ελληνική μουσική
    723 online   ·  210.851 μέλη

    Γυναικείες ατάκες που άλλαξαν την ροή της ιστορίας

    jorge
    06.05.2004, 14:51
    «Μωρό μου; Να σου καθαρίσω ένα μηλαράκι;» - Εύα

    «Και Μην τολμήσεις να έρθεις αν δεν μου βρεις την ενυδατική κρέμα που σου έγραψα στον πάπυρο» - Πηνελόπη

    «Αν πεινάσεις, έχει φαγητό στο φούρνο. Εγώ και τα παιδιά θα αργήσουμε» - Μήδεια

    «Άντε τελείωνε! Πλύνε τα χέρια σου και έλα να φας πριν κρυώσει το φαγητό» - Η Μητέρα του Πόντιου Πιλάτου

    «Μωρό μου, είδα έναν υπέροχο χιτώνα. Μόνο τριάντα αργύρια!!» - Η γυναίκα του Ιούδα

    "Τζουτζούκο μου αυτά τα σαπουνάκια Μασσαλίας μου ξηραίνουν το δέρμα και δεν κάνουν αφρό…» - Εύα Μπράουν 1940

    «Αγάπη, σήμερα λέω πάρουμε το κάμπριο» - Τζάκι Κέννεντι 1963

    «..και ποιος είναι δηλαδή ο Μάο να έχει τοίχος και εμείς όχι» - Κυρία Ούλμπριχτ 1961

    «Γιώργο ο αχαϊρευτος ο γιος μας πάλι δεν μπήκε στο Πολυτεχνείο. Πρέπει να βρούμε ένα τρόπο για να μπει!» - Δέσποινα Παπαδοπούλου 1973

    "Οσάμα, θα πάω στην Νέα Υόρκη με την μαμά - με διαφορετικές όμως πτήσεις" - Η Κυρία Μπίν Λάντεν


    revekka
    06.07.2004, 14:59
    πάλι τις γυναίκες φταίξατε!! στο κάτω κάτω ας έλεγε ο Αδαμ πως είναι αλλεργικός στα μήλα! και ο Οδυσσέας άργησε κάτι χρονάκια αλλα ενυδατική στην Πηνελόπη δεν έφερε. Η Μήδεια με εντυπωσίασε, μαγείρεψε κιόλας πριν να φύγει! και ο Πόντιος Πιλάτος πολυ μαμμάκιας, ντροπή ολόκληρος άντρας!!
    για τον Ιούδα έχω τις αμφιβολίες μου διότι αν ήταν 30 αργύρια ο χιτώνας της κυρίας Ιούδα τότε θα ζητούσε παραπάνω, να βγάλει και τον κόπο του :) τώρα για τα σαπουνάκια...δεν άκουσε ο κύριος Μπράουν για το body shop; και ο Kέννεντι ας έπαιρνε ένα ελικόπτερο στη Τζάκι, και πιο χαρούμενη θα ήταν κι αυτός πιο ζωντανός. Όσο για τον Ούλμπριχτ, είναι αδικαιολόγητος...να μην έχει τοίχος!! Ο Παπαδόπουλος ας λάδωνε καμια εξέχουσα προσωπικότητα για να μπεί ο γιός του στο Πολυτεχνείο, πολύ προσωπικά το πήρε το ζήτημα, αλλα τί να περιμένεις, αντρικός εγωισμός!! Ε ο Μπίν Λάντεν έχει 5-6 γυναίκες, αν ήθελε να αφανίσει γυναίκες - πεθερές ας τις πετύχαινε όλες μαζί. Άντε πέτυχε τις 2-3, οι υπόλοιπες τον πήραν χαμπάρι και τον κυνηγάνε για αντίποινα, και με το δίκιο τους οι γυναίκες!!! Γι αυτό κρύβεται τόσο καιρό, έχει γίνει άφαντος
    svouitsa
    07.07.2004, 12:55
    Παλι γκρινίαζεται για τις γυναίκες μωρέ?...δεν ακούσατε για την έρευνα που λέει ότι οι σύγχρονες ελληνίδες 25-35 ετών, επιστρέφουν στα πρότυπα των γιαγιάδων τους? παντουφλίτσα, φαγάκι, " ότι πεις αφέντη " κτλ κτλ λένε οι σύγχρονες ελληνίδες στα παλικάρια τους...
    Οπότε κορίτσια που απαιτήσεις για κάμπριο και ενυδατικές...με το μουλάρι θα μας πάνε όπου θέλουν οι αφέντες....

