousikh kai akoma entonotera ginontai otan parakolou8eis zwntanes orxhstres!
    akoma omws megalhterh, einai h ektimhsh pou trefw gia thn opera! kai epeidh duskoleuomai na ekfrasw thn ektimhsh mou auth stamataw edw.
    GLafki
    09.03.2003, 00:09
    O Tsaickovsky einai gia mena koryfaios syntheths!!!!Exei balei tos pathos sta kommatia tou pou me mouxypanei olwn twn idwn ta synaisthmata se edono bathmo!!!!
    To Swan Lake kai to Sleeping Beauty,apo ta pio gnwsta tou einai kai ta pio agaphmena mou apo kalssikh mousikh!!!!Osoi etyxe na paixoun se piano ena apo ta kommatia tou pisteyw na me katalabainoun!
    Witchking
    11.03.2003, 04:41
    Απο τα post βλέπω οτι οι περισσότεροι είναι λάτρες της κλασσικής μουσικής. Να πω την αλήθεια δεν έχω φοβερές μουσικές γνώσεις. Ακούω την μουσική μόνο αν με αγγίζει και με συγκινεί. Η κλασσική προς το παρόν μου είναι πολύ βαρετή. Όσες φορές κι αν προσπάθησα δεν κόλλησα. Ίσως γιατι δεν είμαι ακόμα έτοιμος γι'αυτην. Είμαι όμως σίγουρος οτι θα με συγκινήσει αν την ακούσω ζωντανά σε ένα μέγαρο μουσικής. Θα με εντυπωσιάσει και ίσως τότε αρχήσω να ψάχνομαι περισσότερο. Προς το παρόν είμαι ευχαριστημένος με αυτά που ακούω.

    Αυτό που με εκνευρίζει περισσότερο είναι τα άτομα που ακούν κλασσική για να λένε οτι την ακούν κι όχι γιατί τους αρέσει πραγματικά.

    Υ.Γ. Ο Βιβάλντι πάντως... δεν είνα άσχημος
    pantelis
    05.04.2003, 11:14
    Πολυ ενδιαφερουσες οι αποψεις ολων, παιδια, για την"κλασσικη μουσικη". Μου κανει ομως εντυπωση πως οταν αναφερομαστε στα ελληνικα πραγματα τον πρωτο που αναφερουμε ειναι ο Θεοδωρακης(πολυ σπουδαιος).
    Προσωπικα τον Θεοδωρακη θα τον ανεφερα μετα απο αλλους ελληνες συνθετες οι οποιοι επισης εχουν παγκοσμια ακτινοβολια π.χ Μητροπουλος ,Σκαλκωτας κ.τ.λ . Βεβαια κατα την προσωπικη μου αποψη ο σπουδαιοτερος ελληνας συνθετης υπηρξε ο Γιαννης Χρηστου ο οποιος συγκαταλεγεται, απο τους μουσικολογους τουλαχιστον, μεταξυ των κορυφαιων συνθετων του 20ου αιωνα, παγκοσμιως .
    Για οσους ενδιαφερονται ,πριν απο λιγους μηνες κυκλοφορησε ενα 4πλο αλμπουμ απο τον Σειριο, το οποιο περιλαμβανει το μεγαλυτερο μερος του εργου του Γιαννη Χρηστου καθως και παρα πολλα στοιχεια απο την συντομη αλλα γεματη τεχνη και φιλοσοφια, ζωη του (αποσπασματα απο τις ιδιομορφες παρτιτουρες του κ.τ.λ)
    Βεβαια το εργο του Χρηστου δεν περιοριζεται μονο εκει αλλα επεκτεινεται και σε μουσικη για τον κινηματογραφο και το αρχαιο θεατρο .
    Αυτα και συγνωμη αν κουρασα καποιους.

    Υ.Γ Επειδη γνωριζω οτι οσοι (ισως λιγοι) ακροατες του Χρηστου ειναι Fan, αν υπαρχουν και αλλοι σε αυτο το Φορουμ θα μπορουσαμε να ανοιξουμε ενα διαλογο.
    An_yparxei_logos
    06.04.2003, 01:10
    Θα συμφωνήσω με την Glafki. Η μουσική του Tchaikovsky βγάζει μια απίστευτη ευαισθησία, είναι αδύνατο να σε αφήσει ασυγκίνητο... Όλα του τα κομματια φανερώνουν έναν πολυ γλυκό άνθρωπο...
    Ακόμη από την κλασική εποχή θεωρώ πολύ σημαντικό τον Beethoven (ειδικά η 9η συμφωνία του, αν και πολυακουσμένη, με ξετρελαίνει) και από 20ο αιώνα μου αρέσει πολύ η μελοποίση των Carmina Burana από τον Carl Orf...
    Αυτά σε γενικές γραμμές...
    dEUS
    06.04.2003, 02:17
    pesta panteli...ksexases ton Iani ksenaki...
    pantelis
    06.04.2003, 09:34
    Quote:

    On 2003-04-06 02:17, dEUS wrote:
    pesta panteli...ksexases ton Iani ksenaki...

