ελληνική μουσική
    796 online   ·  210.851 μέλη

    Πυρκαγιές σε όλη τη χώρα

    mariachi
    25.08.2007, 12:57
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 25-08-2007 στις 12:51 έγραψε...

    Εδω και μέρες παρακολουθώ τη βιβλική καταστροφή της Ελλάδας... Και αναρωτιέμαι, που είναι οι αρμόδιοι όταν τους χρειαζόμαστε; Η πυροσβεστική είναι ανύπαρκτη! Τι μπορούν να κάνουν και οι άνθρωποι της πυροσβεστικής όταν έχει έλλειψη πυροσβεστών; Πρέπει το κράτος να μεριμνήσει ώστε να καλυφθούν περισσότερες θέσεις πυροσβεστών αλλά και να οργανωθούν καλύτερα, διότι μέχρι στιγμής δεν υπάρχει οργάνωση. Στο χωριό μου, στη Σάμο,οι κάτοικοι ανέλαβαν την εξής πρωτοβουλία. Αγόρασαν πυροσβεστικό όχημα, και κάθε βράδυ κάνουν περιπολίες, ώστε να είναι ήσυχοι οτι δεν θα συμβεί κανένα κακό. Στην αντίθετη περίπτωση, αν δηλαδή συμβεί κάτι, θα είναι σε επιφυλακή, ώστε να προλάβουν τα χειρότερα. Και μην ακούτε αναλήθειες όσον αφορά τη Σάμο. Το νησί έχει άφθονο πράσινο, γι΄ αυτό και οι κάτοικοι έλαβαν τα μέτρα τους!



    Σωστοί οι Σαμιώτες και μπράβο τους!
    jacamar
    25.08.2007, 13:14
    βλέπω την φςτιά στον υμμητο και ειναι πολύ κοντα.... γαμωτο εχει σπιτια εκει.... τι μυαλο εχουν και βαζουν φωτια μεσα στα σπιτια????? εχει γεμισει καπνο....ελεος
    mariachi
    25.08.2007, 13:35
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 25-08-2007 στις 13:14 έγραψε...

    βλέπω την φςτιά στον υμμητο και ειναι πολύ κοντα.... γαμωτο εχει σπιτια εκει.... τι μυαλο εχουν και βαζουν φωτια μεσα στα σπιτια????? εχει γεμισει καπνο....ελεος



    Το θέμα είναι πώς έχουν μυαλό γενικά!Πώς γίνεται αυτοί οι άνθρωποι-αν λέγονται άνθρωποι-μπορούν να κοιμούνται ήσυχοι το βράδυ μετά από αυτά που κάνουν...
    mprizas
    25.08.2007, 13:45
    Καίγεται η Ηλεία, λίγα χιλιόμετρα παραπέρα είναι το χωριό μου, ανάμεσα στο Σιμόπουλο που είναι ήδη καμμένο, και στο Καλέντζι που άκουσα ότι τώρα κάιγεται! Να δούμε τι θα γίνει!!! Έλεος ντροπή πια!!!!!!!!!! Δε ξέρω τι να πω...
    Στον Υμηττό, στην Αιτωλοακαρνανία, στη Λακωνία, στην Εύβοια και σε τόσα άλλα μέρη...
    45 νεκροί...πριν λίγες μέρες έμεινα στην Ηλεία 4-5 μέρες, μπορεί να μουνα εγώ μες τους 45, μπορεί να ήμασταν όλοι...

    Αλλά όταν η αντιμετώπιση των πυρκαγιών είναι αντί να διορίσουν νέα παιδιά στην πυροσβεστική αντί να διορίζουν και να δημιοουργούν νέες άχρηστες υπηρεσίες για να δικαιολογούν τα ρουσφέτια, και να προσέξουν αυτές τις λίγες μέρες που μας απέμειναν για το καλοκαίρι, μοίρασαν αφειδώς δισεκατομμύρια σ' όλα τα ΜΜΕ να διαφημίζει δήθεν η κυβέρνηση "προσοχή στις φωτιές", ώστε να την υποστηρίξουν στις εκλογές...

