ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.849 μέλη
    Termite
    12.08.2007, 13:06
    Παράθεση:

    Το μέλος Angel20 στις 15-08-2006 στις 01:15 έγραψε...

    Το μέλος ssakiss1 στις 19-11-2004 στις 00:57 έγραψε...
    Παράθεση:

    gia mena korifi eine o bibalnti.


    Ποιο εργο του σου αρεσει περισσοτερο? εμενα το καλοκαιρι απο τις 4 εποχές! Εχω και μια πολυ ωραια εκτελεση απο την Vanessa Mae!! Το αποθεωνει το κομματι!!!



    Τη θέλω αυτη την εκτέλεση...
    sunnybeach
    13.08.2007, 12:16
    Το κορυφαίο που είχα διαβάσει κάποτε...
    Θα προσπαθήσω να σας το μεταφέρω με τη μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια.

    Ο εγκέφαλος μας λειτουργεί σαν μία μπαταρία. Φορτίζεται και αποφορτίζεται. Υπεύθυνοι για αυτό είναι κάποιοι νευρώνες. Διαδικασίες όπως το σκάκι ή η λύση μαθηματικών προβλημάτων προκαλούν τη διέγερση τους, κατά συνέπεια τη φόρτιση του εγκεφάλου. Το εντυπωσιακό είναι οτί αυτή τη διαδικασία την προκαλούν και ορισμένης εντάσεως ήχοι. Ήχοι τους οποίους μπορείς να συναντήσεις σε πληθώρα στο έργο του Μότσαρτ...

    Επιφυλάσσομαι να ψάξω να βρω ακριβώς την πηγή και το ποιος είχε διεξάγει αυτήν την έρευνα και να σας την παραθέσω.

    Συμπέρασμα; Ακούτε Μότσαρτ κάνει καλό
    john1987
    15.08.2007, 17:23
    Παράθεση:

    Το μέλος sunnybeach στις 13-08-2007 στις 12:16 έγραψε...

    Το κορυφαίο που είχα διαβάσει κάποτε...
    Θα προσπαθήσω να σας το μεταφέρω με τη μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια.

    Ο εγκέφαλος μας λειτουργεί σαν μία μπαταρία. Φορτίζεται και αποφορτίζεται. Υπεύθυνοι για αυτό είναι κάποιοι νευρώνες. Διαδικασίες όπως το σκάκι ή η λύση μαθηματικών προβλημάτων προκαλούν τη διέγερση τους, κατά συνέπεια τη φόρτιση του εγκεφάλου. Το εντυπωσιακό είναι οτί αυτή τη διαδικασία την προκαλούν και ορισμένης εντάσεως ήχοι. Ήχοι τους οποίους μπορείς να συναντήσεις σε πληθώρα στο έργο του Μότσαρτ...

    Επιφυλάσσομαι να ψάξω να βρω ακριβώς την πηγή και το ποιος είχε διεξάγει αυτήν την έρευνα και να σας την παραθέσω.

    Συμπέρασμα; Ακούτε Μότσαρτ κάνει καλό



    Εγω απο την αλλη ειχα ακουσει οτι οι εγγυες πρεπει να ακουνε mozart!Κανει καλο λεει κι ετσι.

    Πειραζει που μου αρεσει ο beethoven?
    Poly18
    15.08.2007, 18:13
    Κι εγώ απ'την άλλη με Beethoven χαλαρώνω και γίνομαι παράλληλα δυναμική!
    Έκανα αμάν να σταματήσω να παίζω σονατες Mozart και να αρχίσω Beethoven!
    john1987
    15.08.2007, 21:24
    Παράθεση:

    Το μέλος Poly18 στις 15-08-2007 στις 18:13 έγραψε...

    Κι εγώ απ'την άλλη με Beethoven χαλαρώνω και γίνομαι παράλληλα δυναμική!
    Έκανα αμάν να σταματήσω να παίζω σονατες Mozart και να αρχίσω Beethoven!