    Πολυ σωστα bEUS .Mεγαλη μου παραληψη!!!
    ThePassenger
    18.11.2004, 15:28
    Έχετε ακουστα τον Jacques Loussier;
    Ο Loussier λοιπον, είναι ένας μάγος μετατρέπει την κλασσική μουσική σε Jazz!
    Ειδικά οι διασκευές του σε κομμάτια του Bach είναι εκπληκτικές!!!
    Jimy
    18.11.2004, 22:09
    Passenger τον είχες δεί στο αφιέρωμα που έκανε η κρατική τηλεόραση για τον
    Bach στα 250 χρόνια απο τη γέννησή του στο τείχος του Βερολίνου?
    Πρελούδιο και Φούγκα Νο.5 για πιάνο-τίμπανα-μπάσσο-σαξόφωνο και
    παραλλαγές.Ωραίος
    vouliakis
    18.11.2004, 22:55
    Βιογραφικό σημείωμα του Jacques Loussier (στα αγγλικά), θα βρείτε
    εδώ.

    To site του, εδώ...



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 19-11-2004 00:12 ]
    ssakiss1
    19.11.2004, 00:57
    gia mena korifi eine o bibalnti.
    ThePassenger
    19.11.2004, 01:06
    Quote:
    Passenger τον είχες δεί στο αφιέρωμα που έκανε η κρατική τηλεόραση για τον
    Bach στα 250 χρόνια απο τη γέννησή του στο τείχος του Βερολίνου?

    Δυστυχώς όχι

    Ωραίο το site vouliakis!
    Jasmine
    19.11.2004, 01:09
    Μ' άρεσε ιδιαίτερα ο διαχωρισμός που έκανε ο Giorgos ως το προς τι είναι η κλασσική μουσική και οι κλασσικοί συνθέτες κι αν μου επιτρέπεται να συμπληρώσω και ο Schubert που αν και όλοι τον έχουν στην αρχή της ρομαντικής εποχής από πολλούς θεωρείται ο τελευταίος κλασσικός. Κι αν έχετε ακούσει έργα του, θα δείτε ότι είναι πολύ επηρρεασμένος απ' τον Beethoven, ειδικά στα πρώτα του έργα. Τώρα όσον αφορα τις δικές μου προτιμήσεις εν αντιθέσει με το Giorgo λατρεύω τον Mozart, (sorry Giorgo) Ίσως για την παιδική αφέλεια που βγάζει και το οτι είναι ευχάριστα τα περισσότερα έργα του, όποιος παίζει πιάνο κι έχει ασχοληθεί θα δεί ότι όσο κι αν φαίνεται ευχάριστος στο άκουσμά του δεν είναι καθόλου εύκολος σαν ερμηνεία και έχει γράψει δύσκολα έργα ακόμη και όταν ήταν σε ηλικία 6 χρονών. Τώρα ο Beethoven δεν το συζητω, με το αυταρχικό και σοβαρό του ύφος, δίνει άλλη αίσθηση!!! Οι πιο αγαπημένοι μου αυτοί οι δύο!! Αυτααααα!!!! Φυσικά δε σνομπάρω και τις άλλες εποχές και τους άλλους συνθέτες, αλλά για κλασσικούς δεν είπαμε μόνο?? Χεχε
    vouliakis
    19.11.2004, 01:15
    Ευχαριστώ για τα καλά λόγια Passenger. Εγώ το επίσημο site το βρήκα κάπως 'εγωκεντρικό'. Γι αυτό προτείνω και το βιογραφικό από την Telark -κάπως πιό 'ουδέτερο'.



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 19-11-2004 01:18 ]
    ThePassenger
    19.11.2004, 01:20
    Οι συνθέτες που μ' αγγίζουν περισσότερο, στο συνολικό τους έργο
    είναι ο Beethoven, o Liszt, o Chopin, o Bach & o Rachmaninoff


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: ThePassenger on 19-11-2004 01:21 ]
    kukuruku
    03.12.2004, 21:55
    μεγάλοι κλασικοί συνθέτες λοιπόν..
    ραχμάνινωφ και ραβέλ.η αποκορύφωση της ύψιστης ανθρώπινης έκφρασης.