ελληνική μουσική
    826 online   ·  210.849 μέλη

    Ποιά είναι η γνώμη σας για την Ελληνική Αστυνομία?

    Zefuros
    09.07.2007, 12:49
    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 03-07-2007 στις 11:36 έγραψε...


    ΥΓ: Αν μου ξαναζητήσουν τα στοιχεία μου την ώρα που περπατάω ανέμελη σαν άνθρωπος στο δρόμο ούτε και εγώ δεν ξέρω πως θα αντιδράσω ! Αν είναι δυνστόν ! Δίχως λόγο να σε σταματάνε και να σου ζητάνε αστυνομική ταυτότητα !



    Εχουν καθε δικαιωμα να το κανουν, και μακαρι να το καναν καθε μέρα! Σιγα το μεγαλο θεμα που σε σταματανε για να σου ζητησουν ταυτότητα! Λες και σε ξυλοφορτώσαν κάνεις! Αντε, να πιουμε και μια μπυριτσα...
    Zefuros
    09.07.2007, 12:52
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 01-07-2007 στις 17:31 έγραψε...

    asxetos είσαι κακό παιδί, είσαι δρακουμέλ, και δεν σου ξαναμιλάμε.

    Μια εικόνα 1000 λέξεις.
    Οποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται........




    asxetos-(εφ'εξης κουκουλοφόρος)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 01-07-2007 17:33 ]





    Δηλαδή φίλε μου να υποθέσω πως συμφωνείς με το συνθημα και επιδοκιμάζεις την προχτεσινή επίθεση που εστειλε εναν αστυνομικο στην εντατική να χαροπαλεύει?
    absurdus_delirium
    09.07.2007, 13:41
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 09-07-2007 στις 12:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 03-07-2007 στις 11:36 έγραψε...


    ΥΓ: Αν μου ξαναζητήσουν τα στοιχεία μου την ώρα που περπατάω ανέμελη σαν άνθρωπος στο δρόμο ούτε και εγώ δεν ξέρω πως θα αντιδράσω ! Αν είναι δυνστόν ! Δίχως λόγο να σε σταματάνε και να σου ζητάνε αστυνομική ταυτότητα !



    Εχουν καθε δικαιωμα να το κανουν, και μακαρι να το καναν καθε μέρα! Σιγα το μεγαλο θεμα που σε σταματανε για να σου ζητησουν ταυτότητα! Λες και σε ξυλοφορτώσαν κάνεις! Αντε, να πιουμε και μια μπυριτσα...



    "Μακάρι να το 'καναν κάθε μέρα"; Θα μου επιτρέψεις την ερώτηση: εσένα πόσες φορές σε έχουν σταματήσει χωρίς λόγο;
    Τους το έχουμε παραχωρήσει αυτό το δικαίωμα και θα όφειλαν να φέρονται με τον πρέποντα σεβασμό στον Έλληνα πολίτη, τουλάχιστο. Όταν έχουν το ύφος που τους έχει επιτραπεί να πάρουν: της εξουσίας, της αυθάδειας, της προσβολής και της ειρωνείας πιστεύω ότι οποιοσδήποτε σώφρων άνθρωπος θα δυσανασχετούσε από την επανειλημμένη ενόχληση. Το ότι η αστυνομοκρατία έχει ενταθεί παγκόσμια και, συνεπώς τοπικά, είναι κάτι το οποίο δε μπορούμε να το αρνηθούμε.
    Και για να απαντήσω εγώ, για την ώρα, στην ερώτησή σου: Ναι, συμφωνώ με το σύνθημα. Όχι, δε συμφωνώ με τη βία εναντίον οποιουδήποτε ανθρώπου. Ούτε με τη βία σε βάρος αυτουνού συμφωνώ:

    ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ Παπανικολάου νοσηλεύεται νεαρός άντρας τον οποίο πυροβόλησε ο διοικητής του αστυνομικού τμήματος Ωραιοκάστρου Θεσσαλονίκης, ενώ ήταν εκτός υπηρεσίας. Οπως δήλωσε το θύμα, ο διευθυντής έκανε παρατήρηση στον ίδιο και σε ένα φίλο του επειδή πάρκαραν για λίγο το αυτοκίνητο τους έξω από κατάστημα της Θεσσαλονίκης. Υστερα από σύντομο φραστικό διαπληκτισμό κατευθύνθηκε προς το αυτοκίνητο του και πήρε το υπηρεσιακό του όπλο. Κατόπιν σημάδεψε και πυροβόλησε το νεαρό, βρίσκοντάς τον στο μηρό.