    Εκεί πάνε τα λεφτά, μόνο στις εκλογές, αυτοί μας κυβερνάνε, αλλά όπως έχει πει κι ο Χατζιδάκις, όταν γίνεσαι φίλος με το τέρας, έχεις αρχίσει να του μοιάζεις...
    Steppenwolf
    25.08.2007, 14:06
    Εγώ πάλι το μόνο που έχω να πω είναι το εξής:

    Στις πρώτες μεγάλες φωτιές, είχε κυκλοφορήσει ένα email από τον σύλλογο ΕΔΑΣΑ το οποίο ζητούσε εθελοντές για να φυλάνε την Πάρνηθα. Νομίζω ότι κάπου το πήρε το μάτι μου και στο site. Ρωτάω λοιπόν πόσοι από μας ανταποκρίθηκαν στην έκκληση;

    Δεν ξέρω για σας, αλλά μπορώ να μιλήσω για μένα.
    Όταν κατέβηκα Αθήνα το είχα σίγουρο ότι θα ανέβαινα κι εγώ έστω ένα βράδυ... Όταν όμως το συζήτησα με τους ανθρώπους γύρω μου -τους ίδιους ανθρώπους που πριν μια βδομάδα τους άκουγα από το τηλέφωνο να σιχτηρίζουνε τους πάντες και τα πάντα- οι απαντήσεις που έλαβα κυμαίνονταν από "έλα μωρέ τώρα πού να τρέχεις;" και "τί λες καλέ που θα πας, είναι επικίνδυνα στο δάσος το βράδυ, κοπέλα πράμα με τους αγνώστους, γίνονται πολλά".

    Και τελικά δεν πήγα ούτε εγώ. Όχι γιατί με επιρρέασαν οι άλλοι, απλά γιατί τελικά προτίμησα τη βολή μου, να κρυφτώ πίσω από τη δικαιολογία "εντάξει είμαι εδώ για δυο βδομάδες μόνο" και να βγω για μπύρες με τους φίλους μου...

    Όσο έχουμε αυτή τη νοοτροπία, δεν νομίζω ότι μπορούμε να κατηγορούμε κανέναν άλλο πέραν από τους εαυτούς μας.

    Τέλος για το θέμα του συλλαλητηρίου, ναι ίσως να ήταν καλύτερο από το τίποτα, αλλά εγώ το βρήκα υποκριτικό... οι περισσότεροι δεν είχαν ιδέα γιατί πήγαν και το συνδύασαν απλά με ένα καφέ στο Σύνταγμα Κυριακή απόγευμα... έτσι για το "χαβαλέ", όπως κάνουμε με όλα τα πράγματα εμείς οι νεοέλληνες.


    Και κάτι τελευταίο. Πείτε ό,τι θέλετε για όποιους θέλετε. Τους πυροσβέστες όμως μη τους πιάνετε στο στόμα σας.

    Ευχαριστώ.


    Since we're sharing the same bed, we're not sharing the same dreams anymore...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Steppenwolf στις 25-08-2007 15:08 ]


    dessypris
    25.08.2007, 23:35
    Κατά λάθος ξανα-άνοιξα το θέμα αλλού, μη αντιλαμβανόμενος ότι βρισκόταν εδώ.

    Επαναλαμβάνω λοιπόν:

    Φωτιές από χτες το πρωί που καίνε τα πάντα. Συνάνθρωποί μας πεθαίνουν, περιουσίες χάνονται.

    Εγώ έχω να παρακαλέσω ένα πράγμα:
    Φτιάξτε περίπολα και προστατέψτε τα κοντινά σας αλσύλια, πάρκα, λόφους και δάση, επί 24ωρου βάσεως...

    Α...Και για να μην το ξεχάσω...ΒΑΣΙΚΟ!!!
    Αν παρ ελπίδα εντοπίσετε κάποιον εμπρηστή, σας παρακαλώ μην τον παραδώσετε στις αρχές...
    Φωνάξτε τους υπόλοιπους της γειτονιάς σας και κάψτε τον ζωντανό στην πλατεία!
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.-
    asxetos
    26.08.2007, 00:02
    ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΑΤΤΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΩΝ ΠΟΛΗΣ & ΕΝΕΡΓΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ

    Προς τις συλλογικότητες μέλη του Δικτύου
    Προς όλους τους Ενεργούς Πολίτες της Αττικής

    Η έκτακτη κατάσταση που διαμορφώνεται σε όλη τη χώρα λόγω των καταστροφικών πυρκαϊών απαιτεί όχι μόνο την ετοιμότητα αλλά και τη συμμετοχή όλων μας.

