ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη

    Πυρκαγιές σε όλη τη χώρα

    asimov_gr
    29.06.2007, 00:09
    Μεγάλες πυρκαγιές σε ολόκληρη τη χώρα διαδέχθηκαν τον παρατεταμένο καύσωνα οι πυροσβέστες δίνουν σκληρές μάχες με τα πύρινα μέτωπα προκειμένου να σώσουν ανθρώπινες ζωές και περιουσίες καθώς σε αρκετές περιοχές οι φλόγες έζωσαν κατοικημένες περιοχές.

    Τι θα γίνει κάθε καλοκαίρι ?
    Δεν τους φτάνουν τόσες βίλες ?
    Ακόμα και την τελευταία πνοή ζωής που μας δίνουν τα δασοί να τα κάψουν και αυτά?
    Να δούμε τι θα γίνει όταν πιάσουν τα πρωτοβρόχια και θα πλημυρίσουν τα πάντα.
    Τώρα μεγια τις βίλες και τα καμένα δασοί.






    επισυναπτόμενα: getImage.jpg 
    LathosPathos
    29.06.2007, 00:17
    Έχεις δίκιο, φίλε asimov_gr...Εδώ στο Βόλο τα πράγματα είναι οικτρά, όλοι οι δρόμοι μυρίζουν καμένο και δε βλέπεις απ' τον καπνό...Άντε και φέτος το Πήλιο...

    punkster
    29.06.2007, 00:27
    Εγω μενω Ν.Ηρακλειο και το μπαλκονι μου βλεπει Παρνηθα...

    Ειναι θλιβερο το θεαμα...Βλεπω το βουνο απ ακρη σ ακρη να καιγεται, φαινονται τα φωτα απ τα πυροσβεστικα που ανεβαινουν στο βουνο, φαινεται το Μον Παρνες και οι φλογες κοντα του...

    Αφηστε που γεμισε ο τοπος σταχτη...
    Σε καποια φαση ηταν λες και χιονιζε...τοσο πολλη σταχτη επεφτε! Το μπαλκονι μας εχει γινει σταχτοδοχειο...


    margo
    29.06.2007, 00:37
    Μέχρι και ΕΔΩ βρέχει στάχτη!!΄Καταστροφή για την Πάρνηθα




    Ως πότε θα αφήνουν να καίγονται τα δάση κάθε καλοκαίρι??
    Ωσπου να αρχίσει να βρέχει μυαλό θα μου πεις...
    LathosPathos
    29.06.2007, 01:30
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 29-06-2007 στις 00:37 έγραψε...



    Ως πότε θα αφήνουν να καίγονται τα δάση κάθε καλοκαίρι??
    Ωσπου να αρχίσει να βρέχει μυαλό θα μου πεις...




    Ακόμη και να αρχίσει να βρέχει μυαλό κάποια μέρα, είμαι σχεδόν σίγουρη ότι όλοι μας θα κρατάμε ομπρέλα....
    koini_maria
    29.06.2007, 01:49
    Λοιπόν , παρακολουθώ από το σπίτι μου (μένω στο Μενίδι που είναι στους πρόποδες της Πάρνηθας) την φωτιά στην Πάρνηθα και έχω να πω πως το βουνό κάηκε σε μεγάλο βαθμό ΑΛΛΑ η έκταση της φωτιάς αυτή την ώρα έχει περιοριστεί σημαντικά . Σβήνει !

    Την Πάρνηθα τη νιώθω σαν σπίτι μου και μετά τον σεισμό του '99 νιώθω σα να βλέπω το σπίτι μου να καταστρέφεται για 2η φορά αλλά όχι , δεν θα περάσει ο σκοπός των @#$%^εμπρηστών .
    Θα παλέψουμε όλοι να κηρυχθεί η περιοχή αναδασωτέα και με τα ίδια μου τα χέρια θα πάω να φυτέψω και εγώ δέντρα !
    Αρνούμαι να γίνω Κασσάνδρα και να μιλήσω για επικείμενες καταστροφές όπως επίσης αρνούμαι να λειτουργήσω και πάλι σαν παθητικός δέκτης ανεπιθύμητων για εμένα καταστάσεων .
    Ας αφήσουμε την γκρίνια και τις μιζέριες παιδιά και ας γίνουμε μοχλοί πίεσης , ας προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε .
    Τα δέντρα δεν θα φυτρώσουν από παράπονα και παραφιλολογίες αλλά από τα χέρια που θα πάνε να τα φυτέψουν !