    Καλό είναι να μην αναλωθούμε στο ποιος είναι πιο "λάθος" στη συγκεκριμένη κόντρα (αντιεξουσιαστές-αστυνομικοί) γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ. Παραθέτοντας παραδείγματα από αμφότερες τις μεριές το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να συνεισφέρουμε στο να πολώσουμε το κλίμα, δηλάδη να εξωθήσουμε απλούς μέσους ανθρώπους σε ακραίες απόψεις (μπάτσοι-γουρούνια-δολοφόνοι / όλοι οι αναρχικοί είναι αληταριό και θέλουν σκότωμα) καθώς η αλήθεια αγκαζέ με τη λογική βρίσκονται κάπου στη μέση.
    absurdus_delirium
    09.07.2007, 13:45
    Παράθεση:

    Το μέλος Bruce_Dicki13 στις 09-07-2007 στις 10:34 έγραψε...

    Αναρωτιεμαι αν θα τελειωσει ποτε αυτη η κατασταση...ΟΛΟΙ κατηγορουν την ελληνικη αστυνομια...κι εγω παιδια για μπατσος παω, αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα εχετε ολοι με τους μπατσους!!!!!!!



    Ορισμένοι έχουν αυτήν την άποψη:

    koini_maria
    09.07.2007, 14:51
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 09-07-2007 στις 12:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 03-07-2007 στις 11:36 έγραψε...


    ΥΓ: Αν μου ξαναζητήσουν τα στοιχεία μου την ώρα που περπατάω ανέμελη σαν άνθρωπος στο δρόμο ούτε και εγώ δεν ξέρω πως θα αντιδράσω ! Αν είναι δυνστόν ! Δίχως λόγο να σε σταματάνε και να σου ζητάνε αστυνομική ταυτότητα !



    Εχουν καθε δικαιωμα να το κανουν, και μακαρι να το καναν καθε μέρα! Σιγα το μεγαλο θεμα που σε σταματανε για να σου ζητησουν ταυτότητα! Λες και σε ξυλοφορτώσαν κάνεις! Αντε, να πιουμε και μια μπυριτσα...






    Βασικά , ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποιός ο λόγος να δίνουν όπλα και δύναμη/εξουσία σε πλάσματα που μεγάλη μερίδα αυτών ήταν τα παιδιά της σφαλιάρας στα σχολεία με αποτέλεσμα τώρα να βγάζουν όλα τα κόμπλεξ και τις "φαντασιώσεις" τους ...

    Φαντάζομαι θα υπάρχουν και καλοί αστυνομικοί , απλώς αυτοί που έχω συναντήσει ως τώρα ήταν εριστικοί και ειρωνικοί δίχως κανένα λόγο .

    Αδυνατώ να καταλάβω για ποιό λόγο ορισμένοι αστυνομικοί σε σταματάνε στα καλά καθούμενα για να ζητήσουν τα στοιχεία σου (εκείνη την ημέρα λ.χ. παραλίγο να έχανα το τρένο για Αλεξ/πολη επειδή ο τυπάς δεν είχε τι να κάνει και είχε όρεξη για πλακίτσα).
    Αυτή η συμπεριφορά με προσβάλει , προσωπικά .
    Δηλαδή , τι θέλει να πει ο "ποιητής" ; "Έχε υπόψιν σου οτι σε παρακολουθούμε"/"Τον φόβο μας να έχεις" ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων ;

    Με συγχωρείς , αλλά συνεχίζω να βρσίκω μεμπτή την απρόκλητη επίδειξη ισχύος ...
    absurdus_delirium
    09.07.2007, 14:56
    Κι αν απορείς ακόμη δες κι αυτό:



    Το δεύτερο, το πιο σκληρό βίντεο το κόβει το youtube. Αν μπορέσω θα το ανεβάσω με άλλο τρόπο.

