ελληνική μουσική
    623 online   ·  210.844 μέλη

    Πυρκαγιές σε όλη τη χώρα

    vasilis23
    16.08.2007, 14:09
    Μολις ακουσα οτι εκκενωνεται το Αμαλια Φλεμινγκ(Νοσοκομειο) για προληπτικους λογους στα μελισσια...
    vasilis23
    16.08.2007, 14:53
    Δυστυχως καιγονται πολλα σπιτια...μολις τραβηξα ενα βιντεο...


    Hastaroth
    16.08.2007, 17:06
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 16-08-2007 στις 14:18 έγραψε...

    Ρε παιδιά, αυτοί είναι εμπρησμοί, μη τρελαθούμε δηλαδή .....



    Μήπως να κάνουμε υπομονή μέχρι να μάθουμε από τούς αρμόδιους;

    Εκτός άν είσαι εμπειρογνώμων,οπότε να πούμε στον Κόη να σέ προσλάβη στην Πυροσβεστική
    Tren
    16.08.2007, 17:39
    Βαρεθηκα........
    Tren
    16.08.2007, 18:01
    Εγω παντως ως αναισθητο ον που προσπαθει να ξορκιζει την μαυριλα εχω μονο αυτο το ντοκουμεντο


    Hastaroth....σου φερνει λιγο η ιδεα μου ειναι?



    επισυναπτόμενα: φωτια ρεεεεε.jpg 
    Hastaroth
    16.08.2007, 18:08
    Χμ...ντοκουμέντο ακούω και ντοκουμέντο δέν βλέπω....
    Tren
    16.08.2007, 18:26
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 16-08-2007 στις 18:08 έγραψε...

    Χμ...ντοκουμέντο ακούω και ντοκουμέντο δέν βλέπω....





    δεν φαινεται?Παντως x file δεν ειναι .Θα κοιταξω να το φτιαξω.

    Λεμε τωρα...
    renabill
    16.08.2007, 20:05
    Το κίνημα των περιβαλλοντικών οργανώσεων στην Ευρώπη είναι πολύ μεγάλο και εκπροσωπέιται και στη Βουλή.Μακάρι να χαμε και μεις ένα μεγάλο σοβαρό κόμμα, που να ασχολείται με αυτά τα θέματα.
    vouliakis
    16.08.2007, 22:41
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 16-08-2007 στις 18:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 16-08-2007 στις 18:08 έγραψε...

    Χμ...ντοκουμέντο ακούω και ντοκουμέντο δέν βλέπω....





    δεν φαινεται?Παντως x file δεν ειναι .Θα κοιταξω να το φτιαξω.

    Λεμε τωρα...



    Τren, κάνε μετονομασία τη φωτογραφία, χρησιμοποιώντας λατινικούς χαρακτήρες (παράδειγμα: fwtia reee.jpg) και κάνε πάλι επισύναψη...




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 16-08-2007 22:42 ]


    Tren
    16.08.2007, 22:56
    Ευχαριστω πολυ ! Και να πεις οτι εκανα πολλες...μονο δεκα ανταυγειες ξανθιες εκανα η γυναικα...


    χαχα χωρις πλακα το ξεχασα τελειως ...Κατσε να κανω αλλη μια προσπαθεια Vouliakis κι οτι γινει!



    επισυναπτόμενα: fotia reee.jpg 
    XeniaRodo
    24.08.2007, 22:42
    Άκουγα τον αέρα και είπα να μην ανοίξω καμιά τηλεόραση σήμερα πάνω στη βαρεμάρα μου.
    Δεν κατάφερα όμως να μη μάθω τα νέα.