    Το Παναττικό Δίκτυο που βρέθηκε από την πρώτη στιγμή σήμερα στην περιοχή του Υμηττού, καλεί όλες τις συλλογικότητες και τους ενεργούς πολίτες μέλη του να:

    1) Οργανώσουν ομάδες περιφρούρησης και πυροπροστασίας που να βρίσκονται σε ετοιμότητα σε όλους τους πράσινους ακόμα χώρους της Αττικής και σε 24ωρη βάση.

    2) Οι ομάδες να είναι εξοπλισμένες με μέσα πυρόσβεσης που μπορούν να διαθέτουν, μέσα επικοινωνίας και μέσα μεταφοράς.

    3) Να βρίσκονται σε συντονισμό μεταξύ τους ώστε να υπάρχει η δυνατότητα για να προστρέξουν ΑΜΕΣΑ για βοήθεια σε όποια συλλογικότητα το ζητήσει.

    Παρακαλούμε τις συλλογικότητες να ανταποκριθούν το ταχύτερο στην οργάνωση των ομάδων και να επικοινωνήσουν μαζύ μας.

    Κέντρο συντονισμού για τις επόμενες ώρες:

    τηλ. 6995 822923 nmarten@otenet.gr


    SOPHIA-MX-4EVER
    26.08.2007, 00:23
    Δύσκολες ώρες περνούν οι κάτοικοι στην Αχαΐα, την Εύβοια, τη Μεγαλόπολη, τη Ζαχάρω και τη Μεσσηνία.

    Πενήντα τρεις άνθρωποι έχουν χάσει μέχρι στιγμής την ζωή τους από τις πυρκαγιές, σύμφωνα με την αστυνομία, ενώ η κυβέρνηση κήρυξε όλη την επικράτεια σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης.

    Πυρκαγιά έχει εκδηλωθεί στην περιοχή Βούντενι κοντά στην περιμετρική οδό της Πάτρας. Προς το παρόν δεν κινδυνεύουν κατοικίες. Δασικές εκτάσεις καίγονται κοντά στα χωριά Βελιτσές, Πόρτες και Κάλφα, από τη φωτιά που πέρασε από την Ηλεία, από το φράγμα του Πηνειού.

    Στη Ζαχάρω, περίπου 30 άτομα παραμένουν εγκλωβισμένα στο χωριό Λέπραιο. Στις φλόγες και ο Ταξιάρχης.

    Στην Εύβοια, στις φλόγες έχει τυλιχτεί ο Αμάρυνθος και το Αλιβέρι. Σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης κηρύχθηκαν οι δήμοι Στυραίων Ταμυναίων Αμαρυνθίων και Κονιστρών του νομού Ευβοίας. Ένας άνθρωπος έχασε την ζωή του από καρδιακό επεισόδιο στον Αγιο Ιωάννη.

    Εγκλωβισμένα βρίσκονται 80 άτομα στο χωριό Τουρκολέκα στην Μεγαλόπολη. Δεκαπέντε χωριά στην περιοχή εκκενώθηκαν εννέα εξ αυτών στο δήμο Φαλαισίας. 50 άνθρωποι μεταφέρθηκαν στα νοσοκομεία του Πύργου της Καλαμάτας και της Σπάρτης. Κλειστή η επαρχιακή οδός Αραχαμιτών - Δόριζας - Άνω Ασέας Αρκαδίας.

    Στη Μεσσηνία, μαίνονται φωτιές στους Μεταξαδες, στη Φοινικούντα, στα Φιλιατρά και στην Τσακώνα . Εχουν εκκενωθεί τα χωριά Λαδά, Αράχωβα και Περιβολάκια και το χωρίο Μπαμπίνι στην Αιτωλοακαρνανία. Σε πύρινο κλοιό παραμένει και ο Πάρνωνας .

    Οι φλόγες βρίσκονται ήδη στο δήμο Κροκεών. Μάχη δίνεται στην περιοχή Λυκοβούνι.

    Νέα εστία φωτιάς στο χωριό Υψηλάντη Βοιωτίας με κατεύθυνση το χωριό Ευαγγελιστρίας. Φωτιά εκδηλώθηκε στα χωριά Μάζι και Καναλάκι.

    Στην Κορινθία τα μέτωπα μαίνονται σε Χάλκη και Σουλινάρι.