    Βέβαια σε αυτές τις γυναίκες δεν ασκείται άμεση βία. Τους άλλους με τις σφαλιάρες που είχε άμεση βία "καλά τους κάνανε γιατί ήταν κλέφτες". Αυτές (άσε που δεν τις κάνουνε και τίποτα, ε;) "καλά τις κάνουνε - αφού πουτάνες είναι". Τους άλλους στις πορείες "τι δουλειά έχουν και βγαίνουν στους δρόμους"; Που σταματάει αυτή η λογική;
    ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ!!! Νέτα-σκέτα. Οφείλουν να σε συλλάβουν σύμφωνα με καθορισμένες διαδικασίες και όχι να βγάζουν ό,τι κόμπλα έχουν και δεν έχουν.
    absurdus_delirium
    09.07.2007, 15:02
    Για λίγο θα υπάρχει λογικά..



    Zefuros
    09.07.2007, 15:06
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 09-07-2007 στις 13:41 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 09-07-2007 στις 12:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 03-07-2007 στις 11:36 έγραψε...


    ΥΓ: Αν μου ξαναζητήσουν τα στοιχεία μου την ώρα που περπατάω ανέμελη σαν άνθρωπος στο δρόμο ούτε και εγώ δεν ξέρω πως θα αντιδράσω ! Αν είναι δυνστόν ! Δίχως λόγο να σε σταματάνε και να σου ζητάνε αστυνομική ταυτότητα !



    Εχουν καθε δικαιωμα να το κανουν, και μακαρι να το καναν καθε μέρα! Σιγα το μεγαλο θεμα που σε σταματανε για να σου ζητησουν ταυτότητα! Λες και σε ξυλοφορτώσαν κάνεις! Αντε, να πιουμε και μια μπυριτσα...



    "Μακάρι να το 'καναν κάθε μέρα"; Θα μου επιτρέψεις την ερώτηση: εσένα πόσες φορές σε έχουν σταματήσει χωρίς λόγο;
    Τους το έχουμε παραχωρήσει αυτό το δικαίωμα και θα όφειλαν να φέρονται με τον πρέποντα σεβασμό στον Έλληνα πολίτη, τουλάχιστο. Όταν έχουν το ύφος που τους έχει επιτραπεί να πάρουν: της εξουσίας, της αυθάδειας, της προσβολής και της ειρωνείας πιστεύω ότι οποιοσδήποτε σώφρων άνθρωπος θα δυσανασχετούσε από την επανειλημμένη ενόχληση. Το ότι η αστυνομοκρατία έχει ενταθεί παγκόσμια και, συνεπώς τοπικά, είναι κάτι το οποίο δε μπορούμε να το αρνηθούμε.
    Και για να απαντήσω εγώ, για την ώρα, στην ερώτησή σου: Ναι, συμφωνώ με το σύνθημα. Όχι, δε συμφωνώ με τη βία εναντίον οποιουδήποτε ανθρώπου. Ούτε με τη βία σε βάρος αυτουνού συμφωνώ:

    ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ Παπανικολάου νοσηλεύεται νεαρός άντρας τον οποίο πυροβόλησε ο διοικητής του αστυνομικού τμήματος Ωραιοκάστρου Θεσσαλονίκης, ενώ ήταν εκτός υπηρεσίας. Οπως δήλωσε το θύμα, ο διευθυντής έκανε παρατήρηση στον ίδιο και σε ένα φίλο του επειδή πάρκαραν για λίγο το αυτοκίνητο τους έξω από κατάστημα της Θεσσαλονίκης. Υστερα από σύντομο φραστικό διαπληκτισμό κατευθύνθηκε προς το αυτοκίνητο του και πήρε το υπηρεσιακό του όπλο. Κατόπιν σημάδεψε και πυροβόλησε το νεαρό, βρίσκοντάς τον στο μηρό.