    kalouka
    29.06.2007, 10:07
    Τα Χριστούγεννα 3 μέρες τις πέρασα εκεί στο καταφύγιο και πρπάτησα πολλά χιλιόμετρα πάνω στο βουνό από εχθες που βλέπω αυτόν τον καπνό με πιάνει μια ασφυξία νοιώθω να μου τραβάνε το οξύγόνο βλέπω τον γιο μου να κυτά με δέος
    τις ειδήσεις και να μου λέει αλλαξέ το δεν θέλω να το βλέπω,σκέφτομαι το παρών και το μέλλον και λέω πως πρέπει να κάνουμε κάτι
    και εσείς κύριε Πολύδωρα δεν πατήσατε τίποτα εμείς την πατήσαμε ο Τζερόνυμο έλεγε όσο υπάρχει χλόη πάνω στη γη εμείς θα πολεμάμε.Αμεση δενδροφύτευση μόλις ανοίξουν τα σχολεία να δοθεί οδηγία απο το Υπουργείο μαζί με όλους μας να φυτέψουμε το βουνό.
    και όπως είχε πει και ο αρχηγός Σηατλ όταν του ζήτησαν να πουλήσει τη γη"
    Ξέρουμε τουλάχιστον αυτό: η γη δεν ανήκει στον άνθρωπο, ο άνθρωπος ανήκει στη γη. Αυτό το ξέρουμε. Όλα τα πράγματα είναι αλληλένδετα, όπως το αίμα ενώνει μια οικογένεια. Όλα τα πράγματα είναι αλληλένδετα.
    Ότι συμβαίνει στη γη, συμβαίνει και στους γιους της γης. Δεν είναι ο άνθρωπος εκείνος που ύφανε το νήμα της ζωής εκείνος είναι μόνο μια κλωστή. Ό,τι κάνει στο νήμα το κάνει στον ίδιο του τον εαυτό."

    Iphigenia
    29.06.2007, 10:29
    Το μόνο που έχω να πω είναι ότι έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ. Όλη η πόλη μυρίζει καπνό, μέχρι και εδώ στα Ιλίσσια έχω στάχτη στο μπαλκόνι μου. Ξύπνησα σήμερα το πρωί και συνειδητοποίησα το μέγεθος της καταστροφής. Αισθάνομαι πολύ άσχημα.

    Η Πάρνηθα ήταν από τους τελευταίους πνεύμονες πρασίνου στην Αττική... Και δεν είναι μόνο τα δέντρα που χάνονται. Με τις πυρκαγιές σκεφτόμαστε την καταστροφή στην χλωρίδα και ξεχνάμε την πανίδα. Ξέρετε πόσα ελάφια, αλεπούδες, πουλιά, χελώνες και πόσα άλλα ζώα έχουν χαθεί σε αυτή τη φωτιά μόνο; Πραγματικά είμαι χάλια μόνο που το σκέφτομαι, δεν ξέρω τι θα γίνει όταν το δω κιόλας...
    absurdus_delirium
    29.06.2007, 12:20
    Πριν κάποια χρόνια είχε καεί ανατολικά της Θεσσαλονίκης, το Δερβένι. Χρειάστηκε να το διασχίσουμε, με ιδία ευθύνη ενώ καιγόταν και από τις δύο μεριές του δρόμου το δάσος, για να πάμε να ρίξουμε νερό γύρω απ' τη βιοτεχνία μας. Λίγους μήνες μετά, τα καμμένα ήταν και περιφραγμένα. Είμαι σίγουρος πως τα είχε περιφράξει η Πολιτεία για α είναι βέβαιο ότι θα αναδασωθούν.
    Όταν είχε πάρει φωτιά το Σέϊχ Σου είχα καταλάβει τι πάει να πει να βλέπεις τη φωτιά να τρώει το σπίτι σου, ουσιαστικά. Και τότε είχα κάνει τη σκέψη ότι αυτό είναι ένα έγκλημα με τόσο μεγάλες διαστάσεις και τόσο φρικαλέο που αυθόρμητα μου είχε βγει η σκέψη ότι σε αυτά τα σκυλιά αξίζει θανατική ποινή.
    ominous
    29.06.2007, 16:31
    επεσε χθες το ματι μου στις ειδησεις στην τηλεοραση..
    εκει ο παρουσιαστης ειχε σε ανταποκριση καποιον αξιωματικο της πυροσβεστικης απο την παρνηθα..
    -κυριε αξιωματικε τι γινεται?πειτε μας!ελπιζω να ειναι επαρκεις οι δυναμεις σας στην παρνηθα.
    -δυσκολα τα πραγματα.οι δυναμεις,ναι,υπαρχουν 34 πυροσβεστικα οχηματα στο βουνο.
    -μα αποκλειεται!!η εικονα τα λεει ολα.εμεις βλεπουμε το πολυ 4 οχηματα στο μονιτορ.
    -σας λεω εχουμε 34 οχηματα..
    (πεταγεται κι ο αλλος ο "ανταποκριτης")
    -καθομαστε στο ΜΟΝΑΔΙΚΟ δρομο που παει στο βουνο και αντε να εχουν περασει 3-4 οχηματα...
    (ε αφου το ζαλισανε το θεμα λεει ο αξιωματικος)
    -το μονο που ζηταμε ειναι να μη μας εμποδιζουν οι κατοικοι εδω.να διευκολυνουν τις δυναμεις μας.
    -δε σας ενοχλει κανεις..αν ειναι δυνατον!!εσεις,ο ουρανος και το δασος ειστε κυριε αξιωματικε!!