    revekka
    08.07.2004, 11:51
    και ποιός την έκανε την έρευνα; μήπως άντρας δημοσιογράφος;;;;!!! μάλλον περιέγραφε το όνειρο που είδε το προηγούμενο βράδυ...




    Υ.Γ: πάντως το μουλάρι δεν είναι και τόσο τραγικό, δεν κολλάει στο μποτιλιάρισμα ;)
    Haroulinda
    08.07.2004, 14:06
    ... δυστιχώς οι αντρικές που υπάρχουν κατάστρεψαν την ροή της ιστορίας και δεν αναφέροντε...
    revekka
    08.07.2004, 17:53
    γειά σου βρε χαρουλίντα δεν φτάνει που δεν είχαμε ούτε δικαίωμα να ψηφήσουμε μέχρι πρότεινος, θα μας την πούνε κι απο πάνω!!
    stefke
    12.07.2004, 12:19
    mexri protinos??
    kala poso xronon eisai?
    Haroulinda
    12.07.2004, 14:06
    Quote:

    Το μέλος stefke στις 12-07-2004 στις 12:19 έγραψε:

    mexri protinos??
    kala poso xronon eisai?






    Ποιος που πότε τι? για ποιον μιλάς εδώ?
    revekka
    12.07.2004, 18:56
    όταν λέω μέχρι πρότεινος δεν εννοώ με βάση τη δική μου ηλικία αλλα με βάση την ιστορία. εγώ προσωπικά είχα το δικαίωμα της ψήφου απο τότε που γεννήθηκα αν ενδιαφέρεσαι


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: revekka on 12-07-2004 18:57 ]
    Hastaroth
    12.07.2004, 23:11
    Σε πολλές χώρες τού Τρίτου Κόσμου,οι γυναίκες εξακολουθούν να μήν έχουν δικαίωμα ψήφου.

    Και αυτό είναι -δυστυχώς- το λιγώτερο που δέν έχουν....
    Haroulinda
    13.07.2004, 08:31
    χα.... και νόμιζες ότι η Ρεβέκκα μας ήταν από χώρα του τρίτου κόσμου?
    revekka
    13.07.2004, 23:51
    χε χε, χαρουλίντα είσαι μια γλύκα! βασικά ο stefke μάλλον εννούσε οτι οι γυναίκες έχουμε απο καιρό δικαιώματα και να κάτσουμε στ' αυγά μας και ο hastaroth λέει οτι ακόμα και σήμερα δυστυχώς υπάρχουν γυναίκες που βασανίζονται απο τις προκαταλήψεις και την υπανάπτυκτη κοινωνία του τρίτου κόσμου. πάντως καλα εξελίσσεται η συζήτηση :)
    Haroulinda
    14.07.2004, 09:54
    χα... εντάξη Ρεβέκκα μου φτάνει που δεν σε πείραξε εσένα...

    Ημουν έτοιμη να γίνω Τούρκος (τουρκάλλα )
    revekka
    15.07.2004, 14:02
    κανένα πρόβλημα :) εσύ τι λες Χαρουλίντα, η Έυα φταίει που έφαγε ο Αδάμ το μήλο; (δεν του το μάσησε κιόλας!) σκέψου όμως να μην έτρωγε το μήλο και να έμεναν για πάντα στον παράδεισο προφυλαγμένοι απο τον υπόλοιπο κόσμο... Πλήξη και ανία!!!
    Tsipiriki
    15.07.2004, 15:57
    Εγώ πάλι αναρωτιέμαι γιατι δεν αναφέρονται γυναικίες ατάκες που άλλαξαν τη ροή της ιστορίας προς το καλύτερο κ σίγουρα ήταν περισσότερες από τις αντρικές που προέτρεπαν συνήθως για πόλεμο...
    Hastaroth
    15.07.2004, 23:56
    Ο Αδάμ έφαγε το μήλο διότι "ένα μήλο την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα"...

