ελληνική μουσική
    630 online   ·  210.848 μέλη

    Χρόνης Αηδονίδης & Νεκταρία, Μέγαρο Μουσικής

    jorge
    05.05.2004, 16:09
    Πιστεύω ότι όλοι είμαστε ενημερωμένοι για τη μεγάλη συναυλία του Χρόνη Αηδονίδη, με τη φιλική συμμετοχή του Νταλάρα, του Σαββόπουλου, της Γλυκερίας, της Σαμίου, αλλά και ενός δικού μας ανθρώπου...

    ...της Νεκταρίας!

    Όσοι δεν είστε ενημερωμένοι, διαβάστε οπωσδήποτε το σχετικό κείμενο.


    Τα εισιτήρια για την παράσταση, που θα γίνει στο Μέγαρο Μουσικής στις 25 Μαΐου έχουν ήδη αρχίσει να προπωλούνται !

    Εμείς βρήκαμε στην 4η σειρά, όπου απ' ότι έχω μάθει θα είναι και άλλοι φίλοι του MusicHeaven! Προς το παρόν είμαστε 7-8 απ' ότι έχω μάθει

    Όσοι είναι να έρθετε απλά να έχετε στο νου σας τα εξής:

    - Πρέπει να βιαστείτε για να βρείτε εισιτήριο, μια και η ζήτηση είναι αυξημένη.
    - Το να κλείσετε εισιτήριο είναι μια απλούστατη τελικά διαδικασία. Είτε παίρνετε τηλέφωνο (ευγενέστατοι υπάλληλοι), είτε πάτε απο εκεί, είτε κλείνετε μέσω internet, χωρίς να χρειάζεται απαραίτητα να δώσετε την πιστωτική σας κάρτα.

    Εγώ έκλεισα μέσω Internet. Μετά από 1' με πήραν τηλέφωνο και με ρώτησαν αν ήθελα "πλατεία" ή "θεωρείο"!
    Απίστευτο;

    Τηλέφωνο Μεγάρου Μουσικής: 210-72 82 333


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 26-05-2004 11:58 ]
    Astron
    05.05.2004, 21:15
    Κι εγώ έκλεισα εισιτήρια μέσω internet! Θα βρίσκομαι πλατεία 11η σειρά
    Θα τα πούμε εκεί λοιπόν !
    jorge
    06.05.2004, 00:37
    Ωραία Astron! Ήδη με ενημέρωσαν και άλλα 2 μέλη ότι βρήκαν 3η σειρά, πλατεία και αυτοί
    jorge
    14.05.2004, 11:06
    Τo aidonidis.gr μας ενημερώνει και εμείς χαιρόμαστε

    Γιατί; Θα δούμε την Νεκταρία μας στην τηλεόραση και μάλιστα στην καλύτερη εκπομπή του είδους!


    "Ο Χρόνης Αηδονίδης θα εμφανιστεί στις 20 Μαΐου 2004, στην εκπομπή της Μπήλιως Τσουκαλά "Έχει γούστο", στην ΕΤ- 1, ώρα: 16:00. Θα μιλήσει για την επικείμενη εκδήλωση - αφιέρωμα προς τιμήν του, στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (στις 25 Μαΐου), καθώς και για το νέο του cd με τη Νεκταρία Καραντζή, με τίτλο "Όταν οι δρόμοι συναντιούνται...", το οποίο πρόκειται να κυκλοφορήσει σε λίγες μέρες. Μαζί του θα είναι ο μαθητής του Βαγγέλης Δημούδης, οι συντελεστές της εκδήλωσης του Μεγάρου: Γιώργος Κωστάντζος και Χρυσόστομος Μητροπάνος, η χορωδία αποφοίτων κοριτσιών του Μουσικού Σχολείου Παλλήνης και η Νεκταρία Καραντζή"
    gate
    16.05.2004, 02:10
    Γιώργο σ' ευχαριστώ για τη ...διαφήμιση...
    Οι μέρες πλησιάζουν...και η δουλειά μεγαλώνει. Δεν έχω έτσι χρόνο να σας "συναντώ" εδώ πιο συχνά κι αυτό ομολογώ πως μου 'χει λείψει.
    Θα επιστρέψω όμως σύντομα, στο τέλος του μήνα.