    Στις αυλές των πρώτων σπιτιών έχει φτάσει η φωτιά σε Λαγονήσι και Καλύβια.

    Εκκενώθηκε για προληπτικούς λόγους η κατασκήνωση Διόνυσος.

    Σε ύφεση είναι το μέτωπο στον Υμηττό.
    Termite
    26.08.2007, 02:40
    Θα ήθελα απλά να πω κάτι.

    Με αυτά που είδα στην tv νιώθω τυχερός που μπόρεσα να σώσω τους δικούς μου απο την λαίλαπα της Αρεόπολης.

    Ετσι όπως μιλάνε μεταξύ τους στα παράθυρα με νομίζουν για χαζό...ομως δε μασαω...Απάνω τους στις 16 Σεπτέμβρη
    GL
    26.08.2007, 06:59
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 25-08-2007 στις 09:33 έγραψε...

    Ακου φίλε Γιώργο (GL). Δεν θα έμπαινα στο κόπο καν να σχολιάσω και να αντιπαρατεθώ για τα γεγονότα γιατί οι αντιπαραθέσεις σε αυτό το στύλ είναι για τους επαναστάτες του καναπέ.

    Και απο δαύτους δόξα τω θεώ είναι η πλειοψηφία του ελληνικού λαού και ΧΟΡΤΑΣΑΜΕ.


    Φχαριστω πολυ φιλε Δημητρη για το κοπλιμαν! Μιλω για την φραση σου περι επαναστατη του καναπε! Βασικα ποτε μου δεν αποκαλεσα τον εαυτο μου επαναστατη! Αυτον τον ρολο τον αφηνω σε αυτους που κοκορευονται οτι θα αλλαξουν τον κοσμο.... χωρις τον κοσμο....εν ετη 2007!!! Οι "καναπεδες" ευκολα βγαινουν στους δρομους.....Αλιμονο στους "δρομους" που τους ανεχονται.....


    Παράθεση:

    Ομως ερεθίζομαι φίλε μου πραγματικά όταν ξεχειλίζει η μαγκιά εναντίον συνανθρώπων μου, που στο κάτω κάτω της γραφής, έκαναν και κάτι για όλη αυτή τη καταστροφή που έγινε φέτος το καλοκαίρι.
    Γιατί τι άλλο θα μπορούσαν άλλωστε να κάνουν πέρα απο διαμαρτυρία και απο την προσωπική πρωτοβουλία του καθενός τους. ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ.


    Δεν ξεχειλισε καμια μαγκια απο την σκεψη μου! Η μαγκια ειναι αλλου..
    Αληθεια??? Τι εκαναν οι συνανθρωποι μας που βγηκαν στους δρομους??? Αλλαξαν κατι τον Ιουλιο?? Η ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΜΕΝΗ διαμαρτυρια αγαπητε μου ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ 2007 ειναι ο πιο ευκολος τροπος για να στρουθοκαμιλησεις και να ριξεις τις ευθυνες στους αλλους.....

    Παράθεση:

    Ολοι έχουν τα ίδια δικαιώματα σε αυτή τη χώρα. Κανένας δεν είναι υπεράνω και κανένας δεν μπορεί φίλε μου GL να γίνει τιμητής των ανθρώπων και των ζώων και των περιουσιών που χάθηκαν όχι ΤΖΑΜΠΑ.....για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.


    Εισαι σιγουρος οτι εχουν ολοι τα ιδια δικαιωματα σε αυτη τη χωρα??? Ιδια δικαιωματα εχουν αυτοι που ζουν στην Ανω Πεντελη και στου Παπαγου με αυτους στην Ηλια και στην Αρεοπολη??

    Τιμητες εχουν γινει παρα πολλοι σε αυτη τη χωρα! Ειδικα καποιοι εχουν μαθει να ΤΙΜΟΥΝ τους "λιγους" και να ξεχνουν τους "πολλους"!!!

    Παράθεση:

    Χάθηκαν γιατί είμαστε ένας λαός ΣΟΥΡΓΙΕΛΟ ΟΛΟΙ ΜΑΣ(έτσι αφοριστικά) που ξέρουμε να φωνάζουμε και να ωριόμαστε ο καθένας απο την πατριδούλα του, που άμα πάθει τίποτα τότε θυμάται να βγεί στους δρόμους και όταν γίνει κάτι σαν και αυτό το φετινό, αλλά δεν ξέρουμε τις υπόλοιπες "ΗΣΥΧΕΣ" μέρες του χρόνου να διαμαρτυρόμαστε. ΤΟΤΕ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΚΙΝΕΖΑΚΙΑ.