    Καλό είναι να μην αναλωθούμε στο ποιος είναι πιο "λάθος" στη συγκεκριμένη κόντρα (αντιεξουσιαστές-αστυνομικοί) γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ. Παραθέτοντας παραδείγματα από αμφότερες τις μεριές το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να συνεισφέρουμε στο να πολώσουμε το κλίμα, δηλάδη να εξωθήσουμε απλούς μέσους ανθρώπους σε ακραίες απόψεις (μπάτσοι-γουρούνια-δολοφόνοι / όλοι οι αναρχικοί είναι αληταριό και θέλουν σκότωμα) καθώς η αλήθεια αγκαζέ με τη λογική βρίσκονται κάπου στη μέση.



    Φιλε μου,

    Για να σου απαντησωκαταρχην στο ερωτημα σου, με εχει σταματησει 4-5 φορές αστυνομία για έλεγχο στοιχείων. Στις 4 φορές που με σταμάτησαν ενστολοι, ηταν ευγενέστατοι και δεν ειχα κανενα προβλημα που εχασα 3-4 λεπτά απο την ζωή μου.

    Μια φορά πριν πολλά χρόνια - ημουν περιπου 19 -με ειχαν σταματησει και βραδυ ασφαλίτες. Εκεί δεν μπορώ να πω πως ηταν και πολύευγενικοί... αλλά δεν με βρίσαν κιολας! ΚΑι εκεί δεν μου ζητησαν απλά ταυτότητα, σωματικό ελεγχο κανονικό μου κανανε! Αλλά δεν τουςε κατηγορώ, τοτε ηταν μια εποχή οπουηταν στα φορτε τους συμμορίες ανηλικων, οποτε οκ.

    Σε καμία περίπτωση βεβαια δεν θα δικαιολογησω την οποιαδήποτε αστυνομική βία, έστω και φραστική, εναντι του οποιουδήποτε ΝΟΜΟΤΑΓΗ πολίτη.

    Ο λόγος που εστειλα το ποστ, ειναι γιατί πιστευω πως πρέπει να καταδικάζουμε και τις δύο πλευρές αυτόύ του φαινομένου. Γιατί σε λίγο, θα βρεθούν και ατομα που θα χειροκροτησουν αυτά τα ανεγκέφαλα καθίκια που εστειλαν τον ανθρωπο στηνεντατική και δεν ξερουμε καν αν θα ζησει.

    Επομενως... συμφωνουμε αλλά με διαφορετικό τρόπο!
    Zefuros
    09.07.2007, 15:19
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 09-07-2007 στις 14:56 έγραψε...

    Κι αν απορείς ακόμη δες κι αυτό:



    Το δεύτερο, το πιο σκληρό βίντεο το κόβει το youtube. Αν μπορέσω θα το ανεβάσω με άλλο τρόπο.

    Βέβαια σε αυτές τις γυναίκες δεν ασκείται άμεση βία. Τους άλλους με τις σφαλιάρες που είχε άμεση βία "καλά τους κάνανε γιατί ήταν κλέφτες". Αυτές (άσε που δεν τις κάνουνε και τίποτα, ε;) "καλά τις κάνουνε - αφού πουτάνες είναι". Τους άλλους στις πορείες "τι δουλειά έχουν και βγαίνουν στους δρόμους"; Που σταματάει αυτή η λογική;
    ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ!!! Νέτα-σκέτα. Οφείλουν να σε συλλάβουν σύμφωνα με καθορισμένες διαδικασίες και όχι να βγάζουν ό,τι κόμπλα έχουν και δεν έχουν.



    ΜΑ βρε φίλε μου, πότε ειπα εγώ τετοιο πράγμα που βιάστηκες να με βαφτίσεις υπέρμαχο των κακοπόιήσεων?????