    Συγχίζομαι πολύ...
    asimov_gr
    25.08.2007, 00:08
    Φτάσαμε να θρηνούμε σήμερα 17 νεκρούς και να έχουμε παρά πόλους εγκλωβισμένους
    από τις φωτιές σήμερα στην Πελοπόννησο.
    Τι θα πρέπει να γίνει ώστε όλοι αυτοί να κινητοποιηθούν και αυτή η ριμάδα η κρατική
    Μηχανή ποτέ θα λειτουργήσει οεοεο?
    Και αυτό που με οργίζει περισσότερο είναι όλοι αυτοί που άφησαν να καούν από όσο
    ξέρω μόνο στη Ζάχαρο 70.000 στρέμματα δασικής έκτασης ,όλοι αυτοί στης 16 Σεπτεμβρίου
    θα έρθουν αν ζητήσουν την ψήφο μου πατώντας πανό σε αυτά τα θύματα.
    Και τα χειρότερα έρχονται όσο θα μας κυβέρναν αυτοί οι κάφροι.
    Μηδενός εξαιρούμενο από τα κόμματα εξουσίας.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asimov_gr στις 25-08-2007 00:27 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asimov_gr στις 25-08-2007 00:27 ]





    επισυναπτόμενα: dspphoto.jpg dspphoto.jpg 
    alexia-vicky
    25.08.2007, 00:18


    Είναι τραγικό...
    makisdav
    25.08.2007, 00:50
    Ειναι θλιβερο αυτο που συμβαινει σημερα.Για μενα πρεπει να κυρηχθει εθνικο πενθος!!Τι μετρα παιρνει το κρατος για τη φυλαξη των δασων??Μπορει να μου πει καποιος??
    GL
    25.08.2007, 04:47
    Δεν ηξερα τιποτα!
    Εδω κατω στην ακρη της Ελλαδας ειμαι στον κοσμο μου! ΤV εχω να δω κατι βδομαδες. Ενα αγαπημενο τηλεφωνημα χτες το απογευμα λιγο πριν απο τη δουλεια με προσγειωσε λιγο αποτομα!

    Γυρω στους 16 νεκρους -μου ειπε η φωνη στο τηλ- οτι υπαρχουν στην Πελοπονησσο! Απο αυτους οι 10 ειναι στην Ζαχαρω.

    Μενω μαλακας!!! Αμεσως συνειδητοποιω λιγο πριν να ανεβω στο stage οτι στην Ζαχαρω εχω δυο καλους μου φιλους και συναδελφους που βρισκονται εκει, στην πατριδα τους για διακοπες! Οι συνεχεις κλησεις μου στα σταθερα και στα κινητα τους απεβησαν ακαρπες! Απο την αστυνομια εκει με παραπεμπουν στα νοσοκομεια! Anyway, ανεβαινω για δουλεια και μετα απο αρκετες ωρες μαθαινω απο σποντα και απο φιλο του φιλου και βαλε οτι ο ενας εχει εγκαυματα κι ο αλλος σοβαρα αναπνευστικα προβληματα, αλλα σωθηκαν και ειναι ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΛΑ!

    Μπαινω πριν λιγο στο διαδικτυο και διαβαζω οτι υπαρχουν 19 νεκροι!! Πραγματικα, δεν βγαινουν λογια απο μεσα μου για να τα αποτυπωσω στην οθονη! Απλα κρατω τα συναισθηματα μου μονο για μενα! Απλα δεν μου βγαινει να πω κατι για αυτους που εφυγαν τοσο αδικα. Αλωστε η θλιψη ειναι κατι το οποιο δεν ενδυκνειται για τυμπνοκρουσιες...........(με πολλες τελιες αυτο.....)

    Το μονο που θελω να πω ειναι καποιες σκεψεις της στιγμης!

    1) Κανονιστε καργ.....δες πολιτικοι να αρχισετε τις προεκλογικες σας περιοδειες πανω απο τα πτωματα των συμπολιτων σας. Και εξηγουμαι ειδικοτερα:

    1α) Κανονιστε Νεοδημοκρατες να ριξετε το φταιξιμο σε αυτους που κυβερνουσαν πριν απο σας η ακομα ακομα να μας πειτε οτι φταιει ΜΟΝΟ ο αερας που εφυγαν τοσες ψυχες!! Πραγματικα θα πεσουν τα τσιμεντα αν ακουσω και παλι φτηνες δικαιολογιες!