    Συμφωνω και επαυξανω! Ειπα κατι αντιθετο σε αυτο??? Οι "τραγουδοδιαμαρτηριες" για την Παρνηθα δεν συμβδιζουν με αυτα που γραφεις εδω απο πανου????


    Παράθεση:

    Λοιπόν επίσης να ζητήσουμε και συγνώμη που εμείς οι ΑΘΗΝΑΙΟΙ που γεννηθήκαμε σε αυτή τη κωλόπολη, που την έκαναν έτσι δυστυχώς τα κύματα των επαρχιωτών που ήρθαν.......τελίτσες.....(να γίνω ΤΟΠΙΚΙΣΤΗΣ); δεν θα πέσω σε αυτή τη λούμπα που έπεσες εσύ. Πάμε απο την αρχή.


    Γινε τοπικιστης! Δεν υπαρχει προβλημα! Μαγκια σου! Και αν πεσεις στη λουμπα, παλι μαγκια σου! Εδω πεφτουμε ωρες ωρες σε πιο μεγαλες λουμπες, εδω θα κολλησουμε??

    Παντως χιλια συγνωμη Δημητρη που ηρθαμε ολοι εμεις οι επαρχιωτες και σας χαλασαμε την ηρεμια σας στην υπεροχη πολη σας....ΩΠΑ! Το παιρνω αλλιως γιατι θα χρεωθω ειρωνια και δεν ειναι πρεπον αυτες τις στιγμες.....


    Παράθεση:

    Να ζητήσουμε λοιπόν συγνώμη εμεις οι ΑΘΗΝΑΙΟΙ, που μάθαμε να ανεβαίνουμε τις κυριάκες με τις οικογένειές μας στην Πάρνηθα, στη Πεντέλη, να παίρνουμε το καθαρό μας αέρα απο αυτόν τον αποπνικτυκό του κέντρου της αθήνας και να τρώμε τα κεφτεδάκια μας και να βλέπουμε και τα ελάφια.
    Μα τι έιναι αυτά που λέμε τώρα..μιλάμε σοβαρά;.........


    Τωρα θες απαντηση σε αυτο?? Ετοιμη την εχω αλλα την κραταω σε εφεδρια μιας και θα ξεφυγω πολυ απο το τοπικ και δεν θελω.....

    Ναι! Σοβαρα μιλαμε Δημητρη! Βασικα πιο σοβαρα απο ολους μιλανε οι 50 (και βαλε) νεκροι συνανθρωποι μας και οχι τα μαμημενα ελαφια της καθε Παρνηθας...

    Παράθεση:

    Λοιπόν εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι. Ακου ρε συ φίλε Γιώργο.
    Αυτό που νιώθεις εσύ το νιώθουμε όλοι μας , και έχεις δίκιο για όσα λές για τους πολιτικούς και τα κόμματα. Αλλα αυτό το δίκιο το χάνεις όταν τα βάζεις με κάποιους συνανθρώπους σου που δεν φταίνε για αυτό το χάλι ΑΜΕΣΑ αλλά ΕΜΕΣΑ.


    Δεν με νοιαζει αν χανω το δικιο μου! Αν το χανω εγω ας το βρει αλλος πιο γνωστικος απο μενα! Η οργη μου δεν καταλαβαινει απο πολιτικους η απο οργανωσεις! Η οργη μου ειναι μια για ολους! Δεν διαχωριζω τους εχοντες αξιωματα με τους εχοντες φωνη! Και οι δυο απλα φωναζουν με τον τροπο τους! Προτιμω να πρατω χωρις να λεω τιποτα σε κανεναν!