    Μην ακολουθείς την λογική του παραλόγου.... δεν ειναι σωστός δρόμος...

    Εγώ να θέσω και ενα αλλο ερώτημα...

    Εαν στο προχτεσινό περιστατικό... ενας αστυνομικός - όπως θα ειχε κάθε δικαιωμα - εβγαζε το περιστροφο και ξάπλωνε κανέναν κάτω... τι θα γινόταν σημερα στα καναλια??? Ελα ντε....
    Zefuros
    09.07.2007, 15:22
    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 09-07-2007 στις 14:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 09-07-2007 στις 12:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 03-07-2007 στις 11:36 έγραψε...


    ΥΓ: Αν μου ξαναζητήσουν τα στοιχεία μου την ώρα που περπατάω ανέμελη σαν άνθρωπος στο δρόμο ούτε και εγώ δεν ξέρω πως θα αντιδράσω ! Αν είναι δυνστόν ! Δίχως λόγο να σε σταματάνε και να σου ζητάνε αστυνομική ταυτότητα !




    Εχουν καθε δικαιωμα να το κανουν, και μακαρι να το καναν καθε μέρα! Σιγα το μεγαλο θεμα που σε σταματανε για να σου ζητησουν ταυτότητα! Λες και σε ξυλοφορτώσαν κάνεις! Αντε, να πιουμε και μια μπυριτσα...






    Βασικά , ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποιός ο λόγος να δίνουν όπλα και δύναμη/εξουσία σε πλάσματα που μεγάλη μερίδα αυτών ήταν τα παιδιά της σφαλιάρας στα σχολεία με αποτέλεσμα τώρα να βγάζουν όλα τα κόμπλεξ και τις "φαντασιώσεις" τους ...

    Φαντάζομαι θα υπάρχουν και καλοί αστυνομικοί , απλώς αυτοί που έχω συναντήσει ως τώρα ήταν εριστικοί και ειρωνικοί δίχως κανένα λόγο .

    Αδυνατώ να καταλάβω για ποιό λόγο ορισμένοι αστυνομικοί σε σταματάνε στα καλά καθούμενα για να ζητήσουν τα στοιχεία σου (εκείνη την ημέρα λ.χ. παραλίγο να έχανα το τρένο για Αλεξ/πολη επειδή ο τυπάς δεν είχε τι να κάνει και είχε όρεξη για πλακίτσα).
    Αυτή η συμπεριφορά με προσβάλει , προσωπικά .
    Δηλαδή , τι θέλει να πει ο "ποιητής" ; "Έχε υπόψιν σου οτι σε παρακολουθούμε"/"Τον φόβο μας να έχεις" ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων ;

    Με συγχωρείς , αλλά συνεχίζω να βρσίκω μεμπτή την απρόκλητη επίδειξη ισχύος ...



    Εγω σου ειπα πως δνε εχω κανενα πρόβλημα να με σταματησουν 101 φορες για ελεγχο... Αλλά οφείλουν να ειναι ευγενικοι! Μην μπερδευουμε το ενα με το αλλο! ΟΣο για τους ελεγχους... ε, ολο και καποιο λογο θα εχουν!



    absurdus_delirium
    09.07.2007, 15:42
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 09-07-2007 στις 15:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 09-07-2007 στις 14:56 έγραψε...

    Κι αν απορείς ακόμη δες κι αυτό:



    Το δεύτερο, το πιο σκληρό βίντεο το κόβει το youtube. Αν μπορέσω θα το ανεβάσω με άλλο τρόπο.

    Βέβαια σε αυτές τις γυναίκες δεν ασκείται άμεση βία. Τους άλλους με τις σφαλιάρες που είχε άμεση βία "καλά τους κάνανε γιατί ήταν κλέφτες". Αυτές (άσε που δεν τις κάνουνε και τίποτα, ε;) "καλά τις κάνουνε - αφού πουτάνες είναι". Τους άλλους στις πορείες "τι δουλειά έχουν και βγαίνουν στους δρόμους"; Που σταματάει αυτή η λογική;
    ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ!!! Νέτα-σκέτα. Οφείλουν να σε συλλάβουν σύμφωνα με καθορισμένες διαδικασίες και όχι να βγάζουν ό,τι κόμπλα έχουν και δεν έχουν.