    1β) Κανονιστε Πασοκοι να βρειτε πατημα πανω στα πτωματα και εσεις ωστε να πιστευετε πως τωρα ειναι η ευκαιρια σας για την μεγαλη αντεπιθεση εναντιον της κυβερνησης... Ικανους σας εχω πανω στην απογνωση σας για την κουταλα να το κανετε και αυτο!

    1γ) Και εσεις μικρα αριστεροδεξια κομματα κανονιστε και εσεις να βγειτε παλι με τα φλαμπουρα σας να μας πειτε τις δικες σας παπαριες που ακουμε τοσα χρονια......

    Παμε αλλου τωρα:

    2) Ψιτ?????? Να ερθω τωρα σε σας??? Ναιιιιιιιιιιι ναιιιιιιιι σε σας!!! Ξερετε καλα ποιους εσας λεω!!! Σε σας ολους που οργανωνατε συλλαλητηρια στο Συνταγμα και στις Βουλες!!

    2α) Τι εγινε ρε μαγκες??? Μετα την φωτια της Παρνηθας τελειωσαν τα μανιφεστα και οι φανφαρες??? Μπας και πηγαμε ολοι μαζι διακοπες και αλιφομαστε παρεα με καροτεν στις παραλιες, απολαμβανοντας τις last days απο τις καλοκαιρινες μας αδειες???

    2β) Η Ζαχαρω και η Αρεοπολη ειναι μακρια η κοντα στην Αθηνα??? Δεν ξερω απλα ρωταω!! Ρωταω ρε παιδι μου για να μαθω ποσες νταλικες με ηχητικο εξοπλισμο θα χρειαστουν για τις επομενες διαμαρτυρωμενες συναυλιες σας εκει κατου.....Ξερετε, αυτες που θα οργανωσετε παλι(χαχαχαχα).....Η Μηπως πεφτουν μακρια αυτες οι περιοχες και δεν ειναι στην ακτινα δρασης σας???? Ξερω γω??? Απλα ρωταω γιατι εκει κατω εχει κατι τσελιγκες και τσοπαναρεους που εκτος απο τους πολιτικους θα παρουν και σας με τα φρεσκα προβια γιαουρτια.....

    2γ) Μολις τελειωσει η φετινη "εμπριστικη"σεζον ΑΠΑΙΤΩ να δω ολα τα ονοματα των νεκρων απο ολες τις φωτιες στις επομενες πορειες σας...Απλα να τα δω!!! Δεν γουσταρω να δω αλλα πλακατ που να με κανουν να γελω με την μιζερια σας και τον Δονκιχωτισμο σας....

    Απλα θελω να νιωσω οτι υπολογιζετε τους ανθρωπους που εφυγαν περισσοτερο απο τα πευκα και τα ελαφια που καηκαν.......(και αυτο εδω με πολλες πολλες τελειες......)

    Ασε, ασε, μην συνεχισω παρακατω γιατι θα γινω πιο κακος και θα βγαλω πολλα κιλα χολη για πολλους και για πολλα......


    Θα κλεισω λεγοντας αυτο:

    Πραγματικα χεστηκα για ολες τις φωτιες στην Αττικη! Ο νομός αυτος ειναι ξοφλημενος απο την εποχη που τα πρωτα "μπετον-αρμε κουτια" σηκωθηκαν στην πολη!
    Εμενα με πληγωνει το παραοξω απο την Αθηνα....Εκει που το δασος σημανει "Δασος" και οχι αντικειμενο εκμεταλευσεις, διαφημισης και γκλαμουρο-διαμαρτυριας απο ΟΛΟΥΣ.........

    ΟΛΟΥΣ ΜΑ ΟΛΟΥΣ.....!!!!!!