    Οπως και να το κανουμε,η δυναμη που εχουν τα εργα του Beethoven,δεν υπαρχει στον Mozart.

    Κι εγω τωρα επειδη θα δωσω ανωτερα θα παιξω μερος σονατας beethoven,το οποιο δε με τρελαινει κιολας.Δυστυχως,για να παιξεις πραγματα που σου αρεσουν,θελει πολυ χρονο και κοπο!


    vero
    15.08.2007, 23:10
    και εγω συμφωνω και τον τζον1987
    oulion
    22.12.2007, 00:21
    Mozart και τα μυαλά στα κάγκελα...
    Επίσης μ'αρέσει o Albinoni και ο Wagner.
    john1987
    22.12.2007, 02:39
    Παιδες αλλη κλαση ο beethoven.

    Ειχα παει στο ρεσιταλ του Alfred Brendel,και ακουσα τη σονατα k457 mozart και beethoven sonata op110.Αλλο ειδικο βαρος ο Beethoven οπως και να το κανουμε...
    iris-the-black
    22.12.2007, 12:18
    κι εγώ και συμφωνώ απόλυτα.....το πρώτο μέρος ήταν εγκεφαλικό ενώ το δεύτερο για μένα ήταν σε άλλη διάσταση γραμμένο!
    iris-the-black
    22.12.2007, 12:27
    Βασικά δεν πρέπει να ξεχνάμε όπως προηγουμένως αναφέρθηκε, πως όλα τα μουσικά είδη προέκυψαν από αρμονικά "λάθη" πάνω στην επιστήμη της κλασικής μουσικής.Για παράδειγμα η μέταλ δημιουργήθηκε από 5ες και 8ες που στην αρμονία των τεσάρων φωνών της κλασικής και μετά εποχής απαγορεύονται.Από συνθέτες εκείνης της εποχής ξεχωρίζουν πάρα πολλοί και είναι πραγματικά ασύληπτο από μέρους μου πόσο ευφυείς υπήρξαν.
    Bach
    Beethoven
    Mozart
    Debussy
    Schubert
    Chopin
    και πολλοί ακόμαπου έχουν συνθέσει τέρατα συναισθημάτων και μελωδιών και ηχοχρωμάτων και δυναμικών
    deathminor88
    22.12.2007, 13:12
    Kαι εγώ θεωρώ τον Beethoveen σε άλλη κλάσση σε σχέση με τον Mozart... Ποια συμφωνία να πρωτοπάρουμε (αγαπημενη μου η 9η), ή οποιοδήποτε άλλο έργο σονάτες, κοντσέρτα, κλπ...
    Επίσης να πώ ότι τον θεωρώ τον κορυφαίο εκπρόσωπο της κλασσικής περιόδου όπως τον Chopin της ρομαντικής...
    oulion
    22.12.2007, 19:28
    Παράθεση:

    Το μέλος john1987 στις 15-08-2007 στις 21:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Poly18 στις 15-08-2007 στις 18:13 έγραψε...

    Κι εγώ απ'την άλλη με Beethoven χαλαρώνω και γίνομαι παράλληλα δυναμική!
    Έκανα αμάν να σταματήσω να παίζω σονατες Mozart και να αρχίσω Beethoven!



    Οπως και να το κανουμε,η δυναμη που εχουν τα εργα του Beethoven,δεν υπαρχει στον Mozart.

    Κι εγω τωρα επειδη θα δωσω ανωτερα θα παιξω μερος σονατας beethoven,το οποιο δε με τρελαινει κιολας.Δυστυχως,για να παιξεις πραγματα που σου αρεσουν,θελει πολυ χρονο και κοπο!