    ΜΑ βρε φίλε μου, πότε ειπα εγώ τετοιο πράγμα που βιάστηκες να με βαφτίσεις υπέρμαχο των κακοπόιήσεων?????

    Μην ακολουθείς την λογική του παραλόγου.... δεν ειναι σωστός δρόμος...

    Εγώ να θέσω και ενα αλλο ερώτημα...

    Εαν στο προχτεσινό περιστατικό... ενας αστυνομικός - όπως θα ειχε κάθε δικαιωμα - εβγαζε το περιστροφο και ξάπλωνε κανέναν κάτω... τι θα γινόταν σημερα στα καναλια??? Ελα ντε....



    Παρεξήγησις : το "αν απορείς ακόμη..." πήγαινε στον Bruce_Dicki16 που εξέφρασε την απορία "μα γιατί τα έχουν βάλει όλοι με τους μπάτσους;"
    Μην ανησυχείς, δε σε βαφτίζω απολύτως τίποτε -είναι απλουστευτική διαδικασία, κατά τη γνώμη μου, η οποία διευκολύνει κάποιους ανθρώπους να βλέπουν ασπρόμαυρα και να μη μπερδεύονται - ωστόσο η διαφωνία μας συνίσταται στο εξής: Εσύ τονίζεις το νομοταγής πολίτης ενώ για εμένα βασικότερη ατασθαλία είναι η καταπάτηση των βασικών ανθρωπίνων δικαιωμάτων -ακόμα και αν είναι παράνομος ή παραβάτης ο άλλος. Αν καταπατούνται αυτά τα δικαιώματα σε ανθρώπους που έχουν παρανομήσει, δεν έχει πολύ δρόμο για να γίνει κάτι τέτοιο και σε νομοταγείς πολίτες. Αναφέρομαι σε παραδείγματα όπου ΟΠΚίτες σε πορεία στα Γιάννενα έδειχναν φοιτητές και τους λέγανε "σε ξέρουμε εσένα", τους αποκαλούσαν με τα μικρά, "κάνεις παρέα και με εκείνον, ε;". Το να λειτουργούν οι κατασταλτικοί μηχανισμοί μιας κοινωνίας όπως πρέπει είναι δείκτης του πολιτισμού της, συμφωνείς;
    Για το άλλο σημείο, παίρνω αφορμή από τη φράση σου:
    "όσο για τους ελέγχους... ε, όλο και κάποιο λόγο θα έχουν".
    Αυτή η στάση προϋποθέτει εμπιστοσύνη στην ΕΛΑΣ, εμπιστοσύνη που, δυστυχώς, έχει αποδείξει πως δεν είναι άξια να απολαμβάνει. Ιδίως όταν της χαλαρώνουν τα λουριά άνωθεν και βρίσκουν πρόσφορο έδαφος φαινόμενα αγελαίας συμπεριφοράς (αλλά ποτέ διατεταγμένης υπηρεσίας).
    asxetos
    09.07.2007, 16:04
    φίλε Zefuros φυσικά και συμφωνώ με το σύνθημα. Αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνώ και με το συμβάν που έγινε, και μιλώ ανθρώπινα.
    Μην συγχέουμε το ένα με το άλλο.
    Αυτό το περιστατικο που έγινε όμως, χρησιμοποιήθηκε απο τα ΜΜΕ ως προπαγάνδα για να μεταστρέψουν την κοινή γνώμη υπέρ της αστυνομίας, ειδικά με όλα αυτά τα επικινδύνως συνεχόμενα "μεμονωμένα" περιστατικά βίας, των οργάνων του κράτους εναντίον αθώων και μη πολιτών.