    CHE
    25.08.2007, 08:12
    Τελικά, ό,τι και να λέμε λίγη σημασία έχει. Εδώ κάηκαν ζωντανοί συνάνθρωποί μας οι οποίοι θα μπορούσαν να ήταν τα αδέρφια μας ή οι γονείς μας ή ακόμα κι εμείς οι ίδιοι. Περιουσίες καταστράφηκαν και το χειρότερο είναι ότι ο Έλληνας πολίτης σε καμία περίπτωση δεν αισθάνεται ασφαλής. Δεν αισθάνεται ότι το κράτος τον προσέχει.
    Μιλάμε για αποκέντρωση. Ποια αποκέντρωση; Η επαρχία υποφέρει από την ανεργία, από την έλλειψη βασικών υποδομών και από πάνω καίγεται απ' άκρη σε άκρη χωρίς να υπάρχει η παραμικρή ελπίδα σωτηρίας.

    Είναι λυπηρό αυτό που συμβαίνει. Δεν ξέρω αν είναι εμπρησμοί ή κάτι άλλο. Εγώ ξέρω ότι σ' εκείνα τα μέρη δεν υπήρχαν αντιπυρικές ζώνες και δεν φρόντισε κανένας να δημιουργήσει (είτε επί ΠΑΣΟΚ είτε επί ΝΔ). Η Ελλάδα καίγεται ολόκληρη και η Πυροσβεστική φαίνεται να μην μπορεί να κάνει τίποτε.
    Με την έλλειψη προσωπικού που υπάρχει το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να κατεβάσει καμιά γάτα από στήλο της ΔΕΗ ή να απεγκλωβίσει κανέναν από ασανσέρ. Γιατί στις πυρκαγιές, που απαιτείται σύγχρονος εξοπλισμός και -προπαντός- πολύ προσωπικό και άρτια εκπαίδευση, τα πράγματα φαίνονται σκούρα.

    Αυτές τις ώρες θα έπρεπε οι υπεύθυνοι των δύο μεγάλων κομμάτων να αναλογιστούν τις δικές τους ευθύνες για ό,τι δεν έγινε πριν και τώρα και ν' αφήσουν τις κοκορομαχίες. Είναι ντροπή!
    asxetos
    25.08.2007, 09:33
    Ξαφνικά κάποιοι αρχίζουν να θυμούνται οτι υπάρχει η εξουσία, και ποιός είναι ο ρόλος της και να ρίχνουν αφορισμούς αλλά που όμως. ΩΠΑ...λίγο φρένο.

    Ακου φίλε Γιώργο (GL). Δεν θα έμπαινα στο κόπο καν να σχολιάσω και να αντιπαρατεθώ για τα γεγονότα γιατί οι αντιπαραθέσεις σε αυτό το στύλ είναι για τους επαναστάτες του καναπέ.
    Και απο δαύτους δόξα τω θεώ είναι η πλειοψηφία του ελληνικού λαού και ΧΟΡΤΑΣΑΜΕ.

    Ομως ερεθίζομαι φίλε μου πραγματικά όταν ξεχειλίζει η μαγκιά εναντίον συνανθρώπων μου, που στο κάτω κάτω της γραφής, έκαναν και κάτι για όλη αυτή τη καταστροφή που έγινε φέτος το καλοκαίρι.
    Γιατί τι άλλο θα μπορούσαν άλλωστε να κάνουν πέρα απο διαμαρτυρία και απο την προσωπική πρωτοβουλία του καθενός τους. ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ.

    Ολοι έχουν τα ίδια δικαιώματα σε αυτή τη χώρα. Κανένας δεν είναι υπεράνω κα κανένας δεν μπορεί φίλε μου GL να γίνει τιμητής των ανθρώπων και των ζώων και των περιουσιών που χάθηκαν όχι ΤΖΑΜΠΑ.....για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.
    Χάθηκαν γιατί είμαστε ένας λαός ΣΟΥΡΓΙΕΛΟ ΟΛΟΙ ΜΑΣ(έτσι αφοριστικά) που ξέρουμε να φωνάζουμε και να ωριόμαστε ο καθένας απο την πατριδούλα του, που άμα πάθει τίποτα τότε θυμάται να βγεί στους δρόμους και όταν γίνει κάτι σαν και αυτό το φετινό, αλλά δεν ξέρουμε τις υπόλοιπες "ΗΣΥΧΕΣ" μέρες του χρόνου να διαμαρτυρόμαστε. ΤΟΤΕ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΚΙΝΕΖΑΚΙΑ.