    Προς το παρόν, τα λέμε στις 25...
    jorge
    18.05.2004, 11:22
    Από το CultureGuide.gr (διεύθυνση: http://www.cultureguide.gr/events/details_gr.jsp?Event_id=48817&catA=7)


    Οταν λαλούν τ' αηδόνια...
    To Μέγαρο Μουσικής Αθηνών αποτίει φόρο τιμής στον Χρόνη Αηδονίδη

    Πενήντα ολόκληρα χρόνια έχουν περάσει από τότε που ο Χρόνης Αηδονίδης ξεκίνησε να προσφέρει τεράστιο έργο στην ελληνική μουσική παράδοση. Ο σπουδαίος τραγουδιστής που λίγο έλειψε να μην αρχίσει ποτέ την ένδοξη καριέρα του επειδή... ντρεπόταν, μας παρασύρει σε ένα σεργιάνι στην ιδιαίτερη πατρίδα του, τη Θράκη, με οδηγό τη μουσική αλλά και τους χορούς της. Στην εκδήλωση, που εντάσσεται στον κύκλο Γέφυρες, συμμετέχει πλήθος μουσικών σχημάτων και τραγουδιστών που έχουν γράψει τη δική τους ιστορία στο ελληνικό τραγούδι:

    Είναι η Δόμνα Σαμίου, η Γλυκερία, ο Γιώργος Νταλάρας και ο Διονύσης Σαββόπουλος, που τιμούν το συνάδελφο και φίλο τους Χρόνη Αηδονίδη σε μία συναυλία γεμάτη κέφι αλλά και συγκίνηση.

    Σε αυτήν συμμετέχουν ακόμη οι μουσικοί της Ορχήστρας Αρχείου Ελληνικής Μουσικής, οι τραγουδιστές Βαγγέλης Δημούδης και Νεκταρία Καρατζή, η Βυζαντινή Χορωδία Κοιμήσεως Θεοτόκου Νέου Ηρακλείου (Πρωτοψάλτης- Χοράρχης: Χρήστος Σταύρου), η Παραδοσιακή Χορωδία Αποφοίτων Μουσικού Λυκείου Παλλήνης (διδασκαλία: Χρυσόστομος Μητροπάνος), και το Χορευτικό Συγκρότημα Ιδρύματος Πέτρου Ζήση (Διδασκαλία: Περικλής Κώτσης).

    Το πρόγραμμα της τιμητικής βραδιάς που το Μέγαρο αφιερώνει στον μεγάλο αυτό καλλιτέχνη κι επιμελήθηκε ο Γιώργος Κωνστάντζος, περιλαμβάνει και χορούς από την πλούσια παράδοση της Θράκης, όπως ζωναράδικους, μαντηλάτους, μπαϊντούσκες, καρσιλαμάδες.

    Ο Χρόνης Αηδονίδης γεννήθηκε τον Δεκέμβρη του 1928 στο χωριό Καρωτή, κοντά στο Διδυμότειχο, όπου πέρασε τα παιδικά και εφηβικά του χρόνια, έμαθε τα πρώτα τραγούδια και μυήθηκε στον κόσμο της παραδοσιακής μουσικής, πρώτα από τη μητέρα του, που γνώριζε τα περισσότερα τραγούδια της Θράκης, κι έπειτα απ' τους πλανόδιους μουσικούς που έπαιζαν στα πανηγύρια.

    Σε μικρή ηλικία, μαθητής ακόμα, διδάσκεται βυζαντινή μουσική. Το 1950 εγκαταστάθηκε με τους γονείς του στην Αθήνα, όπου ολοκλήρωσε τις σπουδές του στη βυζαντινή μουσική στο Ελληνικό Ωδείο, κοντά στον μεγάλο δάσκαλο, Θεόδωρο Χατζηθεοδώρου. Τον Μάρτιο του ίδιου χρόνου προσλαμβάνεται, ως λογιστής, στο Σισμανόγλειο Νοσοκομείο.

    Τα χρόνια εκείνα, μια σημαντική γνωριμία επρόκειτο να του αλλάξει τη ζωή: το 1953 ο λαογράφος Πολύδωρος Παπαχριστοδούλου του πρότεινε να συμμετάσχει στην εκπομπή του Θρακικοί αντίλαλοι στο κρατικό Ραδιόφωνο. Παρότι στην αρχή ο Χρόνης Αηδονίδης δίστασε λέγοντάς του "...με συγχωρείτε πολύ. Τα τραγούδια αυτά ξέρω, τα αγαπώ, αλλά... ντρέπομαι να τα πω. Θα με κοροϊδεύουν!", τελικά όμως με τις παραινέσεις του λαογράφου αποφάσισε να λάβει μέρος σε αυτήν την προσπάθεια προβολής και διάδοσης της παραδοσιακής μουσικής.