    τωρα τους κρεμας ή ακομα το σκεφτεσαι?
    (γαμάτη η φωτογραφια πανω)


    http://blogs.musicheaven.gr/ominous

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ominous στις 29-06-2007 16:33 ]


    renabill
    29.06.2007, 21:08
    Παιδιά με όλα θα συμφωνήσω αλλά καμιά φορά συμβαίνουν κι ατυχήματα.Αν είναιεμπρησμοί όμως θα χαρώ πολύ να πλημμυρίσουν οι βίλες τους και να πέσουν από καθίζηση. Ποιοί είναι αυτοί που αποφασίζουν για τις ζωές μας?
    buk
    29.06.2007, 22:01
    nullΝα με θυμάσαι,



    Τα δύο τρίτα της Πάρνηθας είναι, σύμφωνα με τα κανάλια ήδη καμένα. Όλοιήμαστε έξαλλοι με το θέαμα. Ραδιόφωνα και τηλεοράσεις βιάζονται να καταλογίσουν ευθύνες. Στα πρόσωπα και στις φωνές διακρίνεις θυμό και κάποιες φορές -πιο σπάνιες- ασήκωτη θλίψη. Μιλάω με φίλους στο τηλέφωνο. Άλλοι οργισμένοι με τους κρατούντες και τα άλλα λαμόγια και άλλοι στέκουν τόσο συντετριμμένοι που ίσα που μπορούν να αρθρώσουν λέξη. Ανάμεικτα συναισθήματα και πάνω από όλα απόγνωση.

    Οι μέρες θα περάσουν, οι μήνες θα ακολουθήσουν το πλήγμα θα παραμείνει, η οργή όμως θα καταλαγιάσει. Όσοι δεν περπατούνε συχνά στην Πάρνηθα θα θυμούνται το γεγονός μονάχα όταν τους το ξανασερβίρουν τα κανάλια .Όταν δηλαδή τα καλοκαίρια η Αθήνα θα βράζει ακόμα περισσότερο και τους χειμώνες οι τριγύρω περιοχές θα πλημμυρίζουν αφού δεν θα υπάρχει ούτε μια ρίζα να συγκροτήσει την κάθοδο των υδάτων. Για την υποβάθμιση του αέρα που αναπνέουμε καθημερινά, τα τσακάλια από τα κανάλια δεν θα πολυμιλάνε γιατί αυτό είναι μόνιμο επακόλουθο και ως εκ τούτου δεν μπορεί θα αποτελεί συνέχε είδηση.

    Τα χρόνια θα περάσουν και αυτά. Σχέδια αναδάσωσης θα γίνουν. Μέρος αυτών μπορεί και να πραγματοποιηθεί. Όμως εκεί που φύτρωναν τα δέντρα του όμορφου βουνού (αυτό δεν σημάνει η λέξη Πάρνηθα;) ξαφνικά θα φυτρώσουν πολύ όμορφοι οικισμοί αλλά και διάσπαρτες «ταπεινές» αγροικίες . Δασικοί δρόμοι θα ασφαλτοστρωθούν και εκτάσεις θα αποχαρακτηριστούν. Κάποιοι από εμάς ίσως ζήσουν κάποτε εκεί. Αρκετά περισσότεροι θα τύχει να έχουμε φίλους, συγγενείς, συναδέλφους, που θα πάνε εκεί να ζήσουν. Το Πάσχα και την πρωτομαγιά θα μας καλούνε να περάσουμε την γιορτή στην εξοχή που ξεκινά μετά την αυλή τους (περίεργος η «εξοχή» θα έχει προπολλού αποχωρήσει και την θέση της θα έχει καταλάβει το τσιμέντο).