    Λοιπόν επίσης να ζητήσουμε και συγνώμη που εμείς οι ΑΘΗΝΑΙΟΙ που γεννηθήκαμε σε αυτή τη κωλόπολη, που την έκαναν έτσι δυστυχώς τα κύματα των επαρχιωτών που ήρθαν.......τελίτσες.....(να γίνω ΤΟΠΙΚΙΣΤΗΣ); δεν θα πέσω σε αυτή τη λούμπα που έπεσες εσύ. Πάμε απο την αρχή.
    Να ζητήσουμε λοιπόν συγνώμη εμεις οι ΑΘΗΝΑΙΟΙ, που μάθαμε να ανεβαίνουμε τις κυριάκες με τις οικογένειές μας στην Πάρνηθα, στη Πεντέλη, να παίρνουμε το καθαρό μας αέρα απο αυτόν τον αποπνικτυκό του κέντρου της αθήνας και να τρώμε τα κεφτεδάκια μας και να βλέπουμε και τα ελάφια.
    Μα τι έιναι αυτά που λέμε τώρα..μιλάμε σοβαρά;.........

    Λοιπόν εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι. Ακου ρε συ φίλε Γιώργο.
    Αυτό που νιώθεις εσύ το νιώθουμε όλοι μας , και έχεις δίκιο για όσα λές για τους πολιτικούς και τα κόμματα. Αλλα αυτό το δίκιο το χάνεις όταν τα βάζεις με κάποιους συνανθρώπους σου που δεν φταίνε για αυτό το χάλι ΑΜΕΣΑ αλλά ΕΜΕΣΑ.

    Γιατί τα ίδια σκατά είμαστε όλοι μας, ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΤΟΠΙΚΙΣΤΕΣ, ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΙ, ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΩΧΑΔΕΛΦΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΣΤΕΣ....και τρίτη φορά θα το ξαναβάλω μπας και βάλουμε επιτέλους μυαλό ΟΛΟΙ ΜΑΣ σε αυτό το τόπο, και αρχίσουμε σιγά σιγά να μαθαίνουμε οτι το ΚΡΑΤΟΣ είμαστε εμείς....και εμείς έχουμε την εξουσία όταν θελήσουμε....γιατί αυτοί που μας κυβερνούν δηλαδή η ΕΞΟΥΣΙΑ βγαίνουν απο εμάς επειδή τους φηφίζουμε. Στα δικά μας χέρια είναι αν θα αλλάξουν τα πράγματα σε αυτό το τόπο .....και πρέπει να το πάρουμε χαμπάρι.
    ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΟΜΩΣ
    Λοιπόν για άλλη μια φορά το ΜΕΝΟΥ.....ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΥΑΛΟ...αν και δεν το πιστεύω.