    Εγώ πιστεύω ότι δεν μπορούμε να συγκρίνουμε κανένα συνθέτη με κάποιον άλλον γιατί ο καθένας έχει την προσωπικότητά του και ζει σε διαφορετική εποχή με άλλους...
    Επίσης,ο καθένας γράφει διαφορετική πληθώρα έργων.
    Συγκεκριμένα για τη σύγκριση Beethoven-Mozart έχω να πω ότι, εκτός απ' το ότι έζησαν με κάποια διαφορά χρόνων που εξαιτίας της ο Beethoven έβαζε και ρομαντικά στοιχεία στα κομμάτια του, ο καθένας προτιμάται για διαφορετικό λόγο.
    Ο Mozart ας πούμε έγραψε 50-60 συμφωνίες,ενώ ο Beethoven 9.
    Ο Beethoven όμως έγραψε 32 σονάτες για πιάνο,ενώ ο Mozart 9.
    Άρα δεν μπορούμε να πούμε ποιος είναι καλύτερος και ποιος όχι,αλλά ποιος μας αρέσει ως συνθέτης και ποιος όχι.
    deathminor88
    23.12.2007, 15:21
    Ότι και να πούμε γι αυτούς είναι λίγο...!!!
    basill
    19.01.2009, 23:40

    λοιπον!! πιστευω οτι η κλασσικη μουσικη ειναι η ανωτερα ολων των μουσικων ,ειναι η μαμα,ειναι η αληθεια και μονη πιστη!! στην αυθεντια της!! προς θεου δεν σνομπαρω τα αλλα ειδη αλλα δεν εχω βρει κατι πιο πλουσιο οσο η περισσωτερο απο αυτη!!! γι αυτο και η μοσικη ειναι οκαθρεπτης της ψυχης σου οπως και ο καλλιτεχνης... ειμαι αντιθετος σε καθε τεχνασμα περι παντρειας ως προς αυτη. το θεωρω μεγαλη ασεβεια για τον πρωτοπορο...τεχνη ονομαζεται αυτο που εμπεριεχει αγνοτητα,ερωτα,και τα υπολοιπα αγνα συνεσθειματα!! {μα η ιδια η μουσικη ειναι ερωτας}   αυτα ειχα να πω και σορη για την απολιτοτητα που με διακρινει...και τα ορθωγραφικα λαθει... αλλα μονο η μουσικη ειναι απολιτη καμια αλλη τεχνη.


    fibonazzi
    21.01.2009, 06:39

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 22-12-2007 στις 19:28 έγραψε...


    Ο Beethoven όμως έγραψε 32 σονάτες για πιάνο,ενώ ο Mozart 9.


     

    Φαίνεται πως έχεις μόνο τον 1ο τόμο με τις σονάτες του Μότσαρτ!Wink


    NikosRoman
    25.01.2009, 03:56

    Βερντι και τα μυαλα στα καγκελα.Πιο επιθετικος,πιο αμεσος,πιο αιχμηρος.


    john1987
    28.01.2009, 14:50

    Παιδια μην ξεχναμε να αναφερουμε και τον Brahms o οποιος ηταν τροπον τινα ο διαδοχος του Beethoven στην ρομαντικη ομως εποχη. Εχει γραψει το αγαπημενο μου κοντσερτο,το πρωτο του.Μιλαμε για επος.Κοιταξτε εδω την καλυτερη εκτελεση που υπαρχει κατα τη γνωμη μου (Ηρωδειο 2004,Barenboim στο πιανο)

    1ο Μερος

    >

    >

    >

    >

    2ο Μερος

    >

    >

    3ο Μερος

    >

    >

    Οσοι δεν εχετε ακουσει κλασικη μουσικη,τσεκαρετε το,και αν δε σας αρεσει,τοτε μην ξανακουσετε τι να πω!!
    -----------------
    "Τhe aim of life, is not to know whether there is immortality, but to live so that you deserve it"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : john1987 στις 28-01-2009 14:52 ]


    Akis305
    15.01.2021, 23:45

     Δεν παλιώνει ποτέ ένα τέτοιο θέμα.  Για εμένα, ένας από τους αξεπέραστους και αγαπημένους  μου συνθέτες, ο  Biber. (Heinrich Ignaz Franz von Biber).

    Κάποιες από τις συνθέσεις του που μου αρέσουν 1) Passagalia for solo violin 2) Violin Sonata V in E minor  C 142 3) Violin Sonata VII in G major  C 144.