    Πολύ σύντομα αρχίζει να συμμετέχει ως μονωδός στη Χορωδία του Παντελή Καββακόπουλου, και λίγο αργότερα συμμετέχει και στη Χορωδία του Σίμωνα Καρά, ενώ από το 1957, αναλαμβάνει τακτική εβδομαδιαία εκπομπή στο Ραδιόφωνο, προβάλλοντας το μουσικό θησαυρό της ιδιαίτερης πατρίδας του, της Θράκης. Ηταν η πρώτη φορά που θρακιώτικα τραγούδια ακούγονταν σε άλλες περιοχές της Ελλάδας.

    Η μοναδική χροιά της φωνής του Χρόνη Αηδονίδη έφερε κοντά στην παραδοσιακή μουσική ένα ευρύ ακροατήριο. Η συμβολή του στη διάδοση της παράδοσης είναι ανεκτίμητη. Από τότε έχει εμφανιστεί σε εκατοντάδες εκδηλώσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό (ΗΠΑ, Αυστραλία, σε όλα τα κράτη της πρώην Σοβιετικής Ενωσης, Ευρώπη) και διαθέτει μια πλούσια δισκογραφία.

    Τα χρόνια έκαναν τη φωνή του Χρόνη Αηδονίδη μεστή και ώριμη: διαθέτει τώρα την πολύτιμη γνώση "πού πονάει το κάθε τραγούδι", όπως λέει χαρακτηριστικά ο ίδιος. Αυτή τη γνώση τη μεταφέρει στις επόμενες γενιές μέσα από τις συναυλίες του και τη διδασκαλία.
    rapsodos
    18.05.2004, 21:29
    Νεκταρία μου καλή επιτυχία και ... άλλες τόσες ευχές απο κοντά.
    jorge
    18.05.2004, 22:38
    Ας κάνουμε λοιπόν μια λίστα με αυτούς που θα είναι στο Μέγαρο στις 25, να δούμε πόσοι θα είμαστε... Να πάμε και για κανένα ποτάκι μετά, έτσι μια και θα έχουμε μέλη που θα έρθουν από Βορρά και Νότο (orpheus, santourman κλπ)...
    , αλλά και επειδή πρόκειται για μια σπουδαία βραδιά για όλους μας και κυρίως την Gate

    Έχουμε λοιπόν προς το παρόν:

    Gate
    Jorge
    Agnie
    Astron
    Spypal
    MariahN
    Orpheus
    AthensMike
    Santourman
    Kotsiraki
    19.05.2004, 01:34
    Όσοι δεν θα παρευρεθούμε σωματικά, αναμφίβολα, θα είμαστε εκεί με την ψυχή, την καρδιά μας, και κυρίως τις ευχές μας για καλή επιτυχία!!
    jorge
    20.05.2004, 00:13
    Υπενθυμίζω πως σήμερα 20 Μαΐου εμφανίζεται στην ΕΤ1
    η Gate μαζί με τον Χρόνη Αηδονίδη. Το αντίστροφο μάλλον, αλλά το αφήνω έτσι γιατί μου αρέσει να την πειράζω

    Η εκπομπή λοιπόν "Εχει Γούστο" είναι στις 16.00, αλλά και στις 1.00 μετά τα μεσάνυχτα για όσους δουλεύουν (και είμαστε πολλοί δυστυχώς !)

    Στην εκπομπή θα μιλήσουν για το νέο δίσκο που κυκλοφορεί σε λίγες μέρες (θα τον παρουσιάσουμε και εδώ), ενώ φαντάζομαι πως θα τους ακούσουμε και ζωντανά!