    Ενδεικτική της μικροαστικής ηλιθιότητας είναι η παρακάτω λίστα των μικροαστικών αντιφάσεων:
    1.ΛΕΕΙ Ο ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΣ(Μ/Α)
    «Η φοροδιαφυγή πρέπει να παταχθεί»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Αποκρύβει μετά μανίας,εισοδήματα και κλέβει στο ΦΠΑ.
    2.ΛΕΕΙ Ο Μ/Α
    «Το ρουσφέτι για τους διορισμούς πρέπει να σταματήσει»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Γλύφει το βουλευτή για να διορίσει τα παιδιά του στο δημόσιο
    3.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α
    «τα πουτανί που ήρθαν απ το ανατολικό μπλόκ ξελογιαζουν παντρεμένους και διαλύουν οικογένειες»
    ΚΑΝΕΙ ΟΜ/Α
    Το βράδυ παει στην PUB για να πηδηξει πουτανί απ το ανατολικό μπλόκ
    4.ΛΕΕΙ Ο Μ/Α
    «πρεπει ν’ αποσυμφορηθούν οι πόλεις απ’ τον πολύ κόσμο»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Ο «πολύς κόσμος» είναι όλοι οι άλλοι εκτος απ την οικογένειά του. Γι αυτό μαζεύει λεφτά για ‘αγοράσει δεύτερο διαμέρισμα. Στην πόλη βέβαια.
    5.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α
    «το νέφος δεν υποφέρεται πια»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Πηγαίνει για κατούρημα με το αυτοκίνητο.
    6.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α
    «να φύγουν οι ξένοι γιατί είναι εγκληματίες»
    ΚΑΝΕΙ ΟΜ/Α
    Στο χωράφι ,στην οικοδομή κλπ παίρνει ξένους κι όχι Ελληνες
    7.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α
    «οι ξένοι θα μας φάνε για τι γεννάνε σαν τα κουνέλια»
    ΚΑΝΕΙ ΟΜ/Α
    Δεν παίρνει παντρεμένες στη δουλειά του για να μην φορτωθεί τα έξοδα κύησης που προβλέπει ο νόμος. Επισης αδιαφοεί για τη «δυνατότητα» που έχει ένα ζευγάρι να συντηρησει αριθμό παιδιών μεγαλύτερο του δυο.
    8.ΛΕΕΙ Ο Μ/Α
    «οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι όλοι τεμπέληδες»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Αν ήταν στη θέη τους θα τεμπέλιαζε ακόμη περισσότερο
    9.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α
    «Να σταματήσει επιτέλους η μάστιγα των ναρκωτικών»
    ΚΑΝΕΙ ΟΜ/Α
    Καταναλώνει αλκοόλ, καπνίζει και τρώει μεταλλαγμένες τροφές. Επίσης,έχει μπερδέψει τα στραγάλια με τα φάρμακα, γι αυτό κλεινουν αβέρτα τα ξηροκαρπάδικα και θησαυρίζουν οι φαρμακοβιομηχανίες.
    10.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α
    «οι πολιτικοί ειναι όλοι πουλημένοι και κλέφτες»
    ΚΑΝΕΙ ΟΜ/Α
    Ψηφίζει κάθε φορά ένα απ τα δυο μεγάλα κόμματα.
    11.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α
    «Είναι εγκλημα να πεθαίνουν τα παιδια απ την πείνα στις φτωχές χώρες. Πρέπει επιτέλους κάτι να γίνει».
    ΚΑΝΕΙ ΟΜ/Α
    Το κάτι θα το κάνει οποιοσδήποτε άλλος εκτός απ αυτόν.
    12.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α
    «Τι κρίμα που τα καημένα τα γυφτάκια τριγυράνε ξυπόλυτα μέσα στο κρύο».
    ΚΑΝΕΙ ΟΜ/Α
    Εχει δώσει λεφτά σε γυφτάκι όσες φοράς εχει κάνει το σταυρό του ένας ισλαμιστής.
    13.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α
    «Εδώ που τα λέμε πρέπει να σταματήσουν τα πειράματα με ζώα»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Χρησιμοποιεί καλυντικά και φοράει δερμάτινα και γούνες.
    14.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α
    «Αμάν πια μ αυτά τα καθάρματα που ρίχνουν φόλες στ’αδέσποτα. Τους χρειάζεται κρεμάλα».
    ΚΑΝΕΙ ΟΜ/Α
    Ας τολμήσει κάποιο σκυλάκι να κατουρήσει στη ρόδα του αυτοκινήτου του.
    15.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α
    «Εγω πάντως το παραδέχομαι: δε θα μπορούσα να σφάξω ζώο.»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Στη δουλειά του περιμένει αγωνιωδώς το διάλειμα για να πάει να πλακωθεί στους γύρους
    16.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α
    «δεν ασχολούμαι με την πολιτική και τη βρίσκω εντελώς βαρετή»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Ασχολείται η πολιτική μαζί του και δεν βρίσκει καθόλου βαρετό να του κάνει τη ζωή μαρτύριο
    17.ΛΕΕΙ Ο Μ/Α
    «εγω είμαι καλλιεργημένος γι’αυτό και δεν ασχολούμαι μα ανούσια πράγματα»
    ΚΑΝΕΙ ΟΜ/Α
    Τον πιάνει στεναχώρια για τη γρατζουνιά στο αυτοκίνητο, μαλώνει με την πεθερά του και ζηλεύει το μπατζανάκι του που έχτισε εξοχικό.
    18.ΛΕΕΙ Ο Μ/Α
    «Πάντως ότι και να λένε, εγω πιστεύω πως μια ανώτερη δύναμη υπάρχει»
    ΚΑΝΕΙ ΟΜ/Α
    Δεν ξέρει που παν τα τέσσερα
    19.ΛΕΕΙ Ο Μ/Α
    «Α όλα κι όλα εγω είμαι φυσιολάτρης»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Στις διακοπές νοικιάζει δωμάτιο με τηλεόραση,θερμοσίωνα,στρώμα,τηλέφωνο κλπ
    20.ΛΕΕΙ Ο Μ/Α
    «Εγώ είμαι προοδευτικός ανθρωπος»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ /Α
    Δηλαδή ρατσιστής,μικρόψυχος,τσιγκούνης,μονογαμικός,ατομιστής κλπ κλπ
    21.ΛΕΕΙ Ο Μ/Α
    «οι ξένοι μας παίρνουν τις δουλειές»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Αν γίνει εργοδότης θα παίρνει μετανάστες στη δουλειά του.
    22.ΛΕΕΙ Ο Μ/Α
    «οι ομοφυλόφιλοι και οι λεσβίες είναι όλοι ανώμαλοι και λάθη της φύσης»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Νοικιάζει κρυφά πορνοταινίες,του αρέσουν οι ζαρτιέρες, ο στοματικός έρωτας,ο σοδομισμός και να τον δέρνουν ή να δέρνει.Μπορεί και να «επισκέπτεται» τραβεστί.
    23.ΛΕΕΙ Ο Μ/Α
    «Οι νέοι ντύνονται σαν καρναβάλια»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Φοράει καρώ πουκάμισο κι από πάνω γαλάζιο «μπουφάν», λαδί παντελόνι με πιέτες και ωραίο σκαρπινάκι. Όμορφο ντύσιμο να χαρώ εγώ.(υποκειμενικό)
    24.ΛΕΕΙ Ο Μ/Α
    «οι νέες είναι ξετσίπωτες και ξεπαρθενιάζονται απ τα 13 τους»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Στην καλύτερη περίπτωση αυνανίζεται φαντασιώνοντας κάποια μαθήτρια.Στην χειρότερη πηγαίνει σε μπουρδέλα με ανήλικες.
    25.ΛΕΕΙ Ο Μ /Α
    «Εγω΄δεν είμαι σκλάβος του χρήματος»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ./Α
    Δουλεύει μέρα νύχτα σα μαλάκας
    26.ΛΕΕΙ Ο Μ/Α
    «εγω δε φοβάμαι το θάνατο»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Τρεχει στο γιατρό για μια παρανυχίδα.