    Κανείς δεν θα κάνει κουβέντα για αυτό που συνέβη. Δεν θα ανοίξει ρουθούνι. Κανείς από εμάς δεν θα φταίει. Όλοι θα είμαστε βολικά αθώοι όπως συνήθως. Άλλος έκαψε. Εμείς απλά απολαμβάνουμε τα κλεμμένα και μάλιστα με την ανοχή του επίσημου κράτους (βλέπε αναθεώρηση του άρθρου 24).

    Το έργο αυτό έχει ξαναπαίξει μυριάδες φορές και εδώ και αλλού. Αφού την πρώτη φορά δεν πήραμε τις πέτρες δύσκολο το βλέπω να αλλάξουμε στάση αυτή ή την επόμενη φωτιά (φόρα ήθελα να πω). Ένταξη, τους αυτουργούς του εγκλήματος δεν είναι εύκολο να τους βρει κανείς. Αν έχει όμως λίγη υπομονή αυτό που είναι εύκολο να βρει όσους καρπώθηκαν τα οφέλη της πράξης αυτής, κι ας μην γελιόμαστε είναι τα ίδια πρόσωπα. Μόνο που αυτό θέλει καιρό για να δείξει και ως τότε όλοι θα έχουμε ξεχάσει και θα κοιτάμε κάπου άλλου κάποια άλλη φωτιά να καίει ένα άλλο δάσος (μαζί με εμάς η πολιτεία).


    Καλή η οργή, ο θυμός, άγια και η θλίψη. Ποιο σημαντική είναι όμως η μνήμη. Η Πάρνηθα όπως την ξέραμε είναι και θα είναι για πολλά χρόνια παρελθόν και για αυτό δε μπορεί να γίνει τίποτα. Όταν όμως θα πέσουν στο βουνό τα πρώτα μπετά και οι διάφοροι επιτήδειοι εργολάβοι - κηδειών - θα πιέζουν για την δημιουργία νέων οικισμών ας μην το παίξουμε άσχετοι, ας πιαστούμε στα χέρια, ας μην το αφήσουμε να περάσει αμαχητί. Αλλιώς καλό είναι να μην λέμε πολλές πολλές κουβέντες τώρα εν θερμό. Δεν χρήσιμο παρά μόνο για λογούς ψυχολογικούς και αυτό δεν είναι αρκετό.

    ΥΓ1. δεν ξέρω αν η Πάρνηθα έπεσε θύμα εμπρησμού, αμέλειας ή ξέρω και εγώ τι. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Στο παραπάνω κείμενο μπορείτε όπου Πάρνηθα να βάλτε Πήλιο, Όσσα, Αγιά, Λαγαδά, Άβδηρα. Βάλτε ότι θέλετε, μέσα θα πέσετε.

    με θύμο, θλίψη και (ελπίζω) με μνήμη μεγάλη από αυτή του χρυσόψαρου,

    Γιάννης













    www.yannis-stathopoulos.musicheaven.gr





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : buk στις 29-06-2007 22:02 ]


    επισυναπτόμενα: 1.jpg 
    asxetos
    30.06.2007, 01:53
    Πού τη βρήκατε την ικανοποίηση κ. Πολύδωρα.....για την άμεση αντίδραση του μηχανισμού;



    επισυναπτόμενα: villitses.jpg 
    asxetos
    30.06.2007, 02:03
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 30-06-2007 στις 01:53 έγραψε...

    Πού τη βρήκατε την ικανοποίηση κ. Πολύδωρα.....για την άμεση αντίδραση του μηχανισμού;








    Παρνηθα....όπως ήταν πρίν.






    επισυναπτόμενα: 2.jpg ελάφι.jpg 
    asxetos
    30.06.2007, 02:07
    Πάρνηθα όπως ήταν πρίν.



    επισυναπτόμενα: παλια χαρακωματα των ανταρτων.jpg 
    asxetos
    30.06.2007, 02:09
    Πάρνηθα όπως ήταν πρίν...





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 30-06-2007 02:14 ]


    επισυναπτόμενα: κυρά.jpg 
    asxetos
    30.06.2007, 02:11
    Πάρνηθα όπως ήταν πρίν....





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 30-06-2007 02:15 ]


    επισυναπτόμενα: picture_094.jpg 
    asxetos
    30.06.2007, 02:13
    Παρνηθα οπως ήταν πρίν....



    επισυναπτόμενα: picture_098.jpg 
    asxetos
    30.06.2007, 10:45
    Πάρνηθα όπως ήταν πρίν...






    επισυναπτόμενα: b.jpg a.jpg 
    asxetos
    30.06.2007, 10:47
    ...









    επισυναπτόμενα: 2.jpg 1.jpg 3.jpg