    Συντονιστείτε στην ΕΤ1 λοιπόν, στις 16.00 για να δούμε όχι Eurovision και Σάκη, αλλά κάτι εντελώς διαφορετικό και μάλιστα από έναν δικό μας άνθρωπο
    istoxastis
    20.05.2004, 18:21
    ΕΡΤ1, 20 Του Μάη απ’ τις 5 ως τις 6 τ’ απόγευμα.
    « Έχει γούστο»… κι όμως 60 λεπτά λουσμένα στη μουσική παράδοση του Δάσκαλου και των μαθητών του, ήταν αρκετά για να σταλάξουν στις ψυχές μας μελίρρυτο αντίδωρο και να λειτουργήσουν σαν αντίδοτο, στους κατά συρροή γιουροβιζιονοτραγουδοβομβαρδισμούς των ημερών πάνω στη μουσική μας αισθητική.
    Θέλω να σας ευχαριστήσω μέσα απ’ την καρδία μου, για την ποιοτική μουσική ευωδιά που απλόχερα χαρίσατε σήμερα στην Ελληνική τηλεόραση, επίσημη πρόγευση της μελωδικής πανδαισίας που μας θα μας περιμένει... «Όταν οι δρόμοι συναντιούνται…» !.
    Καλή συνέχεια σ’ ό,τι ονειρεύεστε.
    Α, δεν σου είπα Νεκταρία, «γράφεις» πολύ όμορφα… και στο γυαλί!

    jorge
    21.05.2004, 01:40
    2 παρά τα ξημερώματα και αναμένουμε την επανάληψη της εκπομπής
    yiannisyiannis
    21.05.2004, 10:01
    Κι εγώ λόγω δουλειάς, μαγνητοσκόπησα στο video και παρακολούθησα αργότερα την εκπομπή.

    Πολύ σπουδαία η χθεσινή εμφάνιση του κ. Αηδονίδη και της Νεκταρίας. Εκτός από την σαφή ανωτερότητα της μουσικής αυτής που παρουσιάστηκε, πρέπει να υπογραμμίσουμε ότι πολύ σημαντική ήταν και η συνολική παρουσία των παιδιών. Μια παρουσία που ξεχώριζε τόσο για το ήθος, όσο και για την σεμνότητα των πρωταγωνιστών, ιδιότητες που πρέπει να στολίζουν όλους τους γνήσιους ερμηνευτές της παραδοσιακής μας μουσικής. Όπως τόνισε κι ο Χρυσόστομος προηγουμένως, καμία σχέση με τις ακρότητες και τους φτηνούς θεατρινισμούς της Eurovision.

    Μια παρατήρηση μόνο. Η Μπήλιω, σαν παρουσιάστρια, είχε μηδέν αυθορμητισμό. Όλες τις ερωτήσεις τις διάβαζε από μέσα. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι δεν επέτρεψε σχεδόν καθόλου στη Νεκταρία να μιλήσει, ένα λεπτό με το ζόρι. Δεν την πήγαινα που δεν την πήγαινα, τώρα έχω κι ένα λόγο παραπάνω.
    jorge
    21.05.2004, 19:53
    Μερικές φωτογραφίες από τη χθεσινή εμφάνιση του Χρόνη Αηδονίδη και της Νεκταρίας στην ΕΤ1. Στην τελευταία είναι ένας άλλος μαθητής του Χρόνη Αηδονίδη, ο Βαγγέλης Δημούδης









    Astron
    22.05.2004, 13:14
    Πράγματι η εκπομπή ήταν πολύ όμορφη και η Νεκταρία ήταν υπέροχη όπως και ο κύριος Χρόνης αλλά και ο Βαγγέλης Δημούδης.
    Θα συμφωνήσω με το Γιάννη για την παρατήρηση που έκανε σχετικά με την Μπήλιω.

    Όπως και να 'χει θα τους απολαύσουμε ξανά την ερχόμενη Τρίτη.