    Παράθεση:

    Γιατί τα ίδια σκατά είμαστε όλοι μας, ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΤΟΠΙΚΙΣΤΕΣ, ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΙ, ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΩΧΑΔΕΛΦΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΣΤΕΣ....και τρίτη φορά θα το ξαναβάλω μπας και βάλουμε επιτέλους μυαλό ΟΛΟΙ ΜΑΣ σε αυτό το τόπο, και αρχίσουμε σιγά σιγά να μαθαίνουμε οτι το ΚΡΑΤΟΣ είμαστε εμείς....και εμείς έχουμε την εξουσία όταν θελήσουμε....γιατί αυτοί που μας κυβερνούν δηλαδή η ΕΞΟΥΣΙΑ βγαίνουν απο εμάς επειδή τους φηφίζουμε. Στα δικά μας χέρια είναι αν θα αλλάξουν τα πράγματα σε αυτό το τόπο .....και πρέπει να το πάρουμε χαμπάρι.
    ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΟΜΩΣ




    Ρε συ?? Με δουλευεις??? Αμαν πια! Βαρεθηκα το ιδιο τροπαριο τοσα χρονια! ΒΑΡΕΘΗΚΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΠΙΑ!!!
    Παρε τα κουμπουρια σου Δημητρη με τη φουρια σου κι βγες οξω να γινεις ο ηρωας εναντιον της Νεας ταξης! Μακρια απο μενα ομως!!! Ασε με να ζω μεσα στη γιαλα που μου φτιαξανε! Τουλαχιστον μεσα σε αυτη τη γιαλα εχω την δυνατοτητα να βλεπω το ειδωλο μου γυρω γυρω να με κοιταζει!!


    Παντως απο ολα τα παραπανω που εγραψες Δημητρη πιστεψε με, ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΜΟΥ! Τουλαχιστον τον διαλεξα εγω με την ΨΕΥΤΟΜΑΓΚΙΑ ΜΟΥ! Εχει τα χρωματα που θελω! Αμα λαχει γινεται και κρεβατι για να κοιμαμαι τον υπνο του δικαιου και να ονειρευομαι οτι θελω!!

    Ααααααααα να μην ξεχασω! Η ωρα ειναι 6:30 το πρωι! Απο τι 1 το πρωι μεχρι τις 6 καποιοι ψευτομαγκες του καναπε φυλαγαν νυχτερινη βαρδια στο δασος του χωριου τους με ενα μπουκαλι Τζιν παραμασχαλα! ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΗΜΕΡΑ! ΑΠΟ ΤΙΣ 5 ΜΑΙΟΥ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΑΝΟΥΣ!

    Πιστεψε με αυτα τα βραχια μεσα στο δασος προσφερονται για σπεσιαλ καναπε, μοναχα που δεν ειχαν πλατη και μαξιλαρια....

    Καμια πυροσβεστικη και κανενας δημαρχος δεν τους ειπε να πανε να το κανουν αυτο, να φυλανε σκοπιες!

    ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ!!! ΟΙ ΨΕΥΤΟΜΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ..............

    Και ξες γιατι το κανουν αυτο??? Γιατι εχουν την δυναμη να εξουσιαζουν την αγαπη τους για τον τοπο τους! ΟΙ "ΤΟΠΙΚΙΣΤΕΣ ΚΑΝΑΠΕΔΑΤΟΙ"..... ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΑΝ ΒΙΒΛΙΟ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.....


    Tren
    26.08.2007, 15:17
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 26-08-2007 στις 06:59 έγραψε...

    Δεν με νοιαζει αν χανω το δικιο μου! Αν το χανω εγω ας το βρει αλλος πιο γνωστικος απο μενα! Η οργη μου δεν καταλαβαινει απο πολιτικους η απο οργανωσεις! Η οργη μου ειναι μια για ολους! Δεν διαχωριζω τους εχοντες αξιωματα με τους εχοντες φωνη! Και οι δυο απλα φωναζουν με τον τροπο τους! Προτιμω να πρατω χωρις να λεω τιποτα σε κανεναν!








    aggeliki
    26.08.2007, 15:35
    Μερικές φορές δεν υπάρχουν λόγια για τίποτα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : aggeliki στις 26-08-2007 15:36 ]