    punkster
    25.08.2007, 11:43
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 11-07-2007 στις 20:33 έγραψε...

    Μύθοι και αλήθειες για τη φωτιά στην Πάρνηθα


    Του Νίκου Μάργαρη, καθηγητή στο Τμήμα Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Αιγαίου και διευθυντή της ελληνικής έκδοσης του «Νational Geographic»



    1.Οι φωτιές στα δάση είναι φυσιολογικά φαινόμενα
    Η φωτιά είναι ομαλά ενταγμένη στα μεσογειακού τύπου οικοσυστήματα. Σε όλες τις χώρες γύρω από τη Μεσόγειο, στην Καλιφόρνια, στο Ακρωτήρι της Καλής Ελπίδας, στη Νότια Αφρική, στην Αυστραλία, στη Χιλή είναι σύνηθες φαινόμενο. Την προηγούμενη μόλις εβδομάδα φωτιά στην Καλιφόρνια έκανε στάχτη 2.000 σπίτια. Η Ελλάδα δεν είναι ειδική περίπτωση. Ακόμα και τα ζώα της χώρας μας είναι προσαρμοσμένα σε αυτήν. Υπάρχουν πουλιά που πάνε μόνο στις καμένες εκτάσεις γιατί εκεί βρίσκουν πολλά έντομα. Και τα έντομα είναι πολλά, γιατί τα φυτά που βγαίνουν στις καμένες περιοχές ανθίζουν γρηγορότερα. Είναι, όσο και αν δεν το πιστεύουμε, αυτός ο κύκλος της ζωής των μεσογειακών οικοσυστημάτων. Μια καμένη περιοχή, την πρώτη χρονιά μετά τη φωτιά είναι κήπος.