    Σημαντικό είναι ότι στην εκπομπή προβλήθηκε και ο νέος δίσκος της Νεκταρίας με τον κύριο Αηδονίδη.
    gate
    23.05.2004, 21:19
    Σας ευχαριστώ όλους που είχατε την καλή διάθεση να παρακολουθήσετε την εκπομπή και ευχαριστώ για τα ευγενικά σας λόγια. Δυστυχώς, εγώ δεν έμεινα ευχαριστημένη (sic) κυρίως όσον αφορά στην απόδοσή μου. Είναι βέβαια αλήθεια ότι τα ηχοληπτικά μηχανήματα της ΕΡΤ βρίσκονται εκει από τον προηγούμενο αιώνα και ο ήχος που βγήκε μας αδικούσε πολύ, ανεξάρτητα ωστόσο από αυτό ήμουν κι εγώ πολύ αγχωμένη και δεν άφησα τη φωνή μου ελεύθερη, κάτι που ελπίζω να κάνω στο Μέγαρο. Όσο για την παρατήρηση που κάνατε κάποιοι, σχετικά με τις ερωτήσεις της Μπήλιως, είναι αλήθεια πως ο χρόνος που είχαμε στη διάθεσή μας ήταν ελάχιστος. Δεν είχα προσωπικά καμία απαίτηση να μου κάνει ιδιαίτερες ερωτήσεις, προς Θεού. Ίσως θα έπρεπε να είχαμε περισσότερο χρόνο, για να μιλήσουμε και για το cd με περισσότερη άνεση και να καταλάβει και ο κόσμος που μας παρακολουθεί πέντε πράγματα παραπάνω.
    Τέλος πάντων, παρότι απογοητεύτηκα από την πρώτη μου αυτή εμφάνιση, νομίζω πως δεν έχω άλλο χρόνο στη διάθεσή μου για να κάθομαι να κλαίω τα λάθη μου, ενόψει της Τρίτης. Ευχαριστώ για τη στήριξή σας και σας παρακαλώ να είστε αυστηροί μαζί μου. Να είστε σίγουροι πως μου κάνει περισσότερο καλό. Εύχομαι στο Μέγαρο να τα πάω καλύτερα...

    jorge
    24.05.2004, 09:46
    Ευτυχώς που ο κ.Χρόνης ψιθύρισε τελευταία στιγμή στη Μπήλιω για το CD, ήταν στον κόσμο της

    Αυτό που μου έκανε εντύπωση πάντως ήταν πως στο κέντρο της σκηνής δεν ήταν ο κ.Χρόνης, αλλά η Νεκταρία. Νομίζω πως ήταν συμβολική κίνηση εκ μέρους του κ.Χρόνη, σωστά Νεκταρία;

    Η φωνή σου ήταν υπέροχη παρά τα μηχανήματα της ΕΡΤ και είμαι σίγουρος πως όποιος σε άκουγε, ειδικά για πρώτη φορά, θα περιμένει πως και πως να σε ξανακούσει.

    Τα λέμε αύριο στο Μέγαρο, να κανονίσουμε και για κανένα ποτάκι ή φαγητό μετά. Όσοι είναι να έρθετε, ξέρετε εκεί κοντά κανένα μέρος να πάμε; Θα τελειώσει κατά τις 22.30-23.00 φαντάζομαι.

    Καλημέρα σας
    jorge
    24.05.2004, 20:43
    Το ραντεβού για όσους θέλουν να έρθουν νωρίτερα είναι στις 19.45 μμ, στα σκαλιά του Μεγάρου Μουσικής. Μετά το τέλος της συναυλίας, ραντεβού πάλι στα σκαλιά για να δούμε που θα πάμε!

    Καλό ταξίδι στο Σαλονικιό και στον Αιγιώτη μας
    composer
    24.05.2004, 22:54
    Επειδή λόγω απόστασης δεν θα μπορέσω να παραβρεθώ στην αυριανή συναυλία στο ΜΜΑ.....θα ήθελα να ευχηθώ στην Νεκταρία μας καλή επιτυχία και είμαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά και η βραδια θα είναι μαγική!Κρίμα που δεν μπορώ να είμαι εκεί

    Αν τελικά μετά βρεθείτε για ποτάκι πιείτε και ενα ποτηράκι και για εμάς



    Καλά να περάσετε όλοι όσοι πάτε!!
    yiannisyiannis
    25.05.2004, 09:58
    Ενώνω κι εγώ τις ευχές μου μαζί με του Ανδρέα, για καλή επιτυχία στους πρωταγωνιστές της συναυλίας και καλή ακρόαση στους φίλους που θα παραβρεθούν. Καλά να περάσετε και μετά, όπου κι αν πάτε. Βέβαια, αν γινόταν η εκδήλωση στην Κρήτη ή στη Θεσ/νίκη, μετά θα πίναμε γνήσια τσικουδιά ή τσίπουρο, συντροφιά με εκλεκτούς μεζέδες. Αλλά εκεί στην Αθήνα...που να τα βρεις αυτά, χλωμό το βλέπω. Το πολύ πολύ καμιά...