    (Στην προκειμένη περίπτωση:Η Γένεση μιλά γιά "τον καρπό τού Δένδρου τής Γνώσης" και δέν προσδιορίζει οτι επρόκειτο περί μήλου.Αλλά αφού "καθιερώθηκε" το μήλο,άς το δεχτούμε..)

    Διά το πάθημά του όμως μέγα μέρος τής ευθύνης φέρει και ο όφις (όχι όμως το Office..)

    Πρός Tsipiriki:
    Δυστυχώς στη σημερινή εποχή,ούκ ολίγες γυναίκες επιλέγουν να ακολουθούν την στρατιωτική καρριέρα,επομένως και οι δικές τους ατάκες προτρέπουν γιά πόλεμο....
    Haroulinda
    16.07.2004, 08:51
    Και βέβαια ο Αδάμ φταίει Ρεβέκκα μου!

    Ο κάθε άνθρωπος πρέπει να έχει δική του βούληση... Αφού τους είπε ο Θεός να μην φάνε τα μήλα ή "τον καρπό τού Δένδρου τής Γνώσης" ή ότι και να λέγετε, Hastaroth, τι πήγε και τα έφαγε ο Αδάμ? μου λέτε? και κουβαλάμε μιά ζωή εμείς το ζόρι γιατί εμείς φταίμε λέει... Αν του έλεγε η Εύα να μήν δεί το ματς στην τηλεόραση δεν θα το έβλεπε?
    Αν του έλεγε να μήν δεί ούτε το κραν μπρι δεν θα το έβλεπε?

    Εγώ δέν το συζητώ το καλούπι του Αδάμ ήταν χαλασμένο απο την αρχή γι αυτό τραβάμε μεχρι τώρα...
    Giorgos
    16.07.2004, 13:19
    Quote:

    Το μέλος Haroulinda στις 16-07-2004 στις 08:51 έγραψε:

    Αν του έλεγε να μήν δεί ούτε το κραν μπρι δεν θα το έβλεπε?






    Το...ποιο;;;

    (Να μετά πώς βγαίνουν οι "φήμες" ότι οι γυναίκες δεν κατέχουν από τιμόνι και αθλητικά... )
    falimento
    16.07.2004, 13:35
    Quote:

    Το μέλος Haroulinda στις 16-07-2004 στις 08:51 έγραψε:

    Αν του έλεγε να μήν δεί ούτε το κραν μπρι δεν θα το έβλεπε?






    Bρε Haroulinda μου σαν γαλλικό τυρί το έκανες το grand prix!
    Κάτι σε camambert ou roquefort! Ma je n' aime pas ni l' un ni l' autre!!

    Corretamente GIORGIO?? (Μπλέξαμε ιταλογαλλικά )
    Giorgos
    16.07.2004, 14:11
    Άμα αρχίσω να παραδίδω ιδιαίτερα γαλλικών δημοσίως, τότε τι σόι ιδιαίτερα θα είναι;;

    Άντε, καλά, θα κάνω εξαίρεση επειδή είσαι εσύ

    Camembert (*camambert) είναι το πανέμορφο χωριουδάκι της Νορμανδίας που παράγει το ομώνυμο τυρί, σήμα κατατεθέν της γαλλικής γαστρονομίας.

    "Μa"-> italiano
    "Mais" -> francais

    Όταν έχεις "ni...ni..." (=ούτε...ούτε...), είναι περιττή η επιπλέον άρνηση "pas"

    Για περαιτέρω, υπάρχει σχετικό topic που είχε ανοίξει η Κit_Kat προ αμνημονεύτων: Κλικ εδώ.