    tago
    26.08.2007, 17:49
    Είμαι στη δυσάρεστη θέση να σας ενημερώσω ότι οι φλόγες βρίσκονται έξω από τις εγκαταστάσεις τις διεθνούς Ολυμπιακής επιτροπής στην αρχαία Ολυμπία πράγμα που σημαίνει πως κινδυνεύουν και οι αρχαιότητες.
    asxetos
    26.08.2007, 17:52
    Φωτογραφία της NASA τραβηγμένη απο δορυφόρο .....
    Δείτε ΕΔΩ
    GeorgeSadoor
    26.08.2007, 18:43
    Ντροπή,αίσχος,ξεφτίλα και γω δεν ξέρω τι άλλο να πώ.Ντρέπομαι πολύ που ζώ στην ελλάδα.όλοι οι ξεφτιλισμένοι να κυβερνάνε πάντα.που να τους καούν τα σπίτια και οι οικογένειςσ τους.
    rory166
    26.08.2007, 19:09
    Μηπως ηρθε η ωρα να φερουμε στη βουλη το θεμα θανατικη ποινη?
    noizreduction
    26.08.2007, 19:10
    Αυτη την στιγμη στο Φαληρο/Ν.Σμυρνη βλεπω ενα συννεφο καπνας να ερχεται απο τη Γλυφαδα/Καλαμακι/Ηλιουπολη. Ξερει κανεις τιποτα, γιατι αοπ τα καναλια και τα e-media δεν εχουμε καποια ενημερωση!
    teressa
    26.08.2007, 19:23
    Δεν εχω χωριο,δεν ειμαι απο καπου.Δεν πιστευα ποτε οτι θα ερθει η στιγμη να πω ευτυχως.Ειναι επικυνδυνο πια να ζεις στη φυση.Τι ειρωνια.Ζητω το τσιμεντο!Αλλα ουτε η φυση δεν μας αντεχει πια.Και αυτα τα χωριουδακια ηταν απο πολυ πριν καταδικασμενα,αφου τα ειχαν εγκαταληψει εδω και χρονια.Το μονο που θελω ειναι να παρω ενα οπλο και να καθαρισω ολους αυτους που τοσα χρονια μας κυβερνουσαν.Γιατι μη μου πειτε οτι εχουμε επιλογη.Αλλα δοξα το θεο εχουμε παραθυρα να συζηταμε μπουρδες με ενα ματσο αξεστων και ασχετων "δημοσιογραφων"και να βλεπουμε τις μουρες των αθλιων που κυβερνανε με θρασσος αυτο το μπουρδελο που λεγεται ακομα Ελλαδα και μας μοιαζει.Και οι αρχαιοτητες ετσι και αλλιως χρονια τωρα γελανε με τα χαλια μας.Ντρεπομαι για αυτα που βλεπω,για αυτα που φταιω και τρεμω για αυτα που θα ερθουν.Κλαιω για τοσες ομορφιες που απλοχερα μας δωθηκαν και καναμε αυτο που ξερουμε να κανουμε....τις καταστρεψαμε.Οργιζομαι γιατι μονο το παρακρατος δουλευει καλα και οχι το κρατος.Απελπιζομαι γιατι ειμαστε στο ελεος της ανικανοτητας της καθε εξουσιας.Αυτη η μαυριλα στον ουρανο ειναι το μελλον των παιδιων μας.Μπραβο μας
    Tren
    26.08.2007, 19:45
    Δεν ειναι υποχρεωτικο παντα ο δρομος σου να εφαπτεται με αυτονων τα σκοτεινα δρομακια Teressa.Μπορουμε παντα ελευθερα να παιρνουμε εμεις τον δικο μας.

    Ε ενταξει τωρα δεν θα χει δεντρα πια δεξια αριστερα ..αλλα ηταν και ποτε πρασινος ο Γολγοθας καλη μου?

    Keep walking


    ViPeR
    26.08.2007, 21:01
    Είμαι στην ηλικία που πρέπει να κάνω όνειρα για τη ζωή .. λυπάμαι που το λέω αλλά το όνειρο μου αυτή τη στιγμή είναι να ζήσω σε μια άλλη χώρα..
    Συγχαρητήρια!!! Μπράβο στην οργάνωση μας και σε όλους τους υπεύθυνους με τα μεγάλα γραφεία που συντονίζουν τις προσπάθειες… Μόνο ΛΕΦΤΑ να περνούν ΜΙΖΕΣ ΚΑΙ ΚΟΜΠΙΝΕΣ αλλά όταν έρθει η ώρα των ευθυνών όλοι κάνουν τις πάπιες. Χάσαμε 60 συνανθρώπους μας ..


    Υ.Γ.: Να μου το θυμηθείτε ότι το θέμα τον πυρκαγιών θα αναλυθεί σε άσκοπες τηλεοπτικές συζητήσεις και μετά από λίγο καιρό δεν θα το αναφέρει κανένας.