    Και αυτό ξέρεις είναι επικίνδυνο, γιατί δίνει εντυπώσεις σε ακροδεξιά στοιχεία, αλλά ακόμα πιο χειρότερο, αφορμές για πιο σκληρή κατασταλτική δράση των οργάνων της εξουσίας σε πορείες διαδηλώσεις κλπ. και αφορμές και για άλλα ακόμα πιο πολλά περιστατικά βίας εναντίον πολιτών, που προφανώς θα πάψουν κάποια στιγμή να είναι μεμονωμένα.




    Έρωτας είναι ο ασπασμός των αγγέλων προς τα άστρα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 09-07-2007 16:14 ]





    επισυναπτόμενα: kidcops.jpg 
    yiannisyiannis
    09.07.2007, 16:30
    Κάκιστη είναι η γνώμη μου για την ελληνική αστυνομία, όπως και για τις περισσότερες αστυνομίες του κόσμου. Πιο κάκιστη απ’ όλες βέβαια, είναι η γνώμη μου για την αμερικάνικη αστυνομία, τεσπα….

    Ποιο είναι το πρόβλημα με την αστυνομία; Η κακώς εννοούμενη συναδελφική αλληλεγγύη. Καλοί και κακοί υπάρχουν παντού, αυτό δεν μπορούμε να το αποφύγουμε. Στην αστυνομία όμως, υπάρχει μια διαφορά. Ο κακός έχει την εξουσία να γίνει πραγματικά πολύ κακός. Οι δε συνάδελφοί του, που θα έπρεπε να τον συνετίσουν, για να μην πω να τον καταγγείλουν και να τον απομονώσουν, κάνουν το κορόιδο. Δεν τολμούν να καταγγείλουν τις ακραίες αυτές συμπεριφορές λόγω συναδελφικής αλληλεγγύης. Κι όσες φορές κάποιοι αστυνομικοί τόλμησαν να προχωρήσουν σε σχετικές καταγγελίες, αντιμετωπίστηκαν από τους συναδέλφους τους σαν προδότες. Όλοι οι αστυνομικοί γνωρίζουν ποιοι συνάδελφοί τους παραφέρονται αλλά δεν κάνουν τίποτε. Η σιωπή όμως και η συγκάλυψη τέτοιων φαινομένων, είναι συνενοχή.

    Τέλος, δεν συμφωνώ ότι τώρα τελευταία παρατηρείται έξαρση αστυνομικής βίας. Τέτοια περιστατικά συνέβαιναν πάντοτε. Απλά τα ΜΜΕ για τους δικούς τους λόγους που δεν είναι σκόπιμο να αναλύσουμε τώρα, επέλεξαν τη συγκεκριμένη περίοδο για να τα βγάλουν στη φόρα.
    Bruce_Dicki13
    09.07.2007, 18:23
    Το προβλημα ειναι οτι στεκεστε στις αθλιες πραξεις καποιων ηλιθιων αστυνομικων οι οποιες προβαλονται απο τα ΜΜΕ...γιατι δυστηχως τις καλες πραξεις ποτε δεν τις προβαλλουν!!!
    ogyon21
    09.07.2007, 19:44
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 09-07-2007 στις 16:30 έγραψε...


    Τέλος, δεν συμφωνώ ότι τώρα τελευταία παρατηρείται έξαρση αστυνομικής βίας. Τέτοια περιστατικά συνέβαιναν πάντοτε. Απλά τα ΜΜΕ για τους δικούς τους λόγους που δεν είναι σκόπιμο να αναλύσουμε τώρα, επέλεξαν τη συγκεκριμένη περίοδο για να τα βγάλουν στη φόρα.