    Κοιτα, και ο θανατος ειναι φυσιολογικο φαινομενο αλλα οταν γινεται φονος η κατασταση πρεπει να αντιμετωπιζεται αλλιως....

    Παράθεση:


    6. Δεν θα λιγοστέψει το οξυγόνο των Αθηναίων
    Άκουσα ότι θα λιγοστέψει το οξυγόνο στην Αθήνα. Το οξυγόνο, τα τελευταία εκατομμύρια χρόνια, δεν έχει ελαττωθεί. Το οξυγόνο παράγεται κατά ενενήντα τοις εκατό απο τους ωκεανούς. Πιστεύει κανείς ότι στη Σαχάρα δεν έχουν οξυγόνο; Στους πόλους που δεν έχουν δέντρα δεν έχουν οξυγόνο άραγε;
    Άκουσα επίσης να λένε και να ξαναλένε εξαφανίστηκε ο τελευταίος πνεύμονας πρασίνου. Δεν ήταν ο τελευταίος πνεύμονας πρασίνου στο Λεκανοπέδιο. Υπάρχει η άλλη πλευρά της Πάρνηθας, η Πεντέλη, ο Υμηττός που ξαναπρασίνισε.


    Δεν μπορεις να συγκρινεις την σαχαρα και τους πολους με την Αθηνα... Στην Σαχαρα ουτε εχει τοσο πολυ πληθυσμο μαζεμενο σε ενα μερος οπως η Αθηνα, ουτε εχει τοση αμεση μολυνση οπως η Αθηνα... Το σιγουρο παντως ειναι οτι το οτι καιγονται τοσες εκτασεις δεν ειναι κ οτι καλυτερο...





    mariachi
    25.08.2007, 12:32
    Απορώ πώς μετά από όλο αυτό τον όλεθρο θα πάμε να ψηφίσουμε τον άλλο μήνα.Κανονικά θα έπρεπε να ακυρωθούν οι εκλογές!Τώρα θα μου πείτε,με ή χωρίς εκλογές,το αποτέλεσμα είναι ίδιο.Καταστροφή και θρήνος!
    Liza32
    25.08.2007, 12:51
    Εδω και μέρες παρακολουθώ τη βιβλική καταστροφή της Ελλάδας... Και αναρωτιέμαι, που είναι οι αρμόδιοι όταν τους χρειαζόμαστε; Η πυροσβεστική είναι ανύπαρκτη! Τι μπορούν να κάνουν και οι άνθρωποι της πυροσβεστικής όταν έχει έλλειψη πυροσβεστών; Πρέπει το κράτος να μεριμνήσει ώστε να καλυφθούν περισσότερες θέσεις πυροσβεστών αλλά και να οργανωθούν καλύτερα, διότι μέχρι στιγμής δεν υπάρχει οργάνωση. Στο χωριό μου, στη Σάμο,οι κάτοικοι ανέλαβαν την εξής πρωτοβουλία. Αγόρασαν πυροσβεστικό όχημα, και κάθε βράδυ κάνουν περιπολίες, ώστε να είναι ήσυχοι οτι δεν θα συμβεί κανένα κακό. Στην αντίθετη περίπτωση, αν δηλαδή συμβεί κάτι, θα είναι σε επιφυλακή, ώστε να προλάβουν τα χειρότερα. Και μην ακούτε αναλήθειες όσον αφορά τη Σάμο. Το νησί έχει άφθονο πράσινο, γι΄ αυτό και οι κάτοικοι έλαβαν τα μέτρα τους!