    Αν και γενικα συμφωνω με το post σου, με το παραπανω διαφωνω!! Υπαρχει εξαρση. Το θεμα ειναι να δει κανεις ποιος ο λογος αυτης.. Υπαρχει μια δηλωση ενος "αξιοτιμου" πολιτικου της "υπεραξιοτιμης" κυβερνησης μας, η οποια απο τη στιγμη που εγινε θα ελεγε κανεις οτι πυροδοτησε ολη την κατασταση!.. ΑΠο την αλλη ειχαν αφησει τα εξαρχεια λιμπερδα, και ξαφνικα μεσα σε δυο μηνες αποφασισαν οτι θα τα ελενξουν... = 3 κλουβες στην πλατεια, στις καφετεριες μονο ασφαλιτες και οι σερβιτορες.. τα πρεζακια κρυμμενα σε παρακατω στενα που δεν τα βλεπουν τα ΜΜΕ =>Επικρατει Ταξη και Ασφαλεια οπως υποσχεθηκε!!!! Τεσπα.. λογικο ειναι οι ηδη θερμοκεφαλοι που προκαλουσαν καποια συμβαντα, να νιωσουν απειλουμενοι και να κανουν χειροτερα "μπαχαλα".. Οντως στη συνεχεια ξεσαλωσαν και τα ΜΜΕ οποτε πως τα μαζευουμε.. Απειρη αστυνομικη Βια.. Ελα μου ομως που αυτο ειχε ως επακολουθο να βγουν τα απλυτα στην φορα.. Και να σου τα βιντεακια, να σου τα ΜΜΕ μπερδεμενα στο αν θα στριψουν δεξια η αριστερα.. και να σου και οι "κυριοι" αστυνομικοι να ρωτανε "Γιατι ολος ο κοσμος τα εχει μαζι μας?"... Ηθελεστα και παθεστα... (ανεξαρτητως ορθογραφιας αλλωστε)

    Οσον αφορα το συνθημα, θα ελεγα οτι συμφωνω απολυτα, αν και μην λερωνουμε τους τοιχους ρε γμτ με τοξικα σπρευ... Φτανουν τα χημικα των ΜΑΤ...

    Και ακολουθει ο καιρος με την ΜΑριεττα!
    YrIazz
    09.07.2007, 20:23
    Παράθεση:

    Το μέλος Bruce_Dicki13 στις 09-07-2007 στις 18:23 έγραψε...

    Το προβλημα ειναι οτι στεκεστε στις αθλιες πραξεις καποιων ηλιθιων αστυνομικων οι οποιες προβαλονται απο τα ΜΜΕ...γιατι δυστηχως τις καλες πραξεις ποτε δεν τις προβαλλουν!!!



    Το προβλημα με τους μπατσους υπηρχε κ υπαρχει ακομη, δεν χρειαζονται καποια βιντεακια για να δεις πως καποιοι καταχραζονται την "δυναμη" που τους δινεται... Σε ολα υπαρχει "κακο" & "καλο" απλα οταν ειναι ενα επαγγελμα σαν αυτο, που εχουν την "δυναμη" να κανουν καποια πραγματα με την συγκαλυψη του νομου, τοτε δεν με ενδιαφερει εαν ειναι μικρο η μεγαλο το ποσοστο... Με ενδιαφερει οτι υπαρχει...

    Α.. και κατι αλλο.. δεν ειναι απλα ηλιθιοι... Ειναι επικινδυνοι...


    http://www.myspace.com/fbqkaterina
    www.myspace.com/funkybluequintet

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : YrIazz στις 09-07-2007 20:30 ]


    asxetos
    09.07.2007, 20:38
    πάντως ο φίλος του Κανέλου(των εξαρχείων) έχει και αυτός άλλη άποψη......



    επισυναπτόμενα: copdog.jpg 
    pizza_Hurricane
    12.07.2007, 18:21
    Η αστηνομια κανει σχεδον παντα καταχρηση εξουσιας.Το οτι υπαρχουν και αστηνομικοι που κανουν καλα τη δουλεια τους εγω δεν το αμφισβητω αλλα δεν μπορω να αμφισβητησω και τα βιντεο που βλεπουμε καθε μερα στη τηλεοραση που αποδικνιουν οτι πιο πολυ ειναι οι αστηνομικοι που κανουν καταχριση εξουσιας παρα αυτοι που κανουν τη δουλεια